Sol Reklam
Sağ Reklam

Tanıtım Deprem Nedir? - İstanbul Depreminin Detayları!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Statius

Katman Kayası
Yasaklandı

Discord:

Statius#2162

Elmaslar
1.131
Puanlar
9.675
Minecraft
DarkSad
1580295395620.png

Deprem ve Depremin Detayları
Büyük İstanbul Depremi Ne Zaman Olacak?
Merhaba Minecraft Türkiye okurları, bugün sizlerle son günlerde artan deprem olayları ve Büyük İstanbul Depremi hakkında konuşacağız. Hepiniz bu söze daha önce şahit olmuştur, "Ülkemiz bir deprem ülkesi." peki bu depremlerin ana nedeni nedir? Elazığ depreminden sonra nerede depremler olacak? Bu tür sorulara cevap vermek için bu konuyu açmaya karar verdim. Bildiğiniz üzere her yıl binlerce deprem oluyor ve bu depremlerin birkaç tanesi acı sonuçlar ile bitiyor. Son günlerde artan deprem vakaları hem insanları hem de İstanbulluları korkuttu. Uzun zamandır sessiz olan Kuzey Anadolu Fay Hattı, yakın tarih içerisinde sessizliğini bozacak gibi duruyor. Bilim insanlarının yaptığı çalışmalarına göre 2030 yılına kadar İstanbul'da 7 veya 7'den daha büyük bir deprem olacak. Peki bu depremin detayları hakkında neler biliyorsunuz? Depremden korunmayı veya depremlerin nasıl oluştuğunu biliyor musunuz? Hadi bu konulara ufaktan bir göz atalım.

1580297090602.png

Deprem Nedir?
Deprem bir doğa olayıdır, yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeni ile oluşan titreşim dalgalarının yeri sallaması ve belirli bir bölgeyi etkileyen doğa olayıdır. Depremler ile bastığımız toprak sallanır ve ölüm gibi üzücü olaylara yol açar. Yıl içerisinde yaklaşık 500.000 deprem olur fakat 100.000 deprem hissedilir. Depremlerin birçoğu 5 veya 5'in altındadır. 6 ve üstü depremler gerçekten acı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bunların en büyük örneği ise ülkemizde yaklaşık her yıl alan 6 ve üzeri depremlerdir. Bunların yanında ülkemiz dışında ABD, Peru, Şili, Guatemala, Endonezya, İran, Pakistan, Portekiz, Yeni Zelanda, Yunanistan, İtalya ve Japonya gibi ülkelerde 1. deprem kuşağında bulunuyor ve bu ülkelerde düzenli olarak büyük depremler gerçekleşiyor.

1580304060533.png

Bilim Adamları Neden İstanbul'da Deprem Olacak Diyor?
Hepiniz aklına bu soruyu getirmiş olabilir. Bu sorunun ana nedenlerinden biri Kuzey Anadolu Fay Hattı ve üzerinde gerçekleşen depremler olarak görülüyor. Bir asırdır aktif olarak depremler üreten bu fay hattı, en son Gölcük Depremi ile bize kendini hatırlatmıştı. O dönemden beri büyük bir deprem gerçekleştirmeyen fay hattının sıradaki durağı, birikmiş enerjisi ile İstanbul olacak gibi duruyor. 1894 yılından beri aktif bir fay hattı olan Kuzey Anadolu Fay Hattı, birçok depreme yol açtı. Sıra ile giden bu fay hattı 1939 yılında olan Erzincan depremi ile başladı ve Büyük İstanbul Depremi ile bitecek. İstanbul'da depremin olmasının nedeni ise deprem fırtınasıdır. Bu deprem fırtınası birbirini belirli bir süre sonra yakın büyüklükte tekrarlayan depremlere denir. Bu fay hattındaki depremler şu şekilde sıralanıyor; 1939 Erzincan Depremi, 1942 Tokat-Niksar Depremi, 1943 Tosya Depremi, 1944 Bolu Depremi, 1957 Abant Depremi, 1967 Adapazarı Depremi ve son olarak 1999 Gölcük Depremi fay hattının ürettiği depremlerdir. Bu depremlerin son durağı ise ilerleyen dönemlerde olacak Büyük İstanbul Depremi olarak görülüyor.

1580306577266.png

İstanbul Depreminin Boyutu ve Diğer Bilgileri
Şu anlık depremi görebilecek, kaç boyutunda olacak gibi bilgilere sahip olabileceğimiz bir teknoloji bulunmuyor fakat tahmin edilebiliyor. Önceki depremlerin ortalama boyutları 7 ve daha fazla olmuştu yani diğer fay noktalarını enerjilerini 7 veya daha büyük bir boyut ile atıyordu, bu ise İstanbul Depreminin 7 veya daha büyük bir boyutta olacağını gösteriyor. Şu anlık ne zaman olacağı bilinmeyen bu deprem, 10 yıl içerisinde yani 2030 yılına kadar olabileceği düşünülüyor. Depremin üssü Adalar'ın altındaki fay hattı olacak ve İstanbul dışında Çanakkale, Yalova, Bursa gibi Marmara Denizine kıyısı olan birçok şehir etkilenecek. İstanbul ise en büyük darbeyi alacak ve denize kıyısı olan birçok ilçe yerle bir olacak. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Elazığ depremi gibi bir etki yaratacak fakat daha çok insan tehlikede olduğundan birçok kişi ölecek gibi duruyor.

1580312385583.png

Depremden Nasıl Korunabilirim?
Depremden korunmak için birçok yöntem bulunuyor, bunların başında eşyaları sabitlemek geliyor. Etrafınızdaki, dolap, kasa, sehpa gibi birçok eşyayı duvara veya bulunduğu noktaya sabitlemek herhangi bir sallantı halinde size büyük bir yardım sağlayacaktır. Eşyaların başınıza düşmesi, size zarar vermesi olası bu nedenle hem kolay hem de yararlı bu önlemi almanız önerilir. Depremden korunmak için depremden sonrasını düşünmeniz gerekir, bu önlemlerin başında ise deprem çantası geliyor. Deprem çantasının içinde su, bozulmayacak yiyecek, ilk yardım seti, pilli bir radyo, el feneri, size ait olan bir yerin yedek anahtarı, nakit para, kibrit ya da çakmak, kalem ve kağıt, düdük, yedek giysiler, size ait belgeler (Kimlik, ehliyet...), düzenli kullanılan ilaç veya tıbbi malzemeler ve telefon numaraları içinde olması gereken eşyalar. Depremin başladığını hissettiğinizde eğer 20 saniye içerisinde binayı terk edebilirseniz binayı hızlı adımlar ile terk edin, eğer binayı terk edemeyecek kadar uzaksanız güvenli bir eşyanın yanında, başınızı koruyacak şekilde çömelin ve deprem bittikten sonra merdivenler sağlam ise onları kullanarak hızlıca binayı terk edin. Bunların dışında ise depreme uyurken yakalanma riskiniz çok fazla, bu nedenle depremi hissettiğiniz anda kendinizi yataktan aşağı yavaşça yuvarlayın ve düz bir şekilde depremin bitmesini bekleyin. Deprem gerçekleşti ve enkaz altında kaldınız, o zaman ekipler gelene kadar hiçbir şey yapmayın ve hiçbir şekilde bağırmaya çalışmayın. Bu hiçbir işe yaramayacak hatta ağzınıza toprak girmesini sağlayacaktır.

1580313457761.png

Bağırmak yerine bir sopa veya kaşık ile etrafınızdaki borulara veya ses çıkartabilecek cisimlere yavaşça ve belirli aralıklarla vurun, bu daha etkili olacaktır. Eğer ses çıkartabileceğiniz bir eşya yoksa deprem çantasındaki düdük veya ağzınız ile ses çıkartmayı deneyin. Deprem olmadan önce bir plan hazırlayın ve bir deprem halinde gidilecek yerleri belirleyin. Kesinlikle panik yapmayın ve depremin bitmesini bekleyin, deprem uzun sürmeyecektir ve belirli bir süre sonra etkisini düşürüp kesilecektir. Deprem olduktan sonra hasarlı binalara kesinlikle girmeyin veya yanına yaklaşmayın. Şunu bilin ki 7,5 büyüklüğündeki bir depremde 1 hafta içerisinde 500'den fazla deprem olabilir. Bu artçıların boyutları ise depremi geçmeyecek şekilde 6 şiddetine kadar yükselebilir. Bunun anlamı ise hasarlı veya zarar görmüş binalar depremde yıkılmasa bile artçılar ile yıkılabilir.

elazığ-1920x1080.jpg

FurkanÖzcan

Emekli Ekip Lideri.
Emektar

Discord:

FurkanÖzcan#6347

Elmaslar
1.264
Puanlar
16.180
Yer
İstanbul
Ben İstanbul'da yaşıyorum fakat maalesef ki, hiçbir şekilde bu depremlerden bir tedbir alınmamış bir durumda. Depremden sonra toplanma alanlarının hepsine alışveriş merkezleri, evler, konutlar yapılmış durumda. İstanbul'da binalar desen yarısı 20-30 senelik ve hiçbir şekilde yenileme görmemiş binalar. Benim evimde yaklaşık maalesef ki 40-50 senelik bir durumda. Deprem olduğunda yapabileceğimiz hiçbir şey yok depremden önce eşyaları sabitlemek yerine. Herhangi bir depremde sadece koridora gideceğiz ve Allah korusun üstümüze düşecek eşyalardan veya kolonlardan kurtulmaya çalışacağız...

Statius

Katman Kayası
Yasaklandı

Discord:

Statius#2162

Elmaslar
1.131
Puanlar
9.675
Minecraft
DarkSad
Ben İstanbul'da yaşıyorum fakat maalesef ki, hiçbir şekilde bu depremlerden bir tedbir alınmamış bir durumda. Depremden sonra toplanma alanlarının hepsine alışveriş merkezleri, evler, konutlar yapılmış durumda. İstanbul'da binalar desen yarısı 20-30 senelik ve hiçbir şekilde yenileme görmemiş binalar. Benim evimde yaklaşık maalesef ki 40-50 senelik bir durumda. Deprem olduğunda yapabileceğimiz hiçbir şey yok depremden önce eşyaları sabitlemek yerine. Herhangi bir depremde sadece koridora gideceğiz ve Allah korusun üstümüze düşecek eşyalardan veya kolonlardan kurtulmaya çalışacağız...
Deprem her defasında geliyorum demesine rağmen hiç kimsenin önlem almaması onların sorunu, şu anlık geç değil ve önlemlerini alarak hayatta kalmaya çalışabilirsin. İlla ki bu önlemler gerekli değil, evin çok eski ve hasarlıysa evini değiştirmen önerim.

FurkanÖzcan

Emekli Ekip Lideri.
Emektar

Discord:

FurkanÖzcan#6347

Elmaslar
1.264
Puanlar
16.180
Yer
İstanbul
Ekonomik sebeplerden dolayı, ev değiştirmek mümkün değil gibi görünüyor.

EchTR

echtr of legend

Discord:

EchTR#1848

Elmaslar
630
Puanlar
8.060
Yer
İzmir
İzmirde yaşıyorum. Bir gün 5.4 civarlarında bir deprem olmuştu ancak ben hastanenin orta katlarından birindeydim. O korku bana 3 gün yetti. xd

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi
İstanbul denilince aklınıza ne geliyor? Benim rant ve betonlaşma geliyor. Şahsen Beylikdüzü ilçesinde yaşıyorum. Bu ilçenin yıllardır yönetimi farklı kişilere bağlı olduğu için çok fazla yoğun da bir betonlaşma olmasa da diğer ilçelere olan metroyla gittiğim zaman farkı anlıyorum ve değerlerime şükrediyorum. Belki buraya bir şey olmaz ama altımızdan 1. dereceden fay geçiyor. Kısacası Allah hepimizi korusun ki depremin nihai en az 15.000 kişiyi öldüreceğini söylüyorlar. En fazla da 150.000 kişi işaret edilmiş. Alınması gereken önlemlerin de en kısa ve tez bir sürede alınması gerekiyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı