Sol Reklam
Sağ Reklam

Yavaş yavaş RPG'ye doğru.. Minecraft Survival

Sunucu global olmalı mı? (Global: Başka ülkedeki oyuncular)

• Evet

Oylar: 3 60,0%
  • Sunucu açıldıktan sonra kararlaştırılmalı

Oylar: 0 0,0%
  • Hayır

Oylar: 2 40,0%

• Oy Verenler
    5
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ImInfiniTy

Şimdi bir Hardcore server olacaktı..
Elmaslar
90
Puanlar
13.710
Daha önce bir sunucumun tanıtımını yapmıştım: Türkiye'deki "Hayatta Kalma" Sunucuları
Açacak olduğum bu sunucu gayet güzel yorumlar almıştı. Sunucuyu açtığım ilk hafta her ne kadar sorun yaşasam da bu sefer daha tecrübeli bir sunucu olacağını düşünüyorum.
Açtığım sunucudaki mantığı kavrayan insanlar sunucuda her gün oynayan insanlardı. Yetkili olarak sadece ben vardım. Sunucuda 2 rehber bulunuyordu. Biri tarafından bıçaklanınca, sunucuyu komple kapatmak zorunda kaldım.

Şimdi ise gözüm daha yükseklerde. Minecraft'ta yapılmamış şeyleri yapmak istiyorum. Sunucudaki tek yetkili olmak beni yoruyor, ancak bir ortak istemiyorum. Bu yüzden sunucu yönetimini siz oyunculara bırakıyorum. Ne, nasıl mı?

Şöyle ki, açacağım sunucu krallıklar üzerine kurulu olacak. Önceki sunucunun tanıtımını okuyun, onun üzerine katacağım şeylerden şuan bahsediyorum.
Krallıklar kral veya kraliçeler tarafından yönetilecekler. Bu da sizi yetkili yapar. Kralı ve kraliçeyi de siz seçeceksiniz. Ama sadece bir kral olursa işin eğlencesi kaçmış olur değil mi?
İki krallık ile başlamayı düşünüyorum. Krallıkların belli bir alanı olacak. Çook uzun bir alan. Kalenin içinde kiralık dükkan ve evler olacak. Ama asla satılık değil. Sürekli el değiştirmesi adına kiralık olacaklar. Buraya kadar okuyup sıkıldıysanız biraz daha içeriye gireyim.

Bu iki şehrin farkları, konumları olacak. Şuan tahminimce birisi su üzerinde, diğeri de karada olacak ve eğer önceki konumu okuduysanız sunucumda hiçbir hayvanın olmadığını görmüşsünüzdür. Karada siz sadece ekmek ve birkaç besin ürünü üretebilirken su üzerindeki krallık balık tutabilecek. Bildiğiniz gibi balık tutmak bir buğdayın büyümesinden çok daha kolay. Kaldı ki size ekmek için bir değil 3 buğday lazım :)

Bu da krallıklar arası fiyat farkını ortaya çıkaracak. Krallar fiyatları belirleyemez. Fiyatları sadece satıcılar belirleyebilir. Aynı krallıktaki kişiler asla birbirine zarar veremezler. Ancak kralın emri ile diğer krallığa giden uzuuun yolu takip ederek bir saldırıya geçebilirler.

Eğer kral sizi severse ve size güvenirse rütbenizi artırabilir. Bu da krallıkta rahat bir hayat sürmenizi sağlayabilir. Eğer kral ile aranız kötü ise kaçak bir avcı olabilirsiniz. İki krallığa da düşman olabilirsiniz. Ormanda gezen birini gördüğünüzde, onu öldürebilirsiniz. Ancak kim olduğunuz ortaya çıkarsa kral askerlerini sizi öldürme emri ile gönderebilir.

İki krallığın arasında uzuuun bir yol olacak. Tabi bu yolu ben belirleyeceğim ve siz krallıktan çıktığınız anda yol önünüzde olacak. Yolu takip ederek diğer krallığa gidebilirsiniz. Tuttuğunuz balıklar emin olun gideceğiniz krallıkta çook daha fazla para edecek. Ancak dikkat edin, yolda eğer bir düşman görürseniz size zarar verebilir. Yol boyunca pvp sürekli açık olacak.

Kervanlar, muhafızlar.. Aklınıza gelebilecek her şeyi sunucuya uyarlamayı düşünüyorum.
Krallıklar arasındaki yolun kenarında pazarlar olacak. Bu pazarlarda pvp kapalı olacak. Eğer yol size çok uzun gelirse hemen pazarlardan birini 10 dakikalık kiralayıp tüm mallarınızı satabilirsiniz.
At en büyük arkadaşınız olabilir :D
Kaledeki seyis at yumurtalarını benden alacak, en fazla benim belirlediğim aralıktaki bir fiyata satabilecektir.
Şuan 5-6 günlük bir süreçte sadece bunları düşünebildim. Bu anlattıklarım sunucunun sadece bir kısmıydı. İki krallık arasındaki farklar burada anlattığımdan çok daha fazla olacak.

Not olarak: Bir krallıkta hem kral, hem de kraliçe olabilir ancak yetki sadece kralda olur. Sadece kral veya sadece kraliçe yönetime geçebilir. Kral veya kraliçe kendi aralarında bir suikast girişiminde bulunabilirler. Nasıl? Şöyle ki;

Sadece krallıklar yok dediğim gibi. Kaçak olarak ta yaşayabilirsiniz. Kral veya kraliçe size para verip istediği kişiyi size öldürtebilir. Eğer bu kişinin bir yetkisi (kral, lord v.b.) var ise öldüğü için yeni bir hayata başlar ve yetkisi silinir. Kaçak olmak için krallıklar arası geçen yoldan dışarıya atlamanız yeterlidir.

Sunucu bu şekilde başlayıp çok daha fazla ilerleyecektir. Her güncellemede sunucu yıl olarak ileri gidecek, dolayısıyla silahlar ve günümüzde olan birçok şey sunucuya eklenecektir.

EK OLARAK: Sunucuyu global bir şekilde açabilirim bunu soru-cevap kısmından oylayın.

Sunucunun içeriği çok geniş ancak 3-4 gb ram sunucu için yetecektir diye düşünüyorum. Sunucuyu @KODZER'den alacağım için fiyatı diğer hosting firmalarına göre makul oluyor :D

Lütfen yorumlarda eksikleri veya sunucu içerisindeki fazlalıkları belirtin, ben de düzeltmeye çalışayım.

Bir not daha: Şu yazıyı yazarken sarf ettiğim emek, Türkiye'de açılan "çoğu" sunucunun kurulumundaki emekten daha fazladır.

Nugato

Demir Cevheri Gibiyim
Elmaslar
51
Puanlar
6.460
Yer
Bursa
Minecraft
Souliz
Başka Ülkedeki Oyunlar Sonradan Gelirse İyi Olur bende Şimdi Gelmesin Açılırsa Bile​

SoulX

Vatan Sevdalısı

Discord:

SoulX#3935

Elmaslar
2.565
Puanlar
19.570
Yer
Antalya
Bir sorunun ve ya isteğin olursa, her zaman yanındayım, alttaki iletişim adresi ile bana ulaşabilirsin.

ImInfiniTy

Elmaslar
90
Puanlar
13.710
Başka Ülkedeki Oyunlar Sonradan Gelirse İyi Olur bende Şimdi Gelmesin Açılırsa Bile​
Bir sorunun ve ya isteğin olursa, her zaman yanındayım, alttaki iletişim adresi ile bana ulaşabilirsin.
Değerli yorumlarınız için teşekkürler. Sunucu mantığını beğendiyseniz ekleyebileceklerimi, beğenmediyseniz kötü olan şeyleri bana belirtir misiniz?
Ben de ona göre şekillendireyim sunucuyu.

IYusuf_DemirI

O Bir Yutupçu!

Discord:

Yusuf Demir#4555

Elmaslar
1.322
Puanlar
13.560
Yer
İstanbul/Maltepe
Facebook
Yusuf Demir
Hayırlısı olsun kardeşim. Survival sunucunu kapattın galiba?​

ImInfiniTy

Elmaslar
90
Puanlar
13.710

IYusuf_DemirI

O Bir Yutupçu!

Discord:

Yusuf Demir#4555

Elmaslar
1.322
Puanlar
13.560
Yer
İstanbul/Maltepe
Facebook
Yusuf Demir
Bıçaklandık diyelim ona :/
Geçmiş olsun, o sunucun gayet güzeldi o zamanlar ne kadar da iyi bir spawn yapamamış olsamda sunucuya eklediğin özellikler ve gösterdiğin özveri gayet hoş ve tebriğe şayandı. Umarım planladığın her sunucun ve işin rast gider.​

ImInfiniTy

Elmaslar
90
Puanlar
13.710
Geçmiş olsun, o sunucun gayet güzeldi o zamanlar ne kadar da iyi bir spawn yapamamış olsamda sunucuya eklediğin özellikler ve gösterdiğin özveri gayet hoş ve tebriğe şayandı. Umarım planladığın her sunucun ve işin rast gider.
Estağfurullah hocam, asıl ben ne kadar iyi içerik oluşturamasam da sizin yaptığınız harika spawn sunucuyu güzelleştirdi.
Teşekkürler. :D

Son düzenleme:

ImperialSwag

2 günlük premium sahibi <3
Elmaslar
86
Puanlar
0
Yer
Istanbul
Eskiden, 4 yıl önce falan yani, bu tarz sunucular towny ile yapılıyordu, kocaman krallıklar vardı her birinde 25-30 kişi. Konu bana onu hatırlattı, çok eğlenceli bir sunucuydu tamamen krallar tarafından yönetiliyordu resmen hem kurallar olarak hem ekonomi olarak, tabiki yetkililer vardı sonuçta hile ve oyuncuların kontrol edemeyeceği senaryolar var.

Böyle bir sunucu açarsan oynarım herhalde, kendi projelerim olmasaydı yardımcı bile olabilirdim, umarım başarırsın projeni. :)

ImInfiniTy

Elmaslar
90
Puanlar
13.710
Eskiden, 4 yıl önce falan yani, bu tarz sunucular towny ile yapılıyordu, kocaman krallıklar vardı her birinde 25-30 kişi. Konu bana onu hatırlattı, çok eğlenceli bir sunucuydu tamamen krallar tarafından yönetiliyordu resmen hem kurallar olarak hem ekonomi olarak, tabiki yetkililer vardı sonuçta hile ve oyuncuların kontrol edemeyeceği senaryolar var.

Böyle bir sunucu açarsan oynarım herhalde, kendi projelerim olmasaydı yardımcı bile olabilirdim, umarım başarırsın projeni. :)
Hocam bu konuya yorum atmanız çok iyi oldu benim için. Rica etsem boş bir zamanınızda o sunucuyu anlatır mısınız bana? Ona benzer olarak ne gibi skriptler, ne gibi pluginler kullanmalıyım? Krallıklar ne kadar büyük olmalı, Krallıkların içerisinde pvp (sadece diğer krallıklar ile) açık mı olmalı gibi birçok sorum var. Hatta eğer isterseniz discord üzerinden sorularımı sormak isterim buradan biraz yavaş oluyor :/

ImperialSwag

Elmaslar
86
Puanlar
0
Yer
Istanbul
Hocam bu konuya yorum atmanız çok iyi oldu benim için. Rica etsem boş bir zamanınızda o sunucuyu anlatır mısınız bana? Ona benzer olarak ne gibi skriptler, ne gibi pluginler kullanmalıyım? Krallıklar ne kadar büyük olmalı, Krallıkların içerisinde pvp (sadece diğer krallıklar ile) açık mı olmalı gibi birçok sorum var. Hatta eğer isterseniz discord üzerinden sorularımı sormak isterim buradan biraz yavaş oluyor :/
Oncelikle bu cevabi telefonumdan yaziyorum o yuzden yazim hatalari icin ozur dilerim.

Konu uzerinden tartisilirsa daha yararli olur bence cunku baskalarinin yorumuna ve goruslerine acik olur. Benim oynadigim sunucuda hangi pluginler veya skriptler vardi bilmiyorum ama ya towny yada factions kullaniliyordu. Kralliklar kocaman oluyordu cunku 4 ulke vardi, ilk krallar forumda secilmisti, gerisi oyun icinden ilerledi.

Herkese belli bir miktar alan verilmisti, binalar yok edilemiyordu, savas sadece olderme ve yagmalama amacliydi baska kalelere zarar verilemiyordu yapi olarak yani. Herkesin bir isi vardi krallikta, oduncudan madenciye, balikcidan demirciye, askerden krala degisiyordu. Market, spawn, kutular falan yoktu her seyi oyuncular yapiyordu. Amac diger kralliklari ele gecirmekti.

Gayet basit sistemlerle oyuncularin kendi hayalgucuyle ve yetenekleriyle ilerliyordu sunucu. Herkesin oynayacagi bir sey mi bilemem, genel kalabalik op skyblock ve op factions seviyor galiba.

Kendi kralliginin disindaki herkesle pvp acik olmali, dusmandan korunulabilecek pvp kapali alanlar olmamali. Chat yakin mesafeye kitli olmali, kralliklar arasi konusma insan gondererek olmali mesela.

Ben oynarken kralliga girerken birisi almisti beni oduncuya ihtiyaclari vardi, kabul edilmek icin bir envanter dolusu agas kirmami soyleyip demir balta vermisti bana, baska bir oyuncudan bahsediyorum bu arada.

Benden bu kadar valla baskalarindan duyarsin bir seyler umarim

ImInfiniTy

Elmaslar
90
Puanlar
13.710
Oncelikle bu cevabi telefonumdan yaziyorum o yuzden yazim hatalari icin ozur dilerim.

Konu uzerinden tartisilirsa daha yararli olur bence cunku baskalarinin yorumuna ve goruslerine acik olur. Benim oynadigim sunucuda hangi pluginler veya skriptler vardi bilmiyorum ama ya towny yada factions kullaniliyordu. Kralliklar kocaman oluyordu cunku 4 ulke vardi, ilk krallar forumda secilmisti, gerisi oyun icinden ilerledi.

Herkese belli bir miktar alan verilmisti, binalar yok edilemiyordu, savas sadece olderme ve yagmalama amacliydi baska kalelere zarar verilemiyordu yapi olarak yani. Herkesin bir isi vardi krallikta, oduncudan madenciye, balikcidan demirciye, askerden krala degisiyordu. Market, spawn, kutular falan yoktu her seyi oyuncular yapiyordu. Amac diger kralliklari ele gecirmekti.

Gayet basit sistemlerle oyuncularin kendi hayalgucuyle ve yetenekleriyle ilerliyordu sunucu. Herkesin oynayacagi bir sey mi bilemem, genel kalabalik op skyblock ve op factions seviyor galiba.

Kendi kralliginin disindaki herkesle pvp acik olmali, dusmandan korunulabilecek pvp kapali alanlar olmamali. Chat yakin mesafeye kitli olmali, kralliklar arasi konusma insan gondererek olmali mesela.

Ben oynarken kralliga girerken birisi almisti beni oduncuya ihtiyaclari vardi, kabul edilmek icin bir envanter dolusu agas kirmami soyleyip demir balta vermisti bana, baska bir oyuncudan bahsediyorum bu arada.

Benden bu kadar valla baskalarindan duyarsin bir seyler umarim
Hocam 1-2 kısa sorum daha var müsaadenizle:
1- Krallık denilen yer bir kale, oyuncular kalenin dışına da build yapabiliyorlar mı?
2- Benim sistemimde bir krallıkta 30 ev falan olacak, ev alana kadar herkes kirada kalacak. Ev almak ta pek kolay olmayacak. Dışarıya build yapılamayacak, hatta kraldan izinsiz dışarıya çıkanlar "kaçak" olacak ve ormanda yaşamaya terk edilecek. Bu sistem iyi olur mu?

Kısa cevaplar verseniz de olur telefondan yazmanın zorluğunu biliyorum :D

ImperialSwag

Elmaslar
86
Puanlar
0
Yer
Istanbul
Hocam 1-2 kısa sorum daha var müsaadenizle:
1- Krallık denilen yer bir kale, oyuncular kalenin dışına da build yapabiliyorlar mı?
2- Benim sistemimde bir krallıkta 30 ev falan olacak, ev alana kadar herkes kirada kalacak. Ev almak ta pek kolay olmayacak. Dışarıya build yapılamayacak, hatta kraldan izinsiz dışarıya çıkanlar "kaçak" olacak ve ormanda yaşamaya terk edilecek. Bu sistem iyi olur mu?

Kısa cevaplar verseniz de olur telefondan yazmanın zorluğunu biliyorum :D
İlk sorun bence hayır, ilk başta yapılmış kaleler ve bazı evler olmalı ama duvarların içinde boş alanlar olmalı, krallar ve kendi yetkilendirdikleri kişiler inşa edebilmeli sadece, ev sahipleri sadece sahip oldukları topraklarda inşa edebilmeli. Kale duvarları dışında bir şeye ihtiyacımız olursa diyenler olacak, onlar için belki crafting table ve furnace gibi basit şeyler koyulabilir ama kıracaklar mı? Her yerde kırılmamış crafting tablelar ve furnacelar...

İkinci sorun bence krallık içi tüm topraklar ilk başta krala ait olmalı, insanlar çalışarak kira ve vergi ödemeli, zamanla para biriktirip kraldan arsa satın alınabilir. Kralın arsayı satması için nedenler arasında hem hızlı bir şekilde yüksek miktarda para geçmesi eline, hemde satın alan kişiden yine o arsa için vergi alması olabilir. Kraldan izinsiz dışarıya çıkılabilsin tabiki, yoksa sıkıcı olur. Ayrıca kale dışında çok daha büyük bir alan yine krallığın olabilir tarım amaçlı, buralara sadece çiftçi evleri ve tarlalar yapılabilmeli. Bunlar tabiki yine oyunculara kalmış özellikler.

ImInfiniTy

Elmaslar
90
Puanlar
13.710
Sunucu için pek fazla istek yok sanırım. Malum Türkiye'de olduğumuz için..
OP Faction harici bir sunucunun tutacağını sanmıyorum artık.
Sunucuyu açma hevesim yok oldu resmen.
İyi forumlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı