Sol Reklam
Sağ Reklam

Dini görüşünüz nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Fraletto

Odunlara Vur Vur Vur!

Discord:

Fraletto#6785

Elmaslar
12
Puanlar
155
Yer
Grafik Tasarım Atölyesi
Merhaba islam dini hakkındaki görüşleriniz nedir ve eğer farklı bir görüşteyseniz bunun nedeni nedir? (tamamen merak amaçlı açılmış bir konudur.)

fluas

Odunlara Vur Vur Vur!

Discord:

xces#7894

Elmaslar
31
Puanlar
920
Yer
in fluas
Minecraft
fluas
genel olarak, gözümde kısıtlamalardan ibaret olan ve tamamen gerçeğe dayanmayan konuların yer aldığı bir din

kişinin hayatını yönlendirmelerle kısıtlama başlayan ve sonunda da kişinin düşüncelerini, yönelimlerini değiştiren; bunun karşısında da en azından Türkiye için cahilliğe yol açan bir din

maximina16

Bir Kömür Göründü Kaptanım!

Discord:

Maximina16#7737

Elmaslar
52
Puanlar
3.955
Yer
Hatay
Minecraft
Maximina16
Dindeki namaz gibi gereksinimleri bende saçma buluyorum açıkçası, çok anlamı yokmuş gibi geliyor bana göre, -en kısa haliyle- kendine ve çevrene karşı "iyi" birisi olmak dinlerin amacı.

AmonPl

⚔ Sword of God ⚔
Moderatör Şefi
MinePass
Onaylı Satıcı

Discord:

amonpl

Elmaslar
84
Puanlar
1.580
Yer
Türkiye
Discord İzni
Minecraft
AmonPl
Nuh Tufanı = Gaddarca bir davranış.

Eğer ki bahsedilen ve anlatılan "İslam" tanrısı bu kadar yüce, bu kadar güçlü ve ulu bir varlık ise neden ona karşı gelenleri bu şekilde ölüme mahkum etti? O kadar yüce bir varlık neden çok ufak bir eylem ile onları doğru yola sokmadı?

Veyahut insanlar "İslam"a göre bir peygamberden geliyor, fakat evrim bize diyor ki sen maymundan evrimleştin. Peki bunu nasıl açıklayacaksın? "İslam" dini sana bu kadar kapalıyken, senden kör topal o varlığa inanmanı istiyor ve sen inanabilecek misin? Sorulacak çok soru, kanıtlanması gereken çok şey var... ama hiç bir cevap yok. Bana göre tanrı kavramı insanın korkusundan kaynaklı olarak türedi. Çünkü insanlar kendilerini zora soktukları zaman destek olacak bir şeyler ister. Eğer gözlerimizle görebileceğimiz bir kanıt olmayacaksa, ben de kör topal bir şeylere inanmam.

Fraletto

Odunlara Vur Vur Vur!

Discord:

Fraletto#6785

Elmaslar
12
Puanlar
155
Yer
Grafik Tasarım Atölyesi

Eğer ki bahsedilen ve anlatılan "İslam" tanrısı bu kadar yüce, bu kadar güçlü ve ulu bir varlık ise neden ona karşı gelenleri bu şekilde ölüme mahkum etti? O kadar yüce bir varlık neden çok ufak bir eylem ile onları doğru yola sokmadı?

Veyahut insanlar "İslam"a göre bir peygamberden geliyor, fakat evrim bize diyor ki sen maymundan evrimleştin. Peki bunu nasıl açıklayacaksın? "İslam" dini sana bu kadar kapalıyken, senden kör topal o varlığa inanmanı istiyor ve sen inanabilecek misin? Sorulacak çok soru, kanıtlanması gereken çok şey var... ama hiç bir cevap yok. Bana göre tanrı kavramı insanın korkusundan kaynaklı olarak türedi. Çünkü insanlar kendilerini zora soktukları zaman destek olacak bir şeyler ister. Eğer gözlerimizle görebileceğimiz bir kanıt olmayacaksa, ben de kör topal bir şeylere inanmam.
Nuh tufanının gaddarca olduğunu düşünüyorsan cehennem olayını da gaddarca görmen gerekir. İslam dinine göre bizim bu dünyada bulunma amacımız Allaha kulluk ve ibadet etmek. Allah insanları çeşitli imtihanlarla sınar ve bu oldukça normaldir ekmek elden su gölden bir yaşam sunulmuyor bize. O dönemin sınavı da bu şekildeymiş. Yüce islam tanrısı ona karşı gelenleri onlarca kez uyarmış fakat helak olan kavimler azgınlıklarına devam etmiştir dolayısıyla helak olmuşturlar

Evrim konusunu ise bu linkten inceleyebilirsin: https://sorularlaislamiyet.com/kaynak/islam-alimlerinin-evrim-gorusu-nasildir

Dinler insanı korkutmaz haşa dinler zalimde değildir çoğu din ahlakın temelini oluşturur. Allah istese insanı cehennemde de yaratabilirdi cennette de fakat o bizi sınava tabii tutuyor.

Ayrıca bana göre bu denli güzel bir kitabın insan eliyle yazılması mümkün değil. Hadisler, kuran-ı kerim, ilimler, islam alimleri diğer dinler ve mitolojiler tesadüf olamaz. Yanlış anlaşılmasın inancınıza saygım var fakat benim dinime gaddarca demeniz pek hoş değil.

Fraletto

Odunlara Vur Vur Vur!

Discord:

Fraletto#6785

Elmaslar
12
Puanlar
155
Yer
Grafik Tasarım Atölyesi
Dindeki namaz gibi gereksinimleri bende saçma buluyorum açıkçası, çok anlamı yokmuş gibi geliyor bana göre, -en kısa haliyle- kendine ve çevrene karşı "iyi" birisi olmak dinlerin amacı.
Evet dinlerin bir amacı ahlaklı bir toplum oluşturmak diğer amacı ise namaz gibi ibadetler sonuçta biz buraya Allaha ibadet ve kulluk etmeye gönderilmiş kullarız

Proomp

Yay Yok, İskelet Yok
Emektar
Yasaklandı

Discord:

proomp

Elmaslar
175
Puanlar
1.780
Yer
Türkiye
Discord İzni
Minecraft
ebuzone
Kısaca Allah'ı anmak, unutmamak için namaz kılarız. İnsanın bedeninin gıdaya ihtiyacı olduğu gibi, ruhunun da gıdaya ihtiyacı vardır. Ruhun temel gıdası namazdır. Ve insanın bedeni çeşitli kirlerle kirlendigi gibi ruhu da kirlenir. Namaz bu her iki kiri de temizler. Ayrıca meditasyon gibi insan zihnini temizler ve insana sessizlik, huzur verir. Çünkü temel meditasyon şeyleri zaten namazda vardır; sabit durmak, sadece bir şeye odaklanmak (Allah'a). Ancak ne yazık ki günümüzde namaz kılmanın önemi ve faydaları düzgün anlatılmıyor ve uygulanmıyor; aksine insanlar dinden soğutuluyor.

Bir hadisi şerif bıraktım:
"Ne dersiniz? Birinizin kapısının önünde bir nehir olsa da o kimse her gün bu nehirde beş defa yıkansa, kirinden bir şey kalır mı? Beş vakit namaz işte bunun gibidir. Allah beş vakit namazla günahları silip yok eder."

Detaylı bir açıklama için buraya da bakabilirsin: tıkla

genel olarak, gözümde kısıtlamalardan ibaret olan ve tamamen gerçeğe dayanmayan konuların yer aldığı bir din

kişinin hayatını yönlendirmelerle kısıtlama başlayan ve sonunda da kişinin düşüncelerini, yönelimlerini değiştiren; bunun karşısında da en azından Türkiye için cahilliğe yol açan bir din
İslam, insanı tamamen kısıtlamaz yalnızca haramdan korur. Günümüzde özgürlük adı altında yapılan bazı şeyler doğru değildir. Medyada çoğu kötü davranış normalleştiriliyor ve insanlar bunun sonucu kötü ahlak sahibi olup insana zarar veren bu şeyleri normal karşılıyor. Örneğin sigara, alkol, sevgili, küfür vs.
Günümüzde küfür etmek, sigara içmek, sevgili edinmek artık çok normal şeylerdir ancak bunların hepsi haramdır, zararlıdır ve kötüdür. İslamı anlamak için doğru araştırmak ve bilgili kişilerle de konuşmak önemlidir.

Bu tür konular için bilgili hocalara danışabilirsiniz sizi daha iyi aydınlatır, kendi bildiklerim kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım. En basitinden buraya sorabilirsiniz en ince ayrıntısına kadar cevap alırsınız:

Proomp

Yay Yok, İskelet Yok
Emektar
Yasaklandı

Discord:

proomp

Elmaslar
175
Puanlar
1.780
Yer
Türkiye
Discord İzni
Minecraft
ebuzone

Allah insanları doğru yola sokmak istese bizim meleklerden pekte bir farkımız kalmaz sanırım, imtihan da olmaz. Bazı konularda akıl yetersiz kalır ve burada inanç önemli olur. İnsan, fıtratı gereği başı sıkıştığı veya üzüldüğü zaman sığınabileceği bir güce muhtaç hisseder. 99 depreminden sonra, bu anı yaşayanlardan namaza başlayanlar, kapanan kızlar fazla olmuştur. Aynı şekilde en son yaşadığımız büyük depremde de birçok kişi İslam'a dönmüştür. Taklidi iman yerine tahkiki iman sahibi olmak gerekir. İnanıp inanmamak insanın kendi hür iradesine bırakılmıştır ve zorlama yapılmaz, bence İslam'ı yeniden gözden geçir ve detaylıca araştır.

Merhaba islam dini hakkındaki görüşleriniz nedir ve eğer farklı bir görüşteyseniz bunun nedeni nedir? (tamamen merak amaçlı açılmış bir konudur.)
İslam son dindir ve kendi değerini en iyi şekilde koruyabilen tek dindir. Aklıselim olup araştırma yapabilen her insanın hakikata ulaşacağını düşünüyorum. Ancak günümüz bazı Türk insanları artık tembel, araştırma yapma gereği duymayan, kendi işine nasıl yarıyorsa ve en kolay nasıl geliyorsa onu tercih eden, İslam'dan uzaklaşmış, önüne ne konulursa yemeğe hazır gibi medyada gördüğü şeylere inanmaya can atan, batıdan daha beter kötü ahlaka sahip olmuş ve depresif kişiliklerden oluşuyor. Atatürk'ün "Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir." sözünü bir millet olarak yaşatamıyoruz maalesef.

Kendi fikirlerim bu yönde.

MageFX

grind

Discord:

Mage_FX

Elmaslar
99
Puanlar
1.530
Yer
Istanbul

xdredd

Minecraft Mapper

Discord:

xdredd. / a7a

Elmaslar
257
Puanlar
3.255
Minecraft
atakamisama
Tengrizm

Mandmal

Koydum Çalışma Masasını

Discord:

MrMandmal#0001

Elmaslar
20
Puanlar
2.355
Minecraft
MrMandmal

cuklatalipankeke

Koydum Çalışma Masasını
Elmaslar
19
Puanlar
655
Yer
adana hurriyet mahallesi
Tek müslüman ben miyim yaw

Fraletto

Odunlara Vur Vur Vur!

Discord:

Fraletto#6785

Elmaslar
12
Puanlar
155
Yer
Grafik Tasarım Atölyesi

IlSavis

Gardaş nöörüyon?
Emektar

Discord:

ilsavis

Elmaslar
187
Puanlar
4.145
Detaylı bir açıklama için buraya da bakabilirsin: tıkla
Bu siteyi ben de şahsen çok severek beğeniyor, takip ediyor ve okuyorum. Gerçek anlamda insanları tatmin eden, sorulan sorulara en ince ayrıntısına kadar cevap veren, ilgili konularla alakalı varsa kaynakça belirterek en kapsamlı şekilde okuyucuya sunuyor. Bu sitenin yapımında, soruların cevaplanmasında doğrudan ya da dolaylı kimlerin emeği varsa iki cihanda da aziz olsun.

Ayrıyeten senin vermiş olduğun cevaplar da çok güzel...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı