Sol Reklam
Sağ Reklam

Aramızda Bilişim Bölümü Okuyan Varmı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

cemvrs

Sektörün içindeyim panzehir aktif

Discord:

cemvrs#6234

Elmaslar
571
Puanlar
11.570
Minecraft
CemSamet007
Herkese selam. Meslek lisesi okuyorum ve okulumda bu bölüm mevcut. 2 Dönem boyunca kendimi sıkıp bu bölüme girdim. İstediğim bir bölümdü, Zaten okulumda bana göre olan bir bölüm yok Makina, Elektrik elektronik, Kimya, Plastik, Mobilya vesaire var ve bir soru sormak istiyorum aramızda bilişim bölümü okuyan varsa. Bilişim bölümü zor mu? Ek olarak 14 saat gibi bir program gördüm Meb'in duyurusunda. Ayrıca gördüğünüz dersler nedir? Baraj ders hala Edebiyat mı olacak? Matamatik dersi haftada kaç saat? Kimya ve Fizik dersleri mevcutmu?

utsukushihito

Bir Kömür Göründü Kaptanım!
Elmaslar
81
Puanlar
0
Minecraft
A_Takimi
ağırlıklı olarak yazılım/tasarım/kodlama dersleri oluyor ve onların kredisi genelde yüksek diğerlerine nazaran. klasik dersler yine oluyor ancak çok az, ve üniversite sınavı için her hangi bir hazırlık yapamıyorsun kendi başınasın o konuda, o yüzden meslek lisesinin sana sunduğu üniversitelerden birine girebilir(2 yıllık genelde) ve onlarda puanını arttırıp 4 seneliğe geçebilirsin. kardeşim yeni bitirdi bilişim meslek lisesini üniversite sınavı için çalışıcak zamanı hiç olmadı neredeyse, son 2 sene staj'da geçti zamanı.

ahmet burak

Bir Kömür Göründü Kaptanım!
Elmaslar
54
Puanlar
8.935
Elektrik bölümünün geleceği çok daha parlak abicim, büyük hata yapmışsın. Zamanında bu kafam olsaydı direkt makina yada elektrik elektronik bölümünü okurdum. Bütün belediyeler eleman alırken elektrik bölümü arıyorlar. Birçok defa gördüm lakin bilişimci almıyorlar çünkü ülkemizde bu işin kitabını okumuşlar yerine kitabını okumadan yapanlar daha ucuza yapıyorlar. Bildiğin bugün suriyelilerin inşaat içşisi olarak ucuza çalışıp normal çalışanların yerine geçmesi gibi.

Eleftnen

Play.HiraNetwork.Com

Discord:

Eleftnen#7715

Elmaslar
70
Puanlar
13.470
Ben Bilişim okuyorum. Kesinlikle zor değil. Eğer birde ilgin varsa çok güzel oluyor kesinlikle gitmeni tavsiye ederim.

cemvrs

Discord:

cemvrs#6234

Elmaslar
571
Puanlar
11.570
Minecraft
CemSamet007
Elektrik bölümünün geleceği çok daha parlak abicim, büyük hata yapmışsın. Zamanında bu kafam olsaydı direkt makina yada elektrik elektronik bölümünü okurdum. Bütün belediyeler eleman alırken elektrik bölümü arıyorlar. Birçok defa gördüm lakin bilişimci almıyorlar çünkü ülkemizde bu işin kitabını okumuşlar yerine kitabını okumadan yapanlar daha ucuza yapıyorlar. Bildiğin bugün suriyelilerin inşaat içşisi olarak ucuza çalışıp normal çalışanların yerine geçmesi gibi.
Elektrik bölümü iyi evet katılıyorum fakat teknoloji her geçen gün gelişiyor bilişimci olarak nitelendirdiğiniz kişilerin maaşları 3000'den başlayıp 8-9 bine kadar çıkıyormuş araştırdığım kadarıyla. Kendinizi geliştirip yazılım mühendisliği gibi bir mesleğe sahip olursanız her yer iş kaynıyor örnek; (Yazılım Mühendisi İş İlanları - Temmuz 2019 | Indeed.com) öneriniz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:

cemvrs

Discord:

cemvrs#6234

Elmaslar
571
Puanlar
11.570
Minecraft
CemSamet007
Ben Bilişim okuyorum. Kesinlikle zor değil. Eğer birde ilgin varsa çok güzel oluyor kesinlikle gitmeni tavsiye ederim.
Cevabınız için teşekkür ederim. Sorularımı cevaplarmısınız lütfen?

Burakcan

Web Developer
Emektar

Discord:

matta#7310

Elmaslar
716
Puanlar
14.520
Minecraft
matta76
Elektrik bölümünün geleceği çok daha parlak abicim, büyük hata yapmışsın.

Şu yoruma katıldığım kadar başka şeye katılmadım.

Elektrik bölümü iyi evet katılıyorum fakat teknoloji her geçen gün gelişiyor bilişimci olarak nitelendirdiğiniz kişilerin maaşları 3000'den başlayıp 8-9 bine kadar çıkıyor. Kendinizi geliştirip yazılım mühendisliği gibi bir mesleğe sahip olursanız her yer iş kaynıyor. (Yazılım Mühendisi İş İlanları - Temmuz 2019 | Indeed.com minecraft türkiye) öneriniz için teşekkür ederim.

Keşke düşündüğün gibi her şey öyle olsa... 2019 yılındayız ve Yazılım Mühendisliğinin en iyileri 300 bin barajla başlıyor zaten başka da yok, o barajın altına girmen lazım. Ek olarak meslek dersleri yüzünden ders çalışamayacaksın burayı not düşeyim. Mecburi yaz stajları, 3 gün haftada olan stajların işin içine girdiğinde yandın sen gülüm. Benim başım yandı, o yüzden yazıyorum bunları. Daha yolun başındasın, bir abin olarak sana tek önerim şimdiden hiç aylaklığa fırsat verme. Yapış derslerine. Yoksa başka zamanlarda yapamayacaksın benden söylemesi. :(

metehngzr

Elmas Güneş Gibi Parıldıyor
Elmaslar
305
Puanlar
5.710
Minecraft
irrl
Herkese selam. Meslek lisesi okuyorum ve okulumda bu bölüm mevcut. 2 Dönem boyunca kendimi sıkıp bu bölüme girdim. İstediğim bir bölümdü, Zaten okulumda bana göre olan bir bölüm yok Makina, Elektrik elektronik, Kimya, Plastik, Mobilya vesaire var ve bir soru sormak istiyorum aramızda bilişim bölümü okuyan varsa. Bilişim bölümü zor mu? Ek olarak 14 saat gibi bir program gördüm Meb'in duyurusunda. Ayrıca gördüğünüz dersler nedir? Baraj ders hala Edebiyat mı olacak? Matamatik dersi haftada kaç saat? Kimya ve Fizik dersleri mevcutmu?
Listede Baraj Hep edebiyat. Fakat Bölüm dersleri de ortalamaya büyük etki ediyor ders sayısı fazla olduğu için.
Bildiğim kadarıyla Kimya ve Fizik 10. Sınıfta var fakat 11'de kalkıyor. Bizde 5 Saat Biyoloji var 11'de.
Matematik dersi de genelde 5 Saat Ama 4 Olabilir.

Sana tavsiyem bunları takma, kafana takarsan sıkılırsın. Bende Elektrik bölümünde okuyorum hiç bölümü dert etmedim dersler falan sıkıntı olmaz. Bölümden yüksek almaya bak sen. Gerekirse evde falan program yapmaya çalış. Haftaya işleyeceğiniz konuyu öğren öğretmeninden ve internetten o konu hakkında bilgi edin. Böylece öğretmenin seni sever. Diğer arkadaşlarına da hava atarsın belki yardım edersin falan. Sana kalmış.

metehngzr

Elmaslar
305
Puanlar
5.710
Minecraft
irrl
Ben şanslıyım o zaman, Bilişim seçicektim fakat sonradan elektrik daha hoşuma gidiyor diye vazgeçip elektrik seçmiştim. İyiki de seçmişim, şu anda bizim okuldaki bilişim öğrencilerinden fazla kodlama biliyorum :D.

Cidden bu durum böyle ama çok haklısın.

cemvrs

Discord:

cemvrs#6234

Elmaslar
571
Puanlar
11.570
Minecraft
CemSamet007
Şu yoruma katıldığım kadar başka şeye katılmadım.

Keşke düşündüğün gibi her şey öyle olsa... 2019 yılındayız ve Yazılım Mühendisliğinin en iyileri 300 bin barajla başlıyor zaten başka da yok, o barajın altına girmen lazım. Ek olarak meslek dersleri yüzünden ders çalışamayacaksın burayı not düşeyim. Mecburi yaz stajları, 3 gün haftada olan stajların işin içine girdiğinde yandın sen gülüm. Benim başım yandı, o yüzden yazıyorum bunları. Daha yolun başındasın, bir abin olarak sana tek önerim şimdiden hiç aylaklığa fırsat verme. Yapış derslerine. Yoksa başka zamanlarda yapamayacaksın benden söylemesi. :(
Keşke seçmeseydim o zaman '':/'' okul başladığında bölüm değişme şansım var değişmemi önerirmisin?

metehngzr

Elmaslar
305
Puanlar
5.710
Minecraft
irrl
Keşke seçmeseydim o zaman '':/'' okul başladığında bölüm değişme şansım var değişmemi önerirmisin?
Değiştirebiliyorsun, elektrik çok zevkli ama daha önceden hiç bir bilgin yoksa değiştirme, sevdiğin işi yap. Ama elektrik okuyup kendin hobi olarak öğrenirsen yazılımı daha güzel şeyler yapabilirsin bence.

Ben hem elektrik hemde yazılımda bilgiliydim. Zamanında elektrikle çok uğraştım falan. Bu yüzden eğlenceli olur diye düşündüm ve Elektrik seçtim.
Elektrikte ilk dönemde Elektrik dışında birşey yapmıyorsunuz, İkinci dönem ise Elektronik. Lehimleme ve baskı kartı üzerine devre yapmayı öğreniyorsunuz. Dönem sonunda da güç kaynağı yapıyorsun kendin. Okula göre değişebilir güç kaynağı başka birşey olabilir ama müfredat değişmez.
Eğer gerçekten istiyorsan Elektrikten pişman olmayacağını söyleyebilirim.
Bu kanalları incelersen neler yapabileceğini anlarsın elektrik ile.
İlk ikisi Türk.
Lezzetli Robot Tarifleri
Murat Şen (Bu adamı aşırı çok seviyorum, sadece elektrik değil her konuda güzel ve kaliteli videoları var bi bakmanı öneririm)
Diğerleri Yabancı,
GreatScott
ElectroBom (Elektriği eğlenceli hale getiren bi adamdır, çok severim kendisini)

Neyse sana tavsiyem hangi bölümde bilgiliysen ve daha çok hoşuna gidiyorsa onu seçmen.
10. Sınıf 1. Dönem bitimine kadar bölüm değiştirebilirsin. Ama değiştiriceksen başta değiştir yoksa bölümde konulardan eksik kalırsın.
Son olarak, Elektrik seçiceksen çok yazmaya alış çünkü bizde ilk ve ikinci dönemin ilk bir buçuk ayı gibi bir süre boyunca perşembe 9 saat ve çarşamda 5 saat yazı yazmakla geçti. Elimize 5 sayfa kağıt verip arkadaki odada çay içiyordu öğretmenlerimiz. Bizde sohbet ede ede 9 saat boyunca yazardık.

cemvrs

Discord:

cemvrs#6234

Elmaslar
571
Puanlar
11.570
Minecraft
CemSamet007
Değiştirebiliyorsun, elektrik çok zevkli ama daha önceden hiç bir bilgin yoksa değiştirme, sevdiğin işi yap. Ama elektrik okuyup kendin hobi olarak öğrenirsen yazılımı daha güzel şeyler yapabilirsin bence.

Ben hem elektrik hemde yazılımda bilgiliydim. Zamanında elektrikle çok uğraştım falan. Bu yüzden eğlenceli olur diye düşündüm ve Elektrik seçtim.
Elektrikte ilk dönemde Elektrik dışında birşey yapmıyorsunuz, İkinci dönem ise Elektronik. Lehimleme ve baskı kartı üzerine devre yapmayı öğreniyorsunuz. Dönem sonunda da güç kaynağı yapıyorsun kendin. Okula göre değişebilir güç kaynağı başka birşey olabilir ama müfredat değişmez.
Eğer gerçekten istiyorsan Elektrikten pişman olmayacağını söyleyebilirim.
Bu kanalları incelersen neler yapabileceğini anlarsın elektrik ile.
İlk ikisi Türk.
Lezzetli Robot Tarifleri
Murat Şen (Bu adamı aşırı çok seviyorum, sadece elektrik değil her konuda güzel ve kaliteli videoları var bi bakmanı öneririm)
Diğerleri Yabancı,
GreatScott
ElectroBom (Elektriği eğlenceli hale getiren bi adamdır, çok severim kendisini)

Neyse sana tavsiyem hangi bölümde bilgiliysen ve daha çok hoşuna gidiyorsa onu seçmen.
10. Sınıf 1. Dönem bitimine kadar bölüm değiştirebilirsin. Ama değiştiriceksen başta değiştir yoksa bölümde konulardan eksik kalırsın.
Son olarak, Elektrik seçiceksen çok yazmaya alış çünkü bizde ilk ve ikinci dönemin ilk bir buçuk ayı gibi bir süre boyunca perşembe 9 saat ve çarşamda 5 saat yazı yazmakla geçti. Elimize 5 sayfa kağıt verip arkadaki odada çay içiyordu öğretmenlerimiz. Bizde sohbet ede ede 9 saat boyunca yazardık.
Hiç sıkıntı değil yazmak, Akşama kadar yazabilirim :D gelecekte iyi bir işte çalışıp kendimi ileride rahatlatmak amacım.

Eleftnen

Play.HiraNetwork.Com

Discord:

Eleftnen#7715

Elmaslar
70
Puanlar
13.470
Cevabınız için teşekkür ederim. Sorularımı cevaplarmısınız lütfen?
10. Sınıfta Bilişim teknoloji temelleri
Programlama temelleri
Ofis programları
Dersi Gördük 11. Sınıfta ise dal seçiyorsun ve derslerin vs. ona göre yapılanıyor. Mesela matematik 2 derse düşüyor.
10. Sınıfta Yine Aynı Baraj dersler edb. mat. ve btt. oluyor.

cemvrs

Discord:

cemvrs#6234

Elmaslar
571
Puanlar
11.570
Minecraft
CemSamet007
10. Sınıfta Bilişim teknoloji temelleri
Programlama temelleri
Ofis programları
Dersi Gördük 11. Sınıfta ise dal seçiyorsun ve derslerin vs. ona göre yapılanıyor. Mesela matematik 2 derse düşüyor.
10. Sınıfta Yine Aynı Baraj dersler edb. mat. ve btt. oluyor.
Önerirmisin peki bu bölümü?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı