Sol Reklam

Tanıtım Windows üzerinde Linux kullanmak (Windows 10)

Favori Linux dağıtımlarınız?

• Linux Mint

Oylar: 0 0,0%
  • Debian

• Fedora

• openSUSE

• elementary OS

• MX Linux

• Diğer

• Oy Verenler
    6
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

LifeMCServer

Yaratık Tuzağı: Çalışıyor

Discord:

!?мυѕтαғα öɴcel#8713

Elmaslar
470
Puanlar
15.415
Yer
İstanbul
Minecraft
LifeMCServer
Facebook
mustafathegamer
Twitter
LifeMCServer
Windows üzerinde Linux kullanmak (Windows 10)

Linux bilmiyorsunuz veya denemek istiyorsunuz, fakat Windows yerine kurmaktan veya dual boot kullanmaktan çekiniyor veya üşeniyor musunuz? Bir kaç adımda Windows bilgisayarınız çalışırken bir pencere de de Linux çalıştırmak ister misiniz? Öyle ise doğru konudasınız.

Microsoft, Windows 10 ile birlikte WSL (Windows Subsystem for Linux) 2.x'i çıkardı. Bu sistem öncekine göre çok daha gelişmiş. Bu konuda bunun kurulumunu anlatacağım. Dağıtım olarak Ubuntu kullanacağız.

Kurulum

Başlamadan önce bilgisayarınızda WSL özelliğini açmanız gerek. Bunu yapmak için yönetici bir PowerShell penceresi açıp aşağıdaki komutu girin. Girmeden önce herhangi bir kayıt edilmemiş veriniz var ise kaydedin, çünkü bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecek.

Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux

Özelliği açtıktan ve bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra (kapatıp açmayın, yeniden başlatın, hibernate sistemi yüzünden kapatıp açmak yeniden başlatmak ile aynı anlama gelmiyor) artık favori Linux dağıtımınızı kurmaya başlayabilirsiniz.

Windows 10 Mağazası'nı açıyoruz ve dağıtımımızın UWP (Universel Windows App) olarak Store'a yüklediği WSL uygulamasını bulup kuruyoruz. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz, biz Ubuntu kurduk fakat siz istediğiniz dağıtımı kurabilirsiniz.

1- Store'a giriyoruz (varsayılan olarak görev çubuğunda olur, yoksa arama ile Microsoft Store şeklinde aratıp bulabilirsiniz)
İkonu aşağıdaki gibi olacaktır, Store'u açamıyorsanız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

store-icon.png

2- Arama kısmına kurmak istediğimiz Linux dağıtımının adını yazıyoruz

arama-ubuntu.png

Biz Ubuntu dağıtımını kurmak istediğimiz için onu arattık. Genelde ilk çıkan sonucu kurmamız gerek, neden 3 farklı ubuntu var derseniz ilki otomatik güncellenen sürüm, diğer ikisi ise 18.04 ve 16.04 sürümleri. Biz normal Ubuntu'yu yani otomatik güncellenen sürümü kuracağız.

3- Yanda ki, Ücretsiz yazan yerin altında bulunan "Al" butonuna basın. Daha sonrasında Kur çıkar ise ona da basın. İndirme ve kurulum başlayacaktır.

ubuntu-get.png

4- Kurulum bittikten sonra uygulamayı yönetici olarak açın ve yeni bir kullanıcı adı & şifre girerek kurulumu tamamlayın
Genelde kullanıcı adınızı Windows'da ki kullanıcı adınız ile aynı yapmanız tavsiye edilir, Türkçe karakterler olmadan tabii.

ubuntuinstall.png

5- Kullanıcı adı ve parolanızı ayarladıktan sonra dağıtımınızı ve paketlerinizi aşağıdaki komutu girerek güncelleyin

sudo apt update && sudo apt full-upgrade

ubuntu-update.png

Eğer hata alırsanız uygulamayı yönetici olarak açtığınızdan emin olun, şifreniz sorulursa girin, eğer "Do you want to continue? [Y/n]" sorusu çıkar ise eminim demek için Y'ye, iptal etmek için n'ye basıp enterlayın.

Kurulum bittikten sonra pencereyi/uygulamayı kapatıp tekrar açın, ve artık Linux kullanabilirsiniz, Tebrikler!

Kaynaklar
https://docs.microsoft.com/en-us/windows/wsl/install-win10
https://docs.microsoft.com/en-us/windows/wsl/initialize-distro

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Böyle işlevli bir konunun az değer görmesine üzüldüm. Aynı zamanda bu Windows 7 için oluyor mu?

LifeMCServer

Yaratık Tuzağı: Çalışıyor

Discord:

!?мυѕтαғα öɴcel#8713

Elmaslar
470
Puanlar
15.415
Yer
İstanbul
Minecraft
LifeMCServer
Facebook
mustafathegamer
Twitter
LifeMCServer

Böyle işlevli bir konunun az değer görmesine üzüldüm. Aynı zamanda bu Windows 7 için oluyor mu?

Maalesef, sadece Windows 10'da oluyor diye biliyorum. Windows 7 için WSL 1.x olduğunu hatırlıyorum fakat kurulumu daha zor ve sınırlı sayıda Linux özelliği içeriyor diye biliyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı