Sol Reklam

Yeni ekran kartı uyumluluk

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Ceesoppi

Odunlara Vur Vur Vur!
Elmaslar
4
Puanlar
6.210
Selamün aleyküm arkadaşlar. Öncelikle sizlere sormak istedigim bir soru var. Ben bu işlerden anlamadığım için size soruyorum.
Benim bilgisayarımın özellikleri;
Ekran kartı :
ATI RADEON HD 4650 SERIES
İslemci : INTEL CORE TM Q8300 2,5GHz 4 CPU
Ram: 4 GB

Sanırım vermem gereken temel özellikleri verdim diye düşünüyorum. Şimdi asıl soruma geçelim . Ben bu 10 yıllık sisteme sadece GTX 1030 2 GB Takmak istiyorum. Eğer takarsam ne gibi sıkıntılar çıkabilir?

DwordGG

O Bir İnsan
Moderatör Müfettişi
MinePass

Discord:

DwordGG#2855

Elmaslar
873
Puanlar
16.335
Yer
l
Minecraft
DwordGG
Selamün aleyküm arkadaşlar. Öncelikle sizlere sormak istedigim bir soru var. Ben bu işlerden anlamadığım için size soruyorum.
Benim bilgisayarımın özellikleri;
Ekran kartı :
ATI RADEON HD 4650 SERIES
İslemci : INTEL CORE TM Q8300 2,5GHz 4 CPU
Ram: 4 GB

Sanırım vermem gereken temel özellikleri verdim diye düşünüyorum. Şimdi asıl soruma geçelim . Ben bu 10 yıllık sisteme sadece GTX 1030 2 GB Takmak istiyorum. Eğer takarsam ne gibi sıkıntılar çıkabilir?
Ana kartını atarmısın?

I

IrfanDmn

Ziyaretçi

DwordGG

O Bir İnsan
Moderatör Müfettişi
MinePass

Discord:

DwordGG#2855

Elmaslar
873
Puanlar
16.335
Yer
l
Minecraft
DwordGG
I

IrfanDmn

Ziyaretçi
Senin yazacağın yok konu sahibiiii ben gerekenleri söyleyeyim.
Şimdi 1030 bence gayet iyi bir kart ve bakıyorum ki sistemin gerçekten kötü. Bir şahine ferrari motoru takarsan şahin patlar. Eminim güç kaynağın da eskidir güç kaynağını yenilemen gerekicek, ram takıcaksın verim alabilmek için işlemcini yenilemen gerekicek gibi gibi. Benim iyi bir sistemin var mesela 8gb ram takabildim dolar kurundan dolayı ama bu sistemin istediği ram miktarı 16gb mesela. Bi 8 daha taksam uçacak ama şu an uçamıyor gibi :D Demek istediğim şey şu 1060 kullanıyorsundur 600 watt güç kaynağın vardır 16gb ramin ne bileyim i7 7700 işlemcin 1060ı güncelleyip 1080 takmak istiyorum dersen gayet iyi olur ama bu sistem kötü ve bu ekran kartı sistemini doyuramayacaktır bence. Yani sistemin ekran kartını doyuramayacak desem daha hoş olur. Anakart da önemli 100 tllik anakarta 1080ti takmak saçma. Bence toplu bir değişime gitmelisin.

LySoon

Level Designer

Discord:

ImKami#9999

Elmaslar
989
Puanlar
17.145
Minecraft
KamiSensei
Q8300 1030 ile %30-40 darboğaz olacak bir işlemci ayrica ramler ddr2
Yani kullanmaabilirsin ama önermem.
3-4. Nesil i3 i5 al ddr3 e gec (mumkunse 4 ama skylake e gecmen gerekir)

1030 ile 1080p de oyniyamassin q8300 ile ama 480p veya 720p de oynarsi. Rahatca
Csgo da 200 300 fps alirsin (q9505 vardi bendede)
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Senin yazacağın yok konu sahibiiii ben gerekenleri söyleyeyim.
Şimdi 1030 bence gayet iyi bir kart ve bakıyorum ki sistemin gerçekten kötü. Bir şahine ferrari motoru takarsan şahin patlar. Eminim güç kaynağın da eskidir güç kaynağını yenilemen gerekicek, ram takıcaksın verim alabilmek için işlemcini yenilemen gerekicek gibi gibi. Benim iyi bir sistemin var mesela 8gb ram takabildim dolar kurundan dolayı ama bu sistemin istediği ram miktarı 16gb mesela. Bi 8 daha taksam uçacak ama şu an uçamıyor gibi :D Demek istediğim şey şu 1060 kullanıyorsundur 600 watt güç kaynağın vardır 16gb ramin ne bileyim i7 7700 işlemcin 1060ı güncelleyip 1080 takmak istiyorum dersen gayet iyi olur ama bu sistem kötü ve bu ekran kartı sistemini doyuramayacaktır bence. Yani sistemin ekran kartını doyuramayacak desem daha hoş olur. Anakart da önemli 100 tllik anakarta 1080ti takmak saçma. Bence toplu bir değişime gitmelisin.

1030 30w tdp ye sahip bu arada, psu su 200w bile olsa cok rahat calişir

I

IrfanDmn

Ziyaretçi
Q8300 1030 ile %30-40 darboğaz olacak bir işlemci ayrica ramler ddr2
Yani kullanmaabilirsin ama önermem.
3-4. Nesil i3 i5 al ddr3 e gec (mumkunse 4 ama skylake e gecmen gerekir)

1030 ile 1080p de oyniyamassin q8300 ile ama 480p veya 720p de oynarsi. Rahatca
Csgo da 200 300 fps alirsin (q9505 vardi bendede)
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

1030 30w tdp ye sahip bu arada, psu su 200w bile olsa cok rahat calişir
Paşam sen 200 watt psunun 200 watt yaydığını düşünüyorsan yanlış düşünüyorsun. 80+ 80+ Bronze, Silver, Gold, Titanium gibi şeyler bundan dolayı var aslında, x değerindeki psunun ne kadar enerji verebildiğini belirtiyor. 600 watt güç kaynağım var 480 watt enerji yolluyor. 200 watt bir de sertfikasızsa en fazla 70 80 watt verim alır o da anakart işlemci ekran kartı gibi bir çok şeye yetmez :D

Son düzenleyen: Moderatör:

Ceesoppi

Odunlara Vur Vur Vur!
Elmaslar
4
Puanlar
6.210
Hepinize teşekkür ederim cevaplarını dan dolayı. Ben almak istediğimi aldım. Yani tek 1030 a param yetiyor. Bu yüzden i3 i5 e gecemiyorum maalesef. Ayrıca 10 yıllık sistem bu ve csgo da düşük ayarlarda rahatça oynayabiliyorum. 100-150 FPS gibi. 16:9 da ise 70-90 fps.

GLORY Webscript

Koydum Çalışma Masasını

Discord:

GLORY#2835

Elmaslar
44
Puanlar
0
Anakartı yazmamışsınız ama işlemcinizden az çok anlaşılıyor. Takabilirsiniz ama ekran kartını bir anakarta takabiliyor olmanız, o ekran kartını tüm performansıyla kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor. Eski ekran kartınızdan çok da bir farkı olmayacaktır.

Bilgisayarı komple değiştirmelisiniz.

kingOf0

"~SimitSu"

Discord:

kingOf0!#4055

Elmaslar
745
Puanlar
15.070
Yer
getPlayer("SimitSu").getLocation()
Minecraft
SimitSu
Paşam sen 200 watt psunun 200 watt yaydığını düşünüyorsan yanlış düşünüyorsun. 80+ 80+ Bronze, Silver, Gold, Titanium gibi şeyler bundan dolayı var aslında, x değerindeki psunun ne kadar enerji verebildiğini belirtiyor. 600 watt güç kaynağım var 480 watt enerji yolluyor. 200 watt bir de sertfikasızsa en fazla 70 80 watt verim alır o da anakart işlemci ekran kartı gibi bir çok şeye yetmez :D

piyasadaki bir çok psu sertifikasız & ucuz ve çok kalitesiz regulatör içeriyorlar. Fakat sistemleri rahatça açabiliyorlar ve herhangi bir güç yetmeme durumu yok, hatta bu psu lar en az 600w'den başlıyor çünkü kullandıkları regulatörler en az 600w verebiliyor....
bu psuların iki sıkıntısı var

prizin aniden normalin katlarca artan değerler gösteren türkiye gibi bir ülkede ki elektrik kesintileri sonucu açığa çıkan anlık elekrtrik sorunları nedeniyle, bu psu ların hemen fişi çekmesi ve sisteme çok rahat zarar vermesi....

sistemleri 270w olup ta bu kalitesiz 600w psu kullananların, kullanmadıkları 330w ında parasını vermesi ve elektrik kesintisiyle uykuya yatmayı beklemeleri...

şimdi konu sahibine gelelim.
laptop mu diz üstü mü kullandığınızı işlemci üzerinden anlayabilecek bir işlemci bilgim olmadığından ekran kartı üstüne varsayımda bulunacağım.

radeon hd 4650 ve mobilitry radeon 4650 olarak iki farklı varyasyonu var.
ilki masaüstü diğeri laptoplar için.
sizin verdiğiniz bilgilere göre siz masaüstü olanı kullanıyorsunuz. (eğer ki bilgileri verirken mobility kısmını bilmeden silmediyseniz.)

şimdi sorunuza gelelim.

ancak böyle bir performans alırsın, low ayarlarda 30fps....

1545363153133.png
1545363590839.png

gördüğün gibi CPU 85 derece, ve %97-%99 arasında. İşlemcin zoru zoruna yetişebiliyor....

daha iyi anlayabilmen için kendi sistemimden(şuan ki değeri 2300tl) örnek vermem gerekirse,
cpum %40 larda ve 50 derecede günümüz oyunlarını rahatça oynayabiliyorum
1545363308325.png

eğer bilgisayarın benim ki gibi ısınmaz & ram'i dolmaz ise, rahatlıkla benim gibi günlerce açık bırakabilirsin.

olması gereken ve olmaması gereken'in attığım görsel ve kendi bilgisayarım ile yaptığım karşılaştırma ile algılayabileceğini umut ediyorum....

İyi Forumlar!

I

IrfanDmn

Ziyaretçi
piyasadaki bir çok psu sertifikasız & ucuz ve çok kalitesiz regulatör içeriyorlar. Fakat sistemleri rahatça açabiliyorlar ve herhangi bir güç yetmeme durumu yok, hatta bu psu lar en az 600w'den başlıyor çünkü kullandıkları regulatörler en az 600w verebiliyor....

prizin aniden normalin katlarca artan değerler gösteren türkiye gibi bir ülkede ki elektrik kesintileri sonucu açığa çıkan anlık elekrtrik sorunları nedeniyle, bu psu ların hemen fişi çekmesi ve sisteme çok rahat zarar vermesi....

sistemleri 270w olup ta bu kalitesiz 600w psu kullananların, kullanmadıkları 330w ında parasını vermesi ve elektrik kesintisiyle uykuya yatmayı beklemeleri...

laptop mu diz üstü mü kullandığınızı işlemci üzerinden anlayabilecek bir işlemci bilgim olmadığından ekran kartı üstüne varsayımda bulunacağım.

sizin verdiğiniz bilgilere göre siz masaüstü olanı kullanıyorsunuz. (eğer ki bilgileri verirken mobility kısmını bilmeden silmediyseniz.)

şimdi sorunuza gelelim.

Eki Görüntüle 53367Eki Görüntüle 53369

gördüğün gibi CPU 85 derece, ve %97-%99 arasında. İşlemcin zoru zoruna yetişebiliyor....

daha iyi anlayabilmen için kendi sistemimden(şuan ki değeri 2300tl) örnek vermem gerekirse,
Eki Görüntüle 53368
eğer bilgisayarın benim ki gibi ısınmaz & ram'i dolmaz ise, rahatlıkla benim gibi günlerce açık bırakabilirsin.

olması gereken ve olmaması gereken'in attığım görsel ve kendi bilgisayarım ile yaptığım karşılaştırma ile algılayabileceğini umut ediyorum....

İyi Forumlar!

Günümüzün psuları ani elektrik gitmelerine dayanıklı üretiliyor sisteme zarar vermemesi için.

kingOf0

"~SimitSu"

Discord:

kingOf0!#4055

Elmaslar
745
Puanlar
15.070
Yer
getPlayer("SimitSu").getLocation()
Minecraft
SimitSu
Günümüzün psuları ani elektrik gitmelerine dayanıklı üretiliyor sisteme zarar vermemesi için.
Fakat o günümüz psuları(kalitesiz 600w olanlar) türkiye koşullarında çok etkili değiller...

sabri68tknn

Bir Kömür Göründü Kaptanım!

Discord:

SabriTekin#1119

Elmaslar
91
Puanlar
0
Yer
Aksaray
Minecraft
Sabri68Tkn
Öncelikle darboğaz yapmaz ama ekran kartını aldıkdan sonra ram'ı de ugrade edip ram'ı 8 GB çıkarırsan daha iyi olur. (Bu arada bu dediklerim psu +400W için )

Ceesoppi

Odunlara Vur Vur Vur!
Elmaslar
4
Puanlar
6.210

şimdi sorunuza gelelim.

Eki Görüntüle 53367Eki Görüntüle 53369

Eki Görüntüle 53368

İyi Forumlar!

Teşekkür ederim benim anlayacağım gibi özetlemişsiniz ve masaüstü kullanıyorum bir değişiklik yapmadım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı