Sol Reklam
Sağ Reklam

Rehber Sunucularda Linux'mu Windows'mu Kullanılmalı? (+ OpenJ9, Paper, DNS)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
S

Silinen üye 116132

Ziyaretçi
Körü körüne linuxa bir bağlılık... yapacağım bir şey yok. Fakat şunu çok merak ediyorum remotedesktop gibi görsel arayüzlü bir panel linuxta mevcut olmamasına rağmen ssh falan demişsiniz. Javanın da araştırma sonuçlarına bakıp atsanız ve tek kaynaktan araştırmasanız daha iyi olacaktır. Ayıca ben linuxun özelleştirilebilir olmadığını falan da söylemiyorum, eleştirilmeyi göze alamıyorsanız konu açmamanızı da önerebilirim
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ayrıca ayar değiştirilmesi değil, bazı özellikler için ek yazılım veya sistemi değiştiren yazılımlardan bahsediyorum ki bu linuxun açık kaynak olması ile çok tercih edilen şeylerdir ve doğru yapılmazsa cpu yu etkiler.

LifeMCServer

Yaratık Tuzağı: Çalışıyor

Discord:

!?мυѕтαғα öɴcel#8713

Elmaslar
471
Puanlar
15.415
Yer
İstanbul
Minecraft
LifeMCServer
Facebook
mustafathegamer
Twitter
LifeMCServer
Körü körüne linuxa bir bağlılık... yapacağım bir şey yok. Fakat şunu çok merak ediyorum remotedesktop gibi görsel arayüzlü bir panel linuxta mevcut olmamasına rağmen ssh falan demişsiniz. Javanın da araştırma sonuçlarına bakıp atsanız ve tek kaynaktan araştırmasanız daha iyi olacaktır. Ayıca ben linuxun özelleştirilebilir olmadığını falan da söylemiyorum, eleştirilmeyi göze alamıyorsanız konu açmamanızı da önerebilirim
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ayrıca ayar değiştirilmesi değil, bazı özellikler için ek yazılım veya sistemi değiştiren yazılımlardan bahsediyorum ki bu linuxun açık kaynak olması ile çok tercih edilen şeylerdir ve doğru yapılmazsa cpu yu etkiler.

Körü körüne linuxa bir bağlılık...

Tam tersine siz hiç Linux kullanmadığınız için sanırım Windows en iyi işletim sisteminidir şeklinde düşünüyorsunuz :D

Fakat şunu çok merak ediyorum remotedesktop gibi görsel arayüzlü bir panel linuxta mevcut olmamasına rağmen ssh falan demişsiniz.

1- Linux'da da görsellik vardır; linux sadece konsol demek değiltir. Biraz araştırırsanız görünümünün windowsa çok benzer olduğunu görürsünüz. Sadece konsol olan linux dağıtımları sadece sunuculara kurulur daha az RAM yemesi için.

Misal örnek olması açısından Ubuntu masaüstünden bir görüntü:

1582996374066.png

2- Eğer sunucu makinesinde de görsel panel istiyorsanız görsel paneli sağlayan ekstra paketler mevcut.

3- SSH konsolu her şeyi yapabileceğiniz bir konsoldur. Eğer root erişiminiz var ise her türlü işlemi yapabilirsiniz. Sadece Windows'da ki kadar kolay olmayabilir; fakat yapabilirsiniz ve burada tartıştığımız nokta kolaylıkları değil; performansları, güvenliklikleri, gizlilikleri ve özelleştirilebilirlikleri.

Hatta isterseniz Wine ile Windows uygulamalarını Linux üzerinde bile yürütebilirsiniz. Bunlar sizin sandığınız gibi güvenliksiz uygulamalarda değildir; belirteyim.

Son olarak terimleri bilmeyince tabii ki "SSH falan demişsiniz o ne yav biz bilmyk" demeniz normal.

Javanın da araştırma sonuçlarına bakıp atsanız ve tek kaynaktan araştırmasanız daha iyi olacaktır.

Java'nın C ve C++'dan daha performanslı olduğuna dair bir tane kaynak atar mısınız acaba? Yukarıda da yazdım hangi kaynaktan bakarsanız bakın aynı benim dediğim sonuca vararsınız. Tek kaynaktan araştıran ben değilim bakınız yukarıda wikipedia atıldı aynı kaynakta bile Java daha yavaştır yazmakta.

Uzun uzun yazıyorum açıklıyorum ama maalesef anlamıyorsunuz. Tek kaynaktan araştıran ancak siz olabilirsiniz zira yukarıda her türlü kaynağı gösterdim.

Ayıca ben linuxun özelleştirilebilir olmadığını falan da söylemiyorum

Özelleştirilebilir olmadığını iddia ediyorsunuz diyen olmadı zaten; Windows'a göre daha performanssız olduğunu iddia ediyorsunuz. Şu cümleyi kime söylerseniz söyleyin sesli olarak gülecektir. Windows'un içerisindeki bin bir türlü izleme ve diğer şeyler için kullanılan gereksiz hizmet vardır.

eleştirilmeyi göze alamıyorsanız konu açmamanızı da önerebilirim

Kelimeleri öğrenin lütfen önce. Eleştiri demek konuyu eleştirmektir, öneri vermektir. Siz gelip bir iddia atıyorsunuz bende bu iddianızın yanlış olduğunu söylüyorum ve burada tartışıyoruz. Kimse size eleştirmeyin demiyor sadece tartışmanın sonu ve cevabı belli iken boşu boşuna 10 sayfa tartışmaya gerek yok; ha tartışmak isterseniz ben tartışırım tabii ki.

Bazı özellikler için ek yazılımdan kastın ne? Windows'da her şeyi Windows'mu yapıyor? Senin kullandığın tüm uygulamalar bugün 3. parti yazılımlar; Microsoft'dan hiç bir destek alamazsın onlarla alakalı. Onlarda üçüncü parti yazılım; onlarda ek yazılım.

Sistemi değiştiren yazılım diye bir şey yok; yazılım sistemi değiştiremez. Kerneli düzenleyip yeni bir linux dağıtımı olarak paylaşabilirsin ancak, ki bu da başka bir konu. Ubuntu veya CentOS gibi popüler dağıtımlarda bu saydıklarının hiç biri doğru değil.

ki bu linuxun açık kaynak olması ile çok tercih edilen şeylerdir

Yıl 2020 olmuş hala closed-source, bin tane izleyici gereksiz hizmet içeren bir de üstüne sizi izlemek, her şeyinizi bilmek ve verilerinizi satmak için para ödediğiniz uygulamaları; işletim sistemlerini; sosyal medya ağlarını savunuyorsunuz burada.

Bir şeyin açık kaynak olması kötü bir şey değil iyi bir şeydir; önce bunu öğrenin lütfen.

ve doğru yapılmazsa cpu yu etkiler.

Sistem düzenlemeyi Windows'da doğru yapmazsak cpu yu etkilemiyor, Linux'da etkiliyor böyle midir? Saçmalıyorsunuz şuan. CPU dediğiniz şey bir donanımdır ve kendi başında çalışır. İşletim sistemleri bunlara uygun olarak yazılır. CPU'ların uyumlu olduğu anakartlar, işletim sistemleri, bit modelleri bellidir.

Windows boşta en az 1-1.5GB ram yer iken Linux bu miktarın yanına bile yaklaşmaz. CPU konusunda da yine gereksiz hizmetler olmadığından çok daha öndedir. Nereden araştırırsanız araştırın bu sonuca varırsınız.

Hani diyorsunuz ya tek kaynaktan araştırmayı bırakın, buyrun size bir sürü kaynak. Benim tavsiyem sizde güzel bir ingilizce öğrenip saçma sapan komplo teorileri içeren kaynaklardan vazgeçin.

1582996084302.png

1582996128875.png

Dünya'daki en hızlı 500 süper bilgisayarın %90'ı Linux işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır.

1582996191800.png

Ben daha fazla koymaya üşendim, siz aşağıdaki linkten daha fazla sonucu inceleyebilirsiniz. Kendiniz test edin, Linux'u deneyin de demek isterdim ama bir Windows fanatiği olarak bunu yapmanız biraz zor, o yüzden daha fazla konumu kirletmeyin lütfen.

Keyifli günler.

S

Silinen üye 116132

Ziyaretçi
Size şunu söyleyeyim, uğraşacak durumda değilim. Her lafımı ya eksik anlıyorsunuz ya da özellikle yapıyorsunuz. Ben linux kullanıyorum fakat windows da kullanıyorum ve windows daha iyi. Linux da direk olarak görsel bir uzak bağlantı gerçekleştiremezsiniz, windowsta ise hem ftp hem de rdp var.

Java konusuna gelince ise, bu konuda deneyimliyim, şahsen cpp ve cs kullanmama rağmen java ya çoğu yerde yoğun olarak ihtiyaç duyuyorum. Java c tabanlı dillere göre daha mantıklı bir syntax a sahipken c makine diline yakındır. Bu çalıştırılmanın yanında derlenmeyi de işe sokar fakat java bytecode sayesinde, özellikle de java8 ve üstü, c tabanlı dillere göre hızlı çalışır. Bunun yanında cpp veya c ile gui yapmak saçmalıktır, java kullanmak crossplatforming açısından iyi olacaktır fakat cs de kullanılabilirken platformlararası değildir.
C ve Java karşılaştırılması şuna benzer, soğuk bir günde kahve mi sıcak bir günde limonata mı?
Ayrıca Javanın sitesinde ve oracle da test sonuçlarını detaylıca inceleyebilirsiniz.

LifeMCServer

Discord:

!?мυѕтαғα öɴcel#8713

Elmaslar
471
Puanlar
15.415
Yer
İstanbul
Minecraft
LifeMCServer
Facebook
mustafathegamer
Twitter
LifeMCServer
Size şunu söyleyeyim, uğraşacak durumda değilim. Her lafımı ya eksik anlıyorsunuz ya da özellikle yapıyorsunuz. Ben linux kullanıyorum fakat windows da kullanıyorum ve windows daha iyi. Linux da direk olarak görsel bir uzak bağlantı gerçekleştiremezsiniz, windowsta ise hem ftp hem de rdp var.

Java konusuna gelince ise, bu konuda deneyimliyim, şahsen cpp ve cs kullanmama rağmen java ya çoğu yerde yoğun olarak ihtiyaç duyuyorum. Java c tabanlı dillere göre daha mantıklı bir syntax a sahipken c makine diline yakındır. Bu çalıştırılmanın yanında derlenmeyi de işe sokar fakat java bytecode sayesinde, özellikle de java8 ve üstü, c tabanlı dillere göre hızlı çalışır. Bunun yanında cpp veya c ile gui yapmak saçmalıktır, java kullanmak crossplatforming açısından iyi olacaktır fakat cs de kullanılabilirken platformlararası değildir.
C ve Java karşılaştırılması şuna benzer, soğuk bir günde kahve mi sıcak bir günde limonata mı?
Ayrıca Javanın sitesinde ve oracle da test sonuçlarını detaylıca inceleyebilirsiniz.

Linux kullanan birinin "Windows daha iyi" deme ihtimali %0.1, Linux'da da görsel arayüz, uzak bağlantı, SFTP, SSH olduğunu bilmeme ihtimali ise 0.01%, sallamayın lütfen, bilmiyorsanız da gidin bilgilenin sonra gelin öyle tartışalım. Uzatmanın alemi yok.

windowsta ise hem ftp hem de rdp var.

Linux'da FTP/SFTP olmadığını size kim söyledi? Ayrıca uzak masaüstü (remote desktop connection) zaten Microsoft'un bulduğu bir isim/terimdir, Linux'da bu yüzden yoktur fakat aynı işi gören uzak bağlantı sistemleri vardır. Ayrıca SSH üzerinden root erişimi ile uzak masaüstü ile yaptığınız her işi yapabilirsiniz, aksini iddia ediyorsanız şu işlemi yapamazsınız diyin, nasıl yapacağınızı söyleyeyim.

Aklınız fikriniz basitlikte, hazırcılıkta, büyük şirketlere bilgilerinizi satması için para ödemekte.. Yazılım alanında yeni olduğunuz zaten open source, community tarafından geliştirilen, free-ware, büyük şirketler tarafından para makinesi olarak kullanılmayan yazılımlara karşı olmanızdan veya bu terimleri bilmemenizden çok belli ediyor kendini. Biraz Linux, Firefox falan kullanın, StackOverflow'da dolaşın, kendinize gelirsiniz belki.

Ha bu arada dünya üzerindeki her daldan geliştiricilerin %80'inden fazlasının da MacOS veya Linux kullandığını belirtmek isterim.

Ben linux kullanıyorum fakat windows da kullanıyorum ve windows daha iyi.

Şu kurduğunuz cümle kadar mantıksız bir cümle yok. Anlaşılan yazılım alanında kendinizi geliştirmeniz gerektiği gibi Türkçenizi de geliştirmeniz gerek. Madem Windows daha iyi neden "ben linux kullanıyorum", "fakat windows da kullanıyorum" diyorsunuz? Windows da kullanıyorum demek çoğunlukla Linux kullanıyorum demek. O halde neden kendiniz bile az kullandığınız şeyi insanlara dikte etmeye çalışmaktasınız? Ha tabii ben hiç hayatınız da bir kere Linux kullandığınıza bile inanmıyorum fakat, yine de varsayım yapsak bile vahim türkçeniz sayesinde ortaya bu soru işaretleri çıkmakta.

Java konusuna gelince ise, bu konuda deneyimliyim, şahsen cpp ve cs kullanmama rağmen java ya çoğu yerde yoğun olarak ihtiyaç duyuyorum.

Biz de deneyimli olmasaydık konuşmazdık herhalde. Bir çok programlama dili bilmekteyim, fakat konu burada nerede neye ihtiyaç duyduğunuz değil; zaten programlama dilleri bize sunulan araçlardır istediğinizi kullanabilirsiniz bazıları bazı alanlarda daha mantıklı/yaygın olur, vesaire. Burada tartıştığımız durum, sizin attığınız saçma iddia üzerinden çıkan "Java mı C/C++ mı performans olarak daha iyi?" tartışması. Ha bir de performans olarak Linux mu Windows'mu tartışması.

Bakın konu burada kolaylık olarak veya günlük kullanım olarak Windows'un mu Linux'un mu daha iyi olduğu veya syntax, cross-platform olarak Java'nın mı C++'nın mı iyi olduğu değil; tartışmamız performans üzerine, ve bu iki durumda da cevapların belli olduğu aşikar; on sayfa tartışmaya gerek yok burada, ha ama tartışalım diyorsanız ben tartışırım, sorun yok, ama bunun sonunda siz zararlı çıkarsınız.

"Ayrıca Javanın sitesinde ve oracle da test sonuçlarını detaylıca inceleyebilirsiniz."

Senden 2 sayfadır akamedik bir araştırma performans test sonucu istiyorum hala saçmalayıp başka iddialar atıp duruyorsun, oydu buydu şuydu araştırmaydı diye. Attığınız makalelerin hepsi Java hızlıdır iyidir güzeldir, gözle görülür performans kaybı olmaz diyor; bunu zaten bende diyorum bizde diyoruz herkes biliyor. Sorun şu ki o makalelerin hiç biri çıkıpta "Java en performanslı dildir, tüm dillerin efendisidir, Java forever, C is trash, C++ is trash, all other languages are basically trash" modunda bir şeyler demiyor. Bak özellikle abarttım ama cidden, bir tanesi bile performans olarak C'ye yakındır bile demiyor; hepsinde açıkca C ailesi dillerden performans açısından daha geride olduğu yazmakta. Bunun nedeni ise "Java c tabanlı dillere göre daha mantıklı bir syntax a sahipken c makine diline yakındır." dediğin gibi C'nin makine diline yakın olup daha native binary kod sunması.

java bytecode sayesinde, özellikle de java8 ve üstü, c tabanlı dillere göre hızlı çalışır.

Bytecode dediğin şey zaten Java'nın daha yavaş olmasının sebebi, direk makine koduna compile edilmiyor kod bytecode oluyor JVM'de yürütülüyor buda ekstra runtime overhead yapıyor.

Lütfen performans hakkında tartışıyorken bana çıkıp crossplatforming den syntax'dan bahsetme; yorumlarda Java C'yi performansta ikiye atlar diye atıp tutuyorsunuz bir şey bilmeden sonra sıkışınca efendim Java'nın syntaxı iyidir.. Yahu konumuz o değil ki?

Lütfen daha fazla konumu kirletmeyin, kendi saçma uçuk bolca komplo teorisi içeren fikirlerinizi kendinize saklayın.

S

Silinen üye 116132

Ziyaretçi
Efendim şimdi boş konuşmaya gerek yok, ben windowstaki verimi linuxta alamadım.
Ayrıca linux görsel değil demedim, görsel bir bağlantı sistemi yok dedim ki bu yüzden sunucularımda da tercih etmiyorum.

LifeMCServer

Discord:

!?мυѕтαғα öɴcel#8713

Elmaslar
471
Puanlar
15.415
Yer
İstanbul
Minecraft
LifeMCServer
Facebook
mustafathegamer
Twitter
LifeMCServer
Efendim şimdi boş konuşmaya gerek yok, ben windowstaki verimi linuxta alamadım.
Ayrıca linux görsel değil demedim, görsel bir bağlantı sistemi yok dedim ki bu yüzden sunucularımda da tercih etmiyorum.

Verimden kastınıza göre değişir, fakat performans açısından (yazılım performansı) genelleme yapmak doğru olmaz, yukarıda dediğim gibi siz daha rahat ediyor daha kolay buluyor olabilirsiniz, bu tamamen alışmak veya dizayn ile alakalı.

Sunucularda görsel bağlantı sisteminin olmaması zaten ekstra performans sağlayan bir şey, görsel bağlantı değil direk görsel zemin yoktur sunucularda, Linux dağıtımlarının iki sürümü olur birisi desktop/home dediğimiz görsel arayüzü olan diğeri ise daha çok sunucular için tasarlanan SSH/terminal bazlı görsel arayüzsüz sürüm.

Sunucunuzu desktop sürümüne de kurabilirsiniz fakat sunucular için görsel arayüz tercih edilmemesinin sebebi daha az RAM kullanımı ve daha fazla performans elde etmek; ne kadar az görsellik, arka plan işlemi olur ise performans o kadar yüksek oluyor.

Dediğim gibi tabii ki siz daha iyi buluyor, daha rahat ediyor veya tercih ediyor olabilirsiniz fakat konuda bahsettiklerim kendi önerilerimdir; önerilerime uymak zorunda değilsiniz ki konuda yazdığım çoğu şey maximum performans isteyenler için, yoksa işletim sisteminizden çok sunucunuzdaki eklentiler gibi faktörler daha önemli tabii ki.

sh6ke

Guard of the Silence

Discord:

stqson#1224

Elmaslar
129
Puanlar
6.595
Yer
İstanbul
Gerçekten de sunucu açacaklar için çok yararlı bir konu aynı zamanda ikileme arasında kalanlara da net bir cevap vermişsiniz diyebilirim.​

Tekel Mavisi

Odunlara Vur Vur Vur!

Discord:

Tekel Mavisi#8674

Elmaslar
11
Puanlar
0
Yer
Kocaeli
Bana göre windows

Bamo

Birisi mi Spawnlandı?
Elmaslar
0
Puanlar
0

Abdullahbyndr

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi
Elmaslar
2
Puanlar
8.710
Windows kullan

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı