Sol Reklam

Rehber Sunucunuza Moderatör Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler !

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz
Moderatörün Temel Görevi Nedir ?
Bir moderatörün temel görevi oyuncuların sıkıntılarını giderip oyunun ve sunucu ortamının kalitesini arttırmaktır. Bunu ise kullandıkları dil,üslup ve deneyim ile sağlarlar. Bir moderatör sunucu içerisinde ceza sebebi olan şeyleri gerek oyuncuların gönderdiği raporlar ile, gerek ise kendi gözlemleriyle araştırıp,doğrulayıp gereken cezayı ver(ir)melidir. Oyuncularla diyalog halinde olmalı ve oyuncuların sıkıntılarını dinleyip onlara gerekli yönlendirmeyi yapmalıdır. Böylelikle oyuncunun sorununu çözmesinde katkı sağlarlar.

İyi Bir Moderatörün Özellikleri Nelerdir ?
"İyi" moderatör, "Deneyimli" moderatördür. Yani minecraft sunucu yönetimi hakkında belli bir geçmişe sahip ve belli bir bilgi birikimine sahip insanlardır. Ayrıca yılların verdiği bu deneyimi sunucuya da net bir şekilde ayna misali yansıtırlar. Oyuncuların sıkıntılarını dinlerler ve oyunculara yardım etmekten keyif alırlar. İyi bir moderatörün diğer bir özelliği ise ahlaklı ve dil bilgisini doğru ve yerinde kullanıyor olmasıdır. Zira oyun içerisinde gerek oyuncular ile konuşurken, gerek sunucu yönetim toplantılarında, gerek ise birebir (sesli,görüntülü) diyaloglarda kiminle konuştuğunu bilen ve konuşmalarında veya yazılarında nezaket kuralları çerçevesinde iş yapan bireylerdir. Aynı zamanda sunucu içerisinde hak yemekten tamamen uzak olan İyi Moderatörler, adaletli bir sunucu yaratmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Örnek verecek olursak bir arkadaşı ile hiç tanımadığı bir oyuncu arasında (sunucu içerisinde) ayırt etmeksizin ceza verirler ve moderatörlüğün gerektirdiği diğer işlemleri (susturma,atılma) gibi olayları gerçekleştirirler.

Sunucunuza Nasıl Daha Nitelikli Moderatör Alırsınız ?
Maddeler halinde sıralamak gerekirse;

1) Sunucunuza alacağınız Moderatör'ün yaşının en az 14 olması.
2) Kendisiyle sesli diyalog kurabileceğiniz bir mikrofonunun bulunması.

3) Kendisi hakkında referans alabileceğiniz hali hazırda aktif bulunan sunucuların bulunması.
4) Ekip bünyesine katacağınız Moderatör'ün dil bilgisinin orta düzeyden biraz daha iyi olması ve oyuncular ile konuşurken oyunculara kendisini açıkça ifade edebilmesi.

5) Kendisini ekibe almadan önce onunla bir mülakat gerçekleştirmeniz ve bu mülakat sorularına belli bir puanlandırma ölçeği getirip belli bir puanı alanları ekibe dahil etmeniz. (Mülakat sorularında kesinlikle güven meselesini ele alın ve 10 üzerinden değerlendirin. Tam puan alamayan kimseyi sunucunuzun ekibine dahil etmeyin.)
6) Ekibe dahil ettiğiniz şahsı ilk hafta detaylı bir şekilde takibe almanız. (İleride sıkıntı çıkartabilecek olumsuz özellikleri var ise yolun başında onu ekibin dışarısına çıkarmakta fayda var)

Not: İstek olursa bu serinin devamı gelir ve devam konularımda "Nasıl daha nitelikli Sunucu Ortağı,Admin,Senior Moderator,MapMaker alınır" gibi konuları işlerim. Umarım rehberimi keyif alarak okumuşsunuzdur :)

Son düzenleme:

metehngzr

Elmas Güneş Gibi Parıldıyor
Elmaslar
305
Puanlar
5.710
Minecraft
irrl
"İyi" moderatör, "Deneyimli" moderatördür
Bu ifade şahsen yanlış. Deneyimli olmasa da çok güzel iş yapabilen insanlar var, Zeka meselesi, Mantık meselesi. Mantıklı düşünüyorsa iyi kararlar alıyorsa aşırı bilgisi olmasada doğru karar alabiliyorsa
İyi'dir

Sonuçta moderatörün plugin bilgisinin müthiş olması gerekmez, Basit komutlar bilmesi yeterli olur.
Deneyimli moderatör de her zaman iyi olmaz. Kötü kararlar alan biri isterse profesyonel olsun "İyi" olamaz.

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz
Bu ifade şahsen yanlış. Deneyimli olmasa da çok güzel iş yapabilen insanlar var, Zeka meselesi, Mantık meselesi. Mantıklı düşünüyorsa iyi kararlar alıyorsa aşırı bilgisi olmasada doğru karar alabiliyorsa İyi'dir

Sonuçta moderatörün plugin bilgisinin müthiş olması gerekmez, Basit komutlar bilmesi yeterli olur.
Deneyimli moderatör de her zaman iyi olmaz. Kötü kararlar alan biri isterse profesyonel olsun "İyi" olamaz.
Düşüncene sonuna kadar saygı duyuyorum fakat bir insan deneyimli ise o işe yatkınlığı vardır yani o işe kafası çalışıyor demektir. Konumda da moderatörün plugin bilgisinin gerekip gerekmediği hakkında bir bilgi vermedim. Karar alma konusuna gelecek olur isek, moderatör fikir ortaya atar fakat son söz moderatörün değildir, sunucunun üst yönetim kademesindeki elemanlarındır. Yine de yorum yazmanı takdir ettim.

BlackKpoT

İlim Sahibi Olmak İsteyen
Emektar
Hosting Görevlisi

Discord:

BlackKpoT#3087

Elmaslar
541
Puanlar
16.750
Yer
Türkiye
Minecraft
BlackKpoT
Hocam bunlardan da önemli olan şey bence güvendir.Her insanın neler başaracağını veya başaramayacağını, ne gibi iyilik veya kötülükler yapacağını bilemeyiz.Ne kadar tecrübeli olsun, sunucuya her şeyi yapabilir.Bence bir insana nasıl güveniriz isimli başlık altına da bir şeyler ekleyin.Ben çok şey yaşadım bu yüzden böyle bir yorumu yapma gereğinde bulundum :)

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz
Hocam bunlardan da önemli olan şey bence güvendir.Her insanın neler başaracağını veya başaramayacağını, ne gibi iyilik veya kötülükler yapacağını bilemeyiz.Ne kadar tecrübeli olsun, sunucuya her şeyi yapabilir.Bence bir insana nasıl güveniriz isimli başlık altına da bir şeyler ekleyin.Ben çok şey yaşadım bu yüzden böyle bir yorumu yapma gereğinde bulundum :)
Haklısınız fakat ben zaten "Sunucunuza Nasıl Daha İyi Moderatör Alırsınız ?" başlığının 5. maddesinde bunu kastetmiştim isteğiniz üzerine ekleyeceğim daha açıklayıcı olması adına. Yorum için teşekkürler :)

BlackKpoT

İlim Sahibi Olmak İsteyen
Emektar
Hosting Görevlisi

Discord:

BlackKpoT#3087

Elmaslar
541
Puanlar
16.750
Yer
Türkiye
Minecraft
BlackKpoT
Haklısınız fakat ben zaten "Sunucunuza Nasıl Daha İyi Moderatör Alırsınız ?" başlığının 5. maddesinde bunu kastetmiştim isteğiniz üzerine ekleyeceğim daha açıklayıcı olması adına. Yorum için teşekkürler :)
Bende biraz daha dikkatli okumaya çalışacağım kusura bakmayın hocam.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Doğruyu söylemek gerekirse sunucu sahipleri için çok doğru bir "Rehber" konusu olmuş. Bu güzel konu için seni tebrik ederim :alkis:

Aleste

Play.RoyalCraftTR.com

Discord:

Aleste#4670

Elmaslar
34
Puanlar
0
Yer
İstanbul
Minecraft
Aleste70
Açıklayıcı bir konu olmuş teşekkür ederim bunlara dikkat edeceğim.

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz

Doğruyu söylemek gerekirse sunucu sahipleri için çok doğru bir "Rehber" konusu olmuş. Bu güzel konu için seni tebrik ederim :alkis:
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim, herkes için faydalı olacak bir rehber hazırlamaya çalıştım :)

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz
Açıklayıcı bir konu olmuş teşekkür ederim bunlara dikkat edeceğim.
Olumlu yorumunuz için teşekkür ederim, dikkat etmenizde fayda olacaktır :)

Nikto

.
Elmaslar
1.099
Puanlar
0
Yaş kısmı hariç güzel konu.Bana göre iş yaşta değil olgunlukta bitiyor.Eğer kişiliği düzgün ise 12-13 yaşında olsa ne fark eder.Eline sağlık

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz
Yaş kısmı hariç güzel konu.Bana göre iş yaşta değil olgunlukta bitiyor.Eğer kişiliği düzgün ise 12-13 yaşında olsa ne fark eder.Eline sağlık
Değerli yorumun için teşekkür ederim. Yaş kısmında genelleme yaptım çünkü yaşı 14'ün altında olanlar ile ciddi bir ilişki kurmak zor oluyor.

RevengeOfJedi

FeodalCraft.keyubu.com
Elmaslar
11
Puanlar
0
Teşekkürler bilgiler için yakın zamanda mod alıcam.. Bunları akılda tutucam alırken

xKyson

Hadi yapalım şu işi !

Discord:

xKyson#5273

Elmaslar
20
Puanlar
0
Minecraft
xKyson
Yeni başlayacak arkadaşlar için gerçekten güzel bir bilgi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı