Sol Reklam
Sağ Reklam

Rehber Minecraft Sunucunuzu Zirveye Taşıyacak İpuçları

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz
ÖNSÖZ
Biliyorum birçok kişi sunucu açmaya hevesleniyor , ve bu hevesin de yaşı olmuyor. Çeşitli yaşlardan insanlar sunucu açmak için adeta kuyruğa giriyor fakat bilmedikleri çok şey olduğunda ve bu işe kalkıştıklarında açmış oldukları sunucunun dayanma ömrü de bir hayli kısalıyor. Bu rehber konumu "Nasıl Daha Nitelikli Yetkili (Moderatör,Administrator,Senior Moderator,Rehber,MapMaker) Alırsınız" serimin bir ek'i şeklinde hazırlıyorum. Bu rehber konumda Minecraft sunucu yönetiminde başarılı olmak, sunucunuzu diğer sunucularından yapısal ve işlevsel olarak farklı kılmak, sunucunuza özel veya genel bir kitle elde etmek gibi konuları işleyeceğim. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Dipnot: Aktardığım bilgileri sunucu açmadan önce okumanız size büyük yarar sağlayacaktır. Hali hazırda sunucunuz varsa ve gidişatından memnun değilseniz de bu tüyo'ları kullanabilirsiniz.

Minecraft Sunucu Yönetiminde Başarılı Olmak

Minecraft'ın sunucu kategorisini bir insan vücudu olarak düşünecek olursak bu vücudun beynine ya "Sunucu Sistemleri" ya da "Sunucu Yönetimi" diyebiliriz. Peki sunucu yönetiminde başarılı olmak için ne/neler yapmamız gerekiyor hiç düşündünüz mü ? Hemen birkaç kilit tüyo'yu sıralayayım;

1) Yetkili ekibinizi kesinlikle dürüst,ciddi,ahlaklı,kiminle konuştuğunu bilen,egoist olmayan ve aksine sırf kendini düşünmeyen,günlük olarak sunucuya ayıracağı vaktin en az 3 saat olduğu elemanlardan seçin. Bunları genel olarak söylüyorum çünkü zaten bu konuyu özel olarak anlattığım serilerim mevcut onlara da yine bu kategoriden bakabilirsiniz.

2) Sunucunuzu belli bir çalışma planı dahilinde geliştirin,ilerletin ve sunucunuzun katı bazı kuralları olsun. Örneğin sunucu durumunuzu konuşacağınız yetkili toplantı saatlerini kesinlikle belli bir plan dahilinde uygulayın ve belli şeylerde belli kurallarınız olsun. Mesela toplantıya hiçbir sebep belirtmeden katılmayan bir yetkiliniz olursa ona uyarı puanı verebilirsiniz. İkinci bir örnek daha vermek istiyorum: Sunucunuzda bir bakım vesaire yapılacaksa bu bakımda neler yapılacağı ve bakım saatinde hangi yetkililer ile bakımı gerçekleştireceğiniz gibi konuları öncesinde toplantıda konuşmanız yararlı olacaktır.

3) Sunucunuza yetkili alırken kesinlikle bir başvuru formu hazırlayın ve her soruya belli bir puan verip o soruya verilen cevabı da sizin belirlediğiniz kriterler dahilinde değerlendirin. Örneğin toplam 10 soru var ise her soruya 5 puan verip 1 soruyu da yazım kuralları,açıklık,kendini ifade edebilme gibi etkenlere bakıp değerlendirin. 50 puan üzerinden atıyorum 35 puanı geçenler sözlü mülakat hakkına sahip olsun ve bu sözlü mülakatta da yine benzer sorular sorup *farklı* kriterler dahilinde değerlendirin. Emin olun sunucunuzda yetkili olacak kişiler çok daha yetenekli ve nitelikli bireyler olacaktır.

4) Sunucunuz için mutlaka bir Discord sunucusu açın ve sunucunuzda gerçekleşebilecek olan herhangi bir olayı (bakım,yetkili alımı) #duyurular gibi bir kanaldan duyurun. Ayrıca discord sunucusu açmak, minecraft sunucunuzun iskelet kitlesinin oluşmasında da önemli rol oynar. Ayrıca #genel-sohbet gibi kanallardan da yetkililerinizin oyuncuların sorunlarıyla ve istekleriyle ilgilenmelerini sağlayın ve onlara karşı mümkün olduğunca ciddi bir samimiyet yakalayın. Ayrıca oyuncularınızın sunucuyu benimsemelerini sağlamak adına da küçük veya büyük çaplı discord etkinlikleri de düzenleyebilirsiniz. Mesela "O Ses Sunucuismi, Kelime Türetmece" gibi...

Sunucunuzu Nasıl Daha Farklı Kılarsınız ?

Minecraft sunucunuzu aynı kategorideki diğer sunuculardan farklı mı kılmak istiyorsun ? O halde sana yapman gereken en önemli şeyleri nokta atışı bir şekilde sıralıyorum;

1) Sunucuyu farklı kılmanın en iyi yolu sistemleri farklı kılmaktır. Sunucunuzdaki eklentileri en iyi şekilde seçerek bunu başarabilirsiniz. Örneğin herkesin kullandığı klasik bir plugin yerine aynı işlevi gören farklı bir plugini kullanabilir ve içeriğini de kendinize göre değiştirebilirsiniz. Eğer piyasada tek olmak istiyorsanız eklentilerinizi kendiniz kodlayın ! Nasıl mı ? : İnternet üzerinden "Sıfırdan İleri Seviyeye" Java kursları alabilirsiniz, fiyatları 50-100tl arasında değişmektedir. Java'yı söktükten sonra sunucularınızın bütün sistemlerini kendiniz kodlayabilir ve geliştirebilirsiniz. Eğer bu kadar uğraşmak istemiyorsanız kendinize özel para ile eklenti yaptırabilirsiniz. Mühim olanın sistem bakımından farklı olmak olduğunu unutmayın !

2) Yapılarınızı farklılaştırın , kesinlikle alıntı harita kullanmayın. Alıntı haritalar bir süre sonra insanların gözünde kötü bir imaj bırakacaktır ve bu da doğal olarak sunucunuzun ömrünü kısaltacaktır. Haritalarınızı yaptırmak için sunucunuza kesinlikle "MapMaker" yani "Harita Yapımcısı" alın. Eğer çok profesyonel haritalar yaptıracaksanız işinin ehli olan kişilere yaptırın (bu forumda fazlasıyla mevcut). Bu arada kastettiğim haritaları sadece Lobi,Çakma Lobi gibi algılamayın. Minigame haritaları dahil bütün yapılar bahsettiğim şeye dahildir.

3) Sunucu isminizi düşünerek seçin ve mutlaka sunucunuz ile bir bağlantısı olsun. Mesela örnek verecek olursam sunucunuzun harita teması ışık taşları ise sunucu isminin "CobblestoneNetwork" olması saçmalık olacaktır. Sunucu isminizi yaratıcı ve evrensel seçerseniz elbette bunun da büyük faydası olacaktır.

Sunucununuzun Kitlesini Arttırmak/Kemik Kitle Oluşturmak

Sunucu kitlesini oluşturabilmek için öncelikle yukarıda bahsettiğim şeyleri kendinize uyarlayarak, eklemeler yaparak uygulamanız gerekir. Daha sonrasında ise tanıdığınız ve videolarının beğeni ve izlenme sayısı yüksek olan bir Youtuber'dan reklam almanız gerekir. Tabii ki reklam alınmadan gelişen sunucular mevcuttur fakat bunu riske atmak istemezsiniz öyle değil mi ? O kadar emek ve para ortaya koymuşken kitle gibi önemli bir şey için de para verip sunucunuza 50-100 arasında kişi çekebilirsiniz ve sunucunuzun oynanılabilirliğine göre ortalama 35-75 kişilik bir topluluğu sunucunuzda kalıcı oyuncu olarak getirmiş olursunuz. Ayrıca forumlarda,discord'da ve çeşitli platformlarda da reklamlar alabilir veya ücretsiz reklamlar yapabilirsiniz. Kesinlikle başka sunuculara veya discord'lara gidip reklamlar yapmayınız, aksi halde birisi bunu sunucunuz geliştiğinde internette paylaşabilir ve doğal olarak sunucunuzu da kötü bir konuma düşürebilir.

* Rehberimi umarım beğenmişsinizdir, seri olarak dediğim üzre paylaşımlar yapmaya devam etmeyi planlıyorum. Amacım ise Türkiye'de daha iyi sunucular görebilmek. Kendinize iyi bakınız :)

Son düzenleme:
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Gerçekten konuya fazlasıyla emek vermişsin. "Bazı yazdığın şeyler bugüne kadar nasıl aklıma gelmemiş?" sorusunu cidden kendime sordum.

Nikto

.
Elmaslar
1.099
Puanlar
0
Bence biraz uzatarak anlatmışsın daha kısa anlatabilirdin.Konuya resim eklemende daha iyi olabilirdi.Eline sağlık.

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz

Gerçekten konuya fazlasıyla emek vermişsin. "Bazı yazdığın şeyler bugüne kadar nasıl aklıma gelmemiş?" sorusunu cidden kendime sordum.
Değerli yorumun için teşekkür ederim, beğenmene sevindim :)

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz
Bence biraz uzatarak anlatmışsın daha kısa anlatabilirdin.Konuya resim eklemende daha iyi olabilirdi.Eline sağlık.
Kısa anlatmayı sevmem, ufak detaylar dahi sunucuyu büyük oranda değiştirebiliyor. Güzel yorumun için teşekkür ederim :)

Violet Evergarden

From bottom of my heart "I Love You"

Discord:

Violet Evergarden#9379

Elmaslar
709
Puanlar
9.550
Sunucuyu tanıtım da önemli mesela keyubu tasarımı kullanan sunucuların çoğu tutmuyor onun yerine benimkileri kullanın (reklam is coming)

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz
Sunucuyu tanıtım da önemli mesela keyubu tasarımı kullanan sunucuların çoğu tutmuyor onun yerine benimkileri kullanın (reklam is coming)

Tasarım konusu ayrı, o konu tasarımı hakkında bir şey. Benim burada anlattığım konu genel olarak sunucu yapısı hakkındaydı.

Eren Kan

❥ 1965 | Yeşil Siyah Şanlı Sakarya ❦

Discord:

Eren#8567

Elmaslar
53
Puanlar
0
Yer
Söğütlü / Sakarya
Minecraft
zErenYT
Hocam deiklerinizi yaptık diyelim fakat bu devirde profesyonel ekip kalmamış bulmak çok zor minecraft yükleyen yetkili olmak istiyor.

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz
Hocam deiklerinizi yaptık diyelim fakat bu devirde profesyonel ekip kalmamış bulmak çok zor minecraft yükleyen yetkili olmak istiyor.

Dediklerinizde haklısınız fakat artık çok profesyonel insanlar kalmadı lafına katılmıyorum. Zira artık profesyonel insanlar profesyonel sunucularda çalışıyor hatta bazıları ücret dahi alıyor (Developer'lar)

canhucko

Creeper Evimi Patlattı

Discord:

Can Öztürk#6167

Elmaslar
186
Puanlar
14.075
Yer
Türkiye
Minecraft
KnightTR
Sunucu sahipleri veya sunucu açacaklar için yararlı bir konu. Bu sorulara 10 üzerinden puan verme olayı çok mantıklıymış, kullanacağım bunu teşekkürler :)

Eren Kan

❥ 1965 | Yeşil Siyah Şanlı Sakarya ❦

Discord:

Eren#8567

Elmaslar
53
Puanlar
0
Yer
Söğütlü / Sakarya
Minecraft
zErenYT
Dediklerinizde haklısınız fakat artık çok profesyonel insanlar kalmadı lafına katılmıyorum. Zira artık profesyonel insanlar profesyonel sunucularda çalışıyor hatta bazıları ücret dahi alıyor (Developer'lar)

dEDİĞİNİZ GİBİ YA ÜCRET VERİCEZ YADA SUNUCUMUZUN BAYA GELİŞMİŞ OLMASI LAZIM GELİŞMİŞ OLMASI İÇİNDE PROFESYONEL EKİP LAZIM!

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz
Sunucu sahipleri veya sunucu açacaklar için yararlı bir konu. Bu sorulara 10 üzerinden puan verme olayı çok mantıklıymış, kullanacağım bunu teşekkürler :)
Güzel yorumun için teşekkürler,beğenmene sevindim ;)

CAN147

Ahanda Zümrüt!
Yasaklandı

Discord:

CAN147#1757

Elmaslar
701
Puanlar
12.735
Discord İzni
Minecraft server'ı mı kuruyoruz yoksa bir firma mı oluşturuyoruz.

Konu güzel başarılar.

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz
Minecraft server'ı mı kuruyoruz yoksa bir firma mı oluşturuyoruz.

Konu güzel başarılar.

Tekrardan söylüyorum, ben bu bilgileri yaşı 11 olup da 50 kişilik ve sadece arkadaşlardan oluşan rehber ekibi ile alıntı haritalarla sunucu kuranlar için yazmadım. Eğer ben bir iş yaparsam o işi tam ve hakkıyla yaparım ve yaptığımı da düşünüyorum. Konuyu beğenmene sevindim.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı