Sol Reklam
Sağ Reklam

Tanıtım [Tartışma] Son zamanlardaki rap müziği atışmaları hakkında düşünceleriniz neler?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

shad

the temple of the king

Discord:

emrenos#5027

Elmaslar
1.442
Puanlar
17.290
Minecraft
emrearik
Hepinize merhabalar kendimde 4 yaşından beri bir rap dinleyicisi olarak bu konuda fikrimi belirtmek istedim.

Norm Ender dediğimiz adam ara sıra piyasaya gelir ve piyasanın başı çeken isimlerine diss atıp prim kasar benim gözümde bu böyledir çoğunuzda hak vereceksiniz diye düşünüyorum.Disstrack parçasını dinledim bence kötü bir diss eğer bunu Ezhel, Fero ve Ceg gibi isimlere atmış olmasaydı çok daha sert bir cevap gelirdi.

Gelelim Ezhel'e, Ezhel önceden kullandığı CJ ve Ais Ezhel zamanlarında müziğini beğendiğim bir isimdi fakat son zamanlarda yani Müptezhel albümünden sonra benim için bitti tamamen popüler kültür kölesi oldu çıktı ayrıca son çıkardığı LOLO parçasının da önceden kaydı alınmış bir parça olduğunu zannetmiyorum şarkıda Norm'a göndermeler var ve Mekanın Sahibin'den bir gün sonra çıktı.

Fight Kulüp konusuna gelecek olursak ben Killa Hakan'ın karakterini çok severim fakat rapini beğenmem tamamen düz okuyor.Şarkıda da bu gayet belli oluyor zaten.. Benim görüşüm olarak Ezhel ve Ceza şarkıyı taşımış.Ezhel son günlerde eski tarzına benzer şarkılar çıkarıyor örneğin "İlk Kural Saygı" bu parçada da çok beğendim kendisini umarım böyle devam eder.Fero'ya gelecek olursak kişiliği çok düzgün bir adam fakat şarkıda o kadar arka planda kalmış ki yani 1 yaşında çocuk gibi dümdüz okumuş şarkıyı bozmuş..

Benim görüşlerim bu kadardı, hepinize iyi geceler diliyorum.
Norm Ender hakkında ortak bir düşüncemiz var; arada sırada gelir piyasaya birkaç söz atar ve sonra geri çekilir. Eğer Norm Ender gerçekten kitlesine, yaptığı işe saygısı olsaydı insanlar zaten Norm Ender'i hakettiği gibi yüceletecekti. Ancak bunu ben göremiyorum ve değer veresim gelmiyor.

Ezhel konusunda konunun en başında bende belirttim; popüler kültüre ayak uydurma çabasında. Ais Ezhel olarak kendisini çok seviyordum ve yaptığı işlerden fazlasıyla zevk alıyordum ama popüler kültürde yükselmek ve kendisini duyurması için böyle işlere girmesi pek hoşuma gitmedi ve gitmiyor da. Daha iyisini ve daha babasını yapabilir.

Batuhan Yenidogan

oyna.zeromc.net
Site Sahibi

Discord:

Batuhan Yenidogan#6666

Elmaslar
1.664
Puanlar
16.545
Yer
Ankara
Öncelikle yıllardır rap dinlemem ve rap in çoğu türevini bir müzik olarak bile görmem onu ön söz olarak ekleyeyim. Ancak yıllarca dinledim, dinlettim ve kültürünü öğrenmeye çalıştım dünyada.

Şimdi rap in nasıl bir (müzik türü) olduğuyla başlayalım: Önceliği bir eleştiri konusunu ele almak veya dinleyene liriksel olarak bir şey aktarmaya çalışan arkasında techno bir beat olan (müzik) türüdür. (Yani bundan on yıl önceye kadar böyleydi, maalesef artık değil.)

Dünyadaki Rap tarzına fazla girmeyeceğim çünkü onlar da en az bizim kadar bozdu bu son on yıl süreçte dediğim gibi.

Başlayalım: 2005-2006 yıllarında rap tarzını Cartel dinleyerek tanıdım. Ardından Killa Hakan, Dr.Fuchs, Ceza ve Sansar Salvo diye gitti bu. Bu MC leri neden mi dinlerdim? Çünkü iyi veya kötü şarkı bittiğinde liriksel olarak bir vurguyu anlatırlardı ya da şarkı bittiğinde kendini daha iyi hissederdin. Killa Hakan, Fuchs, Ceza ve özellikle Sansar Salvo şarkılarında her zaman dinleyicilerinin çoğunluğunun yaşının farkında oldukları için iyiyi ve dersi vurguladılar. Ancak son zamanlarda bu böyle değil TRAP diye kıçı kırık (af edersiniz) iğrencin iğrenci piyasaya çıkan şarkılarla (hatta bunlara şarkı demek istemiyorum yüz karalarıyla) üç kelime söz yazarak ve üç dakika boyunca bunu YE! YE! YE! vesaire diyerek (tekrar ederek) aklı olmayanlar bunu dinlediği için şarkı yaptığını düşünüyorsa bu söz yazarları (pardon KELİME yazarları) yanılıyorlar. Türkçe Rap de normal Rap de zamanındaki amacından şaşmış boktan bir yerde bu bir kesin yargıdır. Rap müziği yeni haliyle ancak yatlarında tatil yapan, alkol partisi veren veya bu hayatlara aşırı özentisi olan ama memur maaşıyla okuyan çocuklar dinler. Eski zamanlardaki gibi her kesime hitap edip de bir şeyleri kafasına sokmaya çalışmıyor insanların rap artık. Zamanında bunun en büyük dünyada örnekleri de: Tupac, Notorious B.I.G, Eazy-E dir.

Bu günümüzün çok fenomen ''Fight Kulüp'' versus ''Mekanın Sahibi'' kapışmasına gelecek olursak: Norm Ender neredeyse 15 yıldır bu piyasada olup sadece 1 albüm çıkartan toplamda yirmi beş i geçmeyecek şarkısı olan millete durduk yere diss atarak gündeme gelen yüz karası bir mikrofon ebesidir. Gayet açık ve net konuşayım çünkü hiç boşa saygı kullanmayacağım. Zamanında durduk yere Kadıköy'e ve Ceza'ya salladı, şimdi de aynısını yeni nesile yapıyor. Bu muymuş ''Mekanın Sahibi''? Madem bu kadar büyük görüyorsun kendini yeni yetme iki-üç yıllık çocuklara sallamak yerine otur yeni müziğini yap. Ama kendi de biliyor ki her ay bir şarkı çıkarsa topa tutulur. Çünkü yeteneği olmayan bir kalem. Norm Erman'ın söz yardımlarıyla bu günlere gelmiş yaratıcılığı sıfır bir soytarıdır kendileri. Ağır konuşuyorum kusura bakmayın.

Fight Kulüp'e gelecek olursak: Şarkıyı 2016'dan beri rap dinleyen yeni yetme kitlenin sevmeyeceğini zaten Killa Hakan adını şarkıda görünce anlamıştım. Ama ben tam tersine Ben Fero ve Ezhel hariç Ceza ve Killa Hakan ikilisini gayet beğendim ve eski tarzlarında bir iş çıkardıkları için çocukluk günlerime döndürdü beni şarkı. Bana göre gayet dinlenilebilir ve bu kadar gömülmeyi asla hak etmeyen bir şarkı. Tek gömülecek yanı vardır bu kadar büyük adamların yanına yeni yetme çocukları alma riskini göstermesi.

Norm Ender'in 24 şarkısı var Sansar'ın kaç şarkısı var vesaire diyeceklere de bir bırakayım şöyle sayıları:

Norm Ender: 15 Yıl - 24 Şarkı

Sansar Salvo: Sadece Spotify üzerinde bulunan şarkısı 14 yıl - 156 Şarkı

Üretken ve gerçek bir ''Mekanın Sahibi'' ancak hayranlarına karşı sorumluluk hissederek şarkı üretirsen olur Ceza'yı ölçsem fazlası şarkı da Ceza'da çıkar. Başarısız rapcileri kafamızın tepesine koyarak kıçlarını kaldırmayın lütfen, bırakın primlerini yapsın yok olsun gitsinler, bu işi para için yaptığı zaten yıllardır ortada.

Umarım açıklayıcı olmuşumdur konuya, iyi günler.

beeboy07

Yaratık Tuzağı: Çalışıyor

Discord:

beeboy07#1737

Elmaslar
659
Puanlar
15.030
Yer
İstanbul
Benim tanıdığım rapçiler Şanışer ve Russ. Yani diğerlerinin atışması diss falan tamamen velet kavgası. Çocukları gaza getirip bu işten şöhret kazanmaya çalışmak saçma. Bir de Ceza gibi isimleri bu saçma şeye dahil ediyorlar. Şu an bazı kişiler sanat dışına çıktı onun için ben şu işi sanatla yapan kişileri dinliyorum. Şu sıralar tansiyonsuz dinlediğim kişiler işte saydığım iki kişi. Şanışer'in şarkıyı yapmaktan pişman olduğunu ima ettiğini düşündüğüm bir şarkı:

Bu da Russ. Yani size tüm rapçilerden daha akıcı şarkı çıkardığını söyleyebilirim. Hatta evde ne içtiğini merak ediyorum nasıl bir kafa yapıyorsa ritimler sözlerle %90 oturuyor. Sanatçı...

S

sooply

Ziyaretçi
Öncelikle yıllardır rap dinlemem ve rap in çoğu türevini bir müzik olarak bile görmem onu ön söz olarak ekleyeyim. Ancak yıllarca dinledim, dinlettim ve kültürünü öğrenmeye çalıştım dünyada.

Şimdi rap in nasıl bir (müzik türü) olduğuyla başlayalım: Önceliği bir eleştiri konusunu ele almak veya dinleyene liriksel olarak bir şey aktarmaya çalışan arkasında techno bir beat olan (müzik) türüdür. (Yani bundan on yıl önceye kadar böyleydi, maalesef artık değil.)

Dünyadaki Rap tarzına fazla girmeyeceğim çünkü onlar da en az bizim kadar bozdu bu son on yıl süreçte dediğim gibi.

Başlayalım: 2005-2006 yıllarında rap tarzını Cartel dinleyerek tanıdım. Ardından Killa Hakan, Dr.Fuchs, Ceza ve Sansar Salvo diye gitti bu. Bu MC leri neden mi dinlerdim? Çünkü iyi veya kötü şarkı bittiğinde liriksel olarak bir vurguyu anlatırlardı ya da şarkı bittiğinde kendini daha iyi hissederdin. Killa Hakan, Fuchs, Ceza ve özellikle Sansar Salvo şarkılarında her zaman dinleyicilerinin çoğunluğunun yaşının farkında oldukları için iyiyi ve dersi vurguladılar. Ancak son zamanlarda bu böyle değil TRAP diye kıçı kırık (af edersiniz) iğrencin iğrenci piyasaya çıkan şarkılarla (hatta bunlara şarkı demek istemiyorum yüz karalarıyla) üç kelime söz yazarak ve üç dakika boyunca bunu YE! YE! YE! vesaire diyerek (tekrar ederek) aklı olmayanlar bunu dinlediği için şarkı yaptığını düşünüyorsa bu söz yazarları (pardon KELİME yazarları) yanılıyorlar. Türkçe Rap de normal Rap de zamanındaki amacından şaşmış boktan bir yerde bu bir kesin yargıdır. Rap müziği yeni haliyle ancak yatlarında tatil yapan, alkol partisi veren veya bu hayatlara aşırı özentisi olan ama memur maaşıyla okuyan çocuklar dinler. Eski zamanlardaki gibi her kesime hitap edip de bir şeyleri kafasına sokmaya çalışmıyor insanların rap artık. Zamanında bunun en büyük dünyada örnekleri de: Tupac, Notorious B.I.G, Eazy-E dir.

Bu günümüzün çok fenomen ''Fight Kulüp'' versus ''Mekanın Sahibi'' kapışmasına gelecek olursak: Norm Ender neredeyse 15 yıldır bu piyasada olup sadece 1 albüm çıkartan toplamda yirmi beş i geçmeyecek şarkısı olan millete durduk yere diss atarak gündeme gelen yüz karası bir mikrofon ebesidir. Gayet açık ve net konuşayım çünkü hiç boşa saygı kullanmayacağım. Zamanında durduk yere Kadıköy'e ve Ceza'ya salladı, şimdi de aynısını yeni nesile yapıyor. Bu muymuş ''Mekanın Sahibi''? Madem bu kadar büyük görüyorsun kendini yeni yetme iki-üç yıllık çocuklara sallamak yerine otur yeni müziğini yap. Ama kendi de biliyor ki her ay bir şarkı çıkarsa topa tutulur. Çünkü yeteneği olmayan bir kalem. Norm Erman'ın söz yardımlarıyla bu günlere gelmiş yaratıcılığı sıfır bir soytarıdır kendileri. Ağır konuşuyorum kusura bakmayın.

Fight Kulüp'e gelecek olursak: Şarkıyı 2016'dan beri rap dinleyen yeni yetme kitlenin sevmeyeceğini zaten Killa Hakan adını şarkıda görünce anlamıştım. Ama ben tam tersine Ben Fero ve Ezhel hariç Ceza ve Killa Hakan ikilisini gayet beğendim ve eski tarzlarında bir iş çıkardıkları için çocukluk günlerime döndürdü beni şarkı. Bana göre gayet dinlenilebilir ve bu kadar gömülmeyi asla hak etmeyen bir şarkı. Tek gömülecek yanı vardır bu kadar büyük adamların yanına yeni yetme çocukları alma riskini göstermesi.

Norm Ender'in 24 şarkısı var Sansar'ın kaç şarkısı var vesaire diyeceklere de bir bırakayım şöyle sayıları:

Norm Ender: 15 Yıl - 24 Şarkı

Sansar Salvo: Sadece Spotify üzerinde bulunan şarkısı 14 yıl - 156 Şarkı

Üretken ve gerçek bir ''Mekanın Sahibi'' ancak hayranlarına karşı sorumluluk hissederek şarkı üretirsen olur Ceza'yı ölçsem fazlası şarkı da Ceza'da çıkar. Başarısız rapcileri kafamızın tepesine koyarak kıçlarını kaldırmayın lütfen, bırakın primlerini yapsın yok olsun gitsinler, bu işi para için yaptığı zaten yıllardır ortada.

Umarım açıklayıcı olmuşumdur konuya, iyi günler.

Ezhel Killa Hakan'a göre daha iyi bir iş başarmış bunu kabul etmemiz gerek. Ezhel'in bu şarkıda iş yaptığı ortada yani ( Şu sıralar zaten Ais hissini veriyor bize karşılaştırma verdim ). Killa Hakan'ın her zaman bir uyuşmazlığı vardır ve burada da yaşandı. Bu şarkıda en kötü rapçi Ben Fero'ydu.

Ha bu arada, daha dün Ben Fero/Ezhel dinleyen kişiler sırf Norm iyi bir diss yaptı diye o tarafa gittiler. Rüzgar nereye eserse oraya gidiyor.

Ais Ezhel vs Ezhel

Yorum sizindir.

S

sooply

Ziyaretçi
Bu arada arka planda kalan bir sürü rapçi var. Örn.

Batuhan Yenidogan

oyna.zeromc.net
Site Sahibi

Discord:

Batuhan Yenidogan#6666

Elmaslar
1.664
Puanlar
16.545
Yer
Ankara
Ezhel Killa Hakan'a göre daha iyi bir iş başarmış bunu kabul etmemiz gerek. Ezhel'in bu şarkıda iş yaptığı ortada yani ( Şu sıralar zaten Ais hissini veriyor bize karşılaştırma verdim ). Killa Hakan'ın her zaman bir uyuşmazlığı vardır ve burada da yaşandı. Bu şarkıda en kötü rapçi Ben Fero'ydu.

Ha bu arada, daha dün Ben Fero/Ezhel dinleyen kişiler sırf Norm iyi bir diss yaptı diye o tarafa gittiler. Rüzgar nereye eserse oraya gidiyor.

Ais Ezhel vs Ezhel

Yorum sizindir.

Gereken her şeyi detaylıca yorumumda açıkladım diye düşünüyorum. Yeni nesil üreticileri bilmediğim için onlara iyi veya kötü bir yorum yapamam.

S

sooply

Ziyaretçi
Gereken her şeyi detaylıca yorumumda açıkladım diye düşünüyorum. Yeni nesil üreticileri bilmediğim için onlara iyi veya kötü bir yorum yapamam.

Yeni nesil sanatçılara da şans vermek gerek yani. Ben öyle düşünüyorum ki (Ais) Ezhel şimdiki rapçilere göre çok iyi.

fend1

Slm.
Emektar

Discord:

winklaar

Elmaslar
658
Puanlar
14.775
Yer
Dünya
Minecraft
fend1
kanka çok boş atışmalar, tartışmalar.

shad

the temple of the king

Discord:

emrenos#5027

Elmaslar
1.442
Puanlar
17.290
Minecraft
emrearik

Ais Ezhel vs Ezhel

Yorum sizindir.

Sırf popülerlik açısından zamanında "Ezhel MoruQ, Geceler Geceler.." diye gezenler popüler kültür adı altında ezilmemek için şimdi Norm Ender destekçisi oldular. Nesil kötü ama has nesil dediğimiz özellikle 2000; kulağının zevkini iyi biliyorlar.

Yeni nesil sanatçıların ülkeye yeni soluklar getirip, insanlara; onların böyle şarkıları varsa bizim neden olmasın? algısı ile şarkılarını aşılıyorlar. Hepsi kötü değil, iyi de değil. Listelerde yükseklerde olmayı hak eden var boş boş mağarasından çıkıp şarkı atıp listede zirveye oturan hak etmeyenlerde. Piyasa çok acımasız.

BlackKpoT

İlim Sahibi Olmak İsteyen
Emektar
Hosting Görevlisi

Discord:

BlackKpoT#3087

Elmaslar
541
Puanlar
16.750
Yer
Türkiye
Minecraft
BlackKpoT
Ceza'nın Ben Fero, Ezhel ile şarkı çıkarmış olması beni şaşırttı. Kendisi türkçe rapin en önde gelen isimlerinden biri. Hatta ülkemize türkçe rapi getiren ve sevdiren olduğunu düşünüyorum. Kendi solo bir rap çıkarsaydı daha çok ilgi göreceğinden %100 eminim.

shad

the temple of the king

Discord:

emrenos#5027

Elmaslar
1.442
Puanlar
17.290
Minecraft
emrearik
Ceza'nın Ben Fero, Ezhel ile şarkı çıkarmış olması beni şaşırttı. Kendisi türkçe rapin en önde gelen isimlerinden biri. Hatta ülkemize türkçe rapi getiren ve sevdiren olduğunu düşünüyorum. Kendi solo bir rap çıkarsaydı daha çok ilgi göreceğinden %100 eminim.
Şahsen benim düşüncem; Ceza, Ezhel ve Ben Fero tek bir şarkıda kendi tarzları ile mesaj verebilirlerdi. Böylece Türkçe Rap piyasasının sadece atışmalardan olmadığını, farklı türler ile bir birlik oluşturulabileceğini gösterebilirlerdi ve bu şarkı ülke çapında büyük fırtınalar kopartırdı.

mineci

Birisi mi Spawnlandı?
Elmaslar
0
Puanlar
1.945
Minecraft
minecicocuk
yorulduk, sıkıldık, takip edemiyoruz :)

shad

the temple of the king

Discord:

emrenos#5027

Elmaslar
1.442
Puanlar
17.290
Minecraft
emrearik

Burakcan

Web Developer
Emektar

Discord:

matta#7310

Elmaslar
716
Puanlar
14.520
Minecraft
matta76

veeee

Rap dinlemeyi yıllar önce bıraktım. Evet, rapin bir sürü türü olabilir ama benim anlayışımla rap Sagopa, Ceza gibi sanatçılardır. Türkçe öğrenmiyoruz, bazı şeyleri hecelemeye hiç gerek yok. Ek olarak şu "gluk gluk" şarkısında Ceza'nın olması beni aşırı şaşırttı. Hayatımda gördüğüm en berbat şarkı. Sonuna kadar dinlemeye kulaklarım yetmedi. Norm Ender'in şu son çıkarttığı şarkıya not düşmek istiyorum. Mekanın Sahibi diyip yıllardır ortada olmaması gariplik! Parası bitti ve tekrar rap işine girdi, yakında gider.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı