Sol Reklam

İnceleme The Stanley Parable - Bu Oyundan Sonra Hayata Bakış Açınız Değişecek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

_Flukzy

Bir Kömür Göründü Kaptanım!

Discord:

furkancan#1000

Elmaslar
173
Puanlar
2.335
Yer
Hatay | Antakya
Minecraft
xWity
thumb-1920-654216.jpg

The Stanley Parable - Oyun İncelemesi

The Stanley Parable Nedir?

Yıllarca, The Stanley Parable'nin oyun türüyle ilgili sıkça duyulan hikayesi herkesin favorisi değil. Ancak çok sayıda hayranı olan (Bende dahilim.) bir keşif ve yürüyüş simülatörüdür. İlk olarak 2011 yılında HalfLife 2 modu olarak sunuldu. Daha sonra ilginç hikayesi ve oynanışı ile herkesin sevdiği oyun, bağımsız bir çalışma olarak piyasaya sürüldü.

ss_49e682563292992309e3047f30128f3dba4c39ce.1920x1080.jpg

Büyük bir ofiste çalışan Stanley adında bir çalışan olan 427 numaralı odayı yönetiyor. Görevi, "Lost" adlı televizyon dizisindeki Desmond karakteri gibi bilgisayar ekranında görünen tuşlara basmaktır. Bu vasat ve sıkıcı işe rağmen her şeyden oldukça memnundur. İş yerinde bir probleminiz olana kadar. Oyuna başlıyoruz çünkü Stanley basit görevini tamamlayamıyor ve neler olduğunu anlamaya başlayamıyor. Oyunu ilgi çekici kılan ve temel yapısını oluşturan bir özellik. Dış ses bize hakim olsun. Bu sürekli gülünç, anlamsız ve tatsız hikaye, içinde bulunduğumuz hikayeyi anlatıyor ve bize ne yapmamız gerektiğini söylüyor. Ve söylenenlere göre karakteri yönlendiriyoruz. Elbette burada bir seçeneğimiz var ve anlatının söylediğini değil, kararlarımızı verme yeteneğimiz olduğunu söylemeliyiz. Bize söylediklerini dinler ve istediğini yaparsanız, sizinle daha iyi ve daha sıcak kelimelerle konuştuğunu göreceksiniz. Aksine, söylediğinizi yapmaz ve kendi yolunuza giderseniz, bize söylediği sert hikayelere ve küçük yalanlara maruz kalma riskini alırsınız. Seçimlerimizin her biri hikayede ve sonunda büyük bir fark yaratıyor. Bazen kısa bir maçtan sonra beklenmedik bir şekilde oyunu bitirebilirsiniz ya da oyun sanki erdemli bir döngüdeymişsiniz gibi uzar ve uzar. Sonuçta 10-15 farklı sonla karşı karşıyayız, olasılıkları bir düşünün.

Tahmin edebileceğiniz gibi büyük bütçeli oyunlardan, harika grafiklerden ve özel efektlerden bahsetmiyorum. Bize çok basit ve kolay bir deneyim sunuyor. Oyunun konusu, hikayenin gidişatı ve seçimlerimizin değişen atmosferi en büyük alkışı hak ediyor. Tüm alternatif sonlara ulaşmak biraz zaman alacak, ama bana güven. Her seçim yaptığınızda hikaye çok farklı bir yöne gidiyor. Seçtiğiniz kapı, yol veya şerit yolunuz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu lezzetler sayesinde etrafımızda olup bitenleri, ofiste neden kimse yok, hayatınızın detaylarını farklı şekillerde öğreniyoruz.

4806AD192BCCBD184E4A997724C45E96C7B584FC

"Ben emir almam. İstediğimi yapmakta özgürüm." Öyle olsa bile, dış seslerin üzerimizdeki etkisi hafife alınamayacak kadar güçlüydü. "Dediğini yapmalı mıyım?" Düşünerek ve kararsız kalarak çok zaman harcayabilirsiniz. Çevredeki nesneler ve nesnelerle çok fazla etkileşime girdiği söylenemez. Hikayeyi dinleyip devam etseniz bile, keyifli bir deneyim olacak. Anlatı diyalog modeli o kadar etkilidir ki, her aşamada ve her durumda söylemek istediğini bulabilmektedir. Örneğin, yatak odasında çok fazla zaman geçirirseniz, hızla çekici hale gelirsiniz. Hatta uzun süredir gördüğünüz nesneler hakkında söyleyecek bir şey buldu. Oyunun en ilgi çekici yanı ise harici sesli diyaloglar tarafından sağlandı. Tabii oyundan tam anlamıyla zevk alabilmek için biraz İngilizce bilgisine sahip olmanız gerekiyor.

The_Stanley_Parable1.jpg

Söyleyecek çok şeyim var ama ayrıntılara girmek istemiyorum. Çünkü tüm söylediklerimin oyunun büyüsünü bozduğuna inanıyorum. Söyleyebileceğim tek şey, olasılıkları tek tek değerlendirmek ve her seçeneği tek tek denemek. Her finalden sonra yeniden başlıyor ve bana başka bir seçimle ne olduğunu hatırlatıyor ve tekrar tekrar oluyor. Her son sizi mutlu etmez. Dürüst olmak gerekirse, gereksiz bulduğum birkaç farklı son var. Ayrıca oyunu tek başınıza tekrarlasanız bile oyun süresi biraz kısa oluyor. Ancak oyuna bağlanabiliyor ve tadını kaybetmeden oyunun tadını çıkarabiliyoruz.

Stanley'nin benzetmesi neyi seçtiğimizi çözmeye ve anlamaya çalışır, ancak çok belirsiz durumlarda garip, komik ve sinir bozucu kutupsal bir sesi vardır veya insanlar her zaman direnir. Bunu seviyorum çünkü her zaman mümkün olmadığını biliyorum Merakları mı? Bağlantıyı bilmiyorum. Ama kesinlikle en iyilerinden biri ve yürüyüş ve simülasyon oyunlarının keşfinde öne çıkıyor.

stanley-2013-10-28-00-05-01-47.jpg

Minimum Sistem Gereksinimleri:
  • İşletim Sistemi: Windows XP/Vista/7/8
  • İşlemci: 3.0 GHz P4, Dual Core 2.0 (or higher) or AMD64X2 (or higher)
  • Bellek: 2 GB RAM
  • Ekran Kartı: Video card must be 128 MB or more and should be a DirectX 9-compatible with support for Pixel Shader 2.0b (ATI Radeon X800 or higher / NVIDIA GeForce 7600 or higher / Intel HD Graphics 2000 or higher - *NOT* an Express graphics card).
  • Depolama: 3 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX 9.0c compatible

Nasıl İndirilir?
The Stanley Parable, bir yürüyüş simülasyonudur. Oyun Steam adlı oyun satış platformu üzerinden satış yapılmaktadır. Oyunun fiyatı, yabancı ülkelerde 15 dolara (129,55 Türk Lirası) satılmasına rağmen Türkiye içerisinde 24 lira kurundadır.

Oyunu Steam üzerinden satın almak için TIKLA!

Son

Sevgili Forum okuyucuları, bugün sizlerle birlikte The Stanley Parable adlı oyunumuzu inceledik, bir sonraki konumda buluşmak dileğiyle sağlıcakla kalın.

Yazar :

_Flukzy

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı