Sol Reklam

İnceleme Tarihte Bugün - Yavuz Sultan Selim (I. Selim) Dünyaya Geldi!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ThanatosUltio

Koydum Çalışma Masasını
Elmaslar
97
Puanlar
3.870
Tarihte Bugün - Yavuz Sultan Selim (I. Selim) Dünyaya Geldi!

Yavuz Sultan Selim (I. Selim) Kimdir?

I. Selim adıyla ile bilinen Yavuz Sultan Selim Han hazretleri, 10 Ekim 1470 tarihinde dünyaya gelmiş, 22 Eylül 1520 tarihinde vefat etmiştir. Aynı zamanda ilk İslam halifesi olduğundan dolayı, Hâdim'ul-Harameyn'uş-Şerifeyn unvanı bulunmaktadır. Babası Sultan II. Beyazıd hazretleri, annesi Gülbahar hatun eşi ise Hafsa Sultan'dır. Yavuz Sultan Selim Han hazretleri tahta geçtiğinde 2.375.000 km2 alana yayılmış olan Osmanlı, Yavuz Sultan Selim Han hazretleri sayesinde 8 yıl kadar kısa bir süre içerisinde 2,5 kat büyümüştür. Yavuz Sultan Selim Han hazretleri 8 yıl içerisinde Avrupa'da 1.905.000 km2, Asya'da 2.905.000 km2 ve Afrika'da 6.557.000 km2 toprak fethetmiştir. Yavuz Sultan Selim Han hazretleri döneminde halifelik, Mısır Mümlükleri'ne bağlı Abbasiler'den Osmanlı'ya geçmiştir. Ayrıca Yavuz Sultan Selim Han hazretleri, o dönemin en önemli iki ticaret yolu olan İpek ve Baharat Yolu'nu ele geçirerek, doğu ticaret kollarının tamamını Osmanlı yönetimi altına almıştır.

Yavuz Sultan Selim Han hazretleri, babası Sultan II. Bayezid hazretlerine darbe yaparak tahta çıkmıştır. Şehzade Selim, tahta çıkmadan önce 1510 yılına kadar Trabzon sancak beyliğini yapmıştır. Yavuz Sultan Selim Han hazretlerine kızını vermiş olan Kırım Hanı Mengli Giray, Şehzade Selim'e askeri destek sağlayıp, babasına darbe yapması sonucunda tahta çıkmasına yardım etmiştir. Böylece Yavuz Sultan Selim Han hazretleri 1512 yılında tahta çıkmıştır. Fakat 22 Eylül 1520 tarihinde, şarbon hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan Aslan Pençesi (Şirpençe) olarak adlandırılan bir çıban yüzünden henüz 49 yaşındayken vefat etmiştir. Daha sonrasında tahta Hepimizin günlük hayatta olsun, tarih derslerinde olsun duyduğumuz ve Osmanlı tarihinin en ünlü padişahlarından olan Kanuni Sultan Süleyman Han hazretleri tahta çıkmıştır. Yavuz Sultan Selim Han hazretlerinin türbesi İstanbul'da, Fatih ilçesinde yer almaktadır.

yavuz-sultan-selim-7.jpg

Evet sayın forum sakinler, bugünkü konum buraya kadardı. Umarım sizlere biraz da olsun bir şeyler katıp, Yavuz Sultan Selim Han hanzretleri hakkında bilgilenmenizi sağlayabilmişimdir. Bir dahaki konumda görüşmek üzere, hoşça kalın!

Crewdex

Clique | 2022
Emektar

Discord:

Crewdex#1868

Elmaslar
574
Puanlar
8.990
Minecraft
Crewdex
Bu konuyu paylaşmayı düşünüyordum, benden önce davranmışsın, konu gayet güzel ellerine sağlık.

D

Duygulandım

Ziyaretçi
Ellerine sağlık. Bizi bilgilendirdiğin için teşekkürler.

ThanatosUltio

Koydum Çalışma Masasını
Elmaslar
97
Puanlar
3.870

ThanatosUltio

Koydum Çalışma Masasını
Elmaslar
97
Puanlar
3.870
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Böylesine tarihi konuları bizlere sunmanız hoş. Bu tür konuların mutlaka devamı gelsin, seviyorum :))

ThanatosUltio

Koydum Çalışma Masasını
Elmaslar
97
Puanlar
3.870
R

Rönesans Network

Ziyaretçi
Devamı çok hoş olur.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı