Sol Reklam

Rehber Sunucunuzda virüs olabilir!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geyik

Geik
Onaylı Satıcı

Discord:

Geik#1139

Elmaslar
283
Puanlar
9.885
Minecraft
Geyik
Merhabalar mc-tr üyeleri!

Hiç sunucunuzun neden çok CPU tükettiğini yada sürekli lag girdiğini düşündünüz mü?

Sorunun cevabı çok basit. Öncelikle benim nasıl öğrendiğimden bahsedelim.
Birkaç gündür kendi sunucum üzerinde 4 Çekirdeğin 2 sini tüketen bir plugin keşfetmemle bu serüven başladı.
Sunucumda durup dururken TPS 4-10 arasına düşüyor ve hiç artmıyordu. top bilgilerine baktığımda sunucumun CPU sunu %140-180 arası tüketen (Ortalama 1.4 - 1.8 Çekirdek) tüketen bir plugine rastladım. Bu plugin top bilgilerinde tabiki gözükmüyor. Daha sonra forumlarda gezerek ve bir arkadaşımla bu durumu konuşurken onda da aynı sorun olduğunu öğrendim. Biraz daha araştırdım ve bir kaç sonuca vardım. Plugin klasörüm plugin adeti başına 3mb daha ağırlaşmış (180MB) dan bahsediyoruz arkadaşlar :)
Aynı zamanda oyun içerisinde masum gibi duran bir EssentialsFly belirmişti. Bu ne acaba diye düşünürken olayı biraz daha derinleştirip sonuca vardım.
HHY5CdR.jpg

Bunu plugman ile devre dışı bırakınca bir sorunum kalmadı. Bahsettiğim arkadaşımdan AutoPickup plugini aldığım için bana bulaşmıştı. Ve o tür bir virüs ki pluginden plugine atlıyor. Kısacası kendi ellerimle hazırladığım paket birden bire virüs doldu!! Bir arkadaşıma gönderirsem ona da bulaşmak için tetikte bekliyor!
Yani kısacası kimsenin paketini almayın, kimseden plugin almayın. Kendiniz uyumlu sürümleri bulun.

EssentialsFly'dan nasıl kurtulacağımız konusuna gelirsek,
*Bütün bu işlemler için sunucunuzun kapalı durumda olması gerekmektedir.*
HHYc7My.jpg

Sunucumuzdaki pluginlerin ne zaman virüslendiğini ve boyutunu görüyorsunuz bir çoğunun tarihi aynı :)
İşaretlediğim pluginlere virüs bulaşamamış nedenini bilmiyorum, onlar temiz duruyor çünkü 3mb dan küçükler.
Zaten açarsanız da kendiniz görebilirsiniz temiz olduklarını. (Plugini açmayı göstericem ileride.)

Öncelikle bütün pluginleri kendi bilgisayarımıza alalım yada uzak masaüstü win'unuz varsa oradan da yapabilirsiniz.

HHYcEYo.jpg

Ardından plugini seçelim ve sağ tıklayalım!

HHYdkid.jpg

Ardından WinRAR ile aç sekmesine tıklayalım.

HHYdNGl.jpg

Ve gördüğümüz gibi virüsümüz kabak gibi ortaya çıktı :) Şimdi onu yok etmek için üstüne tıklayıp delete tuşuna basalım
(Her pluginde farklı isimde olur, zaten garip isminden ve boyutundan anlayabilirsiniz virüs olduğunu birden fazla olma durumunda hepsini siliniz.)

HHYf62y.jpg

Boyut küçüldü plugin temizlendi :)

Daha sonrasında bütün pluginler için aynı işlemi uygulayalım. Ve son öldürücü aşamaya geçelim.

HHYfhjo.jpg

Bu plugin değildir. Pluginlerin metriklerini developerlara ileten jardır. Boyutu yoktur. Virüsün asıl barınma yeri burasıdır.
PluginMetrics.jar
PluginMetrics Klasör

*Önemli Güncelleme*
Eğer PaperSpigot kullanıyorsanız virüs Spigot.jar'ın içine de bulaşmıştır.

Eğer bu işlemleri yaptıktan sonra sunucuyu açtığınızda tekrar karşılaştıysanız
Lütfen sunucuyu kapatıp jarı temizleyip PluginMetrics.jar ve klasörü tekrar silip
Pluginlerin temiz olduğunu kontrol ettikten sonra tekrar başlatınız.

Bunları da sildikten sonra sunucunuzu tekrar açabilirsiniz.
Eğer herşeyi doğru yaptıysanız virüsten kurtulmuşsunuzdur. PluginMetrics tekrar gelir fakat boyutu 0kb gibi bir değerde gözükür. Klasör de tekrar gelir onlar temiz Spigot'un kendi klasörleridir.

Virüsten sunucunuzu kurtardınız. Bu virüs öyle bir virüs ki birisinden aldığınız pluginden bile bulaşabiliyor. O yüzden pluginleri her zaman kontrol edin yoksa bir hatanız bütün pluginlere sıçramasına neden olur.

Son düzenleme:
S

sooply

Ziyaretçi

Hiç sunucunuzun neden çok CPU tükettiğini yada sürekli lag girdiğini düşündünüz mü?

Birkaç gündür kendi sunucum üzerinde 4 işlemcinin 2 sini tüketen bir plugin keşfetmemle bu serüven başladı.
Sunucumda durup dururken TPS 4-10 arasına düşüyor ve hiç artmıyordu. top bilgilerine baktığımda sunucumun CPU sunu %140-180 arası tüketen (Ortalama 1.4 - 1.8 Core) tüketen bir plugine rastladım. Bu plugin top bilgilerinde tabiki gözükmüyor. Daha sonra forumlarda gezerek ve bir arkadaşımla bu durumu konuşurken onda da aynı sorun olduğunu öğrendim. Biraz daha araştırdım ve bir kaç sonuca vardım. Plugin klasörüm plugin adeti başına 3mb daha ağırlaşmış (180MB) dan bahsediyoruz arkadaşlar :)
Aynı zamanda oyun içerisinde masum gibi duran bir EssentialsFly belirmişti. Bu ne acaba diye düşünürken olayı biraz daha derinleştirip sonuca vardım.
HHY5CdR.jpg

Bunu plugman ile devre dışı bırakınca bir sorunum kalmadı. Bahsettiğim arkadaşımdan AutoPickup plugini aldığım için bana bulaşmıştı. Ve o tür bir virüs ki pluginden plugine atlıyor. Kısacası kendi ellerimle hazırladığım paket birden bire virüs doldu!! Bir arkadaşıma gönderirsem ona da bulaşmak için tetikte bekliyor!
Yani kısacası kimsenin paketini almayın, kimseden plugin almayın. Kendiniz uyumlu sürümleri bulun.

HHYc7My.jpg

Sunucumuzdaki pluginlerin ne zaman virüslendiğini ve boyutunu görüyorsunuz bir çoğunun tarihi aynı :)
İşaretlediğim pluginlere virüs bulaşamamış nedenini bilmiyorum, onlar temiz duruyor çünkü 3mb dan küçükler.
Zaten açarsanız da kendiniz görebilirsiniz temiz olduklarını. (Plugini açmayı göstericem ileride.)

Öncelikle bütün pluginleri kendi bilgisayarımıza alalım yada uzak masaüstü win'unuz varsa oradan da yapabilirsiniz.

HHYcEYo.jpg

HHYdkid.jpg

HHYdNGl.jpg

Ve gördüğümüz gibi virüsümüz kabak gibi ortaya çıktı :) Şimdi onu yok etmek için üstüne tıklayıp delete tuşuna basalım
(Her pluginde farklı isimde olur, zaten garip isminden ve boyutundan anlayabilirsiniz virüs olduğunu birden fazla olma durumunda hepsini siliniz.)

HHYf62y.jpg

Daha sonrasında bütün pluginler için aynı işlemi uygulayalım. Ve son öldürücü aşamaya geçelim.

HHYfhjo.jpg

Bu plugin değildir. Pluginlerin metriklerini developerlara ileten jardır. Boyutu yoktur. Virüsün asıl barınma yeri burasıdır.
PluginMetrics.jar
PluginMetrics Klasör

Bu ikisini de en son sildikten sonra sunucunuzu tekrar açabilirsiniz.
Eğer herşeyi doğru yaptıysanız virüsten kurtulmuşsunuzdur. PluginMetrics tekrar gelir fakat boyutu 0kb gibi bir değerde gözükür. Klasör de tekrar gelir onlar temiz Spigot'un kendi klasörleridir.

Virüsten sunucunuzu kurtardınız. Bu virüs öyle bir virüs ki birisinden aldığınız pluginden bile bulaşabiliyor. O yüzden pluginleri her zaman kontrol edin yoksa bir hatanız bütün pluginlere sıçramasına neden olur.

Güzel bir rehber olmuş ellerine sağlık.

Geyik

Geik
Onaylı Satıcı

Discord:

Geik#1139

Elmaslar
283
Puanlar
9.885
Minecraft
Geyik

admiraldus

DEVASTATE

Discord:

admiraldus#6660

Elmaslar
1.686
Puanlar
0
Yer
İstanbul, Türkiye
Minecraft
admiralduski
Müthiş! İnanılmaz yararlı bir konu okumanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu güzel paylaşım için kendi adıma teşekkür ediyorum. Diğer paylaşımlarınızı da sabırsızlıkla beklediğimi belirteyim ayrıca. : ))

ArdaBey

Fırında Isıttığım İlk Taş
Elmaslar
92
Puanlar
9.070
Minecraft
manasukee
Güzel bir konu güzel bir bilgi teşekkürler

duVel

Koydum Çalışma Masasını

Discord:

duVel#4022

Elmaslar
21
Puanlar
0
Dostum böyle bir bilgilendirici konu oluşturduğun için teşekkürler yeni sunucu açıyorum ve sunucu virüs kaynıyormuş şimdi tek tek temizliyorum.

Geyik

Geik
Onaylı Satıcı

Discord:

Geik#1139

Elmaslar
283
Puanlar
9.885
Minecraft
Geyik
Müthiş! İnanılmaz yararlı bir konu okumanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu güzel paylaşım için kendi adıma teşekkür ediyorum. Diğer paylaşımlarınızı da sabırsızlıkla beklediğimi belirteyim ayrıca. : ))
Güzel bir konu güzel bir bilgi teşekkürler
Dostum böyle bir bilgilendirici konu oluşturduğun için teşekkürler yeni sunucu açıyorum ve sunucu virüs kaynıyormuş şimdi tek tek temizliyorum.
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim :) İyi forumlar!
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Güncelleme!
Eğer Paper-Spigot kullanıyorsanız, virüs paper-spigot jarınızın içine de bulaşıyor!
Silmek için pluginlere yaptığınız işlemin aynısını uygulayınız. Paper spigot içinden de sildikten sonra pluginleri kontrol edin ardından PluginMetrics.jar ve klasörü tekrar silip başlatın!

Son düzenleme:

Joka

numb.

Discord:

Joka#0326

Elmaslar
599
Puanlar
15.445
4 işlemcinin 2'si nasıl oluyor? Anlamadım. Sanırım çekirdek olacaktı. Keşfin güzel ve işe yarar ancak delete tuşuna basmak çözüm değil. Shift + delete yapmalısın ;D

Geyik

Geik
Onaylı Satıcı

Discord:

Geik#1139

Elmaslar
283
Puanlar
9.885
Minecraft
Geyik
4 işlemcinin 2'si nasıl oluyor? Anlamadım. Sanırım çekirdek olacaktı. Keşfin güzel ve işe yarar ancak delete tuşuna basmak çözüm değil. Shift + delete yapmalısın ;D
Evet 2 çekirdeği kullanıyor demek istedim. Türkçesi aklıma gelmedi :D düzenleyeyim hemen.
Winrar olduğu için deleteye basmaları yeterli =))))

CAN147

Ahanda Zümrüt!
Yasaklandı

Discord:

CAN147#1757

Elmaslar
701
Puanlar
12.735
Discord İzni
O yml dosyasini bana bi atin bakalim virüs müymüş yoksa ek bir şeymiymiş tartişilabilir çünki virüs dedigimiz şeyler sunucuya zarar vericek türdendir ha derseniz boyutsal fazlaliği yüzünden virüs olarak algilamamiz gerekiyor yanliş! Çünki skript eklentinin backup kayitlari da fazla yer kapladigi için virüs olarak algilar isek skript kullanmamaliyiz bence yanliş bir düşünce özelden veya discord dan bana o eklentiyi veya yml dosyasini atarsan sana içerigini ve gerçekten ne olup olmadigini söyliyebilirim :)

Geyik

Geik
Onaylı Satıcı

Discord:

Geik#1139

Elmaslar
283
Puanlar
9.885
Minecraft
Geyik
O yml dosyasini bana bi atin bakalim virüs müymüş yoksa ek bir şeymiymiş tartişilabilir çünki virüs dedigimiz şeyler sunucuya zarar vericek türdendir ha derseniz boyutsal fazlaliği yüzünden virüs olarak algilamamiz gerekiyor yanliş! Çünki skript eklentinin backup kayitlari da fazla yer kapladigi için virüs olarak algilar isek skript kullanmamaliyiz bence yanliş bir düşünce özelden veya discord dan bana o eklentiyi veya yml dosyasini atarsan sana içerigini ve gerçekten ne olup olmadigini söyliyebilirim :)

Boyutsal fazlalığından dolayı virüs demiyorum. Yazılımından dolayı sunucuya zarar verip, RAM ve CPU rezervlerini yoran bir yazılımdır. Ana beslenme noktası pluginmetrics dir. Metrics sayesinde diğer pluginlere bağlanıp kendini çoğaltıyor. Açabileceğiniz bir dosya tipi değildir. Şifreli "encrypted" dil kullanılarak yazıldığından dolayı içeriğini görme şansınız mevcut değildir. Ama yine de şansınızı denemek istiyorsanız özelden göndereyim.

Ayrıca kaynakça:
Tıkla - İngilizce
Tıkla - Almanca asıl sorunun sayfası

CAN147

Ahanda Zümrüt!
Yasaklandı

Discord:

CAN147#1757

Elmaslar
701
Puanlar
12.735
Discord İzni
Boyutsal fazlalığından dolayı virüs demiyorum. Yazılımından dolayı sunucuya zarar verip, RAM ve CPU rezervlerini yoran bir yazılımdır. Ana beslenme noktası pluginmetrics dir. Metrics sayesinde diğer pluginlere bağlanıp kendini çoğaltıyor. Açabileceğiniz bir dosya tipi değildir. Şifreli "encrypted" dil kullanılarak yazıldığından dolayı içeriğini görme şansınız mevcut değildir. Ama yine de şansınızı denemek istiyorsanız özelden göndereyim.

Ayrıca kaynakça:
Tıkla - İngilizce
Tıkla - Almanca asıl sorunun sayfası
Bildiğim kadariyla spigotun kendi eklentilerin verilerini kontrol eden bir işlevi var diye biliyorum ayrica encrypted dili açilabilir ve gösterilebilir hiç bir şey imkansiz değil dünyada herşeyi kirabilirsin yeterki bir yolunu bul ayrica sonuçta java ile çalişiyor java ile çalişmasaydi spigot algilamaz veya farkli sorunlara yol açabilirdi :)

TheIsaORC

theisaorc.com
Premium

Discord:

TheIsaORC#0001

Elmaslar
93
Puanlar
13.945
Yer
İstanbul
Minecraft
TheIsaORC

Birkaç gündür kendi sunucum üzerinde 4 Çekirdeğin 2 sini tüketen bir plugin keşfetmemle bu serüven başladı.
Sunucumda durup dururken TPS 4-10 arasına düşüyor ve hiç artmıyordu. top bilgilerine baktığımda sunucumun CPU sunu %140-180 arası tüketen (Ortalama 1.4 - 1.8 Çekirdek) tüketen bir plugine rastladım. Bu plugin top bilgilerinde tabiki gözükmüyor. Daha sonra forumlarda gezerek ve bir arkadaşımla bu durumu konuşurken onda da aynı sorun olduğunu öğrendim. Biraz daha araştırdım ve bir kaç sonuca vardım. Plugin klasörüm plugin adeti başına 3mb daha ağırlaşmış (180MB) dan bahsediyoruz arkadaşlar :)
HHY5CdR.jpg

HHYc7My.jpg

HHYcEYo.jpg

HHYdkid.jpg

HHYdNGl.jpg

HHYf62y.jpg

HHYfhjo.jpg

PluginMetrics.jar
PluginMetrics Klasör

*Önemli Güncelleme*
Eğer PaperSpigot kullanıyorsanız virüs Spigot.jar'ın içine de bulaşmıştır.

Eğer bu işlemleri yaptıktan sonra sunucuyu açtığınızda tekrar karşılaştıysanız
Lütfen sunucuyu kapatıp jarı temizleyip PluginMetrics.jar ve klasörü tekrar silip
Pluginlerin temiz olduğunu kontrol ettikten sonra tekrar başlatınız.

Bunları da sildikten sonra sunucunuzu tekrar açabilirsiniz.

Sanki rehber konusu değil de macera filmi hoş ve güzel olmuş elinize sağlık.​

TheCemOfficial

Bir Kömür Göründü Kaptanım!
Elmaslar
32
Puanlar
0
Yer
Legends never die. They respawn
Hocam benim bir tane maynkıraft sörvırım var ama oyuncu çekemiyorum oysaki herkeze 99 adet golem veriyorum bunları demir yapsak kaç oyuncu çekeriz bide bana demir spawnır sikripiti lazım sende varmı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı