Sol Reklam
Sağ Reklam

Rehber Son Sürüm Sunucularda Optimizasyon

bynoment

Bir Kömür Göründü Kaptanım!

Discord:

Arwale#2906

Elmaslar
47
Puanlar
13.620
Minecraft
Arwalee
Gerçekten bilgilendirici fakat benim sorunum bambaşka bir düzeyde sanırım.
Pluginler + Devasa bir haritam var
http://oyna.dunyamc.com:8123/ Dynmap kullanıyorum + olarak
40-100 oyuncu arası optimizasyon yapmaktan biraz canım çıktı :D
Bu şekilde önerebileceğiniz bir düzenleme varmıdır?

Inxity

Owner @ ᴛʀᴇᴀsᴜʀᴇ
Emektar
Hosting Görevlisi

Discord:

Inxity#3240

Elmaslar
286
Puanlar
14.785
Yer
Treasure Inc.
Minecraft
Inxityy
Gerçekten bilgilendirici fakat benim sorunum bambaşka bir düzeyde sanırım.
Pluginler + Devasa bir haritam var
http://oyna.dunyamc.com:8123/ Dynmap kullanıyorum + olarak
40-100 oyuncu arası optimizasyon yapmaktan biraz canım çıktı :D
Bu şekilde önerebileceğiniz bir düzenleme varmıdır?
Dynmap yerine Bluemap ya da Pl3xmap tercih edebilirsiniz, daha fazla yardım isterseniz Discord'dan ulaşabilirsiniz.
Inxity#3240

bynoment

Discord:

Arwale#2906

Elmaslar
47
Puanlar
13.620
Minecraft
Arwalee
Dynmap yerine Bluemap ya da Pl3xmap tercih edebilirsiniz, daha fazla yardım isterseniz Discord'dan ulaşabilirsiniz.
Inxity#3240
Dynmap haritayı tamamen renderlaması 5 gün sürdü .
Bluemap veya pl3xmap ne kadar sürer bilmiyorum aynı şekilde kastıracaksa bi anlamı yok :S

Inxity

Owner @ ᴛʀᴇᴀsᴜʀᴇ
Emektar
Hosting Görevlisi

Discord:

Inxity#3240

Elmaslar
286
Puanlar
14.785
Yer
Treasure Inc.
Minecraft
Inxityy
Dynmap haritayı tamamen renderlaması 5 gün sürdü .
Bluemap veya pl3xmap ne kadar sürer bilmiyorum aynı şekilde kastıracaksa bi anlamı yok :S
Bluemap'i kullanmadım ancak Pl3xmap çok daha kısa sürede render alır, ayrıca iki eklenti de Dynmap'den kat kat daha hızlı ve daha az yer kaplıyor.

Cazcez

Çerezler Güzeldir!
Premium
Emektar

Discord:

CazcezXD#4073

Elmaslar
1.244
Puanlar
15.660
Yer
JEFF Media GbR
Discord İzni
Minecraft
Cazcez
Eski ama güncellenmeye devam eden bir konu olduğu için kendi şahsi görüşlerim ile önerilerimi paylaşmak isterim.

1-)Tuinity artık Paper'ın bir parçası olduğu için geliştirilmeye devam edilmiyor. Bu sebeple Tuinity'i listeden kaldırarak bütün Tuinity fork'larını Paper fork'u olarak belirtirsek daha doğru olabilir.

2-) Yatopia artık geliştirilmeye devam edilmediği için korkunç sonuçlar doğurabiliyor. Bu sebeple listeden kaldırılması daha yararlı olabilir ama amaç bütün fork'ları eklemek ise SugarCaneMC (Yatopia'nın varisi) ve JettPack'in (Yatopia'nın ana geliştiricisinin yeni projesi) de bu listeye eklenmesini öneririm.

3-) Purpur her ne kadar Airplane'in bir fork'u olsa da birçok kez üstünde düşünülmemiş patch'ler yayınlamış ve yayınlamaya devam etmektedir. Zaman zaman birçok hata yaratmasını bir yana bırakırsak diğer fork'lardan almış olduğu patch'leri dahi hatalı olarak eklediği için zamanında birçok Minecraft sunucusundaki köylülerin çalışmamasına sebep olmuştur. Purpur yerine Airplane'in Purpur fork'u olan Airplane-Purpur fork'unu önermenizi tasviye ederim.

4-) Airplane ve Airplane-Purpur'un fork'u olan Pufferfish ve Pufferfish-Purpur. Her ne kadar yeni bir fork olsa da basit ve düzgün olarak patch'ler yayınlamakla birlikte diğer ortaya yeni çıkmış fork'ların aksine stabil bir proje sunmaktadır. Üstelik sunmuş oldukları Sentry entegryasonu sayesinde sunucunuzda yaşanan her türlü hatayı daha detaylı analiz edip, inceleyebilirsiniz. Bu fork'un listede bulunmasını çok isterim.

5-) Tam olarak belirtmekten çekinmişsin fakat düzeltmek gerekirse belirttiğin işlemcili fiziksel bir sunucuda en fazla 4-5 sunucunun bulunması çok daha iyi olacaktır. Söz konusu işlemciler her ne kadar güçlü olsa da 10 adet büyük sunucunun bulunması intihara koşmak olur.

Cazcez

Çerezler Güzeldir!
Premium
Emektar

Discord:

CazcezXD#4073

Elmaslar
1.244
Puanlar
15.660
Yer
JEFF Media GbR
Discord İzni
Minecraft
Cazcez
Bluemap'i kullanmadım ancak Pl3xmap çok daha kısa sürede render alır, ayrıca iki eklenti de Dynmap'den kat kat daha hızlı ve daha az yer kaplıyor.
BlueMap genel olarak çok daha ağır bir harita eklentisi olup, hatırladığım kadarıyla Paper'ın ASYNC chunk yükleyicisini kullanmıyor. Bu sebeple amacınızın haritanın çok iyi gözükmesi değilse kullanmanızı kesinlikle önermem. Pl3xMap ise hem minimalist, hem basit, hem de ASYNC olup, amacı sadece sunucunun bir haritasının bulunması olan kişiler için daha iyi bir seçim olacaktır.

Inxity

Owner @ ᴛʀᴇᴀsᴜʀᴇ
Emektar
Hosting Görevlisi

Discord:

Inxity#3240

Elmaslar
286
Puanlar
14.785
Yer
Treasure Inc.
Minecraft
Inxityy
BlueMap genel olarak çok daha ağır bir harita eklentisi olup, hatırladığım kadarıyla Paper'ın ASYNC chunk yükleyicisini kullanmıyor. Bu sebeple amacınızın haritanın çok iyi gözükmesi değilse kullanmanızı kesinlikle önermem. Pl3xMap ise hem minimalist, hem basit, hem de ASYNC olup, amacı sadece sunucunun bir haritasının bulunması olan kişiler için daha iyi bir seçim olacaktır.
Pl3xmap zaten BlueMap'ten iyi. Ancak iki eklenti de Dynmap'ten kat ve kat daha performanslı.

Inxity

Owner @ ᴛʀᴇᴀsᴜʀᴇ
Emektar
Hosting Görevlisi

Discord:

Inxity#3240

Elmaslar
286
Puanlar
14.785
Yer
Treasure Inc.
Minecraft
Inxityy
Eski ama güncellenmeye devam eden bir konu olduğu için kendi şahsi görüşlerim ile önerilerimi paylaşmak isterim.

1-)Tuinity artık Paper'ın bir parçası olduğu için geliştirilmeye devam edilmiyor. Bu sebeple Tuinity'i listeden kaldırarak bütün Tuinity fork'larını Paper fork'u olarak belirtirsek daha doğru olabilir.

2-) Yatopia artık geliştirilmeye devam edilmediği için korkunç sonuçlar doğurabiliyor. Bu sebeple listeden kaldırılması daha yararlı olabilir ama amaç bütün fork'ları eklemek ise SugarCaneMC (Yatopia'nın varisi) ve JettPack'in (Yatopia'nın ana geliştiricisinin yeni projesi) de bu listeye eklenmesini öneririm.

3-) Purpur her ne kadar Airplane'in bir fork'u olsa da birçok kez üstünde düşünülmemiş patch'ler yayınlamış ve yayınlamaya devam etmektedir. Zaman zaman birçok hata yaratmasını bir yana bırakırsak diğer fork'lardan almış olduğu patch'leri dahi hatalı olarak eklediği için zamanında birçok Minecraft sunucusundaki köylülerin çalışmamasına sebep olmuştur. Purpur yerine Airplane'in Purpur fork'u olan Airplane-Purpur fork'unu önermenizi tasviye ederim.

4-) Airplane ve Airplane-Purpur'un fork'u olan Pufferfish ve Pufferfish-Purpur. Her ne kadar yeni bir fork olsa da basit ve düzgün olarak patch'ler yayınlamakla birlikte diğer ortaya yeni çıkmış fork'ların aksine stabil bir proje sunmaktadır. Üstelik sunmuş oldukları Sentry entegryasonu sayesinde sunucunuzda yaşanan her türlü hatayı daha detaylı analiz edip, inceleyebilirsiniz. Bu fork'un listede bulunmasını çok isterim.

5-) Tam olarak belirtmekten çekinmişsin fakat düzeltmek gerekirse belirttiğin işlemcili fiziksel bir sunucuda en fazla 4-5 sunucunun bulunması çok daha iyi olacaktır. Söz konusu işlemciler her ne kadar güçlü olsa da 10 adet büyük sunucunun bulunması intihara koşmak olur.
Konu yazıldığı günden beri çok az ve dikkatsiz güncellemeler aldı. Bilgisayar başına geçince önerilerinizi dikkate alacağım.

bynoment

Discord:

Arwale#2906

Elmaslar
47
Puanlar
13.620
Minecraft
Arwalee
pl3xmap Görünüş itibari ile daha güzel geldi bana , fakat eklentiler ile uyumu Claim - faction towny vb uyumu daha önemli tabi

Inxity

Owner @ ᴛʀᴇᴀsᴜʀᴇ
Emektar
Hosting Görevlisi

Discord:

Inxity#3240

Elmaslar
286
Puanlar
14.785
Yer
Treasure Inc.
Minecraft
Inxityy
pl3xmap Görünüş itibari ile daha güzel geldi bana , fakat eklentiler ile uyumu Claim - faction towny vb uyumu daha önemli tabi
Çoğu popüler eklenti ile uyumlu. Değilse bile API kullanımı çok kolay, birisine eklenti yazdırabilirsiniz çok bir fiyat vermez eklentiyi yazacak olan adam.

bynoment

Discord:

Arwale#2906

Elmaslar
47
Puanlar
13.620
Minecraft
Arwalee
Çoğu popüler eklenti ile uyumlu. Değilse bile API kullanımı çok kolay, birisine eklenti yazdırabilirsiniz çok bir fiyat vermez eklentiyi yazacak olan adam.
dynmap an itibari ile 10gb alan kapladığı için vazgeçtim pixelmap e dönücem

Inxity

Owner @ ᴛʀᴇᴀsᴜʀᴇ
Emektar
Hosting Görevlisi

Discord:

Inxity#3240

Elmaslar
286
Puanlar
14.785
Yer
Treasure Inc.
Minecraft
Inxityy
dynmap an itibari ile 10gb alan kapladığı için vazgeçtim pixelmap e dönücem
Doğru karar, Dynmap artık çok eskidi Pl3xmap çok daha az yer kaplıyor, bahsettiğiniz sunucu tps sorununuz da bi nebze çözülmüş olur.

JustCiva_

Mutlu olmak istiyorsanız, olun.

Discord:

JustCiva_#0001

Elmaslar
160
Puanlar
950
Discord İzni
Minecraft
JustCiva_
Başarılı bir yazı. Ellerinize sağlık.

Inxity

Owner @ ᴛʀᴇᴀsᴜʀᴇ
Emektar
Hosting Görevlisi

Discord:

Inxity#3240

Elmaslar
286
Puanlar
14.785
Yer
Treasure Inc.
Minecraft
Inxityy
Timings raporunu okuyabilmeyi anlatan konuya yönlendirme yapıldı. Konu 1.16 ve 1.17 sunucular için önerilir, 1.18 sunucular konu güncellenmeden konuyu dikkate almamalıdır.

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı