Sol Reklam
Sağ Reklam

Türkiyedeki Serverler

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

BloodyX

İyi olmaya devam et. ;)
Premium
Emektar
Hosting Görevlisi

Discord:

BloodyX#4069

Elmaslar
1.816
Puanlar
19.975
Yer
Adıyaman
Minecraft
TheGaMeLiFe_HD
Ben Feyzullah . 19 yaşındayım. Yaklaşık 4 seneye yakın belkide daha fazla minecraft ile uğraşıyorum.
Birkaç deneyimimi yazmak istedigim ve türkiyedeki serverler hakkında birkaç temel husus bilgisi verecegim.
Bu makaleyi okurken ne hissettigin önemli degil. Objektif olarak okumanı rica ediyorum.

CraftBukkit in spigot versiyonu yada dahası paperspigot versiyonu oldugu gibi bungeecord sistemininde bir zayiflatilmis performansli hali vardir. Bugün birkaç serverde farklı bungeecord görebiliyorum,
Kullanılan tüm pluginler sadece 0 dan yazan arkadaşlara aittir.
Forumda bolca gördügümüz ve hiçbir itibari olmayan şu paket bunu ait, Bu plugini şu serverde gördüm onun gibi saçma fikir sahiplerinin belirttigi gibi değildir
Hepsinin birer yapımcısı vardır eğer server sahibi hiçbir yerden esinlenmemiş hiçbir kodu başka bir plugine benzemiyor ise ozaman o plugin tamamen yazan kişiye aittir.

Özellikle Hub (çekirdek) serverler tarafindan bolca duyulan kelimeler: Biz yazdik Biz yaptik Biz ettik Paylaşmayız vb.. Bunların hepsini sizde elde edebilirsiniz yada yazabilirsiniz.
Çünki java açık kaynaklı bir içeriktir. Her ne yaparsanız yapın içerigini gizleyemezsiniz. Gizlemek için yöntemler vardır fakat onlarında bir sınırı vardır.
Hatırlarsanız SonOyuncuda çok meşurdu bir aralar lobideki roket olayı.. Tamamen skript ile 2 3 pluginden yararlanarak yapılan birşeydi (örn: MoreSounds) ve bunu size bir plugin miş gibi adapte ettiler. Halbuki tek bir işlev degil.
Bunun gibi bir çok saçma ve açılanmayan davranışlar mevcut o gün soruldugunda bu anlatılsaydı belkide şuan tüm serverlerin seviyesi tamamen farklı yerlere gidecekti.
Mesela şuanda skyblock serverlerinde kullandıkları plugin çok eski bir plugindir yapımcısı kaynak kodunu dağıttıgı için oradan yararlanıp türkçeleştirme çalışmaları yapılmış ve oyuncuya problemli kodlaması düzeltildikten sonra sunulmuş.
5tl ye satılan chestcommands ve pex aracılıgı ile perm verip kullandıktan sonra skript yardımı ile spawneri vermek devamındada oyuncudan tekrar permi kaldırmayı sağlamak gibi.. survvialgames plugini vb vb.. bunlar çoğunun kaynak kodları üzerinden oynanmış birer değişimden ibarettir.
Mesela CraftRise nin minigameslerindeki scoreboardların %99 ı Kullanılan temel pluginin decomple yada kaynak kodlarından elde edilerek kurcalanmasından ortaya çıkmıştır. En basiti bedwars.
Skript güzel ellerde güzel neticeler verebilir.
Örn: GameTurkMc serverindeki bedwars vb. tarzi serverler tamamen skript ile yapılmıştır (0 dan degil piyasadaki skript alınıp üzerinde geliştirme yapılıyor ve o şekilde kullanılıyor. ) Bütün bunların hiçbirsini hiçbir forum üyesine bildirilmiyor veya anlatılmıyor.
Çünkü forumda açılan konulara bir dönüp bakıyorum halen /spawn komutunu hangi plugin ile çalıştırabilirim diyen insanların çoğunlugu çok fazla.

- Örnek ve ders niteliginde...
Gelelim DNS mevzusuna henüz bir server açtım 300 500 belkide 1000 onlinesi olupta "DNS" konusunu hiçbir şekilde bilmeyen bir sürü server bilinmekte.
1500 onlineden sonra var olan bungeecord da aşırı cpu yüklenmesi oluşmaktadir bağzılarında bu 300 ü aşınca ortaya çıkar (pluginsiz) 2 farklı bungeecord un 2 farklı makine üzerinde çalışmasından bungeecord yükünü 2 ye ayırmak ortaya çıkar ve bu serveri rahatlatır. Peki bu iş nasıl olur ? Play.. Mc.. Oyna.. vb. gibi sub domainler ile direk bungeecord ip adresine yönlendirme zaten yapıyorsunuz .. Bu yaptıgınız domain yönlendirmesinde örnegin play diye oluşturup 1 ip ye yönlendirme yaptıgınız subdomainizi 2 bungeecord ip ye yönlendirme yaparak %49 oranında oyuncu dağılımı ortaya çıkartabilirsiniz. Bu basit bir örnektir hiçbir yerde göremezsiniz. Ve şuanda bu sistemi SonOyuncu bizzat kullanmaktadir.

Craftrise serveri ise redisbungee ile oyuncu onlinesini 2 bungee üzerinde aynı anda gösterip 2 farklı subdomaine 2 farklı SRW ataması ile birisini play birisini mc olarak yapmıştır. Bu şekildede yapabilirsiniz..
Server alt yapısı sizin serveri başlattıgınız craftbukkit spigot vb.. gibi temel paket veri transverini sağlayan etken üzerinde başlar. Tüm dünya ve dosyalar sunucuda oluşur oyuncu o verileri kendisine indirip o veriler üzerinden anlık olarak oynar, Bir knight online gibi clienti indir 1gb onun üstünde oyna veriyi servere gönder o sadece kaydetsin degildir. O yüzden sunucu alt yapısını çok ciddi manada zorlar, Microsoft eğer becerebilir ise c# diline geçirip oyunculara Knight online vb. online oyunlar gibi client indirticek. Bu da sunucu maliyetini %70 azaltıcak.
Okudugunuz için teşekkür ederim gerekli beğenme olur ise devam edilebilir yazıya..

suanda türkiyede bilginiz gibi her gün 1 sunucu acılıyor ve artık sunucudan gecilmiyorum bunun büsürü nedeni var genel olarak ufacık kardeşlerimiz baba parasıyla sunucu acıyor şahsen mc den bıkmaya başladım actıgımız sunucuya geliyor reklam yapıyor küfür ediyor bot atıyor buda mc bırakmamıza neden olan 1 kaç detay işte .

konu alıntı ama düzenleme bana ait

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı