Sol Reklam
Sağ Reklam

[EĞİTİM] Lise - Sanat Tarihi

Alpho320

powered by Fabulous.

Discord:

Alpho320#9202

Elmaslar
1.285
Puanlar
17.175
Yer
Istanbul
Minecraft
Alpho320
MC-TR.png

Selam Forum Sakinleri
Bu sene çok fazla arkadaşımız liseye geçtiği için bu eğitim konularını açmaya karar verdim.Karışık eğitim konuları açıcağım.Geçelim dersimize.

Bu günki dersimiz Sanat Tarihi
1.Ünite: Sanat Tarihine Giriş

1-) Sanat Tarihi Nedir?
Sanat insanların tabiat karşısında ki duygu ve düşüncelerini çizgi,renk,biçim,ses,söz ve ritim gibi unsurlarla güzel ve etkili bir biçimde kişisel bir üslupla ifade etme çabasıdır.

Sanat eseri'nin en önemli özelliği özgün ve tek olmasıdır.Daha önce yapılmış bir eserin taklidi olan bir ürün Sanat eseri olarak değerlendirilemez.

2-) Sanat Tarihi Nedir?
Sanat tarihi görsel sanatların tarihsel gelişimini inceleyen bilim dalıdır.Dünya'nın her hangi bir köşesinde ya da her hangi bir çağın belirli bir döneminde'ki Sanatsal faaliyetler Sanat tarihi'nin ilgi alanına girmektedir.

3-) Sanat Türleri
Genellikle sanat;Güzel Sanatlar,Karma Sanatlar ve Endüstriyel Sanatlar olmak üzere üç ana bölüme ayrılmaktadır.

1-)Güzel Sanatlar
A-)Plastik (Görsel Sanatlar):
Plastik sanatlar,kalıplana bilen veya şekil verilebilen boya,kil,alçı gibi maddeler kullanarak oluşturulan sanat eserlerini kapsar.
Mimari:
Mekan ve yapı hazırlama sanatıdır.
Resim:
Sanatçı'nın duygu ve düşüncelerini kendi iç dünyasını veya görüntüyü çizgi,hareket,renk ve tonlarla kağıt,bez,mukavva gibi yüzeyler üzerine kalem ve boyayla ifade etmesidir.

Resim sanatı işlenen konuya göre resim türleri ve kullanılan malzemeye göre resim türleri olmak üzere iki grupta incelenir.

İşlenen konuya göre resim türleri:
Potre;İnsa'nın dış görüntüsünü işler
Janr;Günlük yaşamı konu edinir.
Peyzaj;Kır resmidir.
Natürmort;Cansız doğa resmidir.
Enteriyör;Ev içi resimlerdir.
Afiş;Reklam amacıyla yapılan resimlerdir.
Soyut Resim;Gerçek dışı betimlemelerdir.Kullanılan malzemeye göre resim türleri;
Temperra;Yumurta,yapıştırıcı,bal gibi kuruma özelliği olan malzemelerle yapılan resimlerdir.
Freskoj;Yaş sıva üzerine yapılan duvar resimleridir.
Guaj;Yapıştırıcı ile suluboya karışımı bir malzeme ile yapılan resimlerdir.Bunların dışında suluboya,yağlı boya,pastel boya vb... malzemeler kullanılır.

Konu Sonu.

Lara

the Black Never Lie

Discord:

larayasar

Elmaslar
525
Puanlar
14.770
Yer
İstanbul
Minecraft