Sol Reklam

Türklerde Yönetim ve Egemenlik

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
T

ThanatosUltio

Ziyaretçi
Türklerde Yönetim ve Egemenlik

Geçmişten günümüze Türk devletlerinin yönetim şekilleri, devleti yönetme anlayışları
ve devlet işlerinin görüşüldüğü meclisler farklılık göstermiştir.

Türk Tarihinde Görülen Yönetim Şekilleri
Monarşi : Devletin başında kağan, sultan veya padişah adı verilen sadece bir tek kişinin olduğu yönetim biçimidir.Bu sistemde saltanat, genelde babadan oğula geçer.

İlk Türk devletleri, Selçuklu, Osmanlı vb. Türk devletlerinde bu yönetim şekli görülmüştür.

Teokrasi
: Devletin dini kurallara göre yönetilmesidir Ya da ülkeyi yöneten kişinin devleti yönetme gücünü, yetkisini dinsel bir kaynaktan almasıdır.

Osmanlı Devleti'ne halifeliğin geçmesiyle belirgin olarak bu yönetim şekli görülmüştür.

Meşrutiyet : Devletin başında bir hükümdarın olduğu, hükümdarın yanında halk tarafından seçilen bir meclisin de kısmen yönetime katıldığı yönetim biçimidir.

Osmanlı Devleti'nin dağılmaya başladığı son dönemlerinde bu yönetim şekli görülmüştür

Cumhuriyet : Devletin başındaki başkanların ve vekillerin halk tarafından seçildiği, yöneticilerin halk adına verdiği, mili egemenliğe dayanan bir yönetim biçimidir.

Türkiye Cumhuriyeti'nde (29 Ekim 1923) bu yönetim kabul edilmiştir.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Türk tarihinde monarşi,teokrasi,meşrutiyet ve cumhuriyet (demokrasi)
gibi yönetim şekilleri görülmüştür.

! Dikkat !
Türk tarihinde oligarşi yönetim şekli uygulanmamıştır.

➤ Saltanat : Bir devleti yönetme hakkının tekbir hanedananda olması sistemidir.olmasıdır

Milli egemenlik : Halkın doğrudan ya da kendi adına seçtiği temsilciler aracılığıyla devleti yönetmesine denir. Kısacası halkın yönetimde söz sahibi olmasıdır. Milli egemenlik anlayışı demokrasi ve cumhuriyet yönetimlerinde belirgin olarak hayata geçer.

Son düzenleyen: Moderatör:

Dagon

Here we go again..

Discord:

dagon#7828

Elmaslar
1.147
Puanlar
16.070
Biraz karışık görünüyor alıntı yoksa tamamen sen bilgilere göre yazdıysan eline sağlık. :)

T

ThanatosUltio

Ziyaretçi
Biraz karışık görünüyor alıntı yoksa tamamen sen bilgilere göre yazdıysan eline sağlık. :)
Çok teşekkür ederim okuyunca karışık olmadığını anlıyorsun ve kendi bilgilerimle yazdım :)

G

Garp

Ziyaretçi
"Saltanat : Bir ülkede padişahın, sultanın egemen olmasıdır." cümlesi yerine, "Saltanat : Bir devleti yönetme hakkının tek bir hanedananda olması sistemidir.". Neden böyle bir değişiklik yaptın dersen bazı padişahlar var ki onlar çocukken ülkeyi annesi yönetiyordu.

T

ThanatosUltio

Ziyaretçi
"Saltanat : Bir ülkede padişahın, sultanın egemen olmasıdır." cümlesi yerine, "Saltanat : Bir devleti yönetme hakkının tek bir hanedananda olması sistemidir.". Neden böyle bir değişiklik yaptın dersen bazı padişahlar var ki onlar çocukken ülkeyi annesi yönetiyordu.
Oda mantıklı ne demek istediğini anladım düzeltiyim hemen :)

Heans

Birisi mi Spawnlandı?
Elmaslar
47
Puanlar
13.320
Eline sağlık güzel olmuş.

YakupZlm

Birisi mi Spawnlandı?
Elmaslar
1
Puanlar
0
T

ThanatosUltio

Ziyaretçi

Nugato

Demir Cevheri Gibiyim
Elmaslar
51
Puanlar
6.460
Yer
Bursa
Minecraft
Souliz
ellerine sağlık güzel olmuş tarhimizi seven bir insan daha :)

Murat1618

Nerelerdesin Be Zümrüt?
Elmaslar
397
Puanlar
14.520
Güzel konu discord bakarsan dahada iyi olcak .

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı