Sol Reklam
Sağ Reklam

Tanıtım 12 - 13 Ağustos Perseid Meteor Yağmuru | Yılın en büyük meteor yağmuru!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ynsgngrd

well, it's done
Emekli

Discord:

yunus can#0004

Elmaslar
561
Puanlar
15.775
Minecraft
YunusCanGungordu
Selamlar sevgili dostlar.
Yılın en önemli gök olaylarından biri olan Perseid Meteor yağmuru bugün ve yarın gece yarısından sonra zirve yapıyor.

1597164548905.png

Neden oluyor bu yağmur?
Swift-Tuttle kuyruklu yıldızının ardında bıraktığı parçalardan oluşur. Bu olay ilk olarak 1992 yılında gözlemlenmişti.
Kuyruklu yıldızlar sanıldığının aksine elbette birer yıldız değildir. Bir astreoid olarak düşünebilirsiniz.
Erir ve kütle kaybeder, bunun sebebi bir yıldıza yaklaşmasından başka bir şey değildir ve arkasında bıraktığı toz ve gazlarda ötürü tıpkı kuyruğu varmış gibi görünmektedir. Şehirden uzak ve ışık kirliliğinden arınmış bölgelerde saate 100 meteor görmek mümkün.

Kafamıza taş düşecek mi söyle bakalım?
Elbette hayır, aslında bakarsanız atmosfere giren taşların boyutu oldukça küçük. Sadece çok yüksek hızlarla atmosfere girdiği
için oldukça parlak bir şekilde görülüyor. Kendi adıma geçen yılki gözlemde ardındaki dumanı farkedecek kadar parlak bir meteor gözlemlemiştim.

1597164590721.png

Nereye bakmam lazım, görebilir miyim acaba?
Havanın karanlık olduğu her an gözlemlemek elbette mümkün. Öte yandan aynı şekilde gökyüzünün herhangi bir
yerinde görünebilir lakin saçılım noktası kuzeydoğu ve doğu yönüde. Fakat bu yıl geçen seneye benzer talihsiz bir durum var.

O da Ay. Bu gece uydumuzun parlaklığı %50'nin üzerinde. Meteor yağmuru, derin uzay ve yıldız gözlemlerinde genel olarak Ay'ın olması problem yaratır. Çünkü Ay'ın parlaklığı gökyüzündeki diğer cisimlerin ışığını ve parlaklığını ciddi şekilde bastırır. Bu yıl bu durum elbette gözlemi tamamen mahvetmiyor fakat elbette zarar veriyor.

Öte yandan birçoğumuz şehirde yaşıyoruz ve elbette sokakların, motorlu taşıtların ve evlerin lambaları koca bir şehri aydınlık tutuyor. Ama aynı zamanda büyük bir ışık kirliliği meydana geliyor, bu da az önce Ay'dan verdiğimiz örnek gibi gökyüzünden gelen ışığı bastırıyor. Bu yüzden Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde yukarı baktığınızda görebildiğiniz meteor sayısı 10, 15'i geçmiyor.
Şehir ortamından görebileceğimiz meteor sayısı maalesef ışık kirliliğinden uzak bölgelerdeki meteor sayısı ile eş değer değil. Büyük bir şehirden görebileceğiniz meteor sayısı en fazla 10 ya da 15'dir. Bu yüzden sokak lambasından uzak, olabildiğince karanlık bir alan bulmanız gerekiyor. Balkon, pencere kenarı gibi yerler değil de, çatı veya bahçe çok daha uygun olacaktır. Şehirde yaşayan biri olarak geçen sene 20 kadar meteor gözlemledim, eğer sabırlı olursanız eminim birkaç parlak meteoru net bir şekilde görebileceksiniz.

Son olarak bu meteor yağmurunu izlemek için herhangi bir ekipmana ihtiyacınız yok. Tek gereken tek bir gözdan fazlası değil. Sadece doğru zamanda doğru yere bakın, aslında Astronomi'nin de özü bu değil midir zaten.

Son düzenleme:
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Uzay bilimini seven birisi olarak açmış olduğunuz bu konuyu baya bir beğendim ve okumaktan da zevk aldım. Elinize ve kaleminize sağlık :P

ynsgngrd

well, it's done
Emekli

Discord:

yunus can#0004

Elmaslar
561
Puanlar
15.775
Minecraft
YunusCanGungordu

Uzay bilimini seven birisi olarak açmış olduğunuz bu konuyu baya bir beğendim ve okumaktan da zevk aldım. Elinize ve kaleminize sağlık :;p
Teşekkür ederim, böylesine önemli bir olayın herkese ulaşmasını istiyorum :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı