Sol Reklam
Sağ Reklam

Yazılımcı Olmak -- Deneyimler ve Öneriler

Tuvalsiz-Ressam

Bir Kömür Göründü Kaptanım!

Discord:

TuvalsizRessam#2861

Elmaslar
74
Puanlar
0
Forumda birkaç konu sonrası aslında büyük bir eksiklik farketmedim değil. Çoğu kişi artık eklenti kodlamak adı altında yazılıma girmek istiyor. Öncelikle kendimden bahsedeyim.
Ben 6 senedir freelancer olarak iş yapmaktayım. Celal Bayar Mekatronik Mühendisliği öğrencisiyim. Ayrıca Python, Java, MikroC ve C# ile projeleri üretiyorum.

Bundan dolayı da hem piyasa hem de akademik açıdan deneyimlerimi aktarmak isterim.

Öncelikle yazılıma başlayacak olan arkadaşlar kendilerine şunları sormalı:
1- Gerçekten ileride günümün büyük bir çoğunluğunu sistemlere harcamalı mıyım?
2- Web üzerinde mi yoksa masaüstü üzerinde mi çalışmalıyım ?
3- Akademik çalışmalar mı yapacağım müşteri / şirket odaklı mı çalışacağım ?
4- Eğer akademik çalışırım diyorsanız
4_1- Yapay zeka nedir avantajları ve ileri dönük kapsaması nedir ?
4_2- Nöral network nedir ?

Bütün bu sorular sizi gerçekten istediğiniz dile ve geleceğe götürebilir.

Şimdi benim tavsiyelerime gelecek olursak:
Yazılım demek eklenti kodlamak değildir. Yazılımcı da eklenti kodlayan kişi değildir.
Başlangıcınız Java ya da Python olursa zorlanacağınız kesindir çünkü iki dilinde yapısı karmaşıktır. Öğrenmeniz gereken birçok şey vardır.
Başlangıç için mantığı anlamak için en ideal dil şuan için C. Yani programlamanın mantığını anlamak için C önemli bir dil aynı zamanda neredeyse tüm dillerin temeli.
Eğer nesne yönelimli programlamanın mantığını öğrenmek istiyorsanız Java'ya başlayabilirsiniz. Bu sizi ileride gerçekten hafifletecektir.
Muhakkak sağlam bir IDE kullanın. Ben java için intellij (gerekli durumlarda eclipse 2019-06) Python için PyCharm, C# için klasik VisualStudio, MikroC içinse MikroC Pro kullanıyorum.
Öğrenim süresince hiçbir zaman kaynak ayırt etmeyin. Herkesin yazım şekli farklıdır. Bu yüzden de herkesten öğrenmeye çalışın.
Yazılım için ilk başta sanalda çabalayabilirsiniz. Ancak ileride muhakkak kitaplar lazım olacaktır. Lazım olacaktırı da açayım. Bazen ince noktaları aklınıza getirtebiliyorlar. :)
Bunun yanında kodlarınızı en başında düzgün yazın. Ya da düzgün yazmaya çalışın. Değişken isimleri gibi birçok şeyin kolay olması kafanızın karışmasını engeller.

NOT: Sormak istediğiniz herhangi bir soru olursa lütfen çekinmeden yorum yapın ya da özelden mesaj atın.

yercekimsiz

sv_gravity 0

Discord:

Libris#7386

Elmaslar
481
Puanlar
7.305
Güzel ve bilgilendirici bir konu. Elime güzel bir bilgisayar geçtiği zaman Python'a başlamayı düşünüyorum. Kursum da hazırda duruyor. Konu için teşekkürler!

beeboy07

Yaratık Tuzağı: Çalışıyor

Discord:

beeboy07#1737

Elmaslar
659
Puanlar
15.030
Yer
İstanbul
Eğer Minecraft sunucusu tasarlamakta ustaysanız Java'dan başlamanızı öneriyorum. Skript biliyorsanız ve Bukkit API ile haşır neşir iseniz Java sıfırdan başlayan bireylere göre size daha kolay gelecektir. Bu tarz konuları açmaya devam edin @Tuvalsiz-Ressam

Tuvalsiz-Ressam

Bir Kömür Göründü Kaptanım!

Discord:

TuvalsizRessam#2861

Elmaslar
74
Puanlar
0
Güzel ve bilgilendirici bir konu. Elime güzel bir bilgisayar geçtiği zaman Python'a başlamayı düşünüyorum. Kursum da hazırda duruyor. Konu için teşekkürler!
Sana tavsiyem lütfen anaconda ve tensorflow'a da bak. Bunlara şimdi de yüzeysel göz atarsan belki heyecanın ve hevesin daha da artar.
Eğer Minecraft sunucusu tasarlamakta ustaysanız Java'dan başlamanızı öneriyorum. Skript biliyorsanız ve Bukkit API ile haşır neşir iseniz Java sıfırdan başlayan bireylere göre size daha kolay gelecektir. Bu tarz konuları açmaya devam edin @Tuvalsiz-Ressam
Galiba bu piyasada yani Minecraft'ta elle tutulur tek getiri Java ve mantık olacak. Çünkü ilerlemek isteyen biri mecbur yazılıma kayıyor. Ayrıca elimden geldiğince özgün ve tatlı konular açmaya çalışacağım.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Benim gibi yazılım işlerine heveslenmiş arkadaşlar açısından oldukça güzel bir motivasyon konusu olmuş ki elinize ve emeğinize sağlık ? ☕

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı