Sol Reklam

Canım Sıkıldığı İçin Size Fizik Anlatıyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

why_shiro

Aerospace Nerd
Emekli

Discord:

why_shiro

Elmaslar
252
Puanlar
7.295
Yer
Türkiye
Discord İzni
Minecraft
GrimOK
Twitter
whyshiro_
Fizik ?

Fizik; maddeyi ta kendisini, maddenin uzay ve boşluktaki durumunu, davranışını inceleyen bilim dalıdır. Peki fizik neden bizim için önemli? Türkiye'de yaşayan birisi olarak fiziğin önemli olduğu 5 alanı sayacağım. Bu sıralama önemine göre verilmiştir:

1- Türkiye vatandaşlarının ileriki eğitim kademesine (aka. Üniversite diye bir şey) adım atabilmesi için gerekli olan bir derstir. Sayısal öğrencilerinin belası olan "fizik", Türkiye'de çok önemli bir yere sahiptir. Avukat mı olmak istiyorsun. Bam fizik! Yoksa nasıl sanığınızın kaç milyon atom altı parçasından oluştuğunu bilebilirsiniz ki?

2- Uzay ve havacılık sanayilerinde fizik çok önemli yere sahiptir. Şimdi siz öğrenciler olarak G'yi 10 alıyorsunuz ya. Heh, işte onu bu alanda biraz zor görürsünüz. Yer çekimi ivmesini hesaplamak için gereken formül aslında G = m1 * m2/ r^2 şeklinde ifade ediliyor. Belki avukat olduğunuzda karşınıza çıkabilir diye yazdım.

3- Fiziğin kimya alanında da önemli bir yeri vardır.

4- Savunma sanayisi.

5 - Her sınıfta bulunan gıcık bir öğrencinin annesinin kütlesini hesaplamada (Genellikle sonsuza yakın bir değer çıkar).

Şimdi fiziği hangi alanlarda kullandığımızı öğrendiğimize göre Newton Abimizin bize öğretmiş olduğu 3 hareket yasasından konuşalım.

1. Yasa: Eylemsizlik

Bir cisme etki eden net kuvvet 0 ise cisim durmaya devam eder. Çok mantıklı değil mi? Düşünsenize bir anda masanızda bulunan eşyalar hiçbir kuvvet etkisi altında kalmadan hareket etmeye başlıyor. Ya ilahi güçler tarafından etki ediyordur ya da sarhoşsunuzdur.

2. Yasa: Temel Prensip

F = m x dv/dt (yani kutsal yasa F = m x a [Burada türev falan var işte şekil duruyor böyle yazınca]). Bir harekete etki eden net kuvvet 0 değilse cisim hareket eder. Teşekkürler Newton!

3. Yasa: Etki - Tepki Yasası

Şimdi annenizden bir güzel tokat yediğinizi düşünün. Annenizin size uyguladığı kuvvet ile sizin annenize tepki olarak uyguladığınız kuvvet aynı (maalesef sadece temel fizik için geçerli. Aslında kaybolan ısı enerjisi, sürtünme enerjisi falan da var. Bunlar da temel ama işte temel olmayanlar da var anladınız işte siz). Aslında en güzel örnek masanızın üzerinde duran bir obje olsun. Diyelim ki o obje yerçekimi etkisinde 10N ile aşağı doğru çekiliyor. Eğer masa buna tepki kuvveti oluşturmasaydı bu cisim masanızı delip dünyanın merkezine doğru belirli bir süreliğine ivmeli hareket yapardı. Ancak masanın ona uyguladığı ter yöndeki bir vektörel kuvvet (-10N), o objeyi yerinde tutuyor.

Artık bir Fizik profesörüsünüz. Sayısal olanların bu havası 11. ve 12. sınıfta sönecektir. O elektrik konusu var ya ben onun... 150 tane formül öğrenceksiniz ama çoğu enerjinin korunumu yasasından geliyor. Belki kendiniz sınav sırasında formülü çıkarabilirsiniz. Herkese Allah sabır versin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı