Sol Reklam

Tanıtım Windows 10 2004 "Vibranium" 20H1 | Gelecek Özellikler

Güncellemeyi beğendiniz mi?

• Oy Verenler
    5
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

LifeMCServer

Yaratık Tuzağı: Çalışıyor

Discord:

!?мυѕтαғα öɴcel#8713

Elmaslar
470
Puanlar
15.415
Yer
İstanbul
Minecraft
LifeMCServer
Facebook
mustafathegamer
Twitter
LifeMCServer
thumb-1920-637173.png

Windows 10 2004 "Vibranium" 20H1 | Gelecek Özellikler
Windows 10 20H1 sürüm 2004, kod adı Vibranium. Mayıs 2020'de bizimle olacak.
Bu makale de bu güncellemede gelecek olan özelliklerden bahsedeceğiz.

windows10_20h1guncellemesi-760x405.jpeg

Neden 2004? Why?
Nedeni basit. Microsoft güncelleme numaralarını yıla göre belirliyor. Mesela 2018'de 1803, 1809, sonra 2019'da 1903, 1909 gibi. Her yıl iki güncelleme kısaca. Peki bu güncelleme de 2003 olması gerekirken neden 2004 oldu?

Çünkü Microsoft bu adın Windows Server 2003 ile karışacağını düşünüp, 2004 olarak değiştirdi.

20H1 kısmı ise güncellemenin 2020'nin ilk yarısında yayınlanacağını gösteriyor. Bu durumda Windows 10 1903 19H1, 1909 19H2 ve 2004 de 20H1 oluyor. 20H2'nin sürüm numarası henüz ne olur bilemiyoruz, Microsoft onda da bir değişikliğe gidebilir.

images

Yeni Özellikler

Sanal masaüstleri adlandırabilme
Eğer farklı işler için sanal masaüstü sistemini sıkça kullanıyorsanız bu özellik işinize yarayabilir. Artık sanal masaüstlerine ad verebileceksiniz. Üst kısımdaki "Yeni masaüstü" yazan yere tıklayarak veya sağ tıklayıp "Yeniden adlandır" seçerek isim verebilirsiniz.

1575979220383.png

İyileştirilmiş dosya gezgini aramaları
Dosya gezgininde ki aramalar artık normal arama ile aynı algoritmayı kullanıyor ve yazmaya başladığınızda size öneriler sunan bir liste çıkarıyor. Ek olarak yazdığınızda otomatik olarak aramıyor, aramak için bir buton mevcut.

file-explorer-windows-search.jpg

Görev yöneticisi iyileştirmeleri

Artık görev yöneticisinde disklerinizin tipini görebileceksiniz. Mesela SSD diskiniz var ise SSD olarak gözükecek, HDD var ise HDD olarak.

taskmanager-drive-type-performance-tab-20h1.jpg

Buna ek olarak artık ekran kartınızın sıcaklığını da yine görev yöneticisinde görebileceksiniz.

gpu-temperature-windows-10-20h1.jpg

Bunlar dışında, artık işlemler/ayrıntılar kısmında bir işleme sağ tıkladığınızda açılan menüde "Geri bildirim gönder" butonu da var. Mesela bir işlemin anormal bir biçimde çok fazla CPU yediğini mi düşünüyürsunuz? Sağ tıklayıp geri bildirim gönderebilirsiniz.

Geri bildirim gönder.png

Yeni oturum açma ayarı
Eskiden eğer "Oturum açma bilgimi, bir güncelleştirme veya yeniden başlatma sonrasında cihazımı ayarlamayı otomatik bitirmek için kullan" açık ise, ki varsayılan olarak açık, yeniden oturum açıldıktan sonra son kapatılan uygulamaların yeniden açıldığını fark etmişsinizdir.

Her zaman olan bir durum değildi fakat arada sırada denk geldiğinde sinirimi bozuyordu. Benden habersiz discord'u spotify'ı vesaire açıyordu, işte bu ayar artık iki farklı ayara ayrıldı.

1575980318282.png

Gördüğünüz gibi ayarlar artık iki ayrı ayar.

İnternet durumu kısmı
Artık direkt olarak internet durumu kısmında bir aya kadar ki veri kullanımınızı görebilirsiniz.

status-settings-network-connections-vew-windows-10-20h1.jpg

Metin imlecini özelleştirme
Önceden "Fare ve metin imleci" olarak tek kategoride birleşik olan ve metin imlecinin özelleştirilemediği ayar sayfasının yerine iki ayrı kategoride "Fare işaretçisi" ve "Metin imleci" adında iki ayar kategorisi ve metin imlecini özelleştirebilme eklendi.

1575980631283.png

Metin imlecinin rengini değiştirebilir, gölge ekleyebilir ve kalınlaştırıp inceltebilirsiniz. Ayrıca özel renklere de izin verilmekte.

İsteğe bağlı güncelleştirmeler
Windows Güncelleştirme sayfası artık "İsteğe bağlı güncelleştirmeler" adında yeni bir seçenek içeriyor.

optional-updates-windows-update-settings.jpg

İsteğe bağlı güncelleştirmeler, Windows'un çalışması için gerekli olmayan fakat indirip kurabileceğiniz, sürücü vb. aygıtların güncellemelerini içermekte (örneğin yazıcılar).

Bunun yanında kurmak isteyebileceğiniz aylık kritik olmayan kalite güncelleştirmelerininde isteğe bağlı güncelleştirme olarak dağıtılacağı söylenmekte.

windows-10-optional-updates-download-settings_2.jpg

Kurtarma seçenekleri
Kurtarma seçenekleri artık internet üzerinden Windows kurulumu yapabiliyor. Normal şartlarda ayarlardan bilgisayarınızı sıfırlamak/tekrar kurmak istediğinizde şuan ki sistem dosyalarını kullanarak, sadece ayarları vesaire sıfırlayarak kuruyordu.

Fakat artık "Buluttan indir" seçeneği ile Windows'un son sürümünün bir kopyasını online olarak indirip kurdurtarak onun üzerinden sıfırlama yapabileceksiniz.

reset-this-pc-cloud-download_windows-10-2003.jpg

Disk temizleme
Disk temizleme artık diskte yer açmak için varsayılan olarak silinebilecekler listesinde indirilenler klasörünü içermiyor. Bunu görünce ben bir sevindim çünkü bir çok dosyam o klasörde, varsayılan indirme lokasyonu olduğu için.

1575981284870.png

Not defteri
Not defteri artık siz kayıt etmeseniz de dosyaları kaydediyor. Tıpkı Notepad++ gibi. Diyelim ki bir şeyi not aldınız fakat dosyayı kaydetmediniz ve elektrikler gitti. Bu güncelleme sayesinde not defterini tekrar açtığınızda kaldığınız yerden devam edeceksiniz.

Ek olarak not defteri artık Microsoft Store'da bulunan ayrı bir uygulama, sisteme gömülü bir dosya değil. Bu nedenle artık not defteri uygulamasının güncellenmesi için Windows'un güncellenmesine gerek olmayacak, not defteri ile ayrı bir ekip ilgilenecek.

Yakında not defteri için karanlık tema geleceği de söylentiler ve istekler arasında. Bekleyip göreceğiz, şahsen gelmesi iyi olacaktır, her ne kadar kodlama için IntelliJ veya Notepad++/VS Code kullansam da gerçekten not defteri adının işini görüyor; ufak notlar almam gerektiğinde kullanıyorum.

dark-themed-notepad-request-getting-votes-still-no-response-from-microsoft-512868-2.jpg

Gördüğünüz üzere 861 oy almış, bu yüksek bir oy sayısı. Not defterinin Mağaza'ya taşınması ve Windows güncellemelerinden ayrı olarak dağıtılması üzerine karanlık temanın da gelmesi çok yüksek bir ihtimal.

Konu sonu
Güncelleme tabii ki bu kadar değil. Hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri, bunun dışında henüz yayınlanmayan veya üzerinde çalışılan özellikler de mevcut. Ben güncellemeyi genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim.

other-threads-jpg.98604

İlginizi Çekebilecek Diğer Konularım

VPS, VDS, Dedicated, vCPU, vRAM ve Trafik Nedir?

Minecraft Sunucu Başlatma Dosyası | Türkçe Karakter Destekli, Optimizeli! 2.0.3-BETA
Windows üzerinde Linux kullanmak (Windows 10)

İşlemci Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
Minecraft 1.14 Sunucular İçin Eklenti Önerileri [Survival]

Sunucularda Linux'mu Windows'mu Kullanılmalı? (+ OpenJ9, Paper, DNS)

Tüm Konularım

Son düzenleme:

portlek

Zombi Geldi, Beni Yedi

Discord:

portlek#5502

Elmaslar
197
Puanlar
1.460
Yer
iskanbuldotnet
Minecraft
poturtek
hemen insider olayım bakem

LifeMCServer

Yaratık Tuzağı: Çalışıyor

Discord:

!?мυѕтαғα öɴcel#8713

Elmaslar
470
Puanlar
15.415
Yer
İstanbul
Minecraft
LifeMCServer
Facebook
mustafathegamer
Twitter
LifeMCServer
hemen insider olayım bakem

Güncellemeyi edindikten sonra veya konuya dayanarak, güncellemeyi beğenip beğenmediğine dair olan ankete de oy verebilirsin. Ben yavaş modunda insiderım, şuanda 2004 19037.1 var, 2004 1941.1'e güncelledim restarttan sonra aktif olacak fakat genelde güncellemeden sonra restart atarken 1 saat kadar "Windows güncelleştirmeler üzerinde çalışıyor" ekranında kaldığından henüz restart atmadım.

Son düzenleme:
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Bu güncellemeyi çok öncesinden edinmiştim ve sosyal haber sitelerine de hataların güncellemesi diye manşet olmuştu ki bende sildim ?

ChiaX

xo xo Gossip Girl

Discord:

ChiaX#6271

Elmaslar
363
Puanlar
7.625
Yer
London, UK
Discord İzni
Minecraft
ChiaX
Güncellemeyi edindikten sonra veya konuya dayanarak, güncellemeyi beğenip beğenmediğine dair olan ankete de oy verebilirsin. Ben yavaş modunda insiderım, şuanda 2004 19037.1 var, 2004 1941.1'e güncelledim restarttan sonra aktif olacak fakat genelde güncellemeden sonra restart atarken 1 saat kadar "Windows güncelleştirmeler üzerinde çalışıyor" ekranında kaldığından henüz restart atmadım.

Bu yorumun üstüne söz söylemek zor. Söylenecek her şeyi söylemiş. En az konu kadar öğretici. Bilgilendirme için ikiniz de sağ olun! <3

akhiho

WannaPlay.Keyubu.Com

Discord:

akhuku#9293

Elmaslar
21
Puanlar
13.260
Minecraft
akhiho
Güzel bir konu olmuş, güncellemeyi ayrıca görmeyen arkadaşlar için de açıklayıcı ve oldukça bilgilendirici. Ellerinize sağlık!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı