Sol Reklam
Sağ Reklam

Tanıtım Tarihte Bugün - Makedonya kralı Büyük İskender Pers İmparatoru Darius'u Yenilgiye Uğrattı!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ThanatosUltio

Koydum Çalışma Masasını
Elmaslar
97
Puanlar
3.870
Tarihte Bugün - Makedonya kralı Büyük İskender Pers İmparatoru Darius'u Yenilgiye Uğrattı!
Merhaba sayın forum sakinleri, bugün sizlere yeni bir seriye başlıyorum. Bundan sonra Tarihte Bugün adlı konu eki ile sizlere o gün Tarih de yaşanmış büyük bir olayı anlatacağım. Fazla uzatmadan hemen konuya giriş yapmak istiyorum.

Öncelikle bugün bahsedeceğim savaşın adı Gaugamela Savaşı.

Gaugamela Savaşı
M.Ö. 331 senesinde yaşandı. Bu muharebe Makedonya kralı Büyük İskender ve Pers kralı Darius arasındaki son muharebeydi. Büyük İskender bu muharebeyi kazandı ve Asya’nın Kralı unvanına layık görüldü. Muharebe, Kuzey Irak'ta bulunan bugünki Dohuk şehri civarında bulunan Gaugamela köyü çevresinde yapıldı.

issos-sava%C5%9F%C4%B1.jpg

Bu savaşın nihayetinde Büyük İskender, İran ilçelerine doğru yol alıp, Pers İmparatorluğunun başkentlerinden olan: Babylon, Susa, Persepolis ve Ekbatana’yı ele geçirip, imparatorluğun hazinelerine el koymuştur. Kaynaklarda Büyük İskender'in eline bu hazineler sonucu eline 40 - 50 bin talanton yani yaklaşık 1000 ton civarında altın ele geçirdiği öne sürülmektedir. En sonunda Büyük İskender'in gücüne dayanamayıp, adeta bir korkak gibi saklanan Pers kralı Darius en sonunda kendi adamlarından olan Baktria Satrabı Bessos tarafından katledilmiştir.

Evet sayın forum sakinleri, bugün sizleri Gaugamela Savaşı hakkında bilgilendirmeye çalıştım, umarım ortaya güzel bir konu çıkartıp biraz da olsa sizi bilgilendirebilmişimdir. Birdahaki konumda görüşmek üzere, hoşca kalın!

HyperionDev

demon mode inside of an angel
Onaylı Satıcı

Discord:

efekurban

Elmaslar
448
Puanlar
15.310
Yer
Bursa
Minecraft
HyperionDev
Twitter
efekurbann
Eline sağlık güzel konu

bydemir06

Block Tale Studio Ceo

Discord:

bydemir06#0787

Elmaslar
620
Puanlar
15.475
Yer
Canada
Minecraft
bydemir06
Konunun devamı varmış gibi okudum ama bitmiş :( İskerder yemem lazım.

ThanatosUltio

Koydum Çalışma Masasını
Elmaslar
97
Puanlar
3.870
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Benim gibi tarihe meraka olan arkadaşlar için güzel bir konu içeriği olmuş. Konu için çok teşekkür ederiz ;) <3

ThanatosUltio

Koydum Çalışma Masasını
Elmaslar
97
Puanlar
3.870
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı