Sol Reklam
Sağ Reklam

Yeni Ünversiteye Geçiş Sınavı - YÖK

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

aLoneX

a.k.a Acyd

Discord:

arhwn#2000

Elmaslar
575
Puanlar
5.995
Yer
İstanbul, Türkiye
Minecraft
4cyd
Bugün sizinle 2018-2019 yılında uygulanacak ÖSYM'nin yerini alan
YÖK yani Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı hakkında bir kaç detay ve
açıklanan resmi bilgileri paylaşacağım.

Yeni Sistemin İpuçları!
YÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç da Akadamik Yıl Açılış töreninde yeni sistem hakkında bilgiler vermişti. Saraç, üniversiteye girişte yeni sınav sistemi ile ilgili olarak, "Giriş sistemi şu an 2 aşamalı. İlki mart diğeri haziran ayında ve toplam 5 gün. Bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Sınavı 1 haftada gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Bir değişiklik de puan türünde olacak. 18 puan türünü de azaltmayı planlıyoruz. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türü olacak. Türkçe ve Matematik, bu sınavın merkezinde olacak. Milyonlarca öğrenci ve aileye belirtmek isterim ki asla tedirgin olmasınlar, sorular aynen eskisi gibi milli eğitim müfredatından olacak " diye basına manşet etmişti.

Sınavlar Haziran ayında bir hafta sonunda 2 oturumda yapılacak, soru sayısı 80 olacaktır. Türkçe ve Matematik sabah oturumunda yapılacak.

Temel yeterlilik testi puanını en az 150 olması gereklidir. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzerinde olan ise lisans bölümlerine yerleşebilecektir. 200 ve üzeri olan puanlar, adaylar istedikleri taktirde bir sonraki yıl da geçerli olacak. Tüm adayların birinci oturuma girmesi zorunlu. İlk oturumda sayısal-sözel beceri ölçülecek.

İkinci oturumda 4 test yer alacak sorular müfredata dayalı olacaktır. Oturumların süresi geçmiş yıllardaki uygulamalar ve adaylarımızın sınav stresi yaşamamaları hususu göz önüne alınarak belirlenecektir.
( Açıklanmış detaylı bilgiler )
gZNgO_1507797229_8354.jpg

Sınav Tarihi ve Soru Sayıları!

Sınavlar Haziran ayında bir hafta sonunda 2 oturumda yapılacak, soru sayısı 80 olacaktır. Türkçe ve Matematik sabah oturumunda yapılacak.

Temel yeterlilik testi puanını en az 150 olması gereklidir. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzerinde olan ise lisans bölümlerine yerleşebilecektir. 200 ve üzeri olan puanlar, adaylar istedikleri taktirde bir sonraki yıl da geçerli olacak. Tüm adayların birinci oturuma girmesi zorunlu. İlk oturumda sayısal-sözel beceri ölçülecek.

İkinci oturumda 4 test yer alacak sorular müfredata dayalı olacaktır. Oturumların süresi geçmiş yıllardaki uygulamalar ve adaylarımızın sınav stresi yaşamamaları hususu göz önüne alınarak belirlenecektir.

Değişen Bilgiler!
Belli programlar için getirilen başarı sıralaması şartına aynen devam edilecektir. Özel yetenekle öğrenci alan programlarda geçen sene olduğu gibi baraj puanı aynı tutulmuştur.

Sınav puan türleri 18'den 5'e indirilmiştir. Sınavlar tek hafta sonunda 6 oturumdan 3 oturuma indirilmiştir.

Son düzenleme:

styopiktanker

Bir Kömür Göründü Kaptanım!
Elmaslar
74
Puanlar
0
yok anladım yav :)

KansızKurt

• нєяσмιηуυм cєσ •

Discord:

mericbozkurt#2650

Elmaslar
475
Puanlar
12.020
Yer
Web
Minecraft
j3tblue
Türkiye ve eğitim sistemi :D Güldürüyor, diğer ülkeler'den neden zeki insanlar çıkıyor anlam verebiliyorum :)

I

IrfanDmn

Ziyaretçi
Türkiye ve eğitim sistemi :D Güldürüyor, diğer ülkeler'den neden zeki insanlar çıkıyor anlam verebiliyorum :)
Diğer ülkelerden zeki çocuk çıkmıyor :D Tam tersine bizim gibi eğitim sistemleri olanlardan başarılı öğrenciler çıkıyor fakat ülkeler destek vermediği için beyin göçü yapıyorlar

ByBuzziyS

Odunlara Vur Vur Vur!
Elmaslar
13
Puanlar
6.285
yok anladım :) Yararlı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı