Sol Reklam

Rehber Mevcut 1.16 Sunucuyu 1.17'ye Geçirmek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Inxity

Owner @ ᴛʀᴇᴀsᴜʀᴇ
Emektar
Hosting Görevlisi

Discord:

Inxity#3240

Elmaslar
286
Puanlar
14.785
Yer
Treasure Inc.
Minecraft
Inxityy
Merhaba, biliyorsunuz 1.17 yakın bir zaman önce duyuruldu ve yayınlandı.
Ben de 1.17'nin çıkışına istinaden böyle bir konu yazmak istedim, fikirlerim kimileriyle ters düşebilir yorum kısmında tartışabiliriz.
Öncelikle, bir 1.16 sunucuyu 1.17'ye geçirmek mantıklı mı yoksa mantıksız mı?
Hem evet hem hayır, gelin artı ve eksi yönlerine bir bakalım.

Zararlı yönleri

Bildiğiniz üzere 1.17 daha çok yeni bir sürüm, bugün 19 Haziran'da 1.17'nin çıkmasının üstünden günler geçerken Paper, hala Spigot'un değiştirdiği bir çok güncellemeyle uğraşıyor. Bu nedenle gerek yazılıma gelen yeni özelliklerden gerek yeni blok ve eşyalardan oyunda bir çok crash, dupe, bug gibi can sıkıcı olaylarla karşı karşıya kalacaksınız.

Eğer yeni blok ve eşyaları oyuncularınızın doğal bir yol ile elde etmesini istiyorsanız(daha çok survival sunucu sahiplerini ilgilendiriyor) ya mevcut dünyanızı sıfırlayacaksınız (ki bu oyuncularınızın emeğinin çöpe gitmesi anlamına geliyor) ya da daha iyi bir yol olan ekstra bir dünya açarak o dünyayı *farmworld olarak kullanabilirsiniz.

1.17 iki farklı part olarak yayınlanmaya karar verildiğinden dünyanızı şuan yeniden oluşturursanız 6 ay sonra gelecek asıl Caves and Cliffs güncellemesinde de sıfırlamak ya da yeniden oluşturmak zorunda kalacaksınız (bana kalırsa en önemli güncelleme).

Yararlı yönleri

Sunucunuza yeni eşyalar eklenmiş olacak, bunlar üzerinden yeni fikirler oluşturabilirsiniz veya oyuncularınız için yeni bir ekonomi eşyası olurlar (tabii zararlı yönlerdeki ikinci madde geçerliyse).

Yeni eşya ve canlılarla oyunculara bu deneyimi erkenden yaşatarak yeni oyuncular edinebilirsiniz.

Spigot ve Paper'ın eklediği bir çok yeni event ile bir çok yeni plugin ile karşılaşabilecek, kendiniz yazıyorsanız da bir çok yeni fikir edinebileceksiniz.

*: Bir dünya sadece kaynakları(ore, block vb) için kullanılıyorsa ona farmworld denir, o dünyada claim tarzı koruma önlemleri alınmaz.

Ben ne olursa olsun sunucumu 1.17'ye geçirmek istiyorum!
Bence şuan hata yapıyorsun ama aşağıdaki adımları uygulayabilirsin.

GetBukkit sitesinden son çıkan 1.17 Spigot yazılımını indirin. TIKLA! (BuildTools kullanmayı biliyorsanız oradan indirirseniz daha iyi olur)

Mevcut bir 1.16 sunucunuz varsa ve 1.17'ye oyuncuların emeklerini hiçe sayarak geçirmek istiyorsanız:

Sunucunuzu komple sıfırlayabilir ya da sadece kullandığınız dünyayı silerek yeniden oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Yine mevcut bir 1.16 sunucunuz varsa ve 1.17'ye geçirmek istiyorsanız ancak oyuncularınızın hiç bir verisine emeğine bir şey olmasın istiyorsanız:

Yeni bir dünya oluşturur ve o dünyaya bir rastgele ışınlanma sistemi ayarlarsınız, oyuncular o dünyaya claim alamaz ve o dünyayı farmworld olarak kullanırlar.

Eğer özel bir sistem yapabilirseniz mevcut 1.16 sunucunuzu çok kayıp olmadan 1.17'ye geçirebilirsiniz:

Oyuncuların claim aldığı alanları bir şekilde yeni dünyaya aktarmayı başarırsanız Paper'ın stabil bir sürüm yayınlamasını beklemekten başka bir sorununuz yok demektir.

Uzun lafın kısası 1.17'ye geçmek için hala çok erken, tavsiyem öncelikle Paper'ın stabil, dupe olsa dahi en azından crashlerin çözüldüğü bir sürümünü beklemeniz. Konuyu müsait olduğum zamanlarda güncelleyeceğim, sorularınız ve tartışmak istediğiniz şeyler varsa birlikte tartışalım.

Son düzenleme:

Felox

PandaDevs > Tasarım & Eklenti Paketi <
Elmaslar
279
Puanlar
3.825
Yer
Tr
Minecraft
Felox
Bence de en son dediğin gibi, oyuncu emekleri için henüz çok erken. En az 3 ay beklenmeli.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı