Sol Reklam

Hackerların İşletim Sistemi? Kali Linux Detaylı Anlatım

Nikto

.
Elmaslar
1.099
Puanlar
0
Merhabalar.Bugün sizlere Kali Linux işletim sistemini tanıtacağım.Forumda bunla alakalı bir konu vardı ancak biraz eski kalmıştı.Ben daha detaylı ve güncel olarak anlatmayı ümit ediyorum.Hazırsanız Başlayalım.
Kali Linux Nedir?
Kali Linux, Penetrasyon(Sızma Testleri) amacıyla geliştirilmiş Debian tabanlı Linux dağıtımı bir işletim sistemidir.Gayet hızlı bir işletim sistemi olan Kali Linux'un içinde birçok tool-yazılım bulunmaktadır.Backtrak 5 R3 devamı olarak bilinir.Birçok developer, güvenlik uzmanı vb. mesleğe sahip kişilerde genellikle Kali Linux kullanır.
Kali Linux ile network,web uygulama,wireless,mobil,sql gibi birçok alanda sızma testleri yapılabilir.Ve çoğunlukla sızılır.Kısaca Kali Linux bize sızma işlemlerinde yardımcı olan linux dağıtımıdır.
Kali Linux'da birçok tool bulunur.Bu toolların bir kısmı yüklü halde gelir.Kalanlarınıda biz isteğimize göre yükleriz.Bu Toollar ayrıca kategorilere ayrılmıştır.Bu kategorilerin isimleri şöyledir;
-Information Gathering Tools(Bilgi Toplama Araçları)

-Vulnerability Analysis Tools(Güvenlik Açığı Analiz Araçları

-WebApps Tools(Web Uygulamaları Araçları)

-Database Tools(Veritabanı Araçları)

-Password Tools(Şifre Araçları)

-Wireless Tools(Kablosuz Bağlantı Araçları)

-Reversing Tools(Tersine Mühendislik Araçları)

-Exploit Tools(Açık Tarama Araçları)

-Sniffing Tools(Ağ Toplama Araçları)

-Post Exploitation Tools(Açık Bulduktan Sonra Girme Açığa Girme Araçları)

-Forensics Tools(Adli Araçlar)

-Reporting Tools(Şikayet Araçları)

Kali Linux diğer Linux dağıtımları gibi oldukça güvenli bir işletim sistemidir.Fakat Kali Linux Web - Server barındırma, günlük google işleri gibi işler için uygun bir işletim sistemi değildir.
kalilinuxoverview-min-1200x641.jpg

Neden Hackerların İşletim Sistemi?
Kali Linux deyince aklımıza ilk önce hackerlar gelmektedir.Peki bu neden?
Kali Linux'un güvenli olduğunu söylemiştim.Güvenlidir çünkü içinde birçok gizlenme toolu bulunur.Bu toollar sayesinde çoğu defacer yaptığı işlerden sonra arkasında iz bırakmamayı becerir.Tabikide hiçbir sistem tamamen gizli değildir.Tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise içindeki toolların çokluğudur.İstediğiniz her işlem için bir tool bulabilirsiniz.Web Ağına trojan koymaktan Hosting firmalarına sızmaya kadar.Ancak normalde güvenlik uzmanları bu toolları kullanarak sitelerdeki-ağlardaki açıkları kapatır.Defacerlar ise toollar yardımıyla bu sitelerin bilgilerine erişir.

kali-wp-june-2014_1920x1080_H.png

Kali Linux Minimum Sistem Gereksinimleri
  • 8 GB boş disk alanı​
  • İ386 ve x64 mimarisi için minimum 512 MB RAM​
  • CD-DVD Drive / USB boot desteği​
Benim önerim olarak ise en az 2GB Ram olmalı.
Not:Sanal makineye kurmanızı öneririm.

Değerlendirme
( + ) Yönleri

Açık kaynak kodlu.
İçinde çok yararlı araçlar var.
Güvenli.

( - ) Yönleri
Son güncellemelerden sonra optimizasyonu kötüleşti.
Toolların çoğu işlevini yitirdi.
Günlük kullanım için ideal değil.

Son Not:Ben şahsen Parrot OS'u Kali Linux'a tercih ederim.Eğer ben günlük işlerimi halletcem ama Windows istemiyorum derseniz Ubuntu ihtiyacınızı karşılayacaktır.​

Furkan Oruc

Ayıpsınn knksszz

Discord:

Furkan Oruc#8686

Elmaslar
474
Puanlar
16.525
Yer
İstanbul
Minecraft
Lijye
Konuyu ortalarsan daha güzel olur.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Bu Linux'un neyin nesi? olduğunu gerçekten çok merak ediyordum. Gayet yerinde ve hoş konu olmuş. Kalemine sağlık!

patrick2dev

ölü.
Elmaslar
733
Puanlar
8.305
Kali Linux'u yeni korsanlar kullanır, Linux'dan tek farkı tool olması. Ama eski korsanlar sade linux kullanıp kendi toollarını kendileri yazarlar...

Kalerda

Vatan Sevdalısı
Elmaslar
589
Puanlar
15.030
Yer
Türkiye
Kali Linux'u yeni korsanlar kullanır, Linux'dan tek farkı tool olması. Ama eski korsanlar sade linux kullanıp kendi toollarını kendileri yazarlar...

Kesinlikle katılıyorum. Konuda anlatılan kişiler Lamer, kendi araçlarını yazanlar ise Hacker olur benim gözümde.

'BuraK

Örümcek Hoşt!
Elmaslar
170
Puanlar
14.070
Yer
<3
Minecraft
buraKpierce
hecik işleri .d

Nikto

.
Elmaslar
1.099
Puanlar
0
Kesinlikle katılıyorum. Konuda anlatılan kişiler Lamer, kendi araçlarını yazanlar ise Hacker olur benim gözümde.
Bu kişilere hacker demek doğru değildir.Bunları defacer olarak nitelendirmek daha doğrudur. Hacker dediğiniz kişilerin önündeki tek engel yasalardır.

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı