Sol Reklam
S

Silinen üye 87069

Ziyaretçi
Selamlar MC TR Ahalisi! Bu makelemde ele alacağım mevzu, "Güvenli Bilgisayar Kullanımı".
Anlatacağım basit kurallara uyarak verilerinizin istenmeyen kişilere ulaşmasaını engelleyebilirsiniz.

>>Şifre,

Öncellikli öenmli önlemlerden biri elbette bilgisayarımıza bir şifre koymaktır. Koyacağınız şifre sayesinde basit/amatör saldırıları savuşturmamız mümkündür.
Bilgisayarımızda basit bir şifre oluşturmak için "Denetim Masası > Kullanıcı Hesaplarını >Yönetici Hesabına tıklamak" yolunu izlerseniz "Windows" işletim sistemindeşifre koyabilir/değiştirebilirsiniz. Linux işletim sistemini kullananlar için " Terminal > ls /home(Sİstemde bulunan kullanıcları listeler user'ın varolduğunu sayalım) > passwd user > passwd Zaih0(şifrenizi yazabilrsiniz)" yolunu izleyerek şifre koyabilir/değiştirebilirsiniz. Daha sonra daima hatırlayacağımız bir şifreyi yazıp onaylayarak işlemi tamamlayabiliriz.

>>Standart Şifrelerden Kurtulun

Bilgisayarımıza kurduğumuz zibilyon tane program otomatik olarak şifreleme kullanır. Yalnız bu standart şifreler pek de güvenli değildir. Bilgisayarımıza eklediğimiz bir parça veya program sonrası mutlaka verilen standart şifreleri değiştirmeliyiz. Bu sayede olası bir saldırıda, saldırıyı yapan kişinin standart şifreyi kullanıp bilgisayarımıza ulaşmasını engellemiş olabiliriz.

Güçlü Bir Şifre Nasıl Oluşturulur konuma göz atmak için, Tıkla

>>Ziyaretçi Hesapları

Sistemimizde yönetici hesabı açılmış ve şifresi değiştirilmiş olsa bile sistem yöneticisi haricidneki hesapların aktif olması mümkündür. Bu kısıtlı kullanıcılara ait hesap ve şifreler çok daha rahat erişilebilmekte ve şifreleri daha kolay ele geçirebilmektedir. Bu sebeple eğer bilgisayarı sadece siz kullanıyorsanız bu tarz ek hesapları kaldırmakta fayda var.

>>Gezdiğiniz Sitelere Dikkat Edin

Web sayfalarında gezerken kişisel şifrelerimizi girmemk sakıncalı olabilir. Bu tarz zorunluluklarda kullandığımız program otomatik olarak bir dahaki sefere kullanıcı adını ve şifreyi otomatik gireyim mi diye soracaktır. Unutmamak lazım ki bu tarz otomatik hatırlamalar bilgisayarımızda bir yerlere kullanıcı adımızı ve şifremizi not ediyorum dikkat et manasına gelir.
Olası saldırılarda bilgisayarımıza saldıran kişiler bunları bularak hesaplarınızı ele geçirebilir. Bu yüzden her ne kadar kolay yol gibi gözükse de bu tarz otomatik hatırlamalardan uzak durup mümkün olduğunca kullanıcı adımızı ve şifremizi elle girmekte fayda var.

>>Kablosuz Modemlere Dikkat

İnternet’e bağlanmak için kablosuz modem kullanıyorsak modemle beraber gelen kitapçığı inceleyip mutlaka şifre koymamız gerekmekte. Bu sayede başkalarının bizim modemimize bağlanıp İnternet’e giriş yapmalarını engelleyebiliriz. Çoğu kişinin atladığı bu adım aslında güvenliğimiz açısından büyük önem sarfediyor.

>>Mac Filtresi

Kablosuz ağı korumanın etkin yolarlından biri de uygun bir Mac adresine erişim izni vermektir. Bu olay her ne kadar saldırıları kesin durduramasa da bilgisayarınızla uğraşmaya kalkan saldırganı önemli düzeyde yıldıracak ve başka hedeflere yönelmesini sağlayacaktır.

>>IDS

Son olarakda elinizde bir sunucu mevcutsa bu sunucuya IDS kurarak bilgisayardaki hareketleri izlemek mümkündür. Bilgisayar ağının standart hareketleri dışındaki bazı değişiklikleri algılayacak IDS sayesinde bilgisayarımıza bir saldırı yapılıp yapılmadığını anlamak mümkündür.
atmadığın her adımda kaybedersin.png

Esen kal MC-TR!

*Küçük bir Minecraft oyuncu grubumuz var. Craftarius sunucusunda oynuyoruz. Sende bizimle oynamak istersen Discord ID'm Zaih0#0627

Son düzenleyen: Moderatör:
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi
,
Çok güzel ve yararlı konu açmışsınız. Bilgi sahibi olmak istiyenler bu konu ile olabilirler :D

S

Silinen üye 87069

Ziyaretçi

EchTR

echtr of legend

Discord:

EchTR#1848

Elmaslar
629
Puanlar
8.060
Yer
İzmir
Yine güzel bir konu. Başarılar.
@Keinga

RebelZone

Yaratık Tuzağı: Çalışıyor

Discord:

RebelZone#6475

Elmaslar
1.692
Puanlar
9.075
Yer
RebelZone#6475
Minecraft
RebelZone
Yine efsane bir konu. Bunu ben 2-3 gün önce galiba Google'nin oyunu vardı. Adalar halinde güzel ve uğraşılmış bir oyundu, küçükler veya bilmeyenler için güzel bir oyuncu. Oradan azda olsa temel şeyler öğrenilebilirdi hala duruyor mu? Bilmiyorum orasını bulursam isteyenlere yazabilirim. İyi günler ve iyi forumlar dilerim.

S

Silinen üye 87069

Ziyaretçi
Yine güzel bir konu. Başarılar.
@Keinga
Yorumun için teşekkürler ^>^

Yine efsane bir konu. Bunu ben 2-3 gün önce galiba Google'nin oyunu vardı. Adalar halinde güzel ve uğraşılmış bir oyundu, küçükler veya bilmeyenler için güzel bir oyuncu. Oradan azda olsa temel şeyler öğrenilebilirdi hala duruyor mu? Bilmiyorum orasını bulursam isteyenlere yazabilirim. İyi günler ve iyi forumlar dilerim.

Yorumun için teşekkürler. Oyun hakkında bir bilgim yok ne yazık ki :/

Baki19

Zombi Geldi, Beni Yedi

Discord:

NMB#3477

Elmaslar
140
Puanlar
9.100
Yer
Çorum
Minecraft
Caki19
Bana güvensiz bilgisayar kullanımı lazım :D

S

Silinen üye 87069

Ziyaretçi

Yesil Portal

Demir Cevheri Gibiyim

Discord:

Fire is Daemon#6625

Elmaslar
33
Puanlar
8.920
Yer
Azerbaycan/Türkiye, Trabzon
Çok fazla yazım hatası var

S

Silinen üye 87069

Ziyaretçi

Revenge

Odunlara Vur Vur Vur!

Discord:

Месть#3192

Elmaslar
19
Puanlar
6.220
Yer
Kuzey Kıbrıs Türk Cuhuriyeti
Minecraft
Mehmett
Konu EF-SA-NE desem yeridir.

S

Silinen üye 87069

Ziyaretçi

efecan98221

Odunlara Vur Vur Vur!

Discord:

! Efecan#5335

Elmaslar
7
Puanlar
2.000
Minecraft
x_BigD_x
Biraz uzun olmuş :D ama çok yararlı bir konu

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı