Sol Reklam

Rehber MineCraft Plugin Dersleri│Plugin yazmak için ilk adımlar!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ArdataskinN

Demir Cevheri Gibiyim

Discord:

Catboy438#5590

Elmaslar
24
Puanlar
0
Yer
Türkiye
Minecraft
ArdataskinN
S

Silinen üye 116132

Ziyaretçi
"Evet, istediğimiz Java Class File editörünü (ben IntelliJ IDEA tavsiye ediyorum) indirip kurduktan sonra Minecraft için gerekli işlemleri yapmamız gerekiyor. Editöre minecraft plugini yazacağımızı buna göre davranması gerektiğini anlatan bir proje ile başlamalıyız. Yani editöre uygun olan bir eklentiyi (bir bölümünde eklenti bölümü olmalı) ekliyoruz. ", konuda da belirttiğim gibi editörünüze minecraft plugin yazma eklentisini kurmanız gerekiyor. https://plugins.jetbrains.com/plugin/8327-minecraft-development bu linkten edinebilirsiniz, kurulumu vs. içinse internetten araştırmanız daha yararlı olacaktır

ekrem_tg06

Koydum Çalışma Masasını
Elmaslar
30
Puanlar
6.305
Yer
Ankara Sincan

SYN_T3SL4

If you can't handle it you will win nothing !

Discord:

Halil#4439

Elmaslar
911
Puanlar
19.300
Yer
Aydın / Kuşadası
Minecraft
SYN_T3SL4

Profeus

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi
Premium

Discord:

Can

Elmaslar
5
Puanlar
910
Minecraft
Profeus

SemihGurbuz

Elmaslar
3
Puanlar
0
Java öğrenmek için Ömere bileceğin biyer varmı?

S

Silinen üye 116132

Ziyaretçi
Java öğrenmek için Ömere bileceğin biyer varmı?
"BilgisayarKavramlari" isimli bir youtube kanalı var ama serileri tam değil, başlangıç olarak inceleyebilirsiniz, onun dışında yabancı kaynaklardan yazılı veya videolu çalışmanız da yararlı olacaktır. Eğer yabancı diliniz yeterli değilse https://www.udemy.com/ üzerinden birçok türkçe ders bulabilirsiniz

DOyasburg

Discord:

yasburg#1502

Elmaslar
3
Puanlar
0
Minecraft
yasburg
Teşekkürler çok yardımcı oldu.

L

Lendry

Ziyaretçi
Bu açtığın konuları yeni inceliyorum ve gayet başarılı konular açmışsın. Çoğu arkadaşımızın işine yarayacak konuların var. Fakat bu tarz konuları videolu şekilde anlatmanı çok isterim. :D Ellerine sağlık tekrardan <3

K

KaanOmeer

Ziyaretçi
K

KaanOmeer

Ziyaretçi
Ben MİneCraft'ta MOd YAzmak İstiyorum Onnla İlgili Bişeyde YAparmısın Yapabilirsen.

tunayilmaz08

Bir yol var ama her yerde tuzak

Discord:

Tuna Yılmaz#0002

Elmaslar
40
Puanlar
9.345
Yer
Ankara
Minecraft
tunayilmaz08
Müthiş! Elinize Sağlık Hocam

ItsBoraPvP

Bir Kömür Göründü Kaptanım!
Elmaslar
10
Puanlar
6.370
Ben programı kurdum ama yanda minecraft çıkmadı
Merhaba, sizlere plugin yazmanız için gerekli olan ilk adımları anlatacağım.

Öncelikle kullanmamız gereken dili, bu dil ile neler yapabileceğinizi, bu dile bağlı olarak kullanabileceğimiz düzenleme programlarını (kod editörleri, yani IDE), hangi seviyede bir plugin kodlayabileceğinizi anlatmak istiyorum.

İlk olarak kullanacağımız dil, tüm pluginlerin yazıldığı dil ile de minecraft'ın yazıldığı dil ile de aynı; JAVA. Burada herhangi bir seçim yapmamız bugünün koşullarında çok zor.
İkinci olarak kullanacağımız dil, Java ile yapılabileceğimiz şeyler: herşey... Kesinlikle Java ile aklınıza gelen her şeyi yapabilirsiniz, sadece bilginizin ve bir bilgisayarda yüklü .class (Java'yı yazacağımız dosyalar)'lara uygun bir editör programı lazım sizlere.
Üçüncü olarak kullanabileceğimiz Java (.class) editör programları; Java dilini yazabilmeniz için tabii ki dile hakim olmanız gerekiyor fakat Java'yı geliştirenler bile uygun bir editör olmadığı sürece Java ile programlama yapamazlar. Benim tavsiyem, IntelliJ IDEA. Ama siz bildiğiniz ya da duyduğunuz farklı Java editörleri kullanabilirsiniz. En çok kullanılanlara örnek verecek olursak eğer; Eclipse, birkaç tane daha var fakat minecraft ile alakalı değiller...
Dördüncü ve sonuncu olarak da hangi yazılım ve tasarım açısından hangi derecede bir plugin kodlayabiliriz; öncelikle şunu belirteyim, tasarım da yazılım da ucu olmayan, bitmeyen bir serüvendir. Açıkçası, bilginizin ve zihninizin yettiği yere kadar plugininizi güzelleştirebilir ve zenginleştirebilirsiniz. Fakat bunu yapmanız için Java diline de kullanacağımız Java kütüphanelerine de hakim olmanız gerekiyor.

Evet, istediğimiz Java Class File editörünü (ben IntelliJ IDEA tavsiye ediyorum) indirip kurduktan sonra Minecraft için gerekli işlemleri yapmamız gerekiyor. Editöre minecraft plugini yazacağımızı buna göre davranması gerektiğini anlatan bir proje ile başlamalıyız. Yani editöre uygun olan bir eklentiyi (bir bölümünde eklenti bölümü olmalı) ekliyoruz. Daha sonra ise ne plugini yapacağımıza karar verip işe koyuluyoruz. Haa, resimlere geçmeden önce bir şey hatırlatayım; biz spigot için mi craftbukkit için mi yoksa bungeecord için mi bir plugin geliştiriyoruz?
Bu konuya değinecek olursak ben craftbukkit öneririm çünkü spigot bir fork'tur. Yani craftbukkit temellerine dayalı bir yazılım içerir, buna bağlı olarak bukkit pluginleri genellikle spigot üzerinde de çalışır.

Eki Görüntüle 104435

Eki Görüntüle 104429

Eki Görüntüle 104433
Not: Bazı yerlerde bahsettiğim bahsettiğim işaret olan "," yani virgüldür. Nokta sadece "Main Class Name"de ve linkte yer alıyor.

Eki Görüntüle 104434
"Finish" yani bitir butonuna bastığımızda ise projeyi ve gerekli dosyaları oluşturuyoruz.

Eki Görüntüle 104436
Not: Ben yanlışlıkla üçüncü resimdeki dizini "tr.mustafatara.testplugin.TestPlugin" olarak ayarladım. Proje böyle oluştu sizde TestPlugin yerine AnaDosya olması gerekiyor. Ya da oraya ne yazdı iseniz onun olması lazım.
Bu arada bir şey kaçırmadınız, hayır! Sayfada bulunan kodları biz yazmadık IntelliJ IDEA sayesinde kendisi oluşuyor biz ise üstüne koyarak ilerliyoruz. ;)

Başta kurduğumuz Minecraft Eklentisi sayesinde bunları yaptık yoksa birinci resimdeki Minecraft seçeneği çıkmazdı. TABİİ, unutmayın bu IntelliJ IDEA için geçerli bir anlatımdı. Fakat bir sornaki konumuzda kodlara başlayacağımız için herkesin ihtiyacı olan bilgiler paylaşacağım. Eğer IntelliJ IDEA kullanmıyorsanız bile buradaki birkaç bilgi işinize yarayabilir.

Hepsini okumanız size zaman kaybettirmez, aksine bilginiz artabilir. Bu yüzden okumanızı önerir ve dilerim. Herkese iyi günler...

Discord Sunucum: Maalesef atamıyorum :[
Discord Hesabım: Mustafa.TRK#9404
Kişisel Sitem: Mustafa.Tarak.CF

İkinci konu linki: Tıkla!

gokalpstarTR

Odunlara Vur Vur Vur!
Elmaslar
4
Puanlar
13.260
Elinize Sağlık Teşekkürler

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı