Sol Reklam

Yazar Rehberi - Başarılı Bir Yazar Olmak İster Misin?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

1920_1080_20100703092544465239.jpg

Yazar Rehberi - Başarılı Bir Yazar Olmak İster Misin?
Forum içerisinde başarılı bir Yazar olmak isteyenler için ideal konudur.
Selam değerli forum okurları, bugün sizlerle birlikte başarılı bir Yazar olmanın o püf noktalarını konuşacağız. Öncelikle bu konuyu foruma özel o kriterlere göre açtığımı söylemekte fayda var. Daha doğrusu bu konuyu forum içerisinde ekibimize dahil olmak isteyen arkadaşlar için, "Rehber" anlamıyla açtım. Bu konuyu okuduğunuz takdirde daha da güzel dizaynlı ve kurallı konular yapabileceğinize inanıyorum. Öncelikle MC-TR forumunda Yazar olabilmeniz içinde belli başlı kurallarımız var. Bu kurallardan en önemli ise o imla kurallarına hakim olmanızdır. En basitinden cümleyi nasıl bitireceğinizi ve nerede virgül kullanabileceğinizi bilmeniz gerekir. Uzun lafın kısası imla kurallarına hakimseniz diğer kriterlerimiz ip gibi gelir. Bir başka kriterimiz ise o hafta içerisinde en az 4 konu açmanız gerekiyor ki bu konu içeriklerini, "İçerik Yöneticisi" flamasına sahip olan forum yetkilimiz veriyor. İçerik verildikten sonra içeriği araştırıp bu içerik hakkında bir konu açmanız gerekiyor. Haftalık olarak 4 konu açtıktan sonra açıp açmamak size kalıyor ancak daha iyi yerlere gelmek istiyorsanız haftalık olarak 8-10 konu açmanız yararlı olacaktır. Hadi o zaman şimdi bu bahsedeceğimiz işin oldukça detaylı kısmına hemen geçelim.

1579708604458.png

Ön Giriş: Ekip İşleyişi, İmla Kuralları & Resim Kullanımı
Bu kuralların yanı sıra ekibimizin belli bir disipline göre yürüdüğünü söylemekte fayda var. Dahası ekip içerisinde samimi bir ortam var ki bu samimi ortamı bozmadan yürüyebiliyoruz. Ekip içerisinde samimi rahat ortama dahil olabileceğinize inanıyorsanız bence ekibimizden sayılırsınız. Ekip olaylarının yanı sıra açtığınız konularda 1920x1080 resim kullanımına önem vermeniz gerekiyor. En basitinden açacağınız bu konu içerisinde en az bu 3-4 görsel olmalıdır ki güzel bir dizayn görünümü olsun. Uzun lafın kısası ekibimizde konu içeriği üreten bu arkadaşlarımızın her konusunda 1920x1080 resim kullanması zorunludur. En kötüsünden de 1280x720 kullanabilir ama tercihimizde değildir. Bu resim boyutunu kolayca bulabilmek için Google'u kullanabilirsiniz. Mesela ben GTA 5 oyunu hakkında konu açıyorum. Bunun içinde 1920x1080 resim bulmam da gerekecek. Google'a "GTA 5 1920x1080" yazdığım takdirde istediğim boyutta resimler çıkacaktır. Bu arada etiketlere de dikkat etmeniz gerekiyor. Şimdi ise etiketler hakkında oldukça önemli olan noktalara da değinelim.

Asian-girl-reading-book_1920x1080_wallpaper.jpg

Açacağımız Konumuza Etiket Eklerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Eğer bir konu açıyorsanız konunun olmazsa olması olan etiketleri göz ardı etmemelisiniz. Açtığınız her konuda en az 4 en fazla da 6 etiket olmalıdır ki açtığınız konuların hem foruma hem de size katkısı olsun. Yeni Etiket kullandığınız takdirde, açtığınız konunun Google'da olan sırası üst kademelere yükselecektir. Açtığınız konuda, "Minecraft Türkiye, MC-TR, MC-TR.Com" şeklinde etiketler kullanmamanız gerekir. Bu etiketler foruma yaradan çok zarar verecektir. Mesela yine bir GTA 5 konusu açtığımızı düşünelim. Ben bu konuya etiket bulmalıyım? Bu konu içerisinde neler hakkında konuştuysanız onları etiket olarak kullanabilirsiniz. Mesela ben bu oyunun tanıtım videosunu koyup sistem gereksinimlerini incelediğimi var sayalım. Bu var konuya, "GTA 5 İnceleme, GTA 5 Sistem Gereksinimleri, GTA 5 Tanıtım Videosu, GTA 5" tarzından etiketler koyabilirim. Yazar ekibi olarak görsel, etiket ve imla kuralları konusundan fazla ciddi olduğumuzu bilmenizde fayda var.

writer-writing-ss-1920.jpg

Konuya Giriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Noktalar!
Her şey tamam mı? Tabii ki de, hayır. Eğer gerçekten de Yazar olmak istiyorsan daha çok dikkat etmen gereken detay var ama bana inan bu detaylar oldukça basit detaylar ki göreceksin. Mesela o konuya giriş tarzlarınız çok önemli ki size örnek veriyim. "Selam değerli forum okurları, bugün sizlerle birlikte GTA 5'in Yeni Güncellemesi hakkında konuşacağız." İşte sizlere örnek verdiğim bu giriş şekli oldukça doğru bir giriş şeklidir ama bu giriş şekillerinde oldukça yanlış yapan forum üyeleri görüyorum ki hemen yanlış olan şekilden de örnek veriyim. "Merhaba Minecraft Türkiye üyeleri, bugün sizlerle GTA 5'in Yeni Güncellemesi hakkında konuşacağız." Gördüğünüz gibi az önce söylediğim girişten pek de farkı yok ancak girişlerinizde forumun ismini veya Minecraft Türkiye ibaresini kullanmanız oldukça yanlıştır. Çünkü bu ibarelerin foruma ve size yararından çok zararı dokunuyor. Bu yüzden forum ismi vermemeniz gerekir. Şimdi ise bu önemli yere değinelim.

writer-1920x1080.jpg

Konu Açarken Başlık & Alt Başlık Kullanımına Dikkat Etmeniz Gerekiyor!
Yazar olmak isteyen bir kişi içinde en önemli olan şeyin başlık olması gerekir. Çünkü koyacağınız başlığın düzeni, ilgisi ve alakası okuyucunun ilgisini çekmelidir ki açtığınız konu ses getirsin. Mesela açtığınız her başlıkta imla kurallarına dikkat etmenizde fayda var ancak başlıklarda zorda kalmadığınız sürece virgül kullanmamanızı öneririz. ( Foruma zarar veriyor. ) Aynı zamanda başlıkta olan her kelimenin büyük harfle başladığını bilmenizde fayda var. O başlığın yanı sıra kullandığınız başlığı konu içerisinde de 26 punto yani kalın yazı ile kullanmanız gerekir. Bu kullandığınız başlığın altına okurun dikkatini çekecek olan 22 punto yani ince yazı büyüklüğünde alt başlıkta kullanmanız gerekir. Unutmayın ki bu özel ana başlığın alt başlıktan uzun olması gerekiyor. Bu başlıklarla beraber paragraf dizaynı da çok önemli oluyor. Yazdığınız yazıları her zaman sola yaslamaya dikkat edin ve cümlenin ilk harfi dışında özel isimler dışında başka bir harfi çok büyük yapmayın.

497101.jpg

Paragraf, İmla & Kelime Kullanırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekiyor?
Her var olan 8-10 cümlenin ardından yepyeni bir paragrafa da geçebilirsiniz. Bu paragrafta bu konu ile alakalı bambaşka olan yeni bir konu hakkında bahsediyorsanız yeni bir kalın olan büyük alt başlık daha çekebilirsiniz. Örneğin, "GTA 5'in Sistem Gereksinimleri" gibi. Bunlarla beraber konu kelimesi de oldukça önemli mesela kelimeleri hesaplamak için belli başlı siteler var. Google'a, "Kelime Hesapla" yazarsanız. Belli başlı siteler çıkacaktır. O sitelerin birine girip kelimelerinizi otomatik olarak hesaplayabilirsiniz. Kelime sayınızın en az 200-250 olması bir Yazar için önemlidir ki benim idealim 500 kelimenin altında olmaması gerekir ancak bu düşünce size kalıyor. Bunlarla beraber -de -da -ki gibi kullanımları da çok iyi bilmeniz gerekiyor. Size bir ipucu vermem gerekirse yazıların altında bazen kırmızı çizgiler çıkıyor. Bu kırmızı çizgi sizde de görünüyorsa büyük ihtimal yazım hatası yapmışsınızdır ki kelime eğer yabancı bir kelimeyse kırmızı çizgi gözükmesi oldukça normaldir ve yazdığınız şey büyük ihtimal yanlış değildir. Yazar ekibine dahil olmak istiyorsanız bu konularda iyi olmanız gerekiyor ki bence basit. Şimdi ise işin en önemli kısmı olan bu nihai ekip yönetimi hakkında direkt konuşalım.

writing-behavior-1.jpg

Yazar Ekibi İşleyişi & Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler!
Her şeyi detaylı bir şekilde anlattığımız göre, artık ekip işleyişi ve bu yönetimi hakkında detaylıca konuşabiliriz. Konunun başında söylediğimiz gibi ekibe dahil olmak için saygın ve düzgün bir kişiliğinizin olması gerekir ki hafta içerisinde en az 4 konu açmanız zorunludur. Her cuma günü sizin ve ekip arkadaşlarınızın hazırladığı raporlara göre şahsi çıkartılır. Eğer hafta içerisinde olağanüstü performans sergilediyseniz, "Haftanın Yetkilisi" seçilirsiniz. Bunun yanı sıra 1-2 hafta üst üste yine güzel performans sergilerseniz bir üst kademeye terfi edilirsiniz. Bu arada ekibimizin belli başlı rütbe sistemine göre işlediğini söylemekte fayda var. Ekibimize yeni katılan arkadaşlarımız, "Yazar Çırağı" flaması ile başlar. Bu önemli flamanın ardından, "Yazar" flamasına terfi edilir. Bu flamayı aldığı zaman o yetkililer özel olan, "Kusursuzluğa giden yol!" madalyası verilir. Daha sonraki aşamada da, "Usta Yazar" kademesi bulunuyor. Bu flamadan sonra ise, "Profesyonel Yazar" var. Bu kademeye geldiyseniz gerisi ip gibi geliyor. Bu flamanın sonrasında ise de, "Seçkin Yazar" flaması bulunuyor. Bu flamayı alan yetkililere özel olan, "Kalem sihirbazı" madalyasını alıyor. Daha sonra ise kişi Yazar'dan direkt Editörlüğe yükseliyor. Böylece, "Editör" flamasını alıyor. Bu flamayı aldıktan sonra da, "Kıdemli Editör" oluyor ve bu yine bir, "Parlak içeriklerin efendisi!" madalyası alıyor. Bir üst kademede ise, "Yazar Şefi" flaması bulunuyor ki bu ekip içinde olan son flamadır. Bu flamaya sahip olan kişilerde ekibinin yönetimi ve işleyişinden sorumludur. Eğer daha üst terfi alırsa, İçerik Yöneticisi veya daha üst yönetim olan kademelerine gelebilir. Bu mühim terfiler ise bir sorun olmazsa 1-3 hafta arasında yapılır. Ha bide bununla beraber ekibimize özel olan Discord grubunda özel sohbetimiz bulunuyor. Bu özel sohbet sayesinde sorular ve önerilerinizi yazabilirsiniz. Son olarak konumuzun burada nihai sonuna gelmiş bulunuyoruz. Okuyanlara teşekkür ederim.

1*wLuUH28jhO2BjQN8c-CGgw.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:

YPol

Bir Kömür Göründü Kaptanım!

Discord:

YPol#0661

Elmaslar
99
Puanlar
0
Minecraft
YPol
@YigitReisOfficial yazar olmak isteyen arkadaşlar için öğretici ve güzel bir konu olmuş kalemine sağlık.:melek:

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

@YigitReisOfficial yazar olmak isteyen arkadaşlar için öğretici ve güzel bir konu olmuş kalemine sağlık.:melek:

Öncelikle bu güzel yorumun için teşekkür ederim. Bu arada dediğin gibi ekibimize katılmak isteyen arkadaşlar için böyle bir konu hazırladım.

YPol

Discord:

YPol#0661

Elmaslar
99
Puanlar
0
Minecraft
YPol

• Crake •

• Ağlamak ruhun kanama şeklidir •

Discord:

Crake#3111

Elmaslar
309
Puanlar
3.060
Yer
İstanbul • 17
Minecraft
• Crake •
Bizim için ve yazar ekibine katılmak isteyenler için güzel bir konu olmuş.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Nasors

Odunlara Vur Vur Vur!

Discord:

Nasors-Bora

Elmaslar
16
Puanlar
410
Minecraft
Nasors
Çok güzel bir anlatım. Eline sağlık

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Çok güzel bir anlatım. Eline sağlık

İlk olarak anlatım tarzımı beğendiğine sevindim. Bunun yanı sıra bu güzel yorumun için teşekkür ederim. <3

YPol

Discord:

YPol#0661

Elmaslar
99
Puanlar
0
Minecraft
YPol

Yazar olmak için aday olmana gerek yok. Eğer sahiden olmak istiyorsan başvuru yapman gerekir ki başvurun kabul edilirse alınırsın.

Öncelikle bu güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Aynı zamanda konuyu yararlı ve işlevli bulduğunuza da sevindim. :))
Başvuru nereden yapılıyor ki ?

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Başvuru nereden yapılıyor ki ?

Eskiden başvurular için kategori vardı ancak kaldırmışlar. Görünüşe bakılırsa başvurular bir süreliğine kapanmış.

EchTR

echtr of legend

Discord:

EchTR#1848

Elmaslar
629
Puanlar
8.060
Yer
İzmir
yazar şefi,yazar rehberi konusu açmış. bundan daha mantıklı çok az şey gördüm.

S

Silinen üye 78915

Ziyaretçi
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi
S

Silinen üye 78915

Ziyaretçi
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı