Sol Reklam
Sağ Reklam
G

Garp

Ziyaretçi

Minecraft-Türkiye.png

Merhabalar değerli Minecraft Türkiye üyeleri, bugün uzun bir aradan sonra tekrar oyun tanıtım konusu açacağım. En son açmış olduğum tanıtım konusu Oyun Tarihinde Yapılmış Olan İlk Futbol Oyunu idi. Eğer o konuya gitmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Bugün ise başlıktan da anlayacağınız şekilde Frostpunk oyununu sizlere tanıtacağım. Dilerseniz konumuza geçelim...

oVD65q.jpg

Frostpunk'un hikayesi kıyamet sonrası hayat gibi bir şey. Bir gün ansızın tüm dünya buzul çağına giriyor. Dünya'daki herkes bu buzul çağının geleceğini biliyor fakat uzun bir süre sonra geleceklerini zannediyorlardı. Erken gelen buzul çağ ile tüm dünya yaşanamaz bir hale geliyor. İnsanların daha önceden yapmaya başladıkları jeneratörler var fakat bu jeneratörler donmuş. Yeniden çalışabilir hale getirmek için ise enerji gerekiyor. Yani Frostpunk baştada söylediğim gibi kıyamet sonrası hayatta kalmayı anlatıyor.

Bu oyunu diğer simülasyon oyunlarından farklı olarak insanların acımasız yönünü ortaya çıkarıyor ve bizim liderlik yönümüzü gösterirken dini nasıl sömürdüğümüzü ve nasıl diktatörlük yaptığımızı ortaya çıkarıyor. Oyunda çok acımasız kararlar alabiliyoruz. Bunlardan bazıları çocukları madenlere göndermek, tutukluları idama mahkum etmek ve bazı kimseleri ölümcül görevlere göndermek.

Frostpunk, 11bit Studios'un çıkartmış olduğu mükemmel bir oyun. Daha önce aynı şirket This War of Mine adlı oyunu çıkartmışlardı ve bu oyun ile savaştan sonraki insanların nasıl hayatta kalabileceklerini gösteriyordu. Şimdi ise Frostpunk ile kıyamet sonrası hayatta kalma senaryosunu bizlere sunuyor.

Frostpunk.jpg

This War of Mine oyununda küçük bir grup olarak hayatta kalmaya çalışıyorduk fakat Frostpunk oyununda bir halk olarak hayatta kalmaya çalışıyoruz. İnsanlar buz çağının yaklaştığını fark ediyorlar ve buna karşılık kraterlere devasa jeneratörler kuruyorlar. Bu jeneratörler soğuk havada insanların ısınabilmesini, kısaca yaşam kaynağı olarak değerlendirebileceğimiz şekle bürünüyor. Oyunda bulunduğumuz kraterde çeşitli kaynaklar bulunuyor. Bunlar odun, çelik, kömür gibi kaynaklar iken insan bile zaman zaman bu kaynaklar arasına girebiliyor.

Bizim yönlendirdiğimiz kişi hayatta kalan insanların lideri. Yani bizim emrimiz ile kraterdeki jeneratöre giriyoruz. Giriyoruz fakat jeneratör çalışmıyor bu yüzden bir grup insanı kömür toplamaya gönderiyoruz. Normal olarak oyun Clash of Clans, Kingdom and Castles gibi oyunlarda bulunan kaynak topla, ev inşa et, evleri geçindir, halka yemek ver, hastaları iyileştir gibi özellikleri barındırıyor ve onlar gibi gözüküyor fakat Frostpunk bu durumu bir hayli değiştirmiş ve oyuna başladığımız andan itibaren hiçbir olay ile ilgilenemeyeceğimiz yani zamanımızın yetersiz olacağını ve başarısız olacağımızı bize yansıtıyor.

Oyunu bir süre oynadıktan sonra ölen insan sayısı sizi üzmeyecek hatta sevindirecek. Hatta ölen kişileri mezara gömmek yerine gelecekte bir kaynak olarak kullanabilirsiniz. Bu kaynaklar tabii ki yakacak ve gıda. Oyunda umutsuzluk, huzursuzluk ve jeneratöre bağlı olarak üç farklı hayatta kalma biçimi var. Tabii kaynaklar dışında. Oyunda huzursuzluk denen sistem çok karışık bir sistem. Huzursuzluk ibresi düzensiz bir biçimde artıyor ve buna engel olamıyoruz. Oyunda aldığımız kararlar, başardığımız görevler ve birçok dış etmen huzursuzluğu etkiliyor. Huzursuzluk sayısı artar ise halk isyana kalkabilir. İsyanda ise bizi şehirden sürebilir ve donmaya mahkum edebilirler veya direkt olarak öldürebilirler.

Eğer isyana karşı silah kullanırsanız yani isyandaki kişileri öldürürseniz bu sefer umutsuzluk düşüyor. Umutsuzluğu yükseltmenin yollarından bir tanesi ise yaptığınız başarılar, verdiğiniz kararlar ve jeneratörün etrafa ısı vermesi. Jeneratör ısı versin diye çok fazla kömür atarsanız bu sefer jeneratör fazla sıcaktan bozulabilir. Eğer böyle bir şey olursa oyunu direkt kaybediyorsunuz. Huzursuzluk ve umutsuzluk sıfıra (0) ulaştığında direkt olarak kaybediyorsunuz. Yani oyunda öyle bir nizam var ki mükemmel bir strateji üretmemiz gerekiyor.

7D06Am.png

Oyuna başladığınız zaman her şeyin normal ve güzel gittiğini düşünüyorsunuz ve haklısınız fakat daha sonra işler sarpa sarıyor. Oyunda başlangıç olarak kaynak toplama, avcılık yapma ve keşifler normal bir şekilde ilerlerken kaşiflerin bazı keşifleri halkımızı ürkütüyor ve şehiri terk etmelerine sebep oluyor. Bu gibi durumlarda umutsuzluk ve huzursuzluk birden bire düşüyor (Sıfır olmuyor fakat yakınlaşıyor.). Bu gibi durumlarda olaya direkt kanunlar karışıyor. Yani herhangi bir durumda kanun yayınlayabiliyorsunuz. Kıtlık mı geldi? bas kanunu, umutsuzluk mu? düşüyor bas kanunu, gıda üretimi mi azaldı? bas kanunu. Tabii ki kanunlar isyanlara teşvik edebiliyor fakat şehir insanlarının hayatta kalma döngüsünü devam ettirmemize olanak sağlıyor. Tabii ki kanun yayınlamak o kadar basit değil. Belli bir süre geçmeden yeni bir kanun yayınlayamıyoruz.

Oyunda verdiğimiz kararlar ve yayınladığımız kanunlar oyunun gidişhatını muazzam derecede etkiliyor. Mesela yeni bir karar alıp ölen kişiler için mezarlık yaptırdınız. Mezarlığı yaptırmak ölülerden kurtulma seçeneğini kaldırıyor ve umudun artmasına etkili oluyor fakat organlarını alamıyoruz. Ölen insanlar ile ilgili bir diğer seçenek gübre olarak kullanma. Ölen insanı gübreye dönüştürebilirsiniz fakat bu umudu muazzam derecede düşürecek.

Oyunda hiçbir insanı umursamıyoruz. Yani başlarda umursuyorsunuz gibi gözüksede oyun ilerledikçe hiçbir insanı umursamıyorsunuz. Zaman zaman kömürden tasarruf etmek istiyorsunuz ve jeneratöre verilen kömürü azaltıyorsunuz fakat uzaklardaki evler ısınmıyor ve içindeki insanlar donarak ölüyor. Durum böyle olunca kimin öldüğünü umursamıyorsunuz fakat insan sayısı birden bire düşünce canınız sıkılıyor ve umursamaya başlıyorsunuz. İki taraf kavga etti ve size danıştılar. Kavga sebebi ne olursa olun vereceğiniz kararlar insanlar üzerindeki etkisi ahım şahım olmayacak. Bu yüzden insanları umursamamaya başlıyorsunuz.

7D06JP.jpg

Anlayacağınız Frostpunk sizi bir diktatör yapıyor. Oyun sadece hikaye ve sistemlerden oluşmuyor. Grafikleri de muazzam. İnsanlar gezerken arkalarına karda iz bırakıyorlar ve bu izler bir süre sonra üzerine yağan kar ile ağır bir şekilde kapatılıyor. Jeneratörün yaydığı ısı ile soğuğun birleşmesinde oluşan detaylar ve karın buharlaşması oldukça iyi düşünülmüş ve güzel bir şekilde yansıtılmış.

Bir evin ısınıp ısınmadığını evin üzerindeki karın eriyip erimediğine bakarak anlayabiliyorsunuz. Bunun için zoom yapmanız yeterli. Bir diğer grafik özelliği ise soğuk hava. Hava birden bire soğuduğunda ekranın etrafı buz ile kaplanıyor ki bu çok iyi düşünülmüş bir şey.

Oyunda ki bir diğer özellikte teknoloji. Teknolojiyi fabrika kurarak girişiyoruz. 4 farklı gruba ayrılan teknoloji "Isınma, Araştırma, Yemek-Tıp-Barınma ve Kaynak olarak ayrılıyor. Teknoloji konusuna benimde çok fazla bilgim yok o yüzden yanlış bir şey söylemek istemiyorum. Bu yüzden kendiniz oynayıp öğrenebilirsiniz.

TANITIM VİDEOSU

Tanıtım videosu olarak Türk bir youtube kanalını seçtim ve seçtiğim kanal yani Fedupsamania sevdiğim bir abi ve takip ettiğim bir abi. O yüzden seçtim.

İNCELEME PUANLARI
Frostpunk birçok şirket tarafından incelendi ve oldukça yüksek bir puan elde etti. Oyunun inceleme puanları ise şu şekilde (Büyükten küçüğe doğru sıralanışı.):

Strategy Gamer - 100
Softpedia - 95
IGN - 90
Gamespot - 90
Eurogamer - 90
PC Gamer - 89
Game Informer - 88
PC Invasion - 80
Slant Magazine - 70

Games.jpg

Evet değerli Minecraft Türkiye üyeleri, bir konumun daha sonuna gelmiş bulunuyorum. Başka bir gün başka bir tanıtım konusunda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın...

admiraldus

DEVASTATE

Discord:

admiraldus#6660

Elmaslar
1.686
Puanlar
0
Yer
İstanbul, Türkiye
Minecraft
admiralduski
Bu 11 bit studios işi biliyor. Hem yaptığı hem de yayıncılığını üstlendiği tüm oyunlar kaliteli!

G

Garp

Ziyaretçi

-ULTRA-

GY!
Elmaslar
222
Puanlar
4.020
Minecraft
Whessry
Bir gün de Dishonored'ı incele bizim için.

G

Garp

Ziyaretçi

Bluter

Öfkelen, ışığın giderek sönmesine karşı öfkelen.

Discord:

Bluter#0074

Elmaslar
323
Puanlar
0
Daha önce videolarını izledim. Ama oynamadım, fakat güzel durduğu kesin.

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı