Sol Reklam
Sağ Reklam

SILMARILLION| Lord of The Rings evreninin mitolojisi! Dünyanın en geniş fantastik evreni!

Mega Team

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi
Elmaslar
28
Puanlar
0
Yer
İstanbul
Minecraft
eksen4
Öncelikle Silmarillion, Silmaril demektir. Silmaril ise adı gibi cool olan 3 tane havalı lambaya tekabul ediyor :)
Silmariller:

indir.jpg

indir (1).jpg

Silmarillion kitabı filmlerden aşina olduğunuz ve birçok(ama birçok!) oscar, ödül almış olan Lord of the Ring (Hobbit filmleride dahil fakat filmleri rezalet olduğu için konuşmak istemiyorum)evreninin yaradılış hikayesinin anlatan 600-800 sayfalık bir kitaptır. Uzunluk yayınevine göre değişir. ama genellikle 700 civarlarındadır.

Öncelikle çok spoiler vermeden LOTR'a değinerek bu kitabı size anlatacağım. Ayrıca bunu okuyan sen hala Lord of The Rİngs gibi bir filmi orda burda gördüğün sahneler yüzünden önyargı edinip izlemedeysen artık izle! Çünkü benimde önyargılarım vardı. Sonuçta kılıçlı mılıçlı ortaçağ hikayesidir diye düşünmüştüm fakat izlediğimde hayatım değişti düzenim değişti hemen kitaplarına sarıldım falan. Bu evren çok geniş ve birçok fantastik hikaye buradan etkilenmiştir. Mesela Game of Thrones'un yazarı, biz ancak Tolkien'in(Bu evrenin yazarı) yolundan gidebiliriz demiştir. Her neyse.

LOTR'dan bildiğiniz Sauron aslında bilinenin aksine bir Tanrı değildi. Çeyrek Tanrı gibi bir varlıktı. Maia'ydı. Sauron'dan çok daha kötücül bir güç vardı ki o da Sauron'un hizmet ettiği efendisi, uzun çağlar boyunca orta dünyayı ve Baş Tanrı olan Eru'ya hizmet eden tanrıları oldukça rahatsız edip birçok gözyaşı döken Melkor'du.

Melkor:
indir (2).jpg

indir (3).jpg

Melkor yaratılan diğer 14 tanrı yani Valar, Baş Tanrı Eru'ya müzik yaparken müziği bozmuş ve kendi notalarını çalmaya çalışmıştı. Burada başlayan bencillik ve kaos duyguları ile birlikte Melkor yaşayan ve bilinen en kudretli elf olan ve ruhu ateşi andıran Feanor'un babası yüksek elf kralı Finwe'yi öldürmüş ve Silmarilleri büyük(baya baya büyük hemde) örümcek Ungoliant ile birlikte çalmıştır.

Büyük örümcek Ungoliant: (Şu aşağıdaki ışık tutan küçük bir insan gibi görünen Melkor. Düşünün artık Ungoliant'ın ne kadar büyük olduğunu)

images.jpg

Tüm bu olanlardan sonra belki de çıldıran Noldor elf hanedanı toplanarak yeminler etmiş ve Melkor'un peşinden gitmiştir. Bunun uğrunda başarısız olmuşlar ve Feanor ölmüştür.

En kudretli elf Feanor:
indir (6).jpg

indir (5).jpg

Her ne kadar başarısız olsalarda yine bir noldor elfi olan Fingolfin(bu adam tam bi adam) Melkor ile vs atmış ve ona birçok yara vermiştir. Yine de ölmüştür. Bu arada Melkor'un bilinen böyle iki tür yarası vardır. Birisi bu filmlerde gördüğünüz kartalların liderinin yaptığı yara diğeri ise Fingolfin'in fight'ında. Böylece Melkor'un uzun sürecek bir elf düşmanlığı ile birlikte birçok savaş girecek ve ancak valar'ın orta dünyaya gelip Melkor'u sonsuza dek ortadan kaldırmak istemesiyle ortadan kalkacaktır.(Burda Tulkas'ın Melkor'a attığı dayağın hype seviyesine ulaşabilecek herhangi başka bir fight bulamadım ben.)

Fakat Melkor'dan sonra hala onun yaratmış olduğu bazı balroglar, ejderhalar, kötücül şeyler ve en kudretisi Sauron hala hayattaydı. Çok uzun süre sonra Sauron yine hain planları ile orta dünyada kaosu yeşertecektir ve yapacağı tüm şeyler en sonunda Yüzük Savaşı ile son bulacaktır.
(Bu kısa infoların ardından eğer evrene hakim biri varsa hatalar olabilir. Çok uzun süre önce okumuştum kitabı ve hani 700 sayfa kitap.)

Ek not:

Bu evrende en kudretli yaratıklardan birisi de ejderhalar idi ve bunların arasında biri var ki şuan kadar yazılan tüm fantastik eserlerdeki en büyük ejderha olarak geçer. bkz:

Ancalagon The Black= sıranın en başındaki Smaug, hobbitde çok büyük sandığınız ejderha :D en sondaki ise yazdığı üzere Ancalagon.)

71177065_168140457586836_2528699618243359633_n.jpg

34cfb316698ec46e3adac8b3f405b8a5.jpg

Silmarillion satın almak için: (34 TL)

AYRICA BU EVREN İÇİN İÇERİK ÜRETEN EN BAŞARILI BULDUĞUM KİŞİ İSE SEVGİLİ MURAT SÖNMEZ! Kanalında birçok video bulabilir kitabı okumuş kadar olmasanız bile Murat abimizin harika diksiyonu ile birlikte bu evreni kavrayabilirsiniz. Murat Sönmez:
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ayrıca Tolkien'in hayatını anlatan birde film çekilmiştir. İnternetten kolayca bulabilirsiniz.

Ekler

• indir (4).jpg
    indir (4).jpg
    7,6 KB · Görünt.: 63
Son düzenleme:
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı