Sol Reklam

Tanıtım Çevre Koruma Haftasının Anlam ve Önemi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ploutos

Satırsız bir günüm yok.
Elmaslar
362
Puanlar
14.420
Yer
Tekirdağ
Minecraft
ploutos
1.jpg

Çevre Koruma Haftasının Anlam ve Önemi
Güzel yarınlar için çevrene bak!

Her yıl 05-11 Haziran tarihleri arasında Çevre koruma haftasının anlam ve önemi ile alakalı konular ele alınır. Bu konu çoğu zaman müfredat kapsamında işlenir fakat ne kötüdür ki bu konu ile alakalı anlatılan dersler, bir kulağımızdan girip diğer kulağımızdan çıkıyor. İçinde yaşadığımız çevreyi dağların, ovaların, göllerin, denizlerin oluşturduğunu unutmamız gerek. Çevremizi korumamızın bir görev olduğunu herkese duyurmak gerek. Çoğu insan okulda anlatılan bu kırk dakikalık derse ilgi çevirmeyip, ders bittikten sonra artıklarını yine yere atmaya devam edecektir. Birçok çocuğun eğitim hayatı aile içerisinde başlar. Büyüdüğü ev aslında çocukların ilk çevresidir. Anne ve baba çocuklara örnek olmalıdır. Mesela çocuğun yanında çöpünü yere atar ise o çocukta annesinin veya babasının yaptığı eylemin doğru olduğunu düşünür. Çöp atmayı çok normal bir davranış olarak karşılar ve yapılan eylemi tekrar eder.

2.jpg

Çevre Koruma Haftası Nasıl Ortaya Çıktı?
Yaşadığımız Dünyanın hızla kirlenmesi ve durdurulamaz bir hal alması nedeniyle İsveç'in Stockholm şehrinde, 1972 yılında Birleşmiş Millet Çevre konferansı yapıldı, çevre problemleri üzerinde tartışıldı. Konferans bittikten sonra 5 ile 11 Haziran haftası Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Her yıl kutlamalar düzenlenmeye başlandı. Bu gelişmeler sonrasında ülkemizde çevre düzenlemeleri, denetlemeleri sebebi ile 1978 yılında Çevre Müdürlüğü ve Türkiye Çevre Sorunları Vakfı kuruldu. 5 ile 11 Haziran haftası da Çevre Koruma haftası olarak seçildi. Bu hafta süresince okullarda öğretim görevlileri, gazeteler, dergiler hepsi bu konu üzerinde yazılar yayınladılar. Çevre Koruma haftası 1978 yılından günümüze kadar böyle devam eden bir durum haline geldi.

3.jpg

Her Gün Çevre Haftası Olsun!
Çevre haftası boyunca herkes temizlik, çevrenin kirletilmemesi hakkında herkes ahkam kesiliyor. Peki, biz bir yılın sadece 7 gününü mü önemsiyoruz? Çevremizi temiz tutmak için geriye kalan 358 gün içerisinde ne yapıyoruz? Fabrika bacalarının nefes aldığımız havayı zehirlemesini, denizlere çöp atarak kirletilmesini en basit olan yere çöp atma meselesini ne yapacağız? Dünyada çevre konusu git gide önlenemez bir hal alıyor. Bu biz insanların yılda sadece 7 gün dikkat etme lüksümüzün olduğu bir durum değil. Bazı kişiler yerlere çöp atarak benim yaşam kalitemi düşürüyor, bazı kişilerin fabrika bacasından çıkan dumanlar yüzünden benim nefes alacağım hava zehirleniyor. Bazı kişiler denize çöplerini atarak hem denizde yaşayan canlıların hayatını riske atıyor hem de doğanın tüm güzelliklerini yok ediyor. Her şeyi unutun, tavana kadar çöp dolu bir eve sizi kilitlediklerini orada yaşamak zorunda olduğunuzu söylediklerini düşünün. Görüntü kirliliği bir yana, kötü kokulara da bir süre sonra burnunuz alışacak. Peki sağlığınız? Bir süre sonra o çöplerin yaydığı mikrop ve bakteriler ile ne kadar sağlıklı, dinç kalabileceksiniz? Vücudunuz ne kadar direnebilecek bu duruma?

4.jpg

Duruma el atmak istiyorsak kesinlikle ilk olarak kendimizden başlıyoruz. İlk kuralımız bu olmalı. Kendimize her gün söyleyeceğimiz şey, kendi hayatımı düşünmediğim için çevremi kirletiyorum fakat başka kişi veya hayvanların hayatını etkilemeye hakkım yok demeliyiz. Bizler vurdumduymaz bir kişiliğe bürünürsek, yaşadığımız doğayı hiç düşünmeden kirletmeye devam edersek, bizden sonra gelecek olan nesle böyle örnek olamayız. Bizim çocuklarımız veya torunlarımız yapmaması gereken şeylerin farkında olmadan büyür. Aksine bu davranışlar onun artık rutin olarak yaptığı eylemler olduğu için bu tür durumları oldukça normal karşılar fakat aksini yapmamız durumunda bizden sonra gelecek olan nesli düzgün yetiştirip, büyütmüş oluruz. Yaşadığımız doğa, çevre yeşili mavisi kahverengisi ile kusursuz bir uyum içerisinde. Bizden beklenen çok bir şey değil. Eğer her haftamızı çevre koruma haftası olarak düşünüp, buna göre hareket edersek ortada çevre sorunu diye bir şey söz konusu bile olamaz.

EmreSHN

Seven sevdiğiyle güzelleşir.
Emektar

Discord:

EmreSHN#4551

Elmaslar
2.634
Puanlar
18.485
Yer
Ankara
Minecraft
EmreSHN
Maalesef çevreyi koruyan çok az kişi var. Eline sağlık :))

ploutos

Satırsız bir günüm yok.
Elmaslar
362
Puanlar
14.420
Yer
Tekirdağ
Minecraft
ploutos
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Açmış olduğunuz konuyu ve içeriğini gerçekten çok beğendim ancak maalesef bunu Türkiye'de uygulayanları göremiyoruz. Kalemine sağlık ?

ploutos

Satırsız bir günüm yok.
Elmaslar
362
Puanlar
14.420
Yer
Tekirdağ
Minecraft
ploutos

ImDarKs

Play.LionCraft.xyz
Premium
Elmaslar
19
Puanlar
2.075
Yer
Herkesden uzak bir yer!
Doğa ile savaş halindeyiz kazanırsak kaybedeceğiz.

ploutos

Satırsız bir günüm yok.
Elmaslar
362
Puanlar
14.420
Yer
Tekirdağ
Minecraft
ploutos

Statius

Katman Kayası
Yasaklandı

Discord:

Statius#2162

Elmaslar
1.130
Puanlar
9.675
Minecraft
DarkSad
Çevre Koruma Haftası var fakat buna uyan birilerini göremiyorum. Deniz, hava, toprak hatta uzay kirliliğine bile ulaştığımız bu dönemlerde gerçekten endişelenmemiz gerekiyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı