Sol Reklam
Sağ Reklam

Web Programlama - PHP [Öğretici] - Ep. 1

Pikod

Bir Kömür Göründü Kaptanım!

Discord:

Pikod#5894

Elmaslar
64
Puanlar
2.245
Minecraft
Pikod
Twitter
hzpikod
Php nedir?
Site tarafında çalışan, kullanıcıya javascript gibi kodları gönderilmeyen bir dildir.

Neden kullanılır?
Socket uygulamalarına (Oyunlar, Facebook, twitter vs.) giriş yaparken sunucu kullanılmasaydı, direk olarak siz veri tabanına bağlanıp kullanıcı adınız doğru mu kontrol etseydiniz çok saçma olurdu değil mi :D
Herkes birbirinin hesabına girebilirdi.
Sunucu bu işe yarar.
Kullanıcı sunucuya bilgileri atar. Sunucu kontrol eder. Geri dönüş yapar.
PHP'de bu işe yarar. Kullanıcıya normalde sitenin tamamı gönderilirken php ile eğer şöyleyse eğer giriş yapmışsa vs. döngüler ekleyebilirsiniz.

Nasıl kurulur?
Php kurmak için başta phpnin kontrol edebileceği bir apache servere sahip olmanız gerekir.
Apache, PHP, MySQL bağlantılarını yapmak başta bir kullanıcıya göre çok zordur.
Bu yüzden Xampp, AppServ gibi programları kullanmanızı tavsiye ederim.

Serveri kurdum ne yapacağım?
Xampp içerisindeki htdocs
veya AppServ içindeki
www klasörüne giriniz ve index.php oluşturunuz.

Neden index.php?
İlk olarak index i açıklamak isterim. Sebep basit.
İndex apache ayarları içerisinden www.*.com/
adresine girildiğinde gösterilecek ilk sayfa anlamına gelir.
.php tahmin edebileceğiniz üzere php uzantısıdır.
Yerine html aspx asp şeklinde uzantılar kullanılır.
aspx c# asp dilidir. Php alternatifi kullanabileceğiniz tek dildir diyebiliriz. Aynı anda ikisi kullanılamaz.
Html sadece tasarımdır.

Htdocs dizinine klasör oluşturursanız ne olur?
www.***.com/klasörismi
adresine gittiğinizde içerisinde bir index var ise
index gösterilir. Yok ise klasör içindeki dosyalar listelenir.

.htacess nedir?
.htaccess adındaki dosyalar her klasörde 1 tane bulunabilir (MAX)

Ne işe yarar?
.htaccess erişim izni, url kontrolü, hata sayfaları gibi apache sunucunun ayarlarını değiştirmek için kullanılır.
Basit olarak "404 dosya bulunamadı" sayfasını değiştirebilirsiniz

Ne işe yarar örnek 2
.htaccess yardımıyla /kullanici/pikod
tarzı urller oluşturabilirsiniz.

Nasıl yazıcam ben php?
Basit arkadaşlar.
İndex.php oluşturuyorsunuz demiştim.
Benim en çok önerdiğim editör Sublime Texttir
Sitesinden rahatça indirip kurabilirsiniz.
Kurduğunuzda rahatça önermelerle kodlamaya başlayabilirsiniz.

Yazmaya başlıyoruz.
Şimdi index.php'de php yazmaya başlamak için ilk olarak <?php tagı ile php yi açmamız lazım.
Neden? dediğinizi duyuyorum sanki. Çünkü php html & css dilleri ile iç içe çalışır.
Html & Css programlama dili değildir!
Tasarım dili denilebilir.
İnternette html css ile işletim sistemi yazmak espirilerini çokça görebilirsiniz :)
Siz siz olun google da html css işletim sistemi nasıl yazılır diye araştırmayın :) :) :)
Her neyse.
Php'yi tagımız ile açtık.
Sonra da kapatmayı öğrenelim.
"?>" işaretleri ile php kapatılır.
Araya yazılan kodlar çalıştırılır.
şimdi arkadaşlar araya
PHP:
echo "Merhaba Dünya";
yazalım.
Bu kodun anlamı: ekrana merhaba dünya yaz. demektir.

Şimdi html css bilenler atlayacaktır.
İyide ben bunu php siz kat kat güzel yapabiliyorum ne gerek var?
Eğer bunu sorduysanız iyi bir soru gerçekten.
Php de sadece yazı yazdırmıyoruz diyerek cevaplayalım : )
Şimdi ekrana yazılmış mı ona bakmamız lazım.
1575542898026.png

xamppa girip kırmızı ile işaretlediğim sunucuları çalıştırıyorsunuz.

Tüm sunucuları açıklayayım:
Apache: Web site sunucusudur. Sayesinde bağlanmaya çalışanlara tasarımın kodlarını göndeririz. Php ile integre edildiyse php ile yazdığımız kodlara göre tasarım gönderilir. Örnek: giriş yapmışsa ayrı giriş yapmamışsa ayrı.

MySQL: Bu basit olarak açıklamak gerekirse veri tabanıdır. Kullanıcıları, forumları, mesajları vs. buraya kaydedeceğiz. Bağlantı ayarları ip (host), kullanıcı adı, şifre, veri tabanı şeklinde sağlanıyor.

Ftp Server: Bu serveri ve sonraki serverleri kullanmayacağız ama şu işe yarıyor: Dosyalarınıza uzaktan erişim sağlayabilmesi için bir sunucu açıyor. Uzaktan filezilla.... vs. programlar yardımıyla insanların bağlantı sağlayarak dosyalara erişmelerini sağlıyor. Örneğin ekip arkadşalarınızla beraber yapmak için bu suucuyu açabilirsiniz.

Mercury, tomcat: bunları bilmiyorum. İkisinide incelemiştim. Birini SMTP yani mail server olarak hatırlıyorum. Mail göndermeye, özel domainli mail oluşturmaya yarar. Örnek: [email protected], [email protected], [email protected]

Şimdi apache ve mysql'i açtık. Açtıkta ne oldu? Sitemi tüm dünya görecek mi diye düşünüyorsunuz :D
Cevap: hayır.
Sitenizi görmeleri için sunucunun açık olması ve modeminizden 80, 430 ve 3306 portlarına erişimi açmanız gerekmektedir.
CGNat bloğunda bulunan bilgisayarlar, modemler site paylaşımı yapamazlar.
Uzak kamera izleyemezler.
Bildiğim kadarıyla statik ip vs. gerekiyor.
CGNAT başka forum konusu :D

Şimdi devam edelim..
Sunucuyu açtığımızda sunucu yerel ağınızda yayınlanır.
Cmd girip ipconfig yazdığınızda çıkacak olan yerel IPV4 adresinizden bağlanabilirsiniz. Bağlanabileceğiniz diğer adresler şöyledir:

127.0.0.1
localhost
Bazen 0.0.0.0

Eğer CGNAT'ta değilseniz ve portlarınızı açarsanız https://www.ipchicken.com adresinden alacağınız ip adresiniz ile tüm arkadaşlarınız siteyi görebilirler.

Şimdi localhost yazın chrome, opera vs. ne kullanıyorsanız.
Tabiki bunu google a değil. Url kısmına yazacaksınız.
Ve siteye girmiş olacaksınız.

Merhaba dünya yazdırdık. İkinci derse basit olarak döngüleri, değişkenleri öğreteceğim..

YusufAliGüngör

Odunlara Vur Vur Vur!

Discord:

Yusuf_Ali_Güngör_20#8802

Elmaslar
32
Puanlar
0
Minecraft
YusufAliGungor
Hocam Anlatımınız Biraz Daha Sade Olabilirdi. Php Bilmeyen Arkadaşlar Öğrenimde Genellikle Sadeliğe Önem Vermekte. Ben Beğendim Güzel Bir İçerik.

Pikod

Discord:

Pikod#5894

Elmaslar
64
Puanlar
2.245
Minecraft
Pikod
Twitter
hzpikod
Hocam Anlatımınız Biraz Daha Sade Olabilirdi. Php Bilmeyen Arkadaşlar Öğrenimde Genellikle Sadeliğe Önem Vermekte. Ben Beğendim Güzel Bir İçerik.
Yorumun için çok teşekkür ederim ilk olarak. Sade olması gerekiyor çok haklısın :) Ama öğrenebilmeyi isteyecekleri özellikleri baştan anlatmak istedim. Ben başta bunları bilmediğim için baya uğraşmıştım. Desteğin için ayrıca çoook teşekkür ediyorum sana.

YoutubeKafasi

Elmaslar
115
Puanlar
6.555
Php nedir?
Site tarafında çalışan, kullanıcıya javascript gibi kodları gönderilmeyen bir dildir.

Neden kullanılır?
Socket uygulamalarına (Oyunlar, Facebook, twitter vs.) giriş yaparken sunucu kullanılmasaydı, direk olarak siz veri tabanına bağlanıp kullanıcı adınız doğru mu kontrol etseydiniz çok saçma olurdu değil mi :D
Herkes birbirinin hesabına girebilirdi.
Sunucu bu işe yarar.
Kullanıcı sunucuya bilgileri atar. Sunucu kontrol eder. Geri dönüş yapar.
PHP'de bu işe yarar. Kullanıcıya normalde sitenin tamamı gönderilirken php ile eğer şöyleyse eğer giriş yapmışsa vs. döngüler ekleyebilirsiniz.

Nasıl kurulur?
Php kurmak için başta phpnin kontrol edebileceği bir apache servere sahip olmanız gerekir.
Apache, PHP, MySQL bağlantılarını yapmak başta bir kullanıcıya göre çok zordur.
Bu yüzden Xampp, AppServ gibi programları kullanmanızı tavsiye ederim.

Serveri kurdum ne yapacağım?
Xampp içerisindeki htdocs
veya AppServ içindeki
www klasörüne giriniz ve index.php oluşturunuz.

Neden index.php?
İlk olarak index i açıklamak isterim. Sebep basit.
İndex apache ayarları içerisinden www.*.com/
adresine girildiğinde gösterilecek ilk sayfa anlamına gelir.
.php tahmin edebileceğiniz üzere php uzantısıdır.
Yerine html aspx asp şeklinde uzantılar kullanılır.
aspx c# asp dilidir. Php alternatifi kullanabileceğiniz tek dildir diyebiliriz. Aynı anda ikisi kullanılamaz.
Html sadece tasarımdır.

Htdocs dizinine klasör oluşturursanız ne olur?
www.***.com/klasörismi
adresine gittiğinizde içerisinde bir index var ise
index gösterilir. Yok ise klasör içindeki dosyalar listelenir.

.htacess nedir?
.htaccess adındaki dosyalar her klasörde 1 tane bulunabilir (MAX)

Ne işe yarar?
.htaccess erişim izni, url kontrolü, hata sayfaları gibi apache sunucunun ayarlarını değiştirmek için kullanılır.
Basit olarak "404 dosya bulunamadı" sayfasını değiştirebilirsiniz

Ne işe yarar örnek 2
.htaccess yardımıyla /kullanici/pikod
tarzı urller oluşturabilirsiniz.

Nasıl yazıcam ben php?
Basit arkadaşlar.
İndex.php oluşturuyorsunuz demiştim.
Benim en çok önerdiğim editör Sublime Texttir
Sitesinden rahatça indirip kurabilirsiniz.
Kurduğunuzda rahatça önermelerle kodlamaya başlayabilirsiniz.

Yazmaya başlıyoruz.
Şimdi index.php'de php yazmaya başlamak için ilk olarak <?php tagı ile php yi açmamız lazım.
Neden? dediğinizi duyuyorum sanki. Çünkü php html & css dilleri ile iç içe çalışır.
Html & Css programlama dili değildir!
Tasarım dili denilebilir.
İnternette html css ile işletim sistemi yazmak espirilerini çokça görebilirsiniz :)
Siz siz olun google da html css işletim sistemi nasıl yazılır diye araştırmayın :) :) :)
Her neyse.
Php'yi tagımız ile açtık.
Sonra da kapatmayı öğrenelim.
"?>" işaretleri ile php kapatılır.
Araya yazılan kodlar çalıştırılır.
şimdi arkadaşlar araya
PHP:
echo "Merhaba Dünya";
yazalım.
Bu kodun anlamı: ekrana merhaba dünya yaz. demektir.

Şimdi html css bilenler atlayacaktır.
İyide ben bunu php siz kat kat güzel yapabiliyorum ne gerek var?
Eğer bunu sorduysanız iyi bir soru gerçekten.
Php de sadece yazı yazdırmıyoruz diyerek cevaplayalım : )
Şimdi ekrana yazılmış mı ona bakmamız lazım.
Eki Görüntüle 98784
xamppa girip kırmızı ile işaretlediğim sunucuları çalıştırıyorsunuz.

Tüm sunucuları açıklayayım:
Apache: Web site sunucusudur. Sayesinde bağlanmaya çalışanlara tasarımın kodlarını göndeririz. Php ile integre edildiyse php ile yazdığımız kodlara göre tasarım gönderilir. Örnek: giriş yapmışsa ayrı giriş yapmamışsa ayrı.

MySQL: Bu basit olarak açıklamak gerekirse veri tabanıdır. Kullanıcıları, forumları, mesajları vs. buraya kaydedeceğiz. Bağlantı ayarları ip (host), kullanıcı adı, şifre, veri tabanı şeklinde sağlanıyor.

Ftp Server: Bu serveri ve sonraki serverleri kullanmayacağız ama şu işe yarıyor: Dosyalarınıza uzaktan erişim sağlayabilmesi için bir sunucu açıyor. Uzaktan filezilla.... vs. programlar yardımıyla insanların bağlantı sağlayarak dosyalara erişmelerini sağlıyor. Örneğin ekip arkadşalarınızla beraber yapmak için bu suucuyu açabilirsiniz.

Mercury, tomcat: bunları bilmiyorum. İkisinide incelemiştim. Birini SMTP yani mail server olarak hatırlıyorum. Mail göndermeye, özel domainli mail oluşturmaya yarar. Örnek: [email protected], [email protected], [email protected]

Şimdi apache ve mysql'i açtık. Açtıkta ne oldu? Sitemi tüm dünya görecek mi diye düşünüyorsunuz :D
Cevap: hayır.
Sitenizi görmeleri için sunucunun açık olması ve modeminizden 80, 430 ve 3306 portlarına erişimi açmanız gerekmektedir.
CGNat bloğunda bulunan bilgisayarlar, modemler site paylaşımı yapamazlar.
Uzak kamera izleyemezler.
Bildiğim kadarıyla statik ip vs. gerekiyor.
CGNAT başka forum konusu :D

Şimdi devam edelim..
Sunucuyu açtığımızda sunucu yerel ağınızda yayınlanır.
Cmd girip ipconfig yazdığınızda çıkacak olan yerel IPV4 adresinizden bağlanabilirsiniz. Bağlanabileceğiniz diğer adresler şöyledir:

127.0.0.1
localhost
Bazen 0.0.0.0

Eğer CGNAT'ta değilseniz ve portlarınızı açarsanız https://www.ipchicken.com adresinden alacağınız ip adresiniz ile tüm arkadaşlarınız siteyi görebilirler.

Şimdi localhost yazın chrome, opera vs. ne kullanıyorsanız.
Tabiki bunu google a değil. Url kısmına yazacaksınız.
Ve siteye girmiş olacaksınız.

Merhaba dünya yazdırdık. İkinci derse basit olarak döngüleri, değişkenleri öğreteceğim..
Detaylı Anlatım Olmuş Emeğine Sağlık.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Şu an 1. dersi bitirdim ki bilmediğim o kadar çok şey varmış ki ben bile şaştım. Elinize sağlık. Son olarak 2. derste görüşmek üzere! <3

S

Silinen üye 116132

Ziyaretçi
Konuna yeni denk geldim, bir şey belirtmek isterim javascript ile kullanıcı giriş kayıt session kontrol db bağlantısı gibi birçok hassas işlemi gayet güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz, php ile yapmak daha kısa ve tercih edilir olsa da birçok browser fps oyunlar, forumlar, chat siteleri js kullanılarak yapılan db sorgularına dayalı bir altyapıdadır. Javascript hakkında bir ön yargı oluşturuyor cümleleriniz :]

nightfirex

Örümcek Hoşt!

Discord:

☆ Can#8830

Elmaslar
104
Puanlar
9.485
wamp server de güzel

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı