Sol Reklam

Rehber 2.) Centos7 Linux Firewalld hizmeti yerine IPTables Kurulumu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

RealTaxiDriver

Eskilerden kim kaldı?
Elmaslar
77
Puanlar
0
Yer
im bile yok :(
Screenshot_26.png

Selamlar MC-TR.Com üyeleri;
Bir önceki makalemde sizlere güncel mcspam botlarının IP adreslerini nasıl tespit edeceğinizden bahsetmiştim.
İlerleyen makalelerimde ise mcspam botlarını nasıl çözeceğimizi göstereceğim.
Mcspam botlarına karşı çözüm yoluna gitmeden önce Centos 7 işletim sisteminde IPTables kurulumundan bahsetmek istiyorum.

Nedir bu Iptables ?
1.png

Linux ve Unix yada BSD tabanlı sunucularımız üzerinden geçen trafiğin erişim denetimini sağlayan kural tabanlı bir uygulamadır. Iptables günümüzde birçok firewall yazılımının entegresi olarak kullanılmakta olan kural tabanlı bir erişim denetleyicisi olarak adlandırılabilir. Iptables ile erişim denetimi dışında birçok işlem yapılabilmektedir.

Neden IPTables kuruyoruz ?
Centos 7'den önceki Centos işletim sistemlerinde Linux IPTables servisi kurulu olarak gelmekteydi. Centos 7 işletim sistemiyle beraber IPTables servisini kullanmayı bırakıp Firewalld servisini kullanılmaya başlandı. Firewalld yeni bir servis olduğu için hazır script paylaşımları ve eğitici makaleler fazla bulunmamaktadır. Bu sebeple çoğu Centos 7 kullanıcıları Firewalld servisini pasifleştirerek, alıştığı servis olan IPTables'i tekrardan aktif etmektedir.

Centos7'de Firewalld hizmetini silip IPTables hizmetini nasıl kurarım?
  1. Herşeyden önce işletim sistemimizi güncel tutmak bizim için daha iyidir. bu sebeple işletim sistemimizi güncelleyelim.
    • yum update -y
  2. Firewalld hizmetini durduralım.
    • systemctl stop firewalld
  3. Firewalld hizmetini devre dışı bırakalım.
    • systemctl disable firewalld
  4. Durdurmuş olduğumuz Firewalld hizmetinin tekrardan otomatik açılmasını engellemek için maskeleyelim
    • systemctl mask firewalld
  5. IPTables hizmetini kuralım
    • yum install iptables-services -y
  6. IPTables hizmetini aktif edelim
    • systemctl enable iptables

Yine bir makalenin daha sonuna geldik. Bir sonraki makalemizde IPTables kurallarını öğrenip, MCSpam proxy iplerini engellemeyi öğreneceğiz. Serinin devamını gelmesini istiyorsanız mutlaka yorum yapmayı unutmayınız
Sevgilerle...

Son düzenleme:
S

Silinen üye 78915

Ziyaretçi
Gayet, başarılı bir rehber. Başarılarınızı devamını dileriz.
Azonix Network

Cylonce

El truco está en hablar menos y demostrar mas.

Discord:

Cylonce#4109

Elmaslar
2.024
Puanlar
0
Minecraft
Cylonce
Eki Görüntüle 50225

Selamlar MC-TR.Com üyeleri;
Bir önceki makalemde sizlere güncel mcspam botlarının IP adreslerini nasıl tespit edeceğinizden bahsetmiştim.
İlerleyen makalelerimde ise mcspam botlarını nasıl çözeceğimizi göstereceğim.
Mcspam botlarına karşı çözüm yoluna gitmeden önce Centos 7 işletim sisteminde IPTables kurulumundan bahsetmek istiyorum.

Nedir bu Iptables ?
Eki Görüntüle 50226

Linux ve Unix yada BSD tabanlı sunucularımız üzerinden geçen trafiğin erişim denetimini sağlayan kural tabanlı bir uygulamadır. Iptables günümüzde birçok firewall yazılımının entegresi olarak kullanılmakta olan kural tabanlı bir erişim denetleyicisi olarak adlandırılabilir. Iptables ile erişim denetimi dışında birçok işlem yapılabilmektedir.

Neden IPTables kuruyoruz ?
Centos 7'den önceki Centos işletim sistemlerinde Linux IPTables servisi kurulu olarak gelmekteydi. Centos 7 işletim sistemiyle beraber IPTables servisini kullanmayı bırakıp Firewalld servisini kullanılmaya başlandı. Firewalld yeni bir servis olduğu için hazır script paylaşımları ve eğitici makaleler fazla bulunmamaktadır. Bu sebeple çoğu Centos 7 kullanıcıları Firewalld servisini pasifleştirerek, alıştığı servis olan IPTables'i tekrardan aktif etmektedir.

Centos7'de Firewalld hizmetini silip IPTables hizmetini nasıl kurarım?
  1. Herşeyden önce işletim sistemimizi güncel tutmak bizim için daha iyidir. bu sebeple işletim sistemimizi güncelleyelim.
    • yum update -y
  2. Firewalld hizmetini durduralım.
    • systemctl stop firewalld
  3. Firewalld hizmetini devre dışı bırakalım.
    • systemctl disable firewalld
  4. Durdurmuş olduğumuz Firewalld hizmetinin tekrardan otomatik açılmasını engellemek için maskeleyelim
    • systemctl mask firewalld
  5. IPTables hizmetini kuralım
    • yum install iptables-services -y
  6. IPTables hizmetini aktif edelim
    • systemctl enable iptables

Yine bir makalenin daha sonuna geldik. Bir sonraki makalemizde IPTables kurallarını öğrenip, MCSpam proxy iplerini engellemeyi öğreneceğiz. Serinin devamını gelmesini istiyorsanız mutlaka yorum yapmayı unutmayınız
Sevgilerle...
Konu ortalansa daha güzel olurdu eline sağlık.

Byİlke

Gönül Avcısı

Discord:

StrongBoy#3582

Elmaslar
30
Puanlar
6.335
Minecraft
StrongBoy__
Windows içinde bekliyoruz :)

farukalpay

Odunlara Vur Vur Vur!

Discord:

Devils_666#8380

Elmaslar
38
Puanlar
0
Yer
Türkiye, Almanya
Minecraft
Devils_666
Denemek lazım. Deneyeceğim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı