Sol Reklam
Sağ Reklam

Tanıtım [Tartışma] Son zamanlardaki rap müziği atışmaları hakkında düşünceleriniz neler?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

shad

the temple of the king

Discord:

emrenos#5027

Elmaslar
1.442
Puanlar
17.290
Minecraft
emrearik
Herkese merhaba değerli MC-TR kullanıcıları. Son zamanlarda gündemde olan ve ülke içerisinde büyük ilgi gören bir konu hakkında aramızda tartışabileceğimiz bir konu açma gereği duydum. Sınırlarınızı aşmadan tartışmayı sürdürebilir, güzel güzel konuşabiliriz.
Son zamanlarda rap müziğin dünyada büyük bir ilgi odağı olduğunu görüyoruz. Ancak bunun yanı sıra ülkemizde bulunan tecrübeli rap sanatçıları arasında bir dissleşme dediğimiz rap üzerinden atışmalar başladı. Benim fikrim; rap müzik her konuyu ele alır. Böyle bir şeyin yapılmasında herhangi aksi bir durum görmüyorum. Aksine insanları iyiye yönlendirdiğini ve heyecan yaşatmalarına sebep oluyorlar.​

Şu sıralar; geçtiğimiz günlerde çıkan Norm Ender - Mekanın Sahibi ilk olarak büyük bir kargaşa yarattı. Şarkı bence iyi ancak Norm Ender'in kendisini sevdiğim söylenemez. Geçmişte yapmış olduğu çalışmalar güzel olabilir (size göre) ama kişilik olarak hiçbir şekilde sevmiyorum. Norm Ender'den sonra rap piyasasına büyük bir ses getiren ve yılın en iyi çıkış yapan sanatçısı olan Ezhel, LOLO isminde bir şarkı yayımladı. Birçok kişi bu şarkının rediss (geri cevap) olduğunu düşündü. Ancak resmi olarak Ezhel'den böyle bir şey olduğu hakkında açıklaması gelmedi. Ezhel'in yakın arkadaşı olan Berkcan Güven, bu şarkının rediss olmadığı, uzun zaman önce yazılmış olup ancak yayımlanmadığını bir hikayesinde söylemişti.​
Ve şimdiye gelelim; Killa Hakan, Ceza, Ezhel, Ben Fero işbirliği olan Fight Kulüp yayımlandı. Şöyle söyleyeyim; Killa Hakan'ı bilmem ve tanımam. Ancak şarkıların arka planlarında güzel iş çıkardığını söyleyebilirim. Ama maalesef Fight Kulüp için bunu söyleyemeyeceğim. Söylediği sözler, ritim bozukluğu şarkıyı biraz aşağı çekmiş. Ceza yine her zamanki gibi mükemmelliğini ortaya koymuş. Yıllardan beri dinlediğim ve sevdiğim birisi kendisi. Ezhel ise pek bilinmediği zamanlarda Ais Ezhel ismi üzerinden rap müziğini yapıyordu. Ama sonrasında sadece Ezhel ismine geçince rap piyasasını bambaşka bir hale getirdi ve zirveye oturdu. Fight Kulüp şarkısında yeni Ezhel değilde Ais Ezhel vardı karşımızda. Ezhel ve Ceza bu şarkıya yakışmış. Gelelim Ben Fero'ya; adam yaklaşık 1,5 senede rap müziğe yeni bir soluk getirdi. 1,5 senede hiçbir rap sanatçısının gelemediği, ulaşamadığı başarıya ulaştı. Ancak Fight Kulüp'te çıplak sesi kullanıldığı için ve sözleri biraz çıplak sese ters geldiği için pek beğenmedim ve beğenilmedi.​

Elbette bu konu hakkında uzun veya kısa düşünceleriniz vardır. Hepimiz birer dinleyiciyiz ve dinlediğimiz bu rap müziği birazda yorumlamayı bilmeliyiz. Lütfen sınırları aşmadan güzel güzel tartışmamızı yapalım, kalbimiz kırılmasın. Ben fikirlerimi söyledim, açıklamamı yaptım. Sıra sizde.​

cemvrs

Sektörün içindeyim panzehir aktif

Discord:

cemvrs#6234

Elmaslar
571
Puanlar
11.570
Minecraft
CemSamet007
Fight Kulüp benim açımdan ceza hariç çöp. Killa Hakan eski olsa bile konuşması ve tarzı ritmi bozuyor ayrıca "Glok glok glok" lafı cidden saçma ve şarkının tamamını dinlemeden çıkmanıza sebep oluyor, Benim açımdan öyleydi. Norm Ender'i cidden severim fakat son şarkısını beğenmediğimi söyleyebilirim. "Deli" şarkısı gibi olsaydı eminim daha iyi olurdu. Yani bu atışmada kimseyi tutmuyorum hiç kimsenin müziğini beğenmedim '':/''

CraftRakip Network

Kızılsakal Kızıltaş?
Elmaslar
206
Puanlar
14.320
Yer
İstanbul
Dr. Fuchs Biliyor musun
Sagopa Kajmer Bilmiyorum
Dr. Fuchs Bilmelisin

Ezhel - Lolo
Norm Ender - Mekanın Sahibi

cemvrs

Discord:

cemvrs#6234

Elmaslar
571
Puanlar
11.570
Minecraft
CemSamet007
Dr. Fuchs Biliyor musun
Sagopa Kajmer Bilmiyorum
Dr. Fuchs Bilmelisin

Ezhel - Lolo
Ezhel ve Norm dışında saydıkların bu olayın içinde değil.

shad

the temple of the king

Discord:

emrenos#5027

Elmaslar
1.442
Puanlar
17.290
Minecraft
emrearik
Dr. Fuchs Biliyor musun
Sagopa Kajmer Bilmiyorum
Al Bilmelisin

Ezhel - Lolo
Böyle kısa ve anlamsız yorum atacağına; olaylar hakkında düşüncelerini yazabilirdin. Alman anavatanlı rapçileri pek sevmiyorum ama Tarık reisi tanıyorum ve seviyorum.

cemvrs

Discord:

cemvrs#6234

Elmaslar
571
Puanlar
11.570
Minecraft
CemSamet007
Böyle kısa ve anlamsız yorum atacağına; olaylar hakkında düşüncelerini yazabilirdin. Alman anavatanlı rapçileri pek sevmiyorum ama Tarık reisi tanıyorum ve seviyorum.
Massaka'yı dinlemiyorsan dinle, Seveceğine eminim. Bu arada sana şarkı önermek istiyorum :D

Bu "Rota" cidden çok severim piyasada en iyilerden bana göre

Bu da piyasada yenilerden. New School olarak Şam ve Motive dinlerim.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi
Doğruyu söylemek gerekirse bu atışma olayının iyi ve kötü yanları var. Bahsettiğiniz bu atışma çıkmasaydı 5-6 yıl önce Rap atan adam bugün yeni bir Rap çıkarmayacaktı. Bu yandan gayet güzel gibi gözüküyor. Kötü yanı ise millet birbirine girdi. Şahsi olarak bu yanına kötü ve olumsuz bakıyorum...

shad

the temple of the king

Discord:

emrenos#5027

Elmaslar
1.442
Puanlar
17.290
Minecraft
emrearik
Doğruyu söylemek gerekirse bu atışma olayının iyi ve kötü yanları var. Bahsettiğiniz bu atışma çıkmasaydı 5-6 yıl önce Rap atan adam bugün yeni bir Rap çıkarmayacaktı. Bu yandan gayet güzel gibi gözüküyor. Kötü yanı ise millet birbirine girdi. Şahsi olarak bu yanına kötü ve olumsuz bakıyorum...
Kötü yanı olarak sana hak veriyorum. İnsanlar boşu boşuna karşıtı olduğu insanlara küfürler yağdırıyor. Araları bozuk olan bir toplum olsa bile ağızları bozuk olmaması gerekiyor. Ancak insanlara böyle bir heyecan yarattıkları için ben olumlu gözünden bakıyorum.

Kalerda

Vatan Sevdalısı
Elmaslar
589
Puanlar
15.030
Yer
Türkiye
Rap ile pek ilgim olmasa da Ceza - Yerli Plaka dinlediğimiz rap kültürünün geri dönmesini istiyorum. Artık autotune fulleyip rap yaptığını sananlardan bıktım. Şöyle adam akıllı flex atıp sözlerinde anlam arayabileceğimiz rapleri görmek kimi mutlu etmez? Ezhel, fero ve türevlerini hiç sevmiyorum ve sevmeyeceğim. Ceza'nın bir uçtan tutup rapi tekrar ayağa kaldırması gerek, dissler de bunun için ortam oluşturuyor.
Ceza Holocaust eserinin bir kısmını ezberledim ve o kadar fazla tekrar ettim ki rahat bir şekilde flex atabiliyorum. Rap ile ilgim olmamasına rağmen...

S

sooply

Ziyaretçi
Killa Hakan hiçbir zaman beat ile uyumu sağlayamaz. Zaten bu adama kim "Rap yap" dedi ki? Sevmediğim birisi, rap yapmasaydı iyiydi dediğim kişiler arasında.

Ezhel son zamanlar Ais hissini vermeye başladı cidden. Gerçekten Fight Kulüp'te şov yapan 2. rapçiydi.

Ben Fero ne bileyim, banyoda söylediği şarkıyla farkı yok bunun.

Ceza, gitti ya. 3 yanlış bir doğruyu götürdü diyorlar ya şu sıralar. Öyle oldu gibi.

Norm Ender sevdiğim bir rapçidir. Zamanında çok iyi şarkılar yaptı.

Şarkı bence iyi ancak Norm Ender'in kendisini sevdiğim söylenemez. Geçmişte yapmış olduğu çalışmalar güzel olabilir (size göre) ama kişilik olarak hiçbir şekilde sevmiyorum.

Kişiliğinde ters bir yanını hiç görmedim. Ha olmuş olabilir ama biz burada rap atışmaları hakkında konuşuyoruz. Kişiliği katmak biraz saçma olur.

Holocaust'u açıp "Allah rapin cezasını verdi" kısma geliyorum.

Sagopa gelecek gibi, hissediyorum. Nedense hissediyorum ve umarım öyle olur.

Rap ile pek ilgim olmasa da Ceza - Yerli Plaka dinlediğimiz rap kültürünün geri dönmesini istiyorum. Artık autotune fulleyip rap yaptığını sananlardan bıktım. Şöyle adam akıllı flex atıp sözlerinde anlam arayabileceğimiz rapleri görmek kimi mutlu etmez? Ezhel, fero ve türevlerini hiç sevmiyorum ve sevmeyeceğim. Ceza'nın bir uçtan tutup rapi tekrar ayağa kaldırması gerek, dissler de bunun için ortam oluşturuyor.
Ceza Holocaust eserinin bir kısmını ezberledim ve o kadar fazla tekrar ettim ki rahat bir şekilde flex atabiliyorum. Rap ile ilgim olmamasına rağmen...

Kesinlikle katılıyorum. Şu an bile dinlediğim raptir "Yerli Plaka".

shad

the temple of the king

Discord:

emrenos#5027

Elmaslar
1.442
Puanlar
17.290
Minecraft
emrearik
Söylediklerin konusunda sana sonsuz hak veriyorum. Ancak son zamanlarda autotune kullanımının sebebinin ülkemizin rap sanatçıları değilde yeni neslin ülkemize yaymış olduğu yabancı rap şarkılarından yayılmasından sonra yaygınlaştığını düşünüyorum. Sonuçta yeni nesle ayak uydurup, onları eğlendirmek istiyorlar. Ama hep autotune kullanacaklarına; o yeni nesil dediğimiz kitleye eskilerden de bir şeyler aşılamak güzel olurdu ama ne yazık ki şuan böyle bir şey yok :/

Ravolt

Elmas Güneş Gibi Parıldıyor
Emektar

Discord:

Ravolt#8521

Elmaslar
489
Puanlar
12.305
Yer
İstanbul
Minecraft
Ravolt
Tamamen çöp başka hiç bir düşüncem yok. Tarafsız olarak 11-12 senedir rap dinliyorum, Tepki'nin Farkeder'inden sonra bu kulaklarımı tırmalamaya yetti. Ceza verse'ü dışında hiç birini kulak kabartarak dinlemedim. Ender güzel bir çıkış yaptı Mekanın Sahibi ile, dinlemezdim bu parçasından sonra adam akıllı dinlemeye başladım.

Walter White

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi

Discord:

Beyazıt#9857

Elmaslar
6
Puanlar
0
Hepinize merhabalar kendimde 4 yaşından beri bir rap dinleyicisi olarak bu konuda fikrimi belirtmek istedim.

Norm Ender dediğimiz adam ara sıra piyasaya gelir ve piyasanın başı çeken isimlerine diss atıp prim kasar benim gözümde bu böyledir çoğunuzda hak vereceksiniz diye düşünüyorum.Disstrack parçasını dinledim bence kötü bir diss eğer bunu Ezhel, Fero ve Ceg gibi isimlere atmış olmasaydı çok daha sert bir cevap gelirdi.

Gelelim Ezhel'e, Ezhel önceden kullandığı CJ ve Ais Ezhel zamanlarında müziğini beğendiğim bir isimdi fakat son zamanlarda yani Müptezhel albümünden sonra benim için bitti tamamen popüler kültür kölesi oldu çıktı ayrıca son çıkardığı LOLO parçasının da önceden kaydı alınmış bir parça olduğunu zannetmiyorum şarkıda Norm'a göndermeler var ve Mekanın Sahibin'den bir gün sonra çıktı.

Fight Kulüp konusuna gelecek olursak ben Killa Hakan'ın karakterini çok severim fakat rapini beğenmem tamamen düz okuyor.Şarkıda da bu gayet belli oluyor zaten.. Benim görüşüm olarak Ezhel ve Ceza şarkıyı taşımış.Ezhel son günlerde eski tarzına benzer şarkılar çıkarıyor örneğin "İlk Kural Saygı" bu parçada da çok beğendim kendisini umarım böyle devam eder.Fero'ya gelecek olursak kişiliği çok düzgün bir adam fakat şarkıda o kadar arka planda kalmış ki yani 1 yaşında çocuk gibi dümdüz okumuş şarkıyı bozmuş..

Benim görüşlerim bu kadardı, hepinize iyi geceler diliyorum.

Ravolt

Elmas Güneş Gibi Parıldıyor
Emektar

Discord:

Ravolt#8521

Elmaslar
489
Puanlar
12.305
Yer
İstanbul
Minecraft
Ravolt
Hiç bir şekilde fanboy değilim önceki yorumumda da bunu belirtmiştim. Primci olarak nitelendirdiğiniz Norm Ender, şu an piyasadaki isimlerin çoğu dinleyiciyken üreten taraftı. O konuda hakkını yememek gerekiyor, kalem olarak da bir çok başarılı parçaya imza atmış bir insan. Kişiliğini ve karakterini hiç bir şekilde bilemem, önemli olan taraf ortaya sunduğu müzik olmalı. Rap müziğin doğasında vardır diss trackler. O yüzden bu çerçeveyi atlamadan yorum yapmanızı öneriyorum.

Norm Ender dediğimiz adam ara sıra piyasaya gelir ve piyasanın başı çeken isimlerine diss atıp prim kasar benim gözümde bu böyledir çoğunuzda hak vereceksiniz diye düşünüyorum.Disstrack parçasını dinledim bence kötü bir diss eğer bunu Ezhel, Fero ve Ceg gibi isimlere atmış olmasaydı çok daha sert bir cevap gelirdi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı