Rehber Skript Nedir?

kahta123

Bir Kömür Göründü Kaptanım!
En iyi cevaplar
0
Elmaslar
38
Puanlar
520
Skript Nedir?
Bugün sizlerle birçok Minecraft sunucusunun kullandığı hatta forumumuz da bir kategorisi olan eklentiyi yani skripti yakından tanıyacağız. Şimdi gelin hep beraber bu skript nedir? Ne değildir biraz detaylarına inelim.

Eki Görüntüle 141025
Skript Nedir Ne İşe Yarar?
Kısaca anlatmak gerekirse skript, worldedit ve benzeri diğer eklentiler gibi bir Minecraft sunucu eklentisidir. Skript ilk olarak 14 Eylül 2011 tarihinde Njolbrim tarafından oluşturuldu. Tabii bundan sonra bir sürü test versiyonları ve normal versiyonları da çıktı. Daha detaya inecek olursak bu eklenti sayesinde sunucunuza irili ufaklı birçok şey yazabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse sohbet silme komutu oluşturabilir istediğiniz gibi dizayn edebilirsiniz. Sohbet renginizi ayarlamak için bir skript yazabilirsiniz veya sohbette argo, küfür vs. engellemek için bir skript yazabilirsiniz. Yani bir skript ile yapabilecekleriniz tamamen size kalmış bir şey. Ek olarak size bu yıl paylaşılmış tüm skriptlerin linkini vereceğim, dilerseniz oradan skriptleri inceleyebilirsiniz veya kullanabilirsiniz.

Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş veya Kayıt Ol anlayışınız için teşekkürler.

Skript Nasıl Yazarım?
Genel olarak yazılım olaylarında İngilizce bilmek önemli noktalardan bir tanesi. Tabii İngilizce bilmeden de bu işi yapabilirsiniz ancak bilmeniz sizin yararınıza olacaktır. İlk olarak başladığınızda size tavsiyem skript hakkında oluşturulmuş sitelere ve topluluklara göz atmanız olacaktır. Bu site ve topluluklara örnek vermek gerekirse
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş veya Kayıt Ol anlayışınız için teşekkürler.
ve
skript hub. Bu sitelere girip skript hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz. Ayrıca bu skriptlerin bir de addons denilen bir olayı var, bunu sunucu eklentisi gibi düşüne bilirsiniz. Yani örnek vermek gerekirse normal skript ile menü oluşturamazken tuske veya skyquery ile oluşturabilirsiniz. Tabii önemli bir diğer nokta ise matematiktir. Yani yazdığınız skript ne kadar zorsa matematik daha basit veya daha zor olabilir. (Her skript için matematik gerekmez.) Skript öğrenirken önemli noktalardan birisi de araştırmacı olmaktır. Hazıra alışmamalısınız yani yapamadığınız veya zorlandığını bir şey için artık bu işte iyi olan birilerinden yardım isteyebilirsiniz ancak önemli olan şey her şeyi birinden istemek yerine araştırma yapıp bir şeyler öğrenip deneyip başarmaktır. Bu yolda tabii başarısız olabilirsiniz ancak unutulmaması gereken şey başarıya giden yolda her insan hata yapabilir. Son olarak diğer kişilerin yaptığı skriptleri inceleyebilirsiniz emin olun bu sizin yararınıza olacaktır.

@_OnePage_'e teşekkürler.
Size çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için

Tvic

Fırında Isıttığım İlk Taş
En iyi cevaplar
0
Elmaslar
70
Puanlar
360
Minecraft
Tabii önemli bir diğer nokta ise matematiktir. Yani yazdığınız skript ne kadar zorsa matematik daha basit veya daha zor olabilir.

bu yazıyı görene kadar belki bakıp bende yaparım diyiyordum ama bütün isteğim kaçtı :D güzel anlatım olmus teşekkürler.

kedy boğan

Fırında Isıttığım İlk Taş
En iyi cevaplar
0
Elmaslar
33
Puanlar
560
Minecraft
Tüm skriptler konunu görünce gerçekten inanılmaz şaşırdım üşenmedin mi 😂 😂 Süpersin eline sağlık.

KukiKraft

Birisi mi Spawnlandı?
En iyi cevaplar
0
Elmaslar
4
Puanlar
135
Minecraft
Bu bilgilendirici yazınız için teşekkürler :) Yardımcı oldunuz.

NLBCraft

Birisi mi Spawnlandı?
En iyi cevaplar
0
Elmaslar
1
Puanlar
135
Minecraft
kısa ve öz skript bu kadar güzel anlatılabilirdi ancak

ByJoogo

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi
En iyi cevaplar
0
Elmaslar
0
Puanlar
905
Minecraft
Skript aslında oyuncuların bence hayal gücüyle orantılı bişey. Script yazmayı bilmek pek önemli değil basit öğrenilir fakat atıyorum gidipte çekiliş skripti vs vs yazmak yerine olmayan şeyleri yapmak çok daha iyi olacaktır

Zelious

Team Phobia - "Biz kalitemizle varız!"
Team Phobia
En iyi cevaplar
5
Elmaslar
192
Puanlar
1.760
Yer
İstanbul / Türkiye
Minecraft
Skript aslında oyuncuların bence hayal gücüyle orantılı bişey. Script yazmayı bilmek pek önemli değil basit öğrenilir fakat atıyorum gidipte çekiliş skripti vs vs yazmak yerine olmayan şeyleri yapmak çok daha iyi olacaktır
kesinlikle haklısın sırf bu yüzden skripti bırakan kişiler var

furkanince99

Koydum Çalışma Masasını
Sunucu Sahibi
En iyi cevaplar
0
Elmaslar
21
Puanlar
9.010
Aynen öyle, benim de bir arkadaşım vardı tamamen öğrendi şimdi aklına bir şey gelmiyor ben fikir veriyorum arada :)

Mefisto

Odunlara Vur Vur Vur!
En iyi cevaplar
0
Elmaslar
78
Puanlar
195
Yer
Türkiye, İzmir.
Minecraft
elinize sağlık, konu benim için çok faydalı oldu.

teşekkürler.

Dazshy

Bazı haksızlıklar oldu..
Krios
En iyi cevaplar
1
Elmaslar
63
Puanlar
615
Minecraft
bilgilendirici bir konu emeğin için ve konu açtığın için teşşekür ederiz ellerine sağlık iyi forumlar

_OnePage_

Ruh + Kum = Ruh Kumu
Emekli
En iyi cevaplar
77
Elmaslar
900
Puanlar
5.840
Minecraft
Hayal gücü sadece yazacağın şeyleri belirler asıl önemli olan mantıktır

BruilsiozPro

Birisi mi Spawnlandı?
En iyi cevaplar
0
Elmaslar
3
Puanlar
125
Minecraft
Başarılı bir konu anlatımı olmuş. ❤

zBlob_HD

Zombi Geldi, Beni Yedi
En iyi cevaplar
1
Elmaslar
70
Puanlar
4.215
Minecraft
skript ile uğraşan kişiler için bilgi alabileceği bir konu

Suveris

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi
En iyi cevaplar
0
Elmaslar
3
Puanlar
195
Faydalı bir konu olmuş, bu tarz konulara bayılıyorum... <3

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı