Sol Reklam

fugue

Zümrüt Hojtir, Ama Benenah
Emektar

Discord:

srcn.

Elmaslar
896
Puanlar
16.080
Yer
İzmir
M1lAX1.png

SA:MP - Roleplay
O da ne? Yenilebilir bir şey mi?
r0dzga.png
Giriş
Roleplay, tamamıyla zevk ile yapılan bir oyun türüdür. Türkiye'de o kadar yaygın olmasa da aslında yurt dışında oldukça ilgi gören bir türdür. Roleplay türünü oynarken genellikle gerçek hayatı o karakterimizle yaşarız. Genellikle herkes benimsediği karakterin rolünü yapmayı sever. Benim karakterim kaslı olsun, üçgen vücudu olsun, yakışıklı olsun diye bir rol benimseyebilirsiniz. Bunun dışında dilenci, çocuk, kadın, hasta, hamile gibi gündelik hayatta karşılaştığımız hatta karşılaşmadığımız tüm karakterleri isteğinize bağlı olarak rol model edinebilirsiniz. SA:MP için GTA:SA'yı çok oyunculu yapan bir ara platform, uygulama diyebiliriz. SA:MP, San Andreas MultiPlayer anlamına gelmektedir. Yani buradan ne amaçla kullanıldığını sökebilirsiniz.

lQz5vB.png

Bir sunucuya girdiğim zaman ne yapacağım?
Öncelikle kaliteli bir sunucu seçimi sizin rol hayatınızı büyük bir oranda etkileyecektir. İlk olarak bir sunucuya girdiğiniz zaman şehre yeni gelmiş gibi düşünün. Paranız olmayacak. O yüzden para elde etmek için sunucunun sağladığı meslekleri bir müddet yapmanız gerekecek. Ardından ehliyet alma yerinden kullanmak istediğiniz araç türüne göre ehliyet alacaksınız. Motor ve araçlar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Ehliyetinizi aldıktan sonra meslekler yardımıyla para elde edeceğiz, sonrada galerilerden paramıza göre güzel bir araç alacağız. Artık hayatımızı düzene oturttuk. Artan paramıza göre de şehirden ev alabiliriz. Artık kötü yada iyi yollara düşme vakti geldi. Hadi, yapacağımız işi seçelim.

nbG0ER.png

Meslek seçimleri için önümde hangi seçenekler var?
Meslek seçimleri genellikle üçe ayrılmaktadır. Bunlar sırasıyla legal, il-legal ve sunucunun kapsadığı meslekler bulunuyor. Bu meslekleri sırasıyla tanıyalım o zaman;

1- Legal Meslekler; Aslında legal kelimesi yasal demektir. Yani legal mesleklere devlet güvencesi olan işler diyebiliriz. Bizimde sunucudan sunucuya girebileceğimiz legal meslekler bulunuyor. Bu legal mesleklerden bazıları;

• LSPD (Los Santos Police Department)
  • LSMD (Los Santos Medical Department)
  • LSFD (Los Santos Fire Department)
  • Government (Hükümet, belediye)
  • Koruma
  • Avukat
  • Halkla İlişkiler
  • Yargıç
  • Savcı
  • Çevre Ve Şehircilik Çalışanı vb.

2- İl-legal meslekler; Aslında il-legal kelimesi yasal olmayan demektir. Genellikle bu tür işlerin kanunlarda hapis cezaları oluyor. Parası ne kadar yüksekte olsa, çok tehlikeli bir iştir. Bu il-legal mesleklerden bazıları;

• Silah Tüccarlığı (Silah alım-satım işleri)
  • Uyuşturucu Tüccarlığı (Uyuşturucu alım-satım işleri)
  • Mekanik (Araç Hırsızlığı)
  • Gasp (Adam Soymak)
  • Hırsızlık (Mal, mülk hırsızlığı)
  • Ve buna benzer her türlü yasak olup, para kazanabileceğiniz şeyler.

3- Sunucunun yeni başlayanlar için sağladığı meslekler; Genel olarak oyuna yeni başlayanların para kasması için konulmuş meslekler oluyorlar. Bu sayede yeni gelenler kolayca para kasıp, yeni rollere atılıyorlar. İşte bu mesleklerden bazıları;

• Madencilik
  • Çöpçülük
  • Odunculuk
  • Tır Şöförlüğü
  • Taşımacılık
  • Temizlik Şöförlüğü
  • Çimento Taşımacılığı
  • Dondurma Satıcısı
  • Ve bunlara benzer diğer meslekler..

Rg6zDj.png

Peki, bunun kuralları yok mu?
Tabii ki var. Rolü baltalayan insanlar ceza alırlar. Birde rolün gidişatını bozmamak ve gerçekçiliği için konulmuş belli başlı kurallar bulunuyor. İşte bu kurallardan bazıları;

OOC (Out of Character): Oyun dışında yaşanan olaylar veya oyun dışındaki karakterimizin ağzıdır.

IC (In Character): Oyun içince yaşanan olaylar veya oyun içindeki yaşattığımız karakterin ağzıdır.

Offroad: Gerçek hayattaki gibi araba sürmemek anlamına gelmektedir.

Powergame: Gerçek hayatta yapmanızın imkansız olduğu olayları oyun içerisine yansıtmaya denilir.

Metagame: Rolle tanışmadığımız bir kişinin adını üstünden okuyup biliyormuş gibi rol yapmaktır. Unutmayın, daha tanışmadan ismini bilemeyiz.

Non-RP: Role uygun olmayan davranışların sergilenmesidir..

Deathmatch: Sebebi olmadan, rolsüz bir şekilde karşımızdaki kişiyi öldürmek, silahla yaralamak.

Bunny: Yolda koşmak yerine, SPACE tuşu ile sürekli zıplayarak hızlanmak.

Fear Rp: Oyun içerisinde bazı yerlerde korku rolleri yapmamız gerekiyor. 10 tane silahlı adamdan korkmamız gerek değil mi?

Bug Abuse: Sunucuda veya oyunda bulunan açıkları kullanarak rol veya oyun içerisinde üstünlük elde etmek. (ESC Bug, Drive-by bug vs.)

Retarded RP: Oyun içerisinde yapılan gereksiz ve saçma rollerdir.

Revenge Kill: Biri sizi vurup yaraladığında veya öldürdüğünde yaralı süresi dolunca hiçbir şey yokmuş gibi kalkıp sıkmak veya üstünden 5 dakika sonra gidip intikam almaktır.

72489

Son düzenleme:

RebelZone

Yaratık Tuzağı: Çalışıyor

Discord:

RebelZone#6475

Elmaslar
1.692
Puanlar
9.075
Yer
RebelZone#6475
Minecraft
RebelZone
Güzel bir tanıtım konusu olmuş. Başarılar dilerim yoldaş.

T

ThanatosUltio

Ziyaretçi
Güzel konu hazırlamışsın, ellerine sağlık. Tüh ya bende şefliğe otururum diyordum ne güzel :D

Batuhan Yenidogan

oyna.zeromc.net
Site Sahibi

Discord:

Batuhan Yenidogan#6666

Elmaslar
1.660
Puanlar
16.545
Yer
Ankara
Türkiye'de yıllardır pek gelişmemesinin sebebi kitlesi ve insanların egosundan bağımsız roleplay ilerletememesi maalesef. FearRP ülkemizde hiç gelişmeyecek sanırım. Mixingler hep havada uçuşacaktır. Ama konu güzel ne kadar SAMP'a kırgın olsam da eğlendim.

Teşekkürler konu için. :))

fugue

Emektar

Discord:

srcn.

Elmaslar
896
Puanlar
16.080
Yer
İzmir
Güzel bir tanıtım konusu olmuş. Başarılar dilerim yoldaş.
Güzel konu hazırlamışsın, ellerine sağlık. Tüh ya bende şefliğe otururum diyordum ne güzel :D

:melek::;p

Türkiye'de yıllardır pek gelişmemesinin sebebi kitlesi ve insanların egosundan bağımsız roleplay ilerletememesi maalesef. FearRP ülkemizde hiç gelişmeyecek sanırım. Mixingler hep havada uçuşacaktır. Ama konu güzel ne kadar SAMP'a kırgın olsam da eğlendim.

Teşekkürler konu için. :))

Maalesef ki doğru. Orada korksan, yalvarsan. Ne eksilecek senden? Ego ego ego.. Bunun DM bölümü var birde. Hiç girmiyorum.. :|

DwordGG

O Bir İnsan
Moderatör Müfettişi
MinePass

Discord:

DwordGG#2855

Elmaslar
873
Puanlar
16.335
Yer
l
Minecraft
DwordGG

fugue

Emektar

Discord:

srcn.

Elmaslar
896
Puanlar
16.080
Yer
İzmir
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı