Sol Reklam
Sağ Reklam

Merhaba! Java ile ilgisi akalası olanlar içeri gelebilir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Felox

PandaDevs > Tasarım & Eklenti Paketi <
Elmaslar
279
Puanlar
3.825
Yer
Tr
Minecraft
Felox
Merhabalar, java nasıl öğrenebilirim? Udemy kurslarından hiç verim alamadım. Minecraft alanında öğrenip, daha sonra genel javaya geçmek istiyorum. Öğrenmek için herhangi bir site var mı, örnek kodları içeren vs. ?

Bilgisi olanlar, hem konudan hem de discordumdan bana ulaşabilirler. Şimdiden destekler için teşekkürler.

Artiex

The unique power of fire!

Discord:

Artiex#4349

Elmaslar
196
Puanlar
4.370
Yer
Adana/Sarıçam
Minecraft
zTugraa
@MustafaBingul size yardımcı olacaktır, çok yararlı java içerikleri üretiyor. 2312

T

Tema

Ziyaretçi

pizm.

Örümcek Hoşt!

Discord:

pizm.#2222

Elmaslar
221
Puanlar
3.950
java'nın temelini öğrenmeden bukkit'e geçmeni tavsiye etmiyorum, udemy kurslarında ise; java olarak bir çok kurs var, öğreten kişiye göre verim değişir ancak udemy'de bukkit için 1 kurs vardı diye biliyorum, bukkit için Türkiye de fazla iyi kaynaklar bulacağını düşünmüyorum, yabancı kaynaklara bakmanı tavsiye ederim. udemy'de ki ve yt'de ki thesourcecode örnek olarak videolu kodlamalar yaptığı için anlaman basit olur ancak öncelikle java'nın temellerini öğrenmeni tavsiye ederim. ve kendini geliştirmen için açık kaynak kodlu olan eklentilerin üstüne özellikler ekleyerek gelişebilirsin, bu süreçte kod yapısını kavrarsın.

KardasLand

Creeper Evimi Patlattı

Discord:

KardasLand#9552

Elmaslar
767
Puanlar
6.550
Yer
İstanbul
Minecraft
KardasLand
Bana bunu çok çok önceden sorduğunu ve cevapladığımı hatırlıyorum. Herkes farklı bir metod verir ama benim metodum kendin öğren. Evet bu, kendin öğren. Herhangi bir yerden temelini al, ve başla. Bir proje belirle, örneğin hesap makinesi, asallara ayırma, kelimeyi ters çevirme.. HERHANGİ BİR ŞEY. Ve onun üstünde ilerle. Proje bulamıyorum deme, varolanın üstüne inşa et. Kimse bir anda fikir yapamaz, ama mevcut temelin üstüne ekleme yapabilir. Java Docs senin en yakın arkadaşın olacak.

Java öğrenmeden bukkite geçemezsin. Ha geçebilirsin, fakat görüyoruz onları .d 2 Hatayı çözemeyenler, java conventionlarını/basit isimlendirmeyi bile bilmeyenler (öhm 147), her bir tarafı copy paste yapanlardan olursun ve emin ol hiçbir işine yaramaz ne öğrenirsin ne düzgün yaparsın.

Java öğrendikten sonra Spigot API Docs'dan veya başlangıç wikilerinden(google: spigot how to code plugin) yardım alabilirsin. Hala daha anlamadıysan spigottan indir 3-5 eklenti aç incele, zaten java biliyorsun okuyabilirsin kodu. Zaten bukkit çok düz al player kullan al event kullan diyor direkt.

Benim yöntemim en yavaş yöntemdir, fakat ezber ve tekrarcılıktan kaçınan ve NE YAPTIĞINI BİLEN bir geliştirici olacaksın.
TL;DR: Başlangıcı herhangi güvenilir bir kaynaktan al, bir projeye başla ve o projenin üstünden geliş. Java öğrenmeden bukkite adımını bile atma.

Bir konudaki mesajımdan copy paste atıyorum bu konunun aynısı, belki 3-5 fikir elde edinirsin.
Biraz ben bu bataklığa nasıl başladığımı anlatayım belki 3-4 bir şey kaparsın. Yaklaşık 3 yıl önce matematik hocam "bak şöyle şöyle güzel şeyler var" diyip yazılım cehennemine soktu beni. İlk önce bir udemy kursu aldım, temeli öğrendim. Metodlardır, odur budur her neyse temel yani. Ondan sonra bir proje belirledim. Menülü bir program yazıcaktım, karekök almadır, pisagorlardır, asallardır her şeyi yapacaktı. Ama nasıl? İlk önce herkesin başladığı şu hello world örneğinden başladım. Ben buna nasıl bir şey atabilirdim? Hah variable'dan çekerek. E variable'dan çektim, başka bir şey ekleyemez miyim? böyle böyle gitti, araştıra araştıra. Yaklaşık 1.5 yıl temelimi mükemmelleştirdim. Ondan sonra algoritmalara başladım ve kendi tabirimce yükseliş dönemine geçtim. Araştırdım, araştırdım buldum. Ve artık şu projeyi yazmaya başlayacaktım.

Menüler nasıl yapılır? Nasıl dizayn edilir? Butona listener nasıl eklerim? E buna giriş nasıl yaparım? Mysql? Mysql güvenliği nasıl yapacağım? Nasıl kodları koruyabilirim, obfuscate? Cevap basit: Araştırarak. Ben kendi kendime öğretmiş biriyim, bir şeyi bulamadığımda stackoverflow ve java docs mükemmel bir yol arkadaşım. Uzun sürdü. Bayağı uzun sürdü ama sonunda o projeyi bitirdim. 1 yıl önce bu projeyi bitirdim. Fakat bu projeyi bitirmemle beraber ciddi manada yükselişe geçtim. Artık saçma sapan şeylere değil, ciddi manada mantık ve problem çözme işlerine yoğunlaşıyordum. Temelim artık çok iyiydi, çünkü kendi kendime öğrendiğim için artık java docsu ezberlemiştim.

Yaklaşık 6 ay önce ise spigot kütüphanesi ile tanıştım. Bir arkadaşım "vauv sen javayı biliyorsun, neden minecraft eklentileri yapmıyorsun bana da yapsana xd" gibi bir şey diyip beni buna soktu. Temelim sağlam olduğu için (Yani 3 ayda öğrenip ben javacıyım diye gezinmiyorum.) rahat bir şekilde mantığı kavradım. Fakat hala bir sorun var. Java ve spigot api, car(araba) ile carpet(halı) gibi aynı. Mantıkları aynı ama yazılışları, syntaxı bambaşka. Naptım? spigot api docs'a baktım. "Hmm, adama nasıl mesaj atarım? spigot api -> oyuncu sınıfı-> hah send message. nasıl yapılıyor bakayım.. Tamamdır yaptım!" bu mantıkla ilerledim. Hep kendime öğrettim.

Başkalarına göre 3 yılımı çöpe atmış olabilirim, ama eminim milletin 1 haftada bitireceği şeyleri 2 günde aynısını bitirmemin avantajını buradan alıyorum.

Sana tavsiyem: Temeli öğren, bir proje belirle, o projenin üstüne hep bir şeyler koyarak ilerle. Bilmediğin şeyler koy. Araştır. Öğren. Test et. Bunu böyle yapsam ne tepki verir? Deney yap. Kendi kendine eğit. Bu sayede kimseye bağımlı kalmadan kitaplık gibi iş yaparsın. Bu metod biraz uzun ve zaman harcatır, evet. Ama gerçekten karşılığını alacaksın

Felox

PandaDevs > Tasarım & Eklenti Paketi <
Elmaslar
279
Puanlar
3.825
Yer
Tr
Minecraft
Felox
Bana bunu çok çok önceden sorduğunu ve cevapladığımı hatırlıyorum. Herkes farklı bir metod verir ama benim metodum kendin öğren. Evet bu, kendin öğren. Herhangi bir yerden temelini al, ve başla. Bir proje belirle, örneğin hesap makinesi, asallara ayırma, kelimeyi ters çevirme.. HERHANGİ BİR ŞEY. Ve onun üstünde ilerle. Proje bulamıyorum deme, varolanın üstüne inşa et. Kimse bir anda fikir yapamaz, ama mevcut temelin üstüne ekleme yapabilir. Java Docs senin en yakın arkadaşın olacak.

Java öğrenmeden bukkite geçemezsin. Ha geçebilirsin, fakat görüyoruz onları .d 2 Hatayı çözemeyenler, java conventionlarını/basit isimlendirmeyi bile bilmeyenler (öhm 147), her bir tarafı copy paste yapanlardan olursun ve emin ol hiçbir işine yaramaz ne öğrenirsin ne düzgün yaparsın.

Java öğrendikten sonra Spigot API Docs'dan veya başlangıç wikilerinden(google: spigot how to code plugin) yardım alabilirsin. Hala daha anlamadıysan spigottan indir 3-5 eklenti aç incele, zaten java biliyorsun okuyabilirsin kodu. Zaten bukkit çok düz al player kullan al event kullan diyor direkt.

Benim yöntemim en yavaş yöntemdir, fakat ezber ve tekrarcılıktan kaçınan ve NE YAPTIĞINI BİLEN bir geliştirici olacaksın.
TL;DR: Başlangıcı herhangi güvenilir bir kaynaktan al, bir projeye başla ve o projenin üstünden geliş. Java öğrenmeden bukkite adımını bile atma.

Bir konudaki mesajımdan copy paste atıyorum bu konunun aynısı, belki 3-5 fikir elde edinirsin.
Sizle çok konuştuk zamanında fakat unutmuşum. Bende aynısını düşündüm bir fikir bulup o fikir üzerine eventler ve bu eventleri nasıl çalıştıracağım hakkında bilgiler araştıracağım. Şuanlık temelini öğreniyorum bir arkadaştan. Teşekkürler.

Rahmi Can Yılmaz

Koruma 1, Keskinlik 3

Discord:

kashiandwazaki

Elmaslar
667
Puanlar
15.425
Yer
BURSA
Minecraft
iRahmiCan

Class ismi veremeyen adamlara kaldı plugin yazmak. :D

Yusuf Özçelik

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi
Elmaslar
5
Puanlar
920
Udemy'de Engin Demiroğ'un JAVA,PYTHON ve C# kursu var ona bakabilirsin fiyatıda gerçekten uygun ve anlatımı gayet güzel.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı