Sol Reklam
Sağ Reklam

Nobel Ödülleri

Anathory

M & A | Tasarımdan animasyona her türden hizmet!
Emektar

Discord:

Anathory#8248

Elmaslar
1.293
Puanlar
7.530
77118

NOBEL ÖDÜLLERİ
Eminim ki her biriniz Nobel Ödülleri'ni duymuşsunuzdur. Albert Einstein, Marie Curie, Jean-Paul Sartre gibi isimlerin layık görüldüğü bu ödüller 1901'den sonra verilmeye başlanmış. Fizik, Kimya, Edebiyat, Ekonomi, Tıp, Fizyoloji, Barış alanlarında olağanüstü başarılara imza atmış önemli kişi veya kişilere verilen Nobel Ödülleri, 1895'te Alfred Nobel'in vasiyetnamesi doğrultusunda, 1896'dan günümüze Alfred Vakfı tarafından yürütülmüştür. En genel bilgileri öğrendiysek, izninizle biraz ayrıntıya girmek istiyorum.

77119

Her ödül ayrı bir komite tarafından verilir. Örneğin İsveç Kraliyet Bilimleri Akademisi kimya, fizik ve ekonomi alanındaki ödülleri verirken, Karolinska Enstitüsü fizyoloji ve tıp alanındaki ödülleri verir. Norveç Nobel Komitesi ise edebiyat alanındaki ödülleri dağıtır. Peki barış ödüllerini kim dağıtıyor? Bu ödülleri ise Norveç Parlementosu tarafınca İsveç Akademisi'nden seçilen 5 kişilik küçük bir kuruluş Nobel Barış Ödülleri'ni dağıtır.

1901 yılında Nobel Ödülleri'nin ilk kazananları o zamanın parasıyla 150.000 İsveç Kronu, yani yaklaşık 90.000₺ verilmiş. 10 Aralık 2008 tarihinde Stockholm'de yapılan ölüm yıldönümü törenlerinde, ödül kazanan herkese 10.000.000 İsveç Kronu ( yaklaşık 6.000.000₺) verilmiş. 2011 yılı itibariyle toplam 826 kişi ve kuruluşa Nobel Ödülü takdim edilmiş.

Bunu yanı sıra namı her yerde dolaşan Adolf Hitler'in Richard Kuhn, Adolf Butenandt, Gerhard Domagk'ın Nobel Ödülü almasına izin vermediğini de belirtelim.

77120

Basitçe Nobel Ödülleri bu şekilde. Çoğunuz her yerde duymuş olmanıza rağmen eminim ki bazılarınız ne olduğunu bilmiyordur. Bu noktada devreye giren ben, zihinlerinizi aydınlatmaktan onur duyarım. İyi günler.

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz
Nobel ödülleri hakkında bildiğim bir şey var ise o da ödülü almak için gerçekten çok çaba sarfedip önemli bir icraat ortaya koymanın gerekliliğidir. Konuyu beğendim, ellerine sağlık.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Gerçekten o ödülleri alabilmek çok zor. Konu içerisinde olayı çok güzel ve hoş açıklamışsın. Kalemine sağlık!

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı