Sol Reklam

Sizler İçin Seçtiğim 5 Kitap!

fugue

Zümrüt Hojtir, Ama Benenah
Emektar

Discord:

srcn.

Elmaslar
896
Puanlar
16.080
Yer
İzmir
yeni_logo.png

Sizler İçin Seçtiğim 5 Kitap!

Aramızda belki de kitap okumak için aramalara başlayan veya ilk defa okumak isteyenlere fikir olmak için sizlere önerdiğim kitapların listesini çıkarmak istedim. Biraz samimiyet, birazda kitabı sizlere anlatmaya önem vererek bu listeyi hazırladım. Unutmayın, herkesin fikri ve düşüncesi farklı olabilir. Eğer iyi-kötü bir fikriniz varsa bunu belirtmenizin faydası hepimize olacaktır. Düşüncelerinizi bekliyorum ve sizler için seçtiğim 5 kitap listesine geçiyorum;

1- Mustafa Kemal (Yılmaz Özdil)

Bu kitapla başlamamın en büyük sebebi; şu an rahatça bu makalemi okuyorsunuz, belki elinizde bir kahve var ve yudumluyorsunuz. Bu çok kolay değil mi? Bilmemiz gereken bir şey var ki size bu rahatlığı vermek için milyonlarca şehit verildi. Şu an kadınlarımız oy verebiliyorsa, istediği kıyafeti giyebiliyorsa, Türkiye şu an da "Çağdaş" bir ülke olarak nitelendiriliyorsa bu da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün sayesinde gerçekleşmiştir. Bizler de bu ülkede yaşayarak en önemli vazifemizi yani tüm gençlerimize Atatürk'ü tanıtıp, rahatlığımızın sebebini öğreterek görevimizi yerine getirmeliyiz. Tam da bu konuyu ele alan Yılmaz Özdil bu vazifede ilerleyip, Atatürk'ün hayatını, ailesini ve emparyalist güçlere karşı kazandığı başarıları, reformları, Şu an da Türkiye'nin en gelişmiş sektörü olan turizm gibi bir çok sektörde hayata geçirdiği olaylardan bahsediyor.

Bunun dışında Atatürk'ün hayvanseverliği, insanseverliği, cesurluğu, kadın haklarındaki ciddiyeti ele alınıyor. En büyük amacı olarak da bu milletin gençlerine Ulu Önderimizi anlatıyor. Bu kitap da onu Atatürk olarak değil Mustafa Kemal samimiyetinde tanıtıyor.
mustafa kemal.jpg

atatürk.gif

2- Leyla İle Mecnun (Burak Aksak)

Bilmeyen yoktur herhalde değil mi? Bizi televizyonlara kitleyen bu aşk dizisini saatlerce hatta günlerce izlerdik. İşte bu dizilere bile konu olan aşk hikayesini farklı bir maceradan, konudan okuyacağız. Hiçbir zaman kavuşamayan bu çiftler sizce bu kitapda buluşacaklar mı? Tabii ki bunu söyleyerek sizlerin heveslerini kırmak istemiyorum. Mutlulukla vereceğim bir haber ise bu kitap da Nam-ı diğer Mecnun, İsmail Abi, Erdal Bakkal, Baba İskender gibi bir çok efsane kişilerinde bulunması! Bu kişiler sayesinde hem mutlu, hem komik, hem de üzüntülü anlara tanık oluyoruz. Bu kitap ise aklımızdaki tüm soruların cevabını yanıtlıyor ve bizi çözüme ulaştırıyor.

leyla ile mecnun.jpg

3- Sherlock Holmes (Arthur Conan Doyle)

Biliyorum biliyorum, sizlerde bu adamın kitabını okurken yada filmini izlerken "Oha abi ya, nasıl bildi bunu?" diyorsunuz. Zaten Sherlock Holmes aklıyla her şeyi yenebiliyordu. Sizce bu bir mesaj olabilir mi? Bence olabilir çünkü; akıl ve zekayla yenilemeyecek bir şey yoktur. Sherlock başarısız olduğu hiçbir şeyden vazgeçmeyerek aksine daha çok üstüne gidiyordu. Burada bize verilen mesajın korkmayın, çabalayın mesajı olduğunu da anlayabiliyorduk. Varsayımlar ve aklıyla karşıdan gelecek bir yumruğu bile hesaplayıp, karşısında vereceği tepkinin oluşturacağı olayları bile düşünebilecek bir kapasiteye sahipti. Onun dışında ise bir bölüme şöyle tanık olmuştum; Sherlock gözleri kapalı bir atlı araca bindiriliyor ve dönemin en yetkili kişisine doğru götürülüyordu. Buradaki en önemli konu ise Sherlock götürüldüğü yolun bir resmini beyninde canlandırarak, etraftaki ses ve verileri kullanarak götürüldüğü yolu bilmesiydi. Bakan "Neredeyiz?" diye sorunca evin dairesine kadar vermesiyle zaten ne kadar akıllı olduğu anlaşılıyordu.

0001787713001-1.jpg

4- Kanadı Kırık Kuşlar (Ayşe Kulin)

Eğer benim gibi bir Ayşe Kulin okuruysanız bir probleminiz var ki bir cümleyi 3 kere okumadan anlayamayacaksınız. Bu yüzden sizlere daha merak edilebilen ve kolay anlaşılabilen bir kitabını seçmeye çalıştım. 1930 yıllarında Almanya'da başlayan bir konusu bulunuyor. Mutlu, huzurlu bir hayat geçiren Yahudi Gerhard ve ailesinin hayatı dönemin yöneticisi ve naziler tarafından adeta bir cehenneme dönüşüyordu. Evleri her gün hapse atılmak için aranan bu aile artık bıkmıştı, çünkü her gün hapse atılmak için bir sebep aranıp, din soykırımına uğruyorlardı. Onlara uzak bir ülke kucak açmıştı. O ülke ise Türkiye'dir. Samimi ve tüm desteğini bu aileye veren Türkiye kapılarını açmıştı fakat bu aile için Müslüman bir ülkede yaşamak zor olsada, nazilerden kurtulmanın tek yolu o ülkeye gitmekti. Ailesinin bazılarından uzak kalan ve onlara mektuplar gönderen Gerhard'ın anılarını ve yaşadıklarını okurken üzülmeyen elbette olmayacak.

kanadı kırık kuşlar.jpg

5- Marslı (Andy Weir)

Farklı tür de kitaplara yer vermeye çalışsam da en favorilerimden biriside bu kitap olabilir. Benim ve halkın gözünde en iyi Bilim-Kurgu romanı olarak geçiyor. Herkes NASA'nın uzaya insan göndermesinin nasıl olduğunu merak etmiştir. Bu kitabı da sadece bu etken onu özel kılmıyor, kitabın içinde bulunan gizem ve maceralarda bu kitabı özelleştiriyor. Mars’da mahsur kalan Mark Watney adındaki bir astronotun yaşam ve kurtulma hikayesini anlatıyor. Bir kaza sonucu ekibinin onu ölü sanıp bırakmasıyla Mars'da uyanan Mark Watney yaşıyor, fakat onun için tek problem Mars'da uyanmasıydı. Yaşamak için Mars'da tarım yapmaya başlar ve NASA'da uydularından yaşadığını anlar ve kurtarma işlemlerine başlar. Bu işlem için zaman geçmiştir fakat ortaya sunulan bir fikir vardı ama çok riskliydi. Bu fikir 6 kişininde canını riske sokmuş olsada ekibi zaten kararını vermişti. Peki Mark ekibinin ineceği o kadar uzak yere Mars'da tek başına nasıl gidecekti?

Hem bilim-kurgu hem de uzaya ilgi duyanlar için mükemmel bir kitaptır. Bilimsel terimler içerip, anlatımı zorlaştırsa da sizi adeta içine alıp gerçekçiliğini konuşturuyor. Sadece bilim de değil mizahi ve komik bölümlerini de geçmeden duramam. Ne olursa olsun bu hayat mücadelesini herkesin okuması gerekir.

marslı.jpg

SON

Yukarıda verdiğim kitapları sizi sıkmayacak bir şekilde seçmeye çalıştım. Bilim-kurgusundan tutun aşk hikayesine kadar seçtim. Bu kitaplar hayatın bazı bölümlerinde yaşayacağınız gizemli şeyleri bazı yerlerinde ise yaşayacağınız üzüntülü şeyleri sizlere sunuyor. Bu sayede geleceğe karşı sizleri hazırlıyor. Kitap okumuş olmak için okumayın. Yaşananlardan bir ders, fikir çıkarın.

atam.png

Ekler

• yeni_logo.png
    yeni_logo.png
    84,5 KB · Görünt.: 348
Son düzenleme:

Bluter

Öfkelen, ışığın giderek sönmesine karşı öfkelen.

Discord:

Bluter#0074

Elmaslar
323
Puanlar
0
Çok güzel bir konu olmuş. Ben de Marslı'yı çok seviyorum, listeye koyman kesinlikle çok güzel olmuş.

fugue

Zümrüt Hojtir, Ama Benenah
Emektar

Discord:

srcn.

Elmaslar
896
Puanlar
16.080
Yer
İzmir
Çok güzel bir konu olmuş. Ben de Marslı'yı çok seviyorum, listeye koyman kesinlikle çok güzel olmuş.

Maalesef ki bilim en geri kaldığımız konulardan birisi. Bu yüzden bari daha entelektüel bir kişilik yaratmakta sıkıcı kitaplar yerine Marslı gibi daha dikkat çekici ve eğlenceli film, kitapları öneririm.

Bluter

Öfkelen, ışığın giderek sönmesine karşı öfkelen.

Discord:

Bluter#0074

Elmaslar
323
Puanlar
0
Maalesef ki bilim en geri kaldığımız konulardan birisi. Bu yüzden bari daha entelektüel bir kişilik yaratmakta sıkıcı kitaplar yerine Marslı gibi daha dikkat çekici ve eğlenceli film, kitapları öneririm.

Zaten şu dönemde daha çok bilim kitapları okuyorum fakat bilim içeren kitaplar daha pahalı oluyor. Kitaplar da pahalı. Türkiye böyle giderse hiç bir konuda ilerleyemeyecek.

RebelZone

Yaratık Tuzağı: Çalışıyor

Discord:

RebelZone#6475

Elmaslar
1.692
Puanlar
9.075
Yer
RebelZone#6475
Minecraft
RebelZone
Çok güzel bir konu en yakın zamanda bu kitaplardan okuyacağım.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Bu güzel kitap önerileriniz için teşekkür ederim. Bence listede olan en iyi kitap 1 numara :)

EchTR

echtr of legend

Discord:

EchTR#1848

Elmaslar
629
Puanlar
8.060
Yer
İzmir
Makaleyi okudum da, Nutuk nerede ?

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı