Sol Reklam
Sağ Reklam

"Türkiye'de satılanlar VDS değil VPS" Konusunun özeti ve Türkiye'deki sostingler

• Konuyu başlatan tunaozsari
  • Başlangıç Tarihi
  • 731
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
T

tunaozsari

Ziyaretçi
İnternette birçok yerde VDS ve VPS arasındaki farklarda şöyle bir kısım yer almakta;
Örneğin sunucuda bölünen Ram miktarı tümü ile o kullanıcıya atanır.
Bu tür yazılar okunulduğunda atlanılan konu şu VDS'da her şey size özel olur VPS'de paylaşımlı olur diye düşünülmesi. Ama bu tanımdaki şey VDS olmaz Dedicated (Fiziksel sunucu) olur. VPS sunucularda genellikle(Altını çiziyorum genellikle) herhangi bir yönetim paneli bulunmazdı bundan birkaç sene önce. Ama düzen şuanda tamamen değişmiş durumda. Özellikle Türkiye'de VDS ve VPS terimi tamamen iç içe girmiş bir vaziyette.

Normal şartlarda, VPS sunucuda örneğin; 1 GHZ işlemci ve 1 RAM'e kadar size erişim verir. Eğer sunucuda sizin isteğinize kadar yer yoksa yer olduğu kadarını siz kullanabilirsiniz. Ancak VDS'de sizin ne kadar verilmişse hepsini kullanabileceğiniz şekilde tahsis edilir.
Ama bu kısımda da şu unutulmuş. Size verilen core size core olarak verilmez, GHZ üzerinden hesaplanılarak verilir. Normal şartlarda sistemde sorun olmaması için "1 Çekirdek = X GHZ" şeklinde bir formül belirlenir ve onun üzerinden satılır.
Ama bu demek değildir ben 3 müşterime satınca sunucum doldu. Çünkü her türlü firma sizin aldığınızın %100'ünü kullanmayacağınızı bilerek satış yapar. Yani siz 8 RAM 4 CPU aldığınızda Sizin onun tamamını kullanma ihtimaliniz %5 denecek kadar azdır. Bu yüzden buna göre hesap yapılır.
Bu kısacası genellikle havayolu ve turizm şirketlerinin yaptığı Overbooking veya Overselling ile aynı şeydir. Eğer bunun hesabını düzgün yapamazsanız gerçek bir VDS satamamış olursunuz.

12 Core = 4 Core alan 3 müşteri demek değildir. Hepsinin kullanılmayacağını bilerek satarsınız. Virtual yani sanal kısmı buradan gelir.

Türkiye'de satılan sunucuların %60'ı VDS değildir ama tam olarak VPS'de değildir. Ortasında kalmış bir durumdur.

Fiziksel sunucu diye sanal sunucu satılması Türkiye'de çok yaygın bir durumdur. Bir çok tanıdığımız ve müşterimizin başka şirketlerden aldıkları fiziksel sunucular için bu şekilde bir şikayetle bize geldikleri oldu ve olmaya devam etmekte.

Özellikle Türkiye'de bir hosting VDS mi VPS mi satıyor diye anlamaya çalışırsanız kafayı yiyebilirsiniz. O yüzden ne sattığına değil size fiyatına göre kaliteli bir hizmet verip veremediğine ve sizin işinizi görüp göremediğine bakmanız gerekmekte.

Eğer bir hostingden sunucu alacaksanız test talep etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ancak bununda %100 güvenmeniz için kanıt değil tabi ki. Test sunucusunda bolca GHZ verip satın alınca hepsini kısan insanlarda mevcut tabi ki.

Uzak Durmanız Gereken Sostingler özellikle şunlardır;
* Size askerlik arkadaşı gibi davranan ve konuşanlar
* "Sizi %100 DDoS'tan koruruz" diyenler (Böyle diyor ise koşarak oradan kaçmanızı öneriyorum)
* "Biz limitleme yapmıyoruz istediğiniz gibi kullanın, 3 çekirdekse 3 çekirdeğin limiti yok. 3.46 X 3 çekirdek hepsi sizin" diyor ise net olarak yalan söylüyordur. Çünkü eğer limitleme yapmıyor ise o fiziksel sunucusunu çok kolay şekilde VDS alarak kapatabilir hatta zorlayarak hasar bile verebilirsiniz demektir. Yani 2 gün sonra "bizim sunucumuz yandı kepekleri kapattık bb" diyebilir size.
* Kendi ürününü satmak için diğer satıcılara laf edenler (En toxic kısım bunlar öyle yaptığı anda direkt evdeki sigortayı kapatarak oradan uzaklaşın derim)

En önemli şey ise şudur ki; Bir şirketin vergi levhası vs. var diye güvenilir olacağı anlamına gelmeyeceği.

Son Olarak şuan değinmek istiyorum. "Ben Türkiye lokasyon istemiyorum EU alacağım çünkü TR'deki sunucular çok dandik" diyorsanız büyük bir yanılgıdasınız demektir. Çünkü sizin TR lokasyon sunucularda performans alamamanızın sebebinin %80'ı size sunucu satan sostinglerin (hosting değil sosting) yaptığı dandik sunucu ayarlarında olmakta. Geriye kalan %20'nin %15'i sunucunun barındığı yerin internet altyapısının çöp olmasından veya ucuz olsun diye sosting'in ucuz alt yapı kullanmasından kaynaklanır. Yani sadece %5'i fiziksel sunucunun kalitesinden kaynaklı olarak sorun yaşatır.

Uzun bir yazı oldu ancak herkesin bilgilenmesi gerektiği kanaatindeyim. Okuyan herkese teşekkür ediyorum. Bu yazıdan bulunan her kısmı beni kaynak göstererek "forum içerisinde" paylaşabilirsiniz.

B

BeefTacos

Ziyaretçi
Gayet doğru ve düzgün anlatım olmuş başarılı bir konu.

T

tunaozsari

Ziyaretçi
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı