Sol Reklam
Sağ Reklam

Rehber MineCraft Plugin Dersleri│Plugin yazmak için ilk adımlar!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
S

Silinen üye 116132

Ziyaretçi
Merhaba, sizlere plugin yazmanız için gerekli olan ilk adımları anlatacağım.

Öncelikle kullanmamız gereken dili, bu dil ile neler yapabileceğinizi, bu dile bağlı olarak kullanabileceğimiz düzenleme programlarını (kod editörleri, yani IDE), hangi seviyede bir plugin kodlayabileceğinizi anlatmak istiyorum.

İlk olarak kullanacağımız dil, tüm pluginlerin yazıldığı dil ile de minecraft'ın yazıldığı dil ile de aynı; JAVA. Burada herhangi bir seçim yapmamız bugünün koşullarında çok zor.
İkinci olarak kullanacağımız dil, Java ile yapılabileceğimiz şeyler: herşey... Kesinlikle Java ile aklınıza gelen her şeyi yapabilirsiniz, sadece bilginizin ve bir bilgisayarda yüklü .class (Java'yı yazacağımız dosyalar)'lara uygun bir editör programı lazım sizlere.
Üçüncü olarak kullanabileceğimiz Java (.class) editör programları; Java dilini yazabilmeniz için tabii ki dile hakim olmanız gerekiyor fakat Java'yı geliştirenler bile uygun bir editör olmadığı sürece Java ile programlama yapamazlar. Benim tavsiyem, IntelliJ IDEA. Ama siz bildiğiniz ya da duyduğunuz farklı Java editörleri kullanabilirsiniz. En çok kullanılanlara örnek verecek olursak eğer; Eclipse, birkaç tane daha var fakat minecraft ile alakalı değiller...
Dördüncü ve sonuncu olarak da hangi yazılım ve tasarım açısından hangi derecede bir plugin kodlayabiliriz; öncelikle şunu belirteyim, tasarım da yazılım da ucu olmayan, bitmeyen bir serüvendir. Açıkçası, bilginizin ve zihninizin yettiği yere kadar plugininizi güzelleştirebilir ve zenginleştirebilirsiniz. Fakat bunu yapmanız için Java diline de kullanacağımız Java kütüphanelerine de hakim olmanız gerekiyor.

Evet, istediğimiz Java Class File editörünü (ben IntelliJ IDEA tavsiye ediyorum) indirip kurduktan sonra Minecraft için gerekli işlemleri yapmamız gerekiyor. Editöre minecraft plugini yazacağımızı buna göre davranması gerektiğini anlatan bir proje ile başlamalıyız. Yani editöre uygun olan bir eklentiyi (bir bölümünde eklenti bölümü olmalı) ekliyoruz. Daha sonra ise ne plugini yapacağımıza karar verip işe koyuluyoruz. Haa, resimlere geçmeden önce bir şey hatırlatayım; biz spigot için mi craftbukkit için mi yoksa bungeecord için mi bir plugin geliştiriyoruz?
Bu konuya değinecek olursak ben craftbukkit öneririm çünkü spigot bir fork'tur. Yani craftbukkit temellerine dayalı bir yazılım içerir, buna bağlı olarak bukkit pluginleri genellikle spigot üzerinde de çalışır.

IntelliJIDEA1.png

IntelliJIDEA2.png

IntelliJIDEA3.jpg

Not: Bazı yerlerde bahsettiğim bahsettiğim işaret olan "," yani virgüldür. Nokta sadece "Main Class Name"de ve linkte yer alıyor.

IntelliJIDEA4.jpg

"Finish" yani bitir butonuna bastığımızda ise projeyi ve gerekli dosyaları oluşturuyoruz.

IntelliJIDEA5.jpg

Not: Ben yanlışlıkla üçüncü resimdeki dizini "tr.mustafatara.testplugin.TestPlugin" olarak ayarladım. Proje böyle oluştu sizde TestPlugin yerine AnaDosya olması gerekiyor. Ya da oraya ne yazdı iseniz onun olması lazım.
Bu arada bir şey kaçırmadınız, hayır! Sayfada bulunan kodları biz yazmadık IntelliJ IDEA sayesinde kendisi oluşuyor biz ise üstüne koyarak ilerliyoruz. ;)

Başta kurduğumuz Minecraft Eklentisi sayesinde bunları yaptık yoksa birinci resimdeki Minecraft seçeneği çıkmazdı. TABİİ, unutmayın bu IntelliJ IDEA için geçerli bir anlatımdı. Fakat bir sornaki konumuzda kodlara başlayacağımız için herkesin ihtiyacı olan bilgiler paylaşacağım. Eğer IntelliJ IDEA kullanmıyorsanız bile buradaki birkaç bilgi işinize yarayabilir.

Hepsini okumanız size zaman kaybettirmez, aksine bilginiz artabilir. Bu yüzden okumanızı önerir ve dilerim. Herkese iyi günler...

İkinci konu linki: Tıkla!

AktilaHardy

Birisi mi Spawnlandı?
Elmaslar
1
Puanlar
0
Gerçekten Müthiş bir anlatım olmuş!
Plugin yazmayı öğrenecekler burdan faydalanabilirler.
Eline sağlık kankammm <3

S

Silinen üye 116132

Ziyaretçi
Bir sonraki konuda "kodlama kısmına" geçeceğiz. Orada sıkıntı çekmemek için bunu hazmetmek gerekiyor. :]

Bu arada site bakımda olduğu için açık değildir. İyi günler

YoutubeKafasi

Bir Kömür Göründü Kaptanım!
Elmaslar
115
Puanlar
6.555
Başarılar kodlama kısmını bekliyoruz.

iKaanStrafe

Merhaba Dünya, Seni Özledim

Discord:

iKaanStrafe

Elmaslar
1.491
Puanlar
17.385
Yer
Chelyabinsk-Penza
Minecraft
iKaanStrafe
Benimde plugin yazma gibi bir hayalim var, bu yaz öğrenip bu hayalimi gerçekleştirme gibi bir fikrim var.​

S

Silinen üye 116132

Ziyaretçi
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Sonunda birisi bu konu hakkında, "Rehber" konusu hazırlamış ki en çok öğrenmek istediğim şeylerden birisiydi. Mutlaka devamı gelsin <3

S

Silinen üye 116132

Ziyaretçi

Sonunda birisi bu konu hakkında, "Rehber" konusu hazırlamış ki en çok öğrenmek istediğim şeylerden birisiydi. Mutlaka devamı gelsin <3
Devamını mutlaka getireceğim. Umarım katkım olur!

RimeNakah

Odunlara Vur Vur Vur!

Discord:

RimeNakah #9927

Elmaslar
16
Puanlar
0
Minecraft
RimeNakah
Devamını bekliyorum :)

S

Silinen üye 116132

Ziyaretçi
Merhaba, ufak bir ekleme yapmam gerektiğini düşündüm, IntelliJ IDEA'da en düşük oyun versiyonu olarak (3. resim) 1.12 seçilebiliyor. Siz daha düşük bir versiyon için yapmak istiyorsanız eğer, başka bir IDE'de -mesela eclipse- plugin dosyasını oluşturup IntelliJ ile açabilirsiniz. Ben arayüz, destek ve tasarım açısından ayrıca sistem gereksinimleri bakımından eclipse yerine IntelliJ IDEA kullanıyorum. Fakat size kalmış.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Devamını bekliyorum :)
Mutlaka getireceğim devamını, hatta video serisi olarak bu yazın paylaşmayı düşünüyorum.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Yeni konumuz: https://www.mc-tr.com/konu/minecraf...-kodlamaya-nasil-baslanmali-ilk-kodlar.73386/

Son düzenleyen: Moderatör:

AbdullahKerim

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi
Elmaslar
14
Puanlar
0
Yer
Eskişehir
Bende plugin yazmaya çalışıyordum bu tarz konuları bize öğrettiğinizden dolayı teşekkürler.

Hızlıca diğer bölümler gelsin.

S

Silinen üye 116132

Ziyaretçi

ArdataskinN

Demir Cevheri Gibiyim

Discord:

Catboy438#5590

Elmaslar
24
Puanlar
0
Yer
Türkiye
Minecraft
ArdataskinN
abi intellij idea kurdum fakat minecraft yok orada nasıl eklerim lütfen cevap ver abi

ekrem_tg06

Fırında Isıttığım İlk Taş

Discord:

ekom06

Elmaslar
32
Puanlar
6.305
Yer
Ankara Çankaya
Minecraft
Ekrem06
bende miencraft bölümü yokt yardım edermisin

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı