Sol Reklam

Rehber Minecraft Java - Bukkit Geliştiriciliği

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
S

sooply

Ziyaretçi
Minecraft'ta kendi eklentilerinizi kodlamak istemez misiniz? Bu makalede Bukkit Geliştiriciliği hakkında bütün bilgileri sizlere veriyoruz.
533313.jpg

Minecraft Java - Bukkit Geliştiriciliği
Kendi sunucunuza ait bir eklenti kodlamak isteyebilirsiniz. Minecraft Java Edition, adı üstünde Java tabanlı bir dildir. Sunucular, modlar, eklentiler Java sayesinde kodlanmaktadır. Bu yüzden, Bukkit Geliştiriciliği'ne başlamadan önce sizlerin Java öğrenmenizi istiyoruz. Ücretsiz olarak Java kursu veren (YouTube üzerinden) kanalları ilk başta sizler için listeleyelim.

Anlatım ve diksiyon yönünden en iyi iki tane sonucu sizler için listeledik. Bu kanallara ve videolara bakabilirsiniz. Bir listede bölüm halinde sizler için sıralamışlar. Udemy'den veya herhangi ücretli kurs veren siteden paralı olarak kurs almanıza gerek yok. Udemy'de de ücretsiz kurslar olduğunu belirtelim.

idea_overview_5_1@2x.png

Başlamadan önce nelere dikkat etmeliyiz
ve eklenti kodlarken kurmamız gereken şeyler neler?

Öncelikle bir tane tümleşik geliştirme ortamı (IDE) indirmeliyiz. Tümleşik geliştirme ortamı, bilgisayar programcılarının hızlı ve rahat bir şekilde bir uygulama veya yazılım geliştirmesini amaçlayan, bunun yanında geliştirme sürecini kolaylaştıran birçok aracı da bulunduran bir yazılım türüdür. Java için bahsedecek olursak, biz IntelliJ IDEA öneriyoruz. Gerek sunduğu araçlar, gerekse rahat kullanımı sayesinde bizlerden tam puanı kaptı. Eğer "Bu IDE bana göre değil" diyorsanız, ikinci bir seçenek olarak Eclipse'yi öneriyoruz.

Java dilini öğrendiğinizde, sadece Bukkit'ten yararlanmamanızı öneriyoruz. Örneğin herhangi bir android program yapımında Java'yı kullanabilirsiniz. Verdiğimiz kurslar, size sadece Java dilini öğretir, Bukkit'i değil. Bunu da belirtmeden geçmeyelim.

Bukkit nedir ve eklenti geliştirirken
bize ne gibi bir fayda sağlar?

Bukkit, 3. taraf geliştiricilere eklentileri kullanarak Minecraft'a kendi kodlarını eklemeyi sağlayan bir API'dir. API, Uygulama Programlama Arayüzü (Application Programming Interface) demektir. Bukkit API Docs (Java Docs) için buraya tıklamanız yeterlidir. Bukkit için Youtube'da yabancı kanalların kursları bulunmaktadır. Türkçe videolar ile çok net bir şey yapamazsınız. TheSourceCode adlı kanaldan sağlam bilgiler öğrenebilirsiniz. Sadece Java değil, başka ilgi alanlarınız varsa başka diller de öğrenebilirsiniz.

RasyonelistBey

Demir Cevheri Gibiyim

Discord:

RasyonelistBey#3144

Elmaslar
229
Puanlar
1.355
Udemy’den alacak arkadaşlara önerim: Murat Hoca’dan almanızdır. Gerek sesinin düzgün çıkması ve gerekte anlatış tarzı çok iyidir. Konuya gelirsek çok faydalı ve güzel bir konu ellerine sağlık.

NotNull

Fırında Isıttığım İlk Taş

Discord:

NotNull#0001

Elmaslar
63
Puanlar
2.775
Minecraft
NotNull
Bu tarz konularda yüzeysel şeyler pek faydalı olmuyor.

Son düzenleme:

Bloody

Poseia - Leader

Discord:

Bloody#6666

Elmaslar
514
Puanlar
14.880
Yer
İstanbul
Discord İzni
Minecraft
Bloody
Udemy’den alacak arkadaşlara önerim: Murat Hoca’dan almanızdır. Gerek sesinin düzgün çıkması ve gerekte anlatış tarzı çok iyidir. Konuya gelirsek çok faydalı ve güzel bir konu ellerine sağlık.
Udemy'i asla ama asla önermem gereksiz para verirsiniz sadece dersler javayı anlatır evet bunu youtube'dan da öğrenebilirsiniz ancak hiçkimse bu dönemde javanın felsefesini ve oop(object oriented programming = obje yönelik programlama) dediğimiz kavram hakkında neredeyse hiçbir şey anlatmıyor sadece neyi nasıl, nerede kullanabileceğinizi anlatıyor hiç birşey bilmeyen birisine direk olarak constructor(yapıcı metodlar) ve metodlarla anlatıyorlar ilk başta neyin ne olduğunu anlatmaları gerekli youtube'a bile gerek kalmadan oracle'ın kendi sayfasından javayı öğrenebilmeniz mümkünken neden para veresiniz ki?

NotNull

Discord:

NotNull#0001

Elmaslar
63
Puanlar
2.775
Minecraft
NotNull
Udemy'i asla ama asla önermem gereksiz para verirsiniz sadece dersler javayı anlatır evet bunu youtube'dan da öğrenebilirsiniz ancak hiçkimse bu dönemde javanın felsefesini ve oop(object oriented programming = obje yönelik programlama) dediğimiz kavram hakkında neredeyse hiçbir şey anlatmıyor sadece neyi nasıl, nerede kullanabileceğinizi anlatıyor hiç birşey bilmeyen birisine direk olarak constructor(yapıcı metodlar) ve metodlarla anlatıyorlar ilk başta neyin ne olduğunu anlatmaları gerekli youtube'a bile gerek kalmadan oracle'ın kendi sayfasından javayı öğrenebilmeniz mümkünken neden para veresiniz ki?
Udemy konusunda size katılıyorum çok gereksiz ve mantık temelleri olmadan devam ediyorlar fakat benim düşüncem insan ilk önce bunu kendi kafasında çözmeli sonuçta bir dili ve yapısını bir insana ingilizce kelime ezberler gibi öğretemezsiniz kendisinin konuşmaya çabalayıp denemesi gerekiyor onun haricinde youtube'da olsun forumlarda ki hali hazırda overflow denen koca bir dev var zibilyon tane
yazı, makale, rehber bulabilirsiniz Udemy'e para vermenize gerek yok ha ben yinede vermek istiyorum diyorsanız 25tl'nin bir eğitim için çok fazla olduğunu düşünmüyorum.

kapandı bu hesap

Koydum Çalışma Masasını

Discord:

cemicyz#0001

Elmaslar
40
Puanlar
0
Minecraft
cemicyz
TheSourceCode kanalını direk eğitim seti bitirip izlemenizi tavsiye etmiyorum yazdığı kodlar eğer bilgisiz iseniz kafanızı çok karıştıracaktır.

S

sooply

Ziyaretçi
S

sooply

Ziyaretçi
Udemy'de sadece Java kurslarını değilde Java İle Android Programlama gibi kurslar almanız daha mantıklı. Bloody gerekli cevabı vermiş zaten :D

NotNull

Discord:

NotNull#0001

Elmaslar
63
Puanlar
2.775
Minecraft
NotNull
Biz burada sıfırdan başlamak isteyenlere yardım etmek istiyoruz.

Knk kusura bakma öyle demek istemedim yani şöyle daha açıklayıcı olması gerekiyor çünki sıfırdan başlasada birisi ne zaman neyi yapacağı öğretildiği için mantığı öğretilmediği için böyle bir şey yazma gereği duydum senin konunla alakalı değil yani ama konunu daha detaylandırırsan elbette çok daha iyi olur.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Bu türden işlere 0'dan başlamayı düşünen arkadaşlar için çok güzel bir konu içeriği olmuş. Elinize, emeğinize ve kaleminize sağlık ? ?

Bloody

Poseia - Leader

Discord:

Bloody#6666

Elmaslar
514
Puanlar
14.880
Yer
İstanbul
Discord İzni
Minecraft
Bloody
Udemy'de sadece Java kurslarını değilde Java İle Android Programlama gibi kurslar almanız daha mantıklı. Bloody gerekli cevabı vermiş zaten :D
Javayı eğer öğrenirsen libary(kütüphane) ve frameworkleri hık diye yutarsın o kütüphaneler de Java ile yazılıyor Java'yı sadece bir alan için düşünmemek gerekiyor web backend(web arka plan yazılımı) için de yazabilirsin masaüstü uygulama da yapabilirsin bu tarz şeylerin bir sınırı yoktur eğer uğraşırsan website motoru bile yapabilirsin ama Java'yı öğrenmeden framework ve kütüphaneleri öğrenmek (bukkit de bir kütüphane) çok yanlış bir hareket her yapılanı videodan izleyip tıpa tıp aynısını yapmak yaptığında alınan hatayı çözememek ne hatası olduğunu bilmemek çok leş bir durum o yüzden önce Java öğrenilmeli dediğin mobil uygulama geliştirme de kendin hiçbir video izlemeden veya dökümantasyon okumadan kendin bile yapabilirsin kullanacağın kütüphaneyi projene ekledikten sonra projenin kaynak kodlarına bile inebilirsin javayı öğrendikten sonra kullanacağın metodların nasıl yapıldığını dahi inceleyebilirsin

S

sooply

Ziyaretçi
Javayı eğer öğrenirsen libary(kütüphane) ve frameworkleri hık diye yutarsın o kütüphaneler de Java ile yazılıyor Java'yı sadece bir alan için düşünmemek gerekiyor web backend(web arka plan yazılımı) için de yazabilirsin masaüstü uygulama da yapabilirsin bu tarz şeylerin bir sınırı yoktur eğer uğraşırsan website motoru bile yapabilirsin ama Java'yı öğrenmeden framework ve kütüphaneleri öğrenmek (bukkit de bir kütüphane) çok yanlış bir hareket her yapılanı videodan izleyip tıpa tıp aynısını yapmak yaptığında alınan hatayı çözememek ne hatası olduğunu bilmemek çok leş bir durum o yüzden önce Java öğrenilmeli dediğin mobil uygulama geliştirme de kendin hiçbir video izlemeden veya dökümantasyon okumadan kendin bile yapabilirsin kullanacağın kütüphaneyi projene ekledikten sonra projenin kaynak kodlarına bile inebilirsin javayı öğrendikten sonra kullanacağın metodların nasıl yapıldığını dahi inceleyebilirsin
Ben örnek vermiştim bu kadar uzun bir şey yazıp zaman harcamana gerek yoktu :D

CAN147

Ahanda Zümrüt!
Yasaklandı

Discord:

CAN147#1757

Elmaslar
701
Puanlar
12.735
Discord İzni
O video seri yapan arkadaşın anlattıkları gayet basit ve alıştırıcı bir kaç şeyin ne olduğunu anlarsanız çözebileceğinizi düşünüyorum (javayı sadece minecraft için kullanacaksanız) güzel bir konu ellerinize sağlık.

Github Sayfasi:

ImDarKs

Play.LionCraft.xyz
Premium
Elmaslar
19
Puanlar
2.075
Yer
Herkesden uzak bir yer!
Javaya başlamadan önce ingilizce öğrenin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı