Sol Reklam

Rehber Sanal Sunucu (VDS) Nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

lildmr

Elmas Güneş Gibi Parıldıyor

Discord:

ozanlands#7777

Elmaslar
677
Puanlar
8.160
Minecraft
dayioglu
unnamed.jpg

Sanal Sunucular
Merhaba değerli forum okurları sizinle bugün sunucu rehberimin ilk konusunu açıyorum. Bir sunucu açmanız için öncelikle bir adet sanal sunucunuz veya makineniz olmalıdır. Bu sanal sunucuyu bir Host firmasından elde edebilirsiniz veya kendi makinenizi bir veri merkezinde barındırabilirsiniz. Sunucunuzu elde ettikten sonra sunucunuza bağlanmak için ( Windows ise ) bilgisayarınızda bulunan Uzak Masaüstü bağlantısından sunucunuzun bilgilerini girerek bağlanabilirsiniz.

Sanal sunucunuzu elde ettikten sonra eğer bir Minecraft makinesi satın aldıysanız içerisinde gerekli uygulamalar kurulmuş olacaktır fakat içerisinde bir program kurulu olmayan makinelerde sunucunuzu açmak için öncelikle Java programını indirmelisiniz. Java programını kurduktan sonra paketinizin ayarlarını yaparak sunucunuzu başlatabilirsiniz.

wp4153934.jpg

İşletim sistemi olarak sunucunuzun performanslı olmasını istiyorsanız CentOS kullanmanızı öneririm. Eğer ki kolay ve anlaşılabilir bir paneliniz olmasını istiyorsanız kullanmanızı önereceğim işletim sistemi Windows 2016'dır. CentOS bir makineyi yönetmek için öncelikle bir FTP bağlantısı yapacak uygulamanız olmalıdır. Birde konsol olarak kullanacağınız Putty uygulaması yüklü olmalıdır.

Güvenlik önemli olduğundan makinenizin Port'larını kapatmanız gerekmektedir. Makinenizin Port'larını nasıl kapatabileceğinizi Google'de arayarak öğrenebilirsiniz. Linux ve Windows işletim sistemlerinde Port kapatma işlemleri farklı yollar ile yapılır.

server-room-blue-uhd-4k-wallpaper.jpg

Sunucunuzun Disk'ini arttırmak sunucunuzun alanının genişletilmesi anlamına gelir. Bazı Hosting firmaları bu imkanı bize sunar bazıları ise sunmaz. Disk arttırmak için öncelikle Sunucu Yöneticisi'ne girmemiz gerekmektedir. Oradan Dosya ve Depolama sekmesine girmeniz ve oradan ise C: belleğini seçmeniz gerekmektedir. Sağ tıkladıktan sonra birimi genişlet demelisiniz ve genişletmek istediğiniz miktarı girmelisiniz.

VDS demek bölünmüş bir sunucu demektir. Bir adet ana makineyi birçok sunucuya bölerek satılan sanal makinelerdir. Sunucunuzun performansını düşürür. Makineyi ne kadar az sunucu kullanırsa performansı o kadar artacaktır bu yüzden size Dedicated makine öneririm. Diğer bir özellik ise sunucunuzun önemli olan konusu RAM miktarı değilde işlemci gücüdür. Paketinizin 16 GB düşük işlemcilide göstereceği performans 6 GB yüksek işlemcilide göstereceğinden azdır. İşlemci güçlerine Benchmark testlerinden
ulaşabilirsiniz.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Sanal sunucular hakkında hiç böyle derinlemesine bir konu görmemiştim... Gerçekten güzel bir konu olmuş ki anlatımın da beni benden aldı ;)

E

Etars

Ziyaretçi
Sanal sunucular hakkında bilgi sahibi olmayanlar için güzel bir konu. Başarılarınızın devamını dilerim.

ERDEMSAKARYA_

Odunlara Vur Vur Vur!

Discord:

erdem#0467

Elmaslar
16
Puanlar
870
Yer
Türkiye
Minecraft
Captaincy_
Konu hakkında bilgisi olmayan arkadaşlar için gayet açık ve net bir anlatım olmuş tebrikler ?

AtamanMC

Birisi mi Spawnlandı?
Elmaslar
2
Puanlar
0
Minecraft
Ataman
Başarılı ve bilgilendirici konu olmuş, bilmeyenler bu konu ile mutlaka öğrenecektir ^^

gladio

Odunlara Vur Vur Vur!
Elmaslar
15
Puanlar
2.080
Anlatımın görseller ile desteklenmesi şahane, yararlı konu!

L

Lendry

Ziyaretçi
Gayet başarılı bir konu olmuş. İlk başlarda bende vds ne olduğunu tam bilmiyordum. Şuanda da ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar için güzel bir konu olmuş ellerine sağlık. :)

A

airelzz#1228

Ziyaretçi
Bilmeyenler için çok güzel ve derinlemesine bir konu olmuş, başarılarının devamını diliyorum.

Rahmi Can Yılmaz

Koruma 1, Keskinlik 3

Discord:

kashiandwazaki

Elmaslar
667
Puanlar
15.425
Yer
BURSA
Minecraft
iRahmiCan
Bu işe yeni girecek veya eskiden bu iş ile uğraşan arkadaşlar halen webhosting olduğunu sanıyor çok fazla karşılaştım bu arkadaşlarla vds'in ne olduğunu da çok güzel anlatmışsınız teşekkürler.

L

LeFearless

Ziyaretçi
Yararlı ve bilgilendirici bir konu açmışsınız, ellerinize sağlık. <3

Rowidex

Birisi mi Spawnlandı?
Yasaklandı

Discord:

Rowidex#3337

Elmaslar
4
Puanlar
135
Minecraft
Rowidex
Sanal sunucuları güvenli yerden almak gerçekten çok önemli, bütün bilgilerinizi gönderiyorsunuz neredeyse vds'ye.

Ishalash

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi

Discord:

ALPEREN BAYGELDİ #5595

Elmaslar
2
Puanlar
120
Minecraft
Ishalash
Vds hakkında birçok şey öğrendim teşekkürler

caferkiyak

Birisi mi Spawnlandı?
Elmaslar
2
Puanlar
110
Çok doğru söylediniz. Sizin gibi siteler kalmadı artık piyasada. Bu konuda baya bi araştırma yaptım aslında sunucularla ilgili ama türkiyedeki bir çok sitede çok anlamsız yazılar var. 5 kelime birşey anlatıyorlar onuda 3000 kelimede anlatıyorlar :) İngilizce bildiğim için yabancı kaynaklardan aradığım bi site daha var bu şekilde net bir biçimde anlatmış herşeyi artıları eksileri kimler alabilir herşeyi anlatmışlar. Araştırmak isteyen arkadaşlar ingilizceniz varsa dedicated server hakkında bilgi arıyorsanız kesinlikle bu siteye girip bi okumalısınız.

Suveris

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi

Discord:

Suveris#8913

Elmaslar
3
Puanlar
195
Bilgilendirici ve öğretici bir konu, bu şekilde faydalı konuların takipçisiyim. <3

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı