Sol Reklam
Sağ Reklam

Voleybol nedir? - Nasıl Oynanır?

AyBora ?

Eklenti Paketi & Discord Bot
Elmaslar
463
Puanlar
0
Yer
Türkiye
Minecraft
BordoMavi

Voleybol Nedir?
Sınırları Zorlayacak

ÖN SÖZ:
Merhaba MC-TR ailesi. Bu konuda "Voleybol"' spor dalını tanıtacağım.Herkesin mutlaka duyduğu fakat sadece topa vurma olarak algılanan bir spor değil. Az sonrada bassedeceğim yazılar size faydalı olabilir. Başka spor dalı tanıtmamı isterseniz bana özelden ulaşabilirsiniz.
O zaman vakit kaybetmeden başlayalım! İyi okumalar...

TARİHİ:
Voleybol ilk başta Amerika ülkesinde düşünüldü ve oynanmaya başladı. William G. Morgan bir gün YMCA adlı dernekte beden eğitim görev almıştı.Beden dersinden keyif alamayan William daha sağlıklı ve eğlenceli olacak bir oyun bulmaya karar verdi.Hemen çalışmalarına
başladı.William sonunda kafasında canlandırdığı oyunu plana dökme zamanının geldiğini anlamıştı.Her şey hazırdı. Tehlike açısından güvenli olan oyunu eğlencele hala getirmeye çalışıyordu.Bu oyun adına ise Mintonette adını vermişti.Kuralları koymak için yardımcıları Dr. Frank Wood ve itfaiye şefi olan John Lynch koymuştu.Bu oyun topu yere düşürmeden karşı yere değdirmeye yönelikti.Oyunu izleyenlerden Profesör Albert T. Halstead "Mintonette" yerine "volley Ball" adını önerdi.1956 da ise bu sözcükleri birleştirerek VolleyBall sporunu temelini atmışlardı.

Voleybol:
Voleybol; Oyunun amacı topu filenin üstünden geçirip karşı takımın alanına değmesidir. Bir takım en fazla 3 kez kendi arasında topa
vurabilir.Top oyuna servis ile sokulur.Her takımda 6 kişi olmaksızın toplam maç 12 kişidir.En çok Bayanlar içersinde oynanmaktadır.

Voleybol Topu:
Top, içinde genellikle lastik ve benzeri maddeden esnektir.Uluslararası resmi müsabakalarda kullanılan topların sentetik deri maddesinin ya da renk kombinasyonlarının FIVB standartlarına uyması gereklidir. Genellikle açık renk kullanılır. Ağırlığı 250-280 gram arası değişmektedir ve çevresi ise 65-67cm arasıdır.

voleybol.jpg

Voleybol Kuralları - Yasak Olan Malzemeler

Sakatlığa sebep olucak malzemeler ve eşyalar kesinlikle yasaktır.
Takımlar her setten sonra saha değişimi yaparlar.
Oyuncular isteğe göre gözlük takabilir.Fakat olucaklardan kendileri sorumludur.
Her takımda 6 oyuncu olmaksızın 12 kişi vardır.
Voleybol topu 260 – 280 gram ağırlığında ve 65 cm genişliğinde olmalıdır.
Oyuncuların rakip alana geçmesi veya basması kesinlikle yasaktır.
Her faul yaptığınızda top rakip takıma geçer.
Bir takım 3 set üst üste kazanırsa, maç sona erer.
Oyun kapalı bir alanda oynanıyorsa tavan yüksekliği en az 7,8 metre olmalıdır.
Servis atışı "Servis Alanı" dışından yapılırsa geçersiz olur.
Topa el içi yumruk ve ya kol ile vurabilirsiniz.

voleybol3.jpg

Türkiye Voleybol Federasyonu:

Ekler

• *.png
    *.png
    84,5 KB · Görünt.: 294
Son düzenleyen: Moderatör:

Abdullah T.

Nötr
Yasaklandı

Discord:

Abdullah T.#0001

Elmaslar
1.083
Puanlar
5.650
Yer
Kocaeli/Gebze
Minecraft
JordJarv
Senin böyle konularına bayılıyorum devamını beklerim.

AyBora ?

Elmaslar
463
Puanlar
0
Yer
Türkiye
Minecraft
BordoMavi

EmreSHN

Seven sevdiğiyle güzelleşir.
Emektar

Discord:

EmreSHN#4551

Elmaslar
2.633
Puanlar
18.485
Yer
Ankara
Minecraft
EmreSHN
Eline sağlık bayağı güldüm :D

AyBora ?

Elmaslar
463
Puanlar
0
Yer
Türkiye
Minecraft
BordoMavi
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Konu aldığımız bu oyunu sınıfta olan kızlar sayesinde öğrendim ve kendimi git gide geliştirdim. Sanırım işim voleybol üzerine olacak :D

AyBora ?

Elmaslar
463
Puanlar
0
Yer
Türkiye
Minecraft
BordoMavi

Konu aldığımız bu oyunu sınıfta olan kızlar sayesinde öğrendim ve kendimi git gide geliştirdim. Sanırım işim voleybol üzerine olacak :D
Örnek vermek gerekirse bizim okulda ki kızlar Beden Eğitimi dersinde genellikle valeybol oynuyor. Bazı kişiler sadece kızlara özgün spor olduğunu idda ediyor ki bu yanlış.​

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Örnek vermek gerekirse bizim okulda ki kızlar Beden Eğitimi dersinde genellikle valeybol oynuyor. Bazı kişiler sadece kızlara özgün spor olduğunu idda ediyor ki bu yanlış.

Doğrudur. Bizim kızlar öğlen aralarında dahi oynuyor. Artık oynaya oynaya öğrendim :D

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı