Sol Reklam
Sağ Reklam
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
S

sooply

Ziyaretçi
74935

Minecraft - Güzel Bir Sunucu, Ama Nasıl?
Sizce bir sunucu nasıl olmalı?
Türk sunucularına genelde baktığımda hep canım sıkılır. Sunucular hep alıntı sistemlerle doludur. Bir sunucu sistem geliştirir, bunu yapar. Sonra başka birisi bunu görür ve kendi sunucusuna aktarır. İşte en büyük sıkıntı buradadır. Bir sistemi başka sunucudan görüp almak. Düşünmek zor bir şey değildir. Eğer hayal gücün zengin değilse yeni bir sistem üretemezsin. Önerilere açık olman gerekir. Oyuncuların istediği şekilde kurmalısın sunucuyu. Sistemleri ona göre geliştirmelisin. Tabii bir sistem yapabilmen için yeterli bilgiye sahip olmalısın. Ya kendin kodlama dili öğrenip sistem geliştireceksin, ya da kodlama dili bilen birisini sunucuna almalısın.

Tabii bir miktarda ortaya para koymalısın. Geliştiriciye, sunucuna, tasarımcıya, mimara ödeyeceğin parayı elinde hazır etmelisin. Sunucuyu açmadan önce parayı biriktirmelisin ki sonradan sıkıntı çıkmasın. Seçeceğin hosting ile ilgili biraz bilgi almalısın. "Desteği iyi mi? VDS nasıl? İnternet hızı iyi mi?" gibi sorulara güzel cevap vermeli. Canlı desteği olan, sunucu almadan önce yardım eden hostinglere bir bakmalısın. Onlar sana en kısa sürede cevap verecektir.

Sunucunun İsmi Ne Olmalı?

"İsim basit iş." gibi düşünmeyin hemen. Bir iki sunucuya baktığımda hepsinin ismi CRAFT, NW, NETWORK ile bitiyor. Eğer sen diğer sunuculardan farklı bir şey yapmak istiyorsan, ilk önce ismini bu kelimelerle bitirmeyeceksin. Bunlar şu anda kara listede olan kelimeler. Yani bu ve bunun gibi isimler koymak sana yasak. Daha yaratıcı bir isim bulmayı deneyebilirsin. Çok zor değil. Sadece kelimeleri birleştireceksin, anlamlı anlamsız ne çıkarsa çıksın bakacaksın.

İstersen bir deneyelim. Bir tane kelime seçelim. O kelime de "Küp" olsun. Bu kelimenin İngilizce anlamı "Cube" demek. Birazcık değiştirelim. Mesela ben "-ios, -uios" gibi ekler eklemek istiyorum. Bir deneyelim. "Cubious" nasıl? Biraz değişik oldu denilebilir ama idare eder. "-ios, -uios" gibi ekler eklemek zorunlu da değil. Bu ekleri kendin yaratmalısın. "-selion, -lien" gibi eklerle deneyelim bir de. Gördüğünüz gibi "Cuselion, Cubelion, Cubelien" gibi isimler türettik. Siz de deneyin!

Sırada Sistemler!

Sistemlerin aynısını diğer sunuculardan kopyalamayın ama onları örnek alabilirsiniz. Mesela "edit sistemini" düşünelim. Blok kırarak puan alıyorsunuz ve puanla bir şeyler alabiliyorsunuz. Takas edebiliyorsunuz. Bunu birazcık geliştirelim. Hmm, zor gibi gözüküyor ama öyle değil. "Edit" ismi biraz sıkıcı geliyor olabilir. Biz bunu "Banka" olarak adlandıralım. Edit sisteminin içindeki blokları da altın blok, demir blok, elmas blok gibi değerli bloklarla değiştirelim. Bir tane bu blokları kırabilen özel bir kazma olsun. Sadece o kazma ile bloklar alınsın. Sadece o bloklara özel takas yapılsın.

Siz isterseniz bunu değiştirebilirsiniz. Benim aklıma ilk "Banka" gibi bir şey geldi. Sizin de denemenizi istiyorum. Aklınıza gelen yaratıcı fikirleri veya isimleri yorumlara yazmayı unutmayın. Örnek almadan da bir sistem düşünebiliriz. Bir tane eklenti aklıma geldi. AlphaChest'i birazcık daha değiştirsek ne güzel olur değil mi? Her rütbeye özel bir sandık yapmak, akıllıca! En az rütbedeki oyuncuya 1 satırlık sandık açılabilir. Bu rütbelere göre artış gösterebilir. Beğendiniz mi?

74936

Birazcık Kaliteyi Arttıralım!

Tasarıma, haritalara önem vermeyip de konu açan, sunucu açan bir sürü insan var. Bu yanlış bir davranış. Tasarım güzel olursa konu o kadar ilgi çekici olur, haritalar ne kadar güzel olursa gezmesi de o kadar güzel olur, eklentiler ne kadar sade ve hoş düzenlenmişse o sunucuda çok rahat oyun oynanır. Bunlara önem vermeyen bir sunucu asla gelişemez. O sunucunun sahibi de gelişmeyi beklemesin. Dış görünüşü iyi olmayan bir sunucunun iç görünüşüne girmeyi istemezler.

Sunucu Sürümü Seçmek

Bu, açacağınız oyun türüne göre değişebilir. Mesela bir PvP sunucusu açacaksanız 1.8 sürümünü tercih etmeniz gerekmektedir. Genelde oyuncular 1.8 sürümündeki PvP'yi seviyorlar. Eğer yenilikçi bir hayatta kalma sunucusu açacaksanız da üst sürümlere bakmalısınız. 1.8 gibi geç sürümleri kesinlikle bakmayın. En düşük 1.12 sürümünde deneyin. Yeni gelen yaratıklar, bloklar ve güncellemeler. Bir hayatta kalma sunucusu bunlara dikkat etmeli.

En büyük yapılan hata, en çok kullanılan sürüme göre sunucu kurulmasıdır. Bu düşünceye sakın kapılmayın. Oyuncuyu çekmenin en iyi yolu yenilikçi bir sunucu açmaktır. Yenilikçi bir sunucu açmak için de ilk başta sunucunuzu güncel tutmanız gerekir. Sunucunuz güncel olmazsa, oyuncular sizi tercih etmez. Bu yüzden de güncel eklentiler kullanmaya özen gösterin.

...
Konumuzu noktalamadan önce söyleyeceğim birkaç şey var. Sunucu açmak istiyorsanız önce eklentilerle aranızı iyi tutmalısınız. Yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Eğer bilmiyorsanız bu forumda çeşitli rehberler mevcut, onlara bakın derim. Önce öğrenin, sonra sunucunuzu açın. Bir sorun çıkarsa da yapacağınız şey kategori bölümlerinde destek talebinde bulunmaktır. Destek ekibi her an size yardım edebilir. Sanırsam gerekli her şeyi söyledim. Hiçbir kısmı atlamadan okumanızı öneririm.

74937

EpikLava

Developer/oyna.epiklava.com
Elmaslar
419
Puanlar
8.735
Ben sunucumun ismini bir ay düşündüm :)

ome2

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi
Elmaslar
12
Puanlar
13.270
Yer
Ottomanmc.com
Sunucuda oynayacak oyuncu bulmak en zoru bence

Kalerda

Vatan Sevdalısı
Elmaslar
589
Puanlar
15.030
Yer
Türkiye
Boşuna Profesyonel Editör olmadığını bir kez daha gösterdin. Güzel konu, emeğine sağlık...

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz
Güzel konu, düşüncelerine isim konusu dışında tamamen katılıyorum.

S

sooply

Ziyaretçi
Ben sunucumun ismini bir ay düşündüm :)

Boşuna demedim isim seçmek kolay değil diye. O isim sunucunu yansıtmalı.

Sunucuda oynayacak oyuncu bulmak en zoru bence

Sunucu ilgi çekici olursa gelirler. İyi bir reklam en iyisi.

Boşuna Profesyonel Editör olmadığını bir kez daha gösterdin. Güzel konu, emeğine sağlık...

Teşekkür ederim. :D

Güzel konu, düşüncelerine isim konusu dışında tamamen katılıyorum.

Teşekkür ederim. İsim konusunda neden bana katılmadığını merak edebilir miyim?

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz
Sonuçta "Network" ibaresi ağ anlamına geliyor ve minecraft sunucusunu da bir ağ olarak nitelendirebiliriz. Bundan dolayı kullanılması iyi veya kötü yönde etkilemez diye düşünüyorum :D

Nikto

.
Elmaslar
1.099
Puanlar
0
Sonuçta "Network" ibaresi ağ anlamına geliyor ve minecraft sunucusunu da bir ağ olarak nitelendirebiliriz. Bundan dolayı kullanılması iyi veya kötü yönde etkilemez diye düşünüyorum :D
mesela mctrnw mi daha hoş duruyor mctrios mu

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz
S

sooply

Ziyaretçi

Bir sunucuyu ağ olarak nitelendirebilmek için ille Network'ü eklemek zorunda değiliz. Sadece herkes tarafından kullanıldığı için böyle dedim.

mesela mctrnw mi daha hoş duruyor mctrios mu

Güzel göreceli kavramdır. Kişiden kişiye değişebilir ama oyunculara hangisi daha havalı daha çekici geliyorsa onu kullanabilirsiniz.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Bence her sunucu açmak isteyen arkadaşın okuması gereken yararlı bir konu olmuş. Kalemine sağlık!

Burak Çakır

Java Developer
Elmaslar
87
Puanlar
1.025
Berbat moruk işe yaramaz, şaka şaka gayet yararlı bir konu, başarılar dilerim.

S

sooply

Ziyaretçi

ome2

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi
Elmaslar
12
Puanlar
13.270
Yer
Ottomanmc.com
Boşuna demedim isim seçmek kolay değil diye. O isim sunucunu yansıtmalı.

Sunucu ilgi çekici olursa gelirler. İyi bir reklam en iyisi.

Teşekkür ederim. :D

Teşekkür ederim. İsim konusunda neden bana katılmadığını merak edebilir miyim?
Sunucumun ilgi çekici olduğunu düşünüyorum ama reklam çok büyük paralar vermeden reklam yaptırmak çok zor bu dönemde 100K abonesi olan kanal geçen 800 tl dedi bana reklam için şok oldum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı