Sol Reklam
Sağ Reklam

İnceleme Solar Ash İnceleme

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

mcyarali

Birisi mi Spawnlandı?

Discord:

yokbabba

Elmaslar
0
Puanlar
70
Minecraft
gaddar

Hyper Light Drifter'ın geliştirici ekibi olan Heart Machine'in bizlerle buluşturduğu ikinci oyun Solar Ash bu yılın sürpriz yapımlarından.​

Öncelikle, nedendir bilmem ama Solar Ash‘in hikayesi beni gerçekten içerisine çekti. Ultravoid’in içerisindeki Rei, sersemlemiş ve kafası karışmış bir şekilde uyanıyor. O bir boşluk koşucusu, yani ileri teknolojinin yardımıyla kara delikleri araştıran bir kişi. Ne yazık ki Ultravoid, Rei’nin ana gezegeni kendi boşluğunda kapana kısılmış olağanüstü büyük bir kara delik.

Zaman çok önemli; Rei, kara deliği yok etmek ve gezegenini kurtarmak için tasarlanmış bir cihaz olan Starseed‘i etkinleştirmek için bir ekibin parçası olarak Void’e gönderildi ancak müttefikleri ortadan kayboldu ve Ultravoid’in mürekkep benzeri canavarlar şeklinde doğal savunmaları mevcut. Sıkmayan dövüşler ve etkileyici bulmacalar ile dolu olan bu etkileyici yüksek hızlı aksiyon platform oyununda Rei’nin yaşadıklarının sonucunu gerçekten görmelisiniz.

Solar Ash İncelemesi: Dövüş ile Bulmacanın Kombinasyonu

Solar Ash İnceleme

Starseed‘i etkinleştirmek, Ultravoid’in bir avuç biyomu üzerinde hakimiyeti elinde tutan altı adet Remnants yani devasa canavarları öldürmeniz gerek. Bu devleri uyandırmak, manzaralara dağılmış onlara bağlı dev gözbebeklerini yok etmeyi içeren ilk adım. Neyse ki, Rei çevik bir kaşif. Solar Ash tamamen hareketin akışıyla ilgili ve Ultravoid’in etrafından dolaşmak gerçekten harika.

Rei’nin pateni hızlı ama kontrollü; En güvencesiz alanlarda bile, benim hatam olmadığında asla kontrolü kaybetmedim. Daha da iyisi, yavaşlamam gereken anlardan sonra hızını anında geri kazanan bu karakter cidden beni memnun etti. Platformların ve rayların ustaca yerleştirilmesi sayesinde yüzen harabeler, köpüren lav havuzları ve asit şelaleleri üzerinde gezerken çok eğlendim. Ne kadar uzağa zıplarsam zıplayayım üzerine inebileceğim bir alan vardı.

Kilitlendiğiniz tutma noktaları, ağır çekim nişan alma mekaniği ve platform bulmacalarına mükemmel bir uyum içerisinde tasarlanmış. Keşke raylar arasında geçiş daha hızlı olsaydı. Rei’nin hızı ve ne kadar uzağa fırlatabileceği düşünüldüğünde, yakınlıkları göz önüne alındığında rayları aşmak bana kolay geldi.

Solar Ash İnceleme

Yeni bir biyoma adım attığımda düzenli olarak “vay be” dedim. Solar Ash çok güzel. Çarpıcı renk paleti ve neredeyse küresel bir dünya tasarımı, deneyime rüya gibi bir kalite katmış. Bu kozmik oyun alanının etrafında imkansız gibi görünen açılardan yukarı ve aşağı kayabilirsiniz; Ters çevrilmiş manzaralara bakmak her zaman tuhaf bir zevk. Her alanda, hızla solan mantar sporlarını eşleşen renkli düğümlere taşımak ve sarmaşıkları filizlendirmek gibi hareketinizden yararlanan eğlenceli anlar mevcut.

Oyundaki her şey sizi hareket halinde tutmak için tasarlanmış ve bu basit ama tatmin edici hack and slash dövüşü ile birleşince her şey kusursuz olmuş. Çoğu düşman sadece birkaç vuruştan sonra ölüyor, yani onları durmadan öldürebilirsiniz. Saldırılarından ustaca kaçarken düşmanları zarif bir şekilde ortadan kaldırmak beni oyunun sonuna kadar sıkmadı. En sevdiğim karşılaşmalar Remnants‘a karşı oldu.

Solar Ash İncelemesi: Hareketli Bulmaca Tasarımı

Solar Ash İnceleme

Remnants isimli bu devasa canavarlar, iki ayaklı bir savaşçı veya uçan yarasa benzeri bir yaratık da dahil olmak üzere farklı şekil ve boyutlarda tasarlanmış. Esasen hareketli platform bulmacaları gibiler ve her aşamada becerilerinizin son sınavları olacaklar. Vücutlarındaki düğümleri hızla parçalamak için kıvranan formları arasında yarışmak, nefesimi tutmama ve onları geçtiğimde inanılmaz tatmin olmamı sağladı. Hata yapmak ve buharlaşarak yere geri dönmek sinir bozucu ancak bu genellikle platform oluşturmamdaki hatalı bir seçimden kaynaklanıyordu ve çoğu zaman aksiyona çok hızlı geri döndüm.

Solar Ash‘in zarif ve temiz genel tasarımını da takdir ediyorum. Rei için karmaşık mekanikler ve hatta yeni yetenekler beni rahatsız etmiyordu. Karakterimiz tüm oyun boyunca sağlık geri yükleme saldırıları veya artırılmış hız artırma gibi faydalı pasif güçlendirmeler sunan koleksiyon kıyafetleriyle aynı küçük beceri setini koruyor; Yol boyunca, yalnızca sağlığınızı yükseltmek için kullanılan plazma biçiminde para topluyorsunuz.

Tuhaf bir şekilde, her Remnants’ı yenmek sağlığınızı bir derece azaltıyor. Aynı kaybolan sağlık noktasını yeniden kazanmak için sürekli binlerce plazma harcamanın oyun mekaniği açısından ne anlama geldiğinden emin değilim, ama bu özelliği hiç beğenmediğimi kesinlikle söyleyebilirim.

Solar Ash İncelemesi: Çaresizlik ve Umut Dolu Bir Hikaye

Solar Ash İnceleme

Solar Ash’in her şeye rağmen çaresizlik ve umutla ilgili sürükleyici hikayesi beni içerisine çekti. Tüm türünün ağırlığını istemeden yüklenen bir çaylak olan Rei ile adeta bütünleştim. Hikaye, onun neredeyse inatçı iyimserliğini ve görev duygusunu arka plana itmeden harika bir şekilde aktarılmış. Solar Ash’in hikayesini hiç umursamayacağıma emindim ve tam tersini hissederek oyunu bitirdiğim için çok şaşırdım.

Dünyanın etrafında koşmak eğlenceli ancak Ultravoid’in tarihini ortaya çıkaran kenarlardaki ilgi çekici bilgileri özümsemek için sürekli yavaşladım. Günlük girişleri, Void’de sıkışıp kalanlardan büyüleyici hayatta kalma hikayeleri anlamanın başka bir yolu. Bu hikaye kırıntıları; Yan görevler olarak konumlandırılırken, Rei’nin müttefiklerinin trajik kavislerini ve hayatta kalan birkaç NPC’yi ortaya çıkarmak, Rei’nin karakter gelişimini ve hikayenin kayıp, pişmanlık ve izolasyon ana temalarını beslediği için bence hikayeyi anlamak için çok kritik.

Örneğin çok çarpıcı bir hikaye; Void’in bir yerlisinin, ırkının yaşam ve ölüm döngüsünü sürdürmek için kendilerini feda etme geleneğiyle boğuşmasını anlatıyordu ve ben yine çok etkilendim.

Solar Ash İncelemesi: Sonuç

Solar Ash İnceleme

Solar Ash, gerçekten eğlenceli tasarlanan bir dünya içerisinde saatlerce koşmamı sağladı. Başlarda sırf dünyayı izlemek için öylesine ilerlerken; Kalan saatlerde, oyunun sürükleyici hikayesinin sonucunu görmek için koşuyordum.

Solar Ash, stili kadar oynanış mekanikleri ve hikayesi ile de öne çıkan, tamamen eğlenceli bir uzay macerası. Anlattıklarım sizin de ilginiz çektiyse, devasa bir kara deliği keşfedin ve güçlü bir cihazı etkinleştirmek için devasa canavarları öldürerek gezegeninizi tüketmesini önleyin.

Oyunu 99 TL karşılığında Epic Games Store üzerinden satın alabilirsiniz. Oyun bugün içerisinde erişime açılacak ve 9 Aralık’a kadar yüzde 10 indirim ile 89 TL ödeyebilirsiniz.

mMoreos

Bir Kömür Göründü Kaptanım!
Sunucu Sahibi

Discord:

Moreos#0001

Elmaslar
19
Puanlar
2.370
Minecraft
Moreoss
oyun güzel fakat pahalı geldi bana

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı