Sol Reklam
Sağ Reklam
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Celil

Ahanda Zümrüt!

Discord:

Celil#3997

Elmaslar
1.499
Puanlar
17.095
Yer
Rize
Minecraft
Celilzzers
english-1.jpg

Merhabalar bugün sizlere nasıl İngilizce'den Türkçe'ye Çeviri yapabileceğiniz kısacası 'Nasıl Çeviri yapılır?' sorusuna cevabı bu konuda sizlere anlatacağım.

Öncelikle burada anlatacağım şeylerin sizin azda olsa ingilizce ile ilgili okulda ders aldığınızı var sayarak yaptığımı unutmayın!

Çeviriye başlamadan önce önümüze cümle alalım

Linda wants to buy a new car.

Unutmadan söyleyeyim uzun bir şekilde

Önümüze basit bir cümle aldığımıza göre başlayalım.

Çeviri yapmadan önce belirtirim ki , çeviri yaparken google transtlate vs. gibi şeyleri kullanıcaksanız cümlenin tamamını değil sadece cümledeki bilmediğiniz kelimeleri çevirmek için kullanın.

Linda wants to buy a new car.

İlk cümlemiz bu , sırayla tüm kelimelerimize bakalım.

NOT 1 : Metinlerde özneler başa gelir yani burada He , She , It vs. olmadığından direk öznenin ismi kullanıldığından Linda kelimesini çevirmiyoruz. Kısaca özel isimler çevirilmez.

İkinci kelimemiz 'wants' istiyor demek.

NOT 2 : Üçüncü kelimemiz 'to' bu kelime yapılan şeyi yönlendirmede kullanılır.
Bunu direk çevirmiyoruz to dan sonraki kelimeleri 'wants' yani istiyor kelimesine bağlıyacağız.

PDA-İngilizce-Kelimeler.jpg

Dördüncü kelimemiz bir fiil 'buy' kelimesi.
Buy demek satın almak demektir.

Şimdi elde ettiğimiz şeylere bir bakalım.

Linda istiyor satın almak şimdi burada yönlendirme vardı onuda düşününce şöyle bir şey ortaya geliyor.

Linda ... satın almak istiyor.

... bölümünü daha çevirmedik.

Yönlendirme ek'imiz cümleyi özneden sonraya çekiyor.
Özneden sonraki yani fiili ise sona atıyor.

NOT 3 : Buydan sonra 'a' eki geliyor.
'a' 1 demek oluyor yani ondan sonra bir nesne olacağınıda belirtiyor.
Çevirirken işte 1 araba , 1 elma vs. diye çevirmenize gerek yok sadece nesneyi yazmanız daha iyi olacaktır.

NOT 4 : Basit bir cümle dizilişi aşağıdaki gibidir.
ingilizce.PNG

New kelimesi sıfattır.
Kelime anlamı 'yeni' dir.
Bunuda ekleyelim cümlemize.

Linda yeni bir .... satın almak istiyor.

Cümlemiz tamamlandı diyebiliriz , tek bir şey kaldı oda nesnemiz.

Nesnemiz ve son kalan kelimemiz
'car'

Car araba demektir ve onuda cümlemize eklediğimizde herşey tamamlanmış oluyor.

Linda yeni bir araba satın almak istiyor.

Uzun uzun yazdığıma bakmayın , kelime darcığınız çok geliştiğinde ve bazı yapıları öğrendinizde çok kolayca çeviri yapabileceksiniz!

Şimdi sizlere bu cümlenin devamını çevirdiğim kısacası metnini çevirdiğim videoyu da koyayım buraya oradada farklı bir dille anlattım.

MedetYldrk

Fırında Isıttığım İlk Taş
Elmaslar
22
Puanlar
0
Boş bir konu. İngilizce bilmeyen çeviri yapamaz. Eğer ingilizce biliyosa zaten çeviri yapabilir.

IYusuf_DemirI

O Bir Yutupçu!

Discord:

Yusuf Demir#4555

Elmaslar
1.322
Puanlar
13.560
Yer
İstanbul/Maltepe
Facebook
Yusuf Demir
Boş bir konu. İngilizce bilmeyen çeviri yapamaz. Eğer ingilizce biliyosa zaten çeviri yapabilir.
Böyle Bir Konuya Boş Diyebiliyorsan İlminden Ve Bilminden Şüphe Ederim Bedavadan İngilizce Ders Verilmeye Çalışılıyor Anlamıyorsun Amaç Çeviriyi Öğretmek Değil Mantığı Kavratmak.

MedetYldrk

Fırında Isıttığım İlk Taş
Elmaslar
22
Puanlar
0
Böyle Bir Konuya Boş Diyebiliyorsan İlminden Ve Bilminden Şüphe Ederim Bedavadan İngilizce Ders Verilmeye Çalışılıyor Anlamıyorsun Amaç Çeviriyi Öğretmek Değil Mantığı Kavratmak.
İngilizce bilmiyosa mantığı kavrasa ne olacak? Bilgisi yok kelime anlamı bilgisi de yok? Napacak? Direk yargılayacağına sor bakalım ben ne okuyomuşum.

Celil

Ahanda Zümrüt!

Discord:

Celil#3997

Elmaslar
1.499
Puanlar
17.095
Yer
Rize
Minecraft
Celilzzers
Şöyle diyim sizlere İlkokul ve Ortaokul'da çeviri mantığı pek anlatılmaz , hele hele bazı okullarda sadece gelecek , geçmiş ve şimdiki zaman öğretilip geçiliyor. Ben kendi okulumdan biliyorum kelime çalıştırılır , gramel öğretilir ama çeviri mantığı öğretilmez. Bende çeviri mantığını kavramak istiyenler için bu kısa konuyu hazırladım. :)

IYusuf_DemirI

O Bir Yutupçu!

Discord:

Yusuf Demir#4555

Elmaslar
1.322
Puanlar
13.560
Yer
İstanbul/Maltepe
Facebook
Yusuf Demir
İngilizce bilmiyosa mantığı kavrasa ne olacak? Bilgisi yok kelime anlamı bilgisi de yok? Napacak? Direk yargılayacağına sor bakalım ben ne okuyomuşum.
Bir İşe Girişiyorsan İlk Önce Kurallarını Öğrenmelisin.Kuralları Öğrendiğin Zaman Oyunu Oyunuyanlardan Daha İyi Oynamayı Öğrenmelisin.Yani İngilizcede Kuralları Bilmediğin Zaman İngilizceyi Su Gibi Konuşsan Neye Yarar Okuma Yazma Bilmeyenden Farkın Yoktur.Herkes Konuşur Lakin Yazamaz.Sana Sormama Ne Hacet Bende İngilizce Okuyorum Lakin Senin Gibi Dar Düşüneni Görmedim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı