Sol Reklam
Sağ Reklam

Rehber Skript İle Özel Setler Yapmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

HaciGandalf

Katniss Everdeen

Discord:

HaciGandalf#2689

Elmaslar
73
Puanlar
9.035
Yer
Türkiye / İstanbul
Discord İzni
Herkese merhabalar. Bugün sizlere istediğiniz özelliklere sahip zırhları nasıl yaparsınız bunu göstereceğim.

Biraz sonra anlatacağım şeyler size biraz karışık gelebilir fakat belirttiğim pluginleri kullanmazsanız işiniz daha da karışık bir hale gelebilir.

*Kullanırsanız işinizi kolaylaştıracak eklenti: İtemEdit

Kod:
on armor equip:
    if the custom model data of the player's helmet is 9999:
        if the custom model data of the player's chestplate is 9998:
            if the custom model data of the player's leggings is 9997:
                if the custom model data of the player's boots is 9996:
                    set {zirh::%player%} to true
                    send "&6Alev Setinin &fözellikleri &aaktif!"

on armor equip:
(Oyuncu zırh giydiği zaman aşağıdaki işlemleri yapar)

(Oyuncunun giydiği kaskın custom model datasının 9999 olup olmadığını kontrol eder. Eğer 9999 değilse işlem iptal olur)

Bu kontrol ettirme işlemini eşyanın ismini yada lore kısmını kontrol ettirip yapabilirsiniz. Fakat oyuncu eşyanın ismini değiştirdiği zaman özelliği kullanamaz. Bu nedenle en iyi yöntem custom model data kullanmaktır. Belirttiğim eklentinin haricinde başka eklentiler ile de eşyalara özel custom model data atayabilirsiniz.

Custom Model Data Nedir ?

Genellikle özel eşyalara doku paketi yapmak için kullanılır. Eşyaya özel bir kod atar ve diğer eşyalardan ayırır. Peki ya elimizdeki eşyaya nasıl custom model data verebiliriz. İtemEdit plugini ile bunu yapmak çok kolaydır. Elinize custom model data atamak istediğiniz eşyayı alıp /ie custommodeldata (atamak istediğiniz numara)

Size sunduğum skriptin çalışması için eşyaları belirtilen custom model dataları vermeniz gerekiyor.

Yapmak istediğiniz kaskı elinize alıp /ie custommodeldata 9999 yazın
Zırh: /ie custommodeldata 9998
Pantolon: /ie custommodeldata 9997
Bot: /ie custommodeldata 9996

İtemEdit Eklentisini indirmeden skripti denemek isteyenler için:

/give @s minecraft:diamond_helmet{CustomModelData:9999}
/give @s minecraft:diamond_chestplate{CustomModelData:9998}
/give @s minecraft:diamond_leggings{CustomModelData:9997}
/give @s minecraft:diamond_boots{CustomModelData:9996}

Komutlarını girerek eşyaları eklenti indirmeden alıp kolaylıkla deneyebilirsiniz.

En basit hali ile oyuncunun ismine özel bir kapı açar diyebiliriz. Oyuncu özel setin tüm parçalarını giydiği zaman bu kapı oyuncuya açılmış olur. Bu sayede oyucuya giydiği özel set ile yapacağı özellikleri yapma yetkisi verebiliriz.

Oyuncu bütün zırh parçalarını giydiği zaman ona bütün parçaları giydiğini belli etmemiz için gönderdiğimiz mesaj.

Bu skript ile oyuncunun özel seti giyip giymediğini kontrol ettirdik. Şimdi ise özel setimize bir özellik yapacağız.

Özellik: Oyuncu lava düştüğü zaman ona 30 saniyelik Ateş Direnci etkisi verir. Bekleme Süresi 5 dakika

Kod:
on damage of a player:
    victim is player:
        if damage cause is lava:
            if {zirh.%victim%} is true:
                if {beklemesuresi.%victim%} is not set:
                    apply potion of fire resistance of tier 1 to victim for 30 seconds
                    send title "&6Alev Seti!" with subtitle "&f30 Saniyelik Ateş Direnci Kazandın." to victim for 2.5 seconds
                    set {beklemesuresi.%victim%} to 1
                    wait 300 seconds
                    delete {beklemesuresi.%victim%}

on damage of a player:
(Oyuncu hasar alırsa)

victim is player:
(Hasarı alan kişi bir oyuncu ise)

if damage cause is lava:
(Aldığı hasar lav hasarı ise)

(Yukarıda da anlattığım gibi oyuncunun özel seti giyip giymediğini kontrol eder. Giymişse alt satıra geçer)

(Burada da bir kontrol etme işlemi var. Yukarıda oyuncunun bütün parçaları giyip giymediğini kontrol etmek için kullandığınız kapı olayını şimdi de bekleme süresi eklemek için kullanıyoruz. beklemesuresi kapısı kapalıysa alt satıra geçip işlemleri uyguluyor. Fakat kapı açıksa işlemleri uygulamadan geçiyor.)

(Oyuncuya 1. Seviye Ateş Direnci etkisini 30 saniyelim olarak verir.)

send title "&6Alev Seti!" with subtitle "&f30 Saniyelik Ateş Direnci Kazandın." to victim for 2.5 seconds
(Yeteneğin kullanıma girdiğini oyuncuya belirtmek için ekranına bir yazı çıkartıyoruz. Sadece 'send' kullanarak bunu sohbete de yazdırabilirsiniz. Tamamen hayal gücünüze kalmış.)

(beklemesuresi kapısını açar. Bu da yeteneğin sürekli kullanılmasını engellemek için kullanılıyor. Yani bekleme süresi ekliyor. Başka bir yöntem ile de bekleme süresi ekleyebilirsiniz. Dediğim gibi hayal gücünüze kalmış bir olay.)

wait 300 seconds
(İşlemi 300 saniye bekletip aşağıdaki işlemi uygulatır.)

(300 saniye beklendikten sonra beklemesuresi kapısını açar ve yeteneğin tekrar kullanılmasını sağlar.)

Şimdi ise son işleme geldik. Oyuncu zırhı çıkardığı zaman yeteneği kullanmamalı. Bunu da ayarladıktan sonra işimiz bitecek.

Kod:
on armor unequip:
    if {zirh::%player%} is true:
        if custom model data of player's helmet is not 9999:
            remove fire resistance from player
            set {zirh::%player%} to false
            send "&6Alev Setinin &fözellikleri &cdevre dışı!"
        if custom model data of player's chestplate is not 9998:
        if custom model data of player's leggings is not 9997:
        if custom model data of player's boots is not 9996:

on armor unequip:
(Oyuncu bir zırh parçasını çıkarınca)

(zirh kapısı açıksa aşağıdaki işlemleri yapar. zirh kapısının açık olup olmadığını kontrol etmek demek oyuncu alev setini giyiyor mu diye kontrol etmek ile aynı şeydir.)

(Oyuncunun kask bölümündeki eşyanın custom model datası 9999 değilse aşağıdaki işlemleri uygular. Bunu yapmamızın sebebi ise oyuncunun alev setini giyip giymediğini kontrol etmektir.)

(Oyuncu alev setini giyip özelliğini çalıştırdıktan sonra zırhı çıkarttığı zaman zırhın özelliğinden aldığı ateş direnci etkisini kullanmasın diye üzerindeki ateş direnci etkisini sildiriyoruz. Bunu yapmazsak zırhı giyip yeteneği çalıştırıp etkiyi alıp başka zırhlar giyebilirler. Bunun olmasını istemeyiz.)

(Oyuncunun zirh kapısını kapatıyoruz. Çünkü oyuncu bütün zırh parçalarını giymiyor ve özellikleri kullanmamalı. Bu sebeple zirh kapısını kapatıyoruz.)

(Oyuncuya bütün zırh parçalarını giymediğini belirtmek için bir mesaj gönderiyoruz.)

Konumu okuduğunuz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Attığım kodlarda bir hata olursa ya da kendinize özel bir zırh yaparken bir hata ile karşılaşırsanız bana discord üzerinden ulaşabilirsiniz seve seve yardımcı olurum.

Discord: HaciGandalf#2689

Son düzenleme:

sinyorelder

Yani wow, adalet kalmamış
Koordinatör
MinePass

Discord:

sinyorelder

Elmaslar
679
Puanlar
8.085
Discord İzni
Minecraft
iELDER
Özel eşyalar yapmak isteyenler için fazlasıyla öğretici bir makale ellerine sağlık.

HaciGandalf

Katniss Everdeen

Discord:

HaciGandalf#2689

Elmaslar
73
Puanlar
9.035
Yer
Türkiye / İstanbul
Discord İzni

Muya

Fırında Isıttığım İlk Taş

Discord:

Muya#0728

Elmaslar
44
Puanlar
3.870
Minecraft
Muya
güzel anlatım eline sağlık

HaciGandalf

Katniss Everdeen

Discord:

HaciGandalf#2689

Elmaslar
73
Puanlar
9.035
Yer
Türkiye / İstanbul
Discord İzni

iOnurReis

Herkes yalan söyler.

Discord:

OnurTncblk#8973

Elmaslar
246
Puanlar
14.635
Yer
Cehennet
Minecraft
iOnurReis
Şimdi olayı tam anlamadım aga ItemEdit eklentisini kullanırsak skripte ihtiyaç yok mu?

Turgutt

Koydum Çalışma Masasını

Discord:

Turgut#7556

Elmaslar
10
Puanlar
970
Minecraft
Turgutt
Aga konuyu okudum baya detaylı anlatmışsın ama ben full seti giydiğinde ateş direnci vs. vermesini istemiyorum. Sadece durability si değişecek ve repair atıldığında veya enchant basıldığında durability sinin değişmemesini istiyorum.

HaciGandalf

Katniss Everdeen

Discord:

HaciGandalf#2689

Elmaslar
73
Puanlar
9.035
Yer
Türkiye / İstanbul
Discord İzni
Şimdi olayı tam anlamadım aga ItemEdit eklentisini kullanırsak skripte ihtiyaç yok mu?
itemedit eklentisi sadece eline aldığın eşyaya kolaylıkla custom model data atamanı sağlıyor. İşi yapan şey skript skript olmazsa çalışmaz. Custom model datayı oyun içerisindeki komutlar ile atayabilirsin fakat biraz daha karışık o yüzden bu eklentiyi kullanın diyorum.

HaciGandalf

Katniss Everdeen

Discord:

HaciGandalf#2689

Elmaslar
73
Puanlar
9.035
Yer
Türkiye / İstanbul
Discord İzni
Aga konuyu okudum baya detaylı anlatmışsın ama ben full seti giydiğinde ateş direnci vs. vermesini istemiyorum. Sadece durability si değişecek ve repair atıldığında veya enchant basıldığında durability sinin değişmemesini istiyorum.
Bugüne kadar öğrendiklerime göre bir eşyanın durabilitysini değiştirmek mümkün değil. Galiba mod gerektiriyor. Ama zırhın diğerlerinden daha yavaş kırılması için eşyaya zırh sertliği ekleyebilirsin. Zırhın daha yavaş kırılmasını sağlar. Fakat bu özellik yeni sürümlerde var yani 1.8 vs. gibi sürümlerde zırh sertliği yok. https://prnt.sc/10fzzsd Zırh sertliği eklemek için attiribute olayını kullanman lazım biraz araştırma ile nasıl yapıldığını bulabilirsin. Hatta rehberde bahsettiğim İtemEdit plugini ile de kolaylıkla yapabilirsin.

why_shiro

Aerospace Nerd
Emekli

Discord:

why_shiro

Elmaslar
252
Puanlar
7.295
Yer
Türkiye
Discord İzni
Minecraft
GrimOK
Twitter
whyshiro_
Kodun anlaşılabilir olması ve ek olarak kodunuzdaki fonksiyonları açıklamanız çok düşünceli bir hareket olmuş. Kendisini geliştirmek isteyen arkadaşlar için ideal bir rehber örneği. İleriki zamanlarda farklı rehberlerinizi de görmek isteriz :;p​

HaciGandalf

Katniss Everdeen

Discord:

HaciGandalf#2689

Elmaslar
73
Puanlar
9.035
Yer
Türkiye / İstanbul
Discord İzni
Kodun anlaşılabilir olması ve ek olarak kodunuzdaki fonksiyonları açıklamanız çok düşünceli bir hareket olmuş. Kendisini geliştirmek isteyen arkadaşlar için ideal bir rehber örneği. İleriki zamanlarda farklı rehberlerinizi de görmek isteriz :;p​
Değerli yorumun için çok teşekkür ederim :<3:

Deleted User 131734

Nerelerdesin Be Zümrüt?
Elmaslar
422
Puanlar
4.075
Yer
Avusturya
Güzel bir konu ilerde Lazım Olabilir. teşekürler

Lasty

Bir Kömür Göründü Kaptanım!
Emekli
Hosting Görevlisi

Discord:

Lasty#0001

Elmaslar
98
Puanlar
2.775
Minecraft
Last0y
Sunucum için böyle bir şey arıyodum,ellerine sağlık işimi gördü.

UnfameTowny

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi
Elmaslar
5
Puanlar
135
Herkese merhabalar. Bugün sizlere istediğiniz özelliklere sahip zırhları nasıl yaparsınız bunu göstereceğim.

Biraz sonra anlatacağım şeyler size biraz karışık gelebilir fakat belirttiğim pluginleri kullanmazsanız işiniz daha da karışık bir hale gelebilir.

*Kullanırsanız işinizi kolaylaştıracak eklenti: İtemEdit

Kod:
on armor equip:
        if the custom model data of the player's chestplate is 9998:
            if the custom model data of the player's leggings is 9997:
                if the custom model data of the player's boots is 9996:

on armor equip:
(Oyuncu zırh giydiği zaman aşağıdaki işlemleri yapar)

(Oyuncunun giydiği kaskın custom model datasının 9999 olup olmadığını kontrol eder. Eğer 9999 değilse işlem iptal olur)

Bu kontrol ettirme işlemini eşyanın ismini yada lore kısmını kontrol ettirip yapabilirsiniz. Fakat oyuncu eşyanın ismini değiştirdiği zaman özelliği kullanamaz. Bu nedenle en iyi yöntem custom model data kullanmaktır. Belirttiğim eklentinin haricinde başka eklentiler ile de eşyalara özel custom model data atayabilirsiniz.

Custom Model Data Nedir ?

Genellikle özel eşyalara doku paketi yapmak için kullanılır. Eşyaya özel bir kod atar ve diğer eşyalardan ayırır. Peki ya elimizdeki eşyaya nasıl custom model data verebiliriz. İtemEdit plugini ile bunu yapmak çok kolaydır. Elinize custom model data atamak istediğiniz eşyayı alıp /ie custommodeldata (atamak istediğiniz numara)

Size sunduğum skriptin çalışması için eşyaları belirtilen custom model dataları vermeniz gerekiyor.

Yapmak istediğiniz kaskı elinize alıp /ie custommodeldata 9999 yazın
Zırh: /ie custommodeldata 9998
Pantolon: /ie custommodeldata 9997
Bot: /ie custommodeldata 9996

İtemEdit Eklentisini indirmeden skripti denemek isteyenler için:

/give @s minecraft:diamond_helmet{CustomModelData:9999}
/give @s minecraft:diamond_chestplate{CustomModelData:9998}
/give @s minecraft:diamond_leggings{CustomModelData:9997}
/give @s minecraft:diamond_boots{CustomModelData:9996}

Komutlarını girerek eşyaları eklenti indirmeden alıp kolaylıkla deneyebilirsiniz.

En basit hali ile oyuncunun ismine özel bir kapı açar diyebiliriz. Oyuncu özel setin tüm parçalarını giydiği zaman bu kapı oyuncuya açılmış olur. Bu sayede oyucuya giydiği özel set ile yapacağı özellikleri yapma yetkisi verebiliriz.

Oyuncu bütün zırh parçalarını giydiği zaman ona bütün parçaları giydiğini belli etmemiz için gönderdiğimiz mesaj.

Bu skript ile oyuncunun özel seti giyip giymediğini kontrol ettirdik. Şimdi ise özel setimize bir özellik yapacağız.

Özellik: Oyuncu lava düştüğü zaman ona 30 saniyelik Ateş Direnci etkisi verir. Bekleme Süresi 5 dakika

Kod:
on damage of a player:
    victim is player:
        if damage cause is lava:
                    wait 300 seconds

on damage of a player:
(Oyuncu hasar alırsa)

victim is player:
(Hasarı alan kişi bir oyuncu ise)

if damage cause is lava:
(Aldığı hasar lav hasarı ise)

(Yukarıda da anlattığım gibi oyuncunun özel seti giyip giymediğini kontrol eder. Giymişse alt satıra geçer)

(Burada da bir kontrol etme işlemi var. Yukarıda oyuncunun bütün parçaları giyip giymediğini kontrol etmek için kullandığınız kapı olayını şimdi de bekleme süresi eklemek için kullanıyoruz. beklemesuresi kapısı kapalıysa alt satıra geçip işlemleri uyguluyor. Fakat kapı açıksa işlemleri uygulamadan geçiyor.)

(Oyuncuya 1. Seviye Ateş Direnci etkisini 30 saniyelim olarak verir.)

(Yeteneğin kullanıma girdiğini oyuncuya belirtmek için ekranına bir yazı çıkartıyoruz. Sadece 'send' kullanarak bunu sohbete de yazdırabilirsiniz. Tamamen hayal gücünüze kalmış.)

(beklemesuresi kapısını açar. Bu da yeteneğin sürekli kullanılmasını engellemek için kullanılıyor. Yani bekleme süresi ekliyor. Başka bir yöntem ile de bekleme süresi ekleyebilirsiniz. Dediğim gibi hayal gücünüze kalmış bir olay.)

wait 300 seconds
(İşlemi 300 saniye bekletip aşağıdaki işlemi uygulatır.)

(300 saniye beklendikten sonra beklemesuresi kapısını açar ve yeteneğin tekrar kullanılmasını sağlar.)

Şimdi ise son işleme geldik. Oyuncu zırhı çıkardığı zaman yeteneği kullanmamalı. Bunu da ayarladıktan sonra işimiz bitecek.

Kod:
on armor unequip:
        if custom model data of player's chestplate is not 9998:
        if custom model data of player's leggings is not 9997:
        if custom model data of player's boots is not 9996:

on armor unequip:
(Oyuncu bir zırh parçasını çıkarınca)

(zirh kapısı açıksa aşağıdaki işlemleri yapar. zirh kapısının açık olup olmadığını kontrol etmek demek oyuncu alev setini giyiyor mu diye kontrol etmek ile aynı şeydir.)

(Oyuncunun kask bölümündeki eşyanın custom model datası 9999 değilse aşağıdaki işlemleri uygular. Bunu yapmamızın sebebi ise oyuncunun alev setini giyip giymediğini kontrol etmektir.)

(Oyuncu alev setini giyip özelliğini çalıştırdıktan sonra zırhı çıkarttığı zaman zırhın özelliğinden aldığı ateş direnci etkisini kullanmasın diye üzerindeki ateş direnci etkisini sildiriyoruz. Bunu yapmazsak zırhı giyip yeteneği çalıştırıp etkiyi alıp başka zırhlar giyebilirler. Bunun olmasını istemeyiz.)

(Oyuncunun zirh kapısını kapatıyoruz. Çünkü oyuncu bütün zırh parçalarını giymiyor ve özellikleri kullanmamalı. Bu sebeple zirh kapısını kapatıyoruz.)

(Oyuncuya bütün zırh parçalarını giymediğini belirtmek için bir mesaj gönderiyoruz.)

Konumu okuduğunuz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Attığım kodlarda bir hata olursa ya da kendinize özel bir zırh yaparken bir hata ile karşılaşırsanız bana discord üzerinden ulaşabilirsiniz seve seve yardımcı olurum.

Discord: HaciGandalf#2689

Ellerinize sağlık, skripte yeni başlayanlar için çok faydalı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı