Sol Reklam

Tanıtım İlk Türk Kadın Casus - İstanbul'un Gülü!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

temiz

This is the way!
Emektar

Discord:

temiz#9666

Elmaslar
659
Puanlar
6.005
Yer
İstanbul
İlk Türk Kadın Casus - İstanbul'un Gülü!

Cumhuriyetin ilan edilmesi ile birlikte her şey değişmiş olsa bile şüphesiz ki bu değişimden en çok etkilenen
kadınlar olmuştu, cumhuriyetin ilanından önce utanarak söylüyorum ancak kadınlarımızı ve kızlarımızı aileleri sadece damızlık olarak yetiştirip daha 13, 14 yaşlarında dedeleri, babaları yaşında ki insanlarla evlendiriyorlardı değil oy verme, fikir bile belirtemiyorlardı. Ancak Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk sayesinde cumhuriyetin ilanından sonra kadınlara seçme, seçilme, eşitlik ve daha akılınıza dahi gelmeyen birçok hak tanınmıştı. Önceden dansözlük ve bunun gibi mesleklerle uğraşan kadınlara hayat kadını, sokak kadını ve sokak yosma gibi gurur kırıcı ve aşağılayıcı kelimeler ile bu tür şeyler ile uğraşanlara hakaret ediliyordu.

emine-adalet-bir-türk-kadını-bir-dyad-yazısı.jpg

Ancak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk sayesinde cumhuriyetin ilanından sonra bu yobazlık derecesinde ki saçmalık ortadan kaldırılmış ve artık dansözlük dahası artık dans güzel sanatlara dahil oldu yani bir sanat olarak adlandırılacaktı. Emine ADALET 1909'da tam da savaşın ortasında karanlık bir Dünya'ya gözlerini açmıştı, Emine için dans her şeydi aslında genç Türkiye Cumhuriyetinin sıkıntıları dönemlerinden biri olduğu için dans Emineyi biraz olsun o sıkıntılı ve karanlık Dünya'dan uzaklaştırıyordu. Önceden Emine 13, 14 yaşında babası ve dedesi yaşında ki adamlarla zorla evlendirilip çocuk yaşta çocuk sahibi olacakken cumhuriyetin ilanından sonra Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk sayesinde sahne yasağı kalması ile birlikte 14 yaşında Emine ilk sahnesine çıkmıştı.

erms.jpg

Zaman geçtikçe ünü yayılıyor ekibi ile birlikte bağımsız genç Türkiye Cumhuriyetinin şehirlerini gezerek sahne alıyordu. Ancak bu sefer ki hepsinden başkaydı Konya da çıkacağı sahneye Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'de gelecekti. Sahneye çıktığı zaman Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'de izleyiciler arasındaydı o sahnede Emine zeybek oynadı. Orada bulunan herkes Emine'nin dansına hayran kalmıştı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk de dahil. Gece bittiği zaman Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Emineyi övüp durdu Emine'nin sadece Türkiye'de sınırlı kalmasını değil bu yeteneğin Avrupa'ya açılmasını istedi ve ekledi gerekli kolaylıkların ve işlemlerin yapılacağını bizzat kendisi söyledi, Emine uzun bir yolculuktan sonra vatanından ayrılarak Almanya'ya yerleşti ve bir süre sonra yengesinin kardeşi olan Harry Pee ile hayatlarını birleştirdi yani evlendiler ve adı Emine ADALET Pee oldu. Almanya'ya yerleştikten sonra Almanya'da sahne almaya başlayan Emine kısa süre sonra Almanya ve Avrupa'da çok tanınan biri haline geldi ve birçok kişi onu İstanbul'un gülü olarak tanıdı ve tabi ki bu tanıyanlar arasında yaşadığı yerde ki kişiler de vardı yani Hitler ve Almanlar.

nazi adolf hitler .jpg

1. Dünya savaşından yeni çıkan ve Versay Antlaşması ile eli kolu bağlanan Almanya Hitler ile yükselişe geçmeye başladı. Kurduğu diktatörlük ile herkesi kendine zorla veya gönüllü olarak bağlıyor ve siyasi olarak ülkede Hitlere herhangi bir muhalefet kalmamış ve herkesin düşüncesini ve fikrini yok etmişti. Emine'nin ünü o kadar yayılmıştı ki Hitlerin önünde bile dans etmişti ve artık adını herkes biliyordu, Hitler bunu fark etmiş ve propaganda için Emineyi kullanmak istiyordu. Bunun için hemen propaganda bakanı Joseph Goebbels ile görüşüp onunla anlaşmasını istedi ve bunun üzerine Joseph Goebbels Emineyi evine yemeğe davet etti, Emine Avrupa'nın neredeyse her yerinde sahneye çıkmış ve birçok önemli siyasinin önünde dans etmişti bunu bilen Goebbels Emine'nin istihbarat ajanı yani casus olmasını istiyordu Emine bu teklifi duyunca çok şaşırmıştı ve korkmuştu hemen oradan çıkmak istedi ve teklifini düşüneceğini söyleyerek oradan ayrılır, lakin bu teklifi hiç bir zaman kabul etmedi bundan hemen sonra Mustafa Kemal Atatürk'de bu teklif de bulundu ancak bu defa Emine korkmadı ve seve seve vatanı için çalışacağını söyleyerek bu teklifi kabul etti ve bunun üzerine Hitlerin yaveri ile yakın arkadaş olmuştu ondan aldığı bilgi ile Nazilerin Parisi işgal edeceğini öğrendi ve bunu öğrenen ilk ülke Türkiye Cumhuriyeti oldu ve bunu sağlayan kişi Emine ADALETTİ ve artık 1944'de vatanına evine Türkiye'ye geri dönmüştü döndükten sonra birçok filmde oynadı, Akdeniz Korsanları, Uçuruma Doğru, Yanık Kaval, Deniz Kızı, gibi birçok filmde oynadı. İlk olarak 1942'de bir hava saldırısı sonucu kocasını kaybetti ve 1986 senesinde de hayata yorgun gözlerini kapattı.

Not: Bir video da denk geldim konusunu açmak istedim ve bu muhteşem kadını tanımanızı istedim.

Son düzenleme:

Aesthetic

???? ???????

Discord:

Aesthetic梦想家#6755

Elmaslar
138
Puanlar
2.320
Yer
Fransa
Minecraft
Kurgarra
Cidden etkilendim Oldukça yararlı bir konu açmışsın. ellerine sağlık.

EditeY

Karanlık taraftan merhaba!

Discord:

tengri#7983

Elmaslar
293
Puanlar
11.100
Yer
Türkiye,İstanbul
Minecraft
god-tengri
Oldukta çok yararlı bir konu açmışsın!, Etkilendim ve ellerine sağlık!

Kalerda

Vatan Sevdalısı
Elmaslar
589
Puanlar
15.030
Yer
Türkiye
Cumhuriyetin ilan edilmesi ile birlikte her şey değişmiş olsa bile şüphesiz ki bu değişimden en çok etkilenen
kadınlar olmuştu, Cumhuriyetin ilanından önce utanarak söylüyorum ancak kadınlarımızı ve kızlarımızı aileleri sadece damızlık olarak yetiştirip daha 13, 14 yaşlarında dedeleri, babaları yaşında ki insanlarla evlendiriyorlardı değil oy verme, fikir bile belirtemiyorlardı ancak Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk sayesinde Cumhuriyetin ilanından sonra kadınlara seçme, seçilme, eşitlik ve daha akılınıza dahi gelmeyen birçok hak tanınmıştı.

Unutma ki Atatürk de o yobaz diye -aslında kendi benliğin ile eşleştirdiğin- adlandırdığın Osmanlıda yetişmiş bir subaydı. Hatta 2 kuşak önceki deden de Osmanlı dönemini yaşamış bir büyüğündü. Elbette Cumhuriyet bizlere çok şey getirdi fakat tarihini hiçe sayıp 600 yıl Dünya üzerinde hüküm süren geçmişini bu şekilde aşağılayamazsın. Tekrar tekrar senin konularında rastlayıp söylediğim gibi, bilgimizin olmadığı konularda bu kadar iddialı içerikleri toplum ile paylaşamayız. Paylaşmak istiyorsak da kendi ideoleji ve fikrimizi başkalarına dayatmaya çalışmamalıyız.

Biraz araştırmaya başlaman için sana başlangıç niteliğinde gerçeklerin bulunduğu bir kaynak bırakıyorum.
Unutma senin ecdadın ahlakın, ilmin ve bilmin merkeziydi. Kadınlarımıza şu an bile gösteremediğimiz saygı ve adalet o zamanlar sağlanıyordu...

temiz

This is the way!
Emektar

Discord:

temiz#9666

Elmaslar
659
Puanlar
6.005
Yer
İstanbul
kadınlar olmuştu, Cumhuriyetin ilanından önce utanarak söylüyorum ancak kadınlarımızı ve kızlarımızı aileleri sadece damızlık olarak yetiştirip daha 13, 14 yaşlarında dedeleri, babaları yaşında ki insanlarla evlendiriyorlardı değil oy verme, fikir bile belirtemiyorlardı ancak Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk sayesinde Cumhuriyetin ilanından sonra kadınlara seçme, seçilme, eşitlik ve daha akılınıza dahi gelmeyen birçok hak tanınmıştı.

Unutma ki Atatürk de o yobaz diye -aslında kendi benliğin ile eşleştirdiğin- adlandırdığın Osmanlıda yetişmiş bir subaydı. Hatta 2 kuşak önceki deden de Osmanlı dönemini yaşamış bir büyüğündü. Elbette Cumhuriyet bizlere çok şey getirdi fakat tarihini hiçe sayıp 600 yıl Dünya üzerinde hüküm süren geçmişini bu şekilde aşağılayamazsın. Tekrar tekrar senin konularında rastlayıp söylediğim gibi, bilgimizin olmadığı konularda bu kadar iddialı içerikleri toplum ile paylaşamayız. Paylaşmak istiyorsak da kendi ideoleji ve fikrimizi başkalarına dayatmaya çalışmamalıyız.

Biraz araştırmaya başlaman için sana başlangıç niteliğinde gerçeklerin bulunduğu bir kaynak bırakıyorum.
Unutma senin ecdadın ahlakın, ilmin ve bilmin merkeziydi. Kadınlarımıza şu an bile gösteremediğimiz saygı ve adalet o zamanlar sağlanıyordu...
İlk şunu belirtmeliyim fikrini belirtmen hoşuma gitti ancak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk her ne kadar o zamanda büyümüş olsa da onlar gibi değildi ayrıca Osmanlı tabi bizim tarihimiz şöyle düşün bir insan ne kadar mükemmel olabilir? bir çok iyi yanı da olsa kötü yanlarından biride buydu ayrıca gerçekten Osmanlı tarihini merak ediyorsan aa gibi sitelere değil adam gibi kaynaklara göz atmalısın teşekkürler.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Cidden etkilendim Oldukça yararlı bir konu açmışsın. ellerine sağlık.
Değerli yorumun için teşekkürler.

Oldukta çok yararlı bir konu açmışsın!, Etkilendim ve ellerine sağlık!
Çok teşekkürler elimden geldiği kadar düzgün anlatmaya çalıştım eğer bu tarz merak ettiğin içerikler varsa belirtmen yeterli.

EditeY

Karanlık taraftan merhaba!

Discord:

tengri#7983

Elmaslar
293
Puanlar
11.100
Yer
Türkiye,İstanbul
Minecraft
god-tengri
İlk şunu belirtmeliyim fikrini belirtmen hoşuma gitti ancak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk her ne kadar o zamanda büyümüş olsa da onlar gibi değildi ayrıca Osmanlı tabi bizim tarihimiz şöyle düşün bir insan ne kadar mükemmel olabilir? bir çok iyi yanı da olsa kötü yanlarından biride buydu ayrıca gerçekten Osmanlı tarihini merak ediyorsan aa gibi sitelere değil adam gibi kaynaklara göz atmalısın teşekkürler.

Çok teşekkürler elimden geldiği kadar düzgün anlatmaya çalıştım eğer bu tarz merak ettiğin içerikler varsa belirtmen yeterli.
farkettiysen 3 kişi aynı şeyi yazmış sadece 1-2 kelime değiştirmiş :D

Kalerda

Vatan Sevdalısı
Elmaslar
589
Puanlar
15.030
Yer
Türkiye

Öncelikle kaynak olarak AA'yı gösterdim fakat okumadan gelip yorum yaptığın o kadar belli ki...
AA'daki haberde kaynak olarak Osmanlı devlet kurumlarının arşivleri bulunuyor. Biraz okusaydın demek istediğimi anlayabilirdin. Sana karşı ofansif bir tavrım yok fakat açtığın konularda özellikle bir yazar olarak ideolojik tartışmalar başlatmamaya dikkat etmelisin. Sürekli kendi fikirlerini konuya empoze ediyorsun. Daha sonraki konularında buna dikkat et.

temiz

This is the way!
Emektar

Discord:

temiz#9666

Elmaslar
659
Puanlar
6.005
Yer
İstanbul
Öncelikle kaynak olarak AA'yı gösterdim fakat okumadan gelip yorum yaptığın o kadar belli ki...
AA'daki haberde kaynak olarak Osmanlı devlet kurumlarının arşivleri bulunuyor. Biraz okusaydın demek istediğimi anlayabilirdin. Sana karşı ofansif bir tavrım yok fakat açtığın konularda özellikle bir yazar olarak ideolojik tartışmalar başlatmamaya dikkat etmelisin. Sürekli kendi fikirlerini konuya empoze ediyorsun. Daha sonraki konularında buna dikkat et.
Önerini dikkate alacağım ancak bu bir gerçek ben kendi fikirlerimi değil olan şeyi anlatıyorum, Osmanlı zamanın da kadınlara tanınan hakları lütfen bana sayar mısın? sadece bunu istiyorum senden.

nightfirex

Örümcek Hoşt!

Discord:

☆ Can#8830

Elmaslar
104
Puanlar
9.485
Güzel konu reis böyle devam et

temiz

This is the way!
Emektar

Discord:

temiz#9666

Elmaslar
659
Puanlar
6.005
Yer
İstanbul

MisterArda

Skripter-Pluginer!
Elmaslar
153
Puanlar
6.820
Yer
California
Önerini dikkate alacağım ancak bu bir gerçek ben kendi fikirlerimi değil olan şeyi anlatıyorum, Osmanlı zamanın da kadınlara tanınan hakları lütfen bana sayar mısın? sadece bunu istiyorum senden.
Öncelikle konu açtığın için ellerine sağlık fakat bu cümleni yanlış buluyorum. Osmanlı'da kadınların tahta geçirilmesine izin verilmezdi fakat bunun kadın haklarıyla bir ilgisi yoktu çünkü padişahlar kadınların duyguları daha ağır bastığından, kadınların nasıl karar vereceğini bilemedikleri için geçirmezlerdi. Kadın haklarına gelirsek II.Mahmut'un üçüzü olan kadına maaş bağlattığını, devletin kadınları koruyan evlilik sözleşmeleri yaptırdığını araştırırsan görebilirsin. Bunlarında resmi olarak onaylanan olayları var. İyi günler

temiz

This is the way!
Emektar

Discord:

temiz#9666

Elmaslar
659
Puanlar
6.005
Yer
İstanbul
Öncelikle konu açtığın için ellerine sağlık fakat bu cümleni yanlış buluyorum. Osmanlı'da kadınların tahta geçirilmesine izin verilmezdi fakat bunun kadın haklarıyla bir ilgisi yoktu çünkü padişahlar kadınların duyguları daha ağır bastığından, kadınların nasıl karar vereceğini bilemedikleri için geçirmezlerdi. Kadın haklarına gelirsek II.Mahmut'un üçüzü olan kadına maaş bağlattığını, devletin kadınları koruyan evlilik sözleşmeleri yaptırdığını araştırırsan görebilirsin. Bunlarında resmi olarak onaylanan olayları var. İyi günler
Dediğin doğrudur veya değildir ancak ben Cumhuriyetin ilanından sonrası ile kıyaslıyorum ki mantıklı düşünürsek
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün tanıdığı hiç bir hakkın kadınlara tanındığını düşünmüyorum.

Şunu da belirtmek isterim Cumhuriyet ile yönetilen ancak bir imparatorluk'tan farksız olan ülkeler var.

MisterArda

Skripter-Pluginer!
Elmaslar
153
Puanlar
6.820
Yer
California
Dediğin doğrudur veya değildir ancak ben Cumhuriyetin ilanından sonrası ile kıyaslıyorum ki mantıklı düşünürsek
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün tanıdığı hiç bir hakkın kadınlara tanındığını düşünmüyorum.

Şunu da belirtmek isterim Cumhuriyet ile yönetilen ancak bir imparatorluk'tan farksız olan ülkeler var.
Ben bu konu hakkında fikrimi belirtmedim. Sadece ''Osmanlı'da kadınlara verilen hakları sayar mısın?'' cümlesini katiyyen kabul etmiyorum. Mustafa Kemal Atatürk tabii ki Türk kadınları hakkında birçok düzenleme getirdi. Onda bir ayrılığımız yok. Yazının imla hakkında sadece tek bir şey gözüme çarptı o da cumhuriyet ifadesi. Cumhuriyet bir ülkeyi terim olarak temsil ederse yani Türkiye Cumhuriyeti gibiyse eğer, büyük yazılır onun dışında cumhuriyet küçük harflerle yazılır. Eleştirilerim bu kadardı.

Son düzenleme:

temiz

This is the way!
Emektar

Discord:

temiz#9666

Elmaslar
659
Puanlar
6.005
Yer
İstanbul
Ben bu konu hakkında fikrimi belirtmedim. Sadece ''Osmanlı'da kadınlara verilen hakları sayar mısın?'' cümlesini katiyyen kabul etmiyorum. Mustafa Kemal Atatürk tabii ki Türk kadınları hakkında bir çok düzenleme getirdi. Onda bir ayrılığımız yok. Yazının imla hakkında sadece tek bir şey gözüme çarptı o da cumhuriyet ifadesi. Cumhuriyet bir ülkeyi terim olarak temsil ederse yani Türkiye Cumhuriyeti gibiyse eğer büyük yazılır onun dışında cumhuriyet küçük harflerle yazılır. Eleştirilerim bu kadardı.
Anlıyorum. Hatamı belirttiğin için ayrıca teşekkür ederim. mesaj düzenlendi

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı