Sol Reklam
Sağ Reklam

Satranç

G

Garp

Ziyaretçi
bugün sizlere satranç hakkında ufak bilgiler vereceğim. Unutmayın satranç hakkında ufak bilgiler vereceğim, satrançın tarihçesini anlatmayacağım. Belki başka bir konumda anlatırım belli mi olur? :;p:D​

Satranç.jpg

Satranç
Uzun zamandır satranç oynayan biri olarak şunları söylemek istiyorum, Satranç gerçekten zevkli ve bir o kadar eğlenceli bir oyun. Biz okulda hergün, evet istisasız hergün satranç oynuyoruz (6-7 kişi oynuyoruz.). Sınıfımızdaki kızların bize dediği şey aynen şu "Yine mi oynuyorsunuz?, Sıkılmıyor musunuz?". Evet sıkılmıyoruz. Neyse konuyu dağıtmadan satranç oldukça eğlenceli ve güzel bir oyun, bakarsınız @SydeFQ, @smt287, @Cremranyec78, @Hai ve @Xyria ortak bir karar ile MC-TR Satranç Turnuvası düzenlerler. :D:;p

Satranç Tahtası
Satranç Tahtası, bir beyaz bir siyah olmak üzere 64 kareden oluşan bir bölgedir. Tahtanın sağ ve alt taraflarında sayılar ve harfler yazmaktadır. Bu harfler ve sayılar kordinatları oluşturur. Standart oyun moduna göre tahta üzerine 16 siyah, 16 beyaz taş bulunmalıdır. Taş tür ve sayıları ise şu şekilde olmalıdır,
Siyah: 1 Şah, 1 Vezir, 2 Kale, 2 Fil, 2 At ve 8 piyon.
Beyaz: 1 Şah, 1 Vezir, 2 Kale, 2 Fil, 2 At ve 8 piyon.

Taşların başlangıçtaki kordinatları ise şöyledir,
Siyah: Şah e8 - Vezir d8 - Kale h8, a8 - Fil c8, f8 - At b8, g8 - Piyon a7, b7, c7, d7, e7, f7, g7, h7.
Beyaz: Şah e1 - Vezir d1 - Kale h1, a1 - Fil c1, f1 - At b1, g1 - Piyon a2, b2, c2, d2, e7, f2, g2, h2.

Oyuna başlangıç olarak beyazlar başlar ve devamında siyahlar devam eder. Oyunda 3 durum mevcuttur. Kazanma, kaybetme ve pat.
Kazanma demek anlaşıldığı gibi oyunu kazanmaktır. Peki oyunu nasıl kazanacağız? Şah'ın gidebileceği hiç bir yer kalmayacak. Tabii ki o sırada şah çekmemiz gerekiyor. Uygulamalı bir şekilde az sonra anlatacağım. Kaybetmek anlayacağınız gibi kaybetmek. Onu da anlatacağım. Pat ise oyunda Şah'ın gidebileceği bir yer olmaması demek. Pata bitmesi yani berabere bitmesi için şah çekilmemiş olması gerek.

tahta.jpg

Standart Satranç Tahtası

Taşlar
Yukarıda bahsetmiş olduğumuz taşların şimdi görevlerini anlatacağım. Şah'tan başlayıp, Piyon ile bitirelim.

Şah
Oyundaki en önemli taş Şah'tır ve oyunda yenemeyen tek taşta Şah'tır. Haraket şekli 1 karedir. Kale ile beraber rook denilen hamleyi yapabilir fakat rook yapabilmek için Kale'nin ve Şah'ın oynamaması gerekiyor. Konunun ilerleyen kısımlarında göstereceğim. Şah taşların üzerinden atlayamaz bunu unutmayın.
Şah tahta üzerinde aşşağıda gördüğünüz gibi gitmekte. Yıldıza ulaşması için tek tek ilerlemesi gerekiyor. Oyuna başladığımız sırada Şah'ı oynamak çok saçma bir hamle olacaktır.
Şah sınırsız puan olduğu için onu alan kazanır.

şah.jpg

Vezir
Vezir oyundaki en önemli ikinci taştır. Vezir, Şah gibi sınırlı ilerleme alanına sahip değildir. İstediği kadar ilerleyebilir. Düz veya çapraz şekilde gidebilir. Taşların üzerinden atlayamaz. Yani önünün kapalı olmamasına dikkat edin. Vezir hep kendi rengindedir ve 9 puandır. Vezir'in tahta üzerindeki gidişine bakalım.

vezir 2.jpg

Kale
Oyunda 2 tane kale bulunur. Kale düz haraket eden bir birimdir ve taşların üzerinden atlayamaz. Şah ile beraber rook yapabilir, rookun ne demek olduğunu ileride anlatacağım. Kale 5 puandır.

kale 2.jpg

Fil
Fil de Kale gibi 2 adettir. Fil oyunda çapraz bir şekilde ilerler ve aynı şekilde taşların üzerinden atlayamazlar. Fil 3 puandır.

Fil.jpg

At
Gelelim oyundaki en farklı özelliği bulunan taşlardan birine. At oyunda 2 tane bulunur ve L şeklinde haraket eder. At'ın bir diğer özelliği taşların üzerinden atlayabilir.

At.jpg

Piyon
Gelelim oyundaki küçük askerlerimiz olan Piyon'lara. Piyon hiçbir işe yaramayan bir taş gibi gözüksede, gözükenin tersine çok işe yarayan bir taş. Piyon karşı tarafın son bölgesine ulaşırsa oyunda Piyon ve Şah dışında farklı taşlara dönüşebiliyor. Vezir, Kale, Fil, At. Oyun sonuna kadar elinizde ne kadar Piyon olursa o kadar kârlı olacaksınız. Piyon sadece düz ilerler ve çapraz bir şekilde rakip taşı yiyebilir. Özel bir yeme türü olan geçerken alma ise Piyon ve Piyon arasında uygulanabilir. Geçerken almayı konunun devamında göstereceğim. Piyon'un değeri 1 puandır. Aşşağıdaki resimde yeşil çember olan yerden vezir alıyoruz ve yıldıza ulaşıyoruz.

piyon.jpg

Özel Hamleler ve Mantık Hamleleri
Oyunda sanırım 2 tane özel hamle bulunmakta. Rook ve Geçerken Alma. Bunun dışında oyuncuların oluşturduğu, benim ise Mantıklı Hamleler anlamına gelen Mantık Hamleleri adını verdiğim hamle türleri. Buna oyunda varyant diyorlar.

Şimdi size tek bir oyunda Rook, Geçerken Alma, Şah Kale ve Açmaz'ı göstereceğim. Şah Kale'nin pek çok çeşidi olabilir ben 1 kere de birkaç tanesini göstermeye çalışacağım.

şah kale.jpg
Şah Kale'nin mantığı da aynen bu şekilde. Ben oyunda birden çok göstermek istediğim için bu tarz bir şey yaptım. Şah Kale kısaca at veya fil ile şah çekip aynı zamanda farklı bir taşı tehtit etmek demektir. Ben şu an at ile "Şah Kale Vezir Fil" çekmiş oldum.

geçerken.jpg
Aynı şekilde oyunda bir farklı olay Geçerken Alma. Bunun mantığı basit. Rakip taraf piyonunu iki adım açarsa geçerken alma uygulanabilir. Geçerken alma sadece o el için geçerlidir. Yani farklı bir hamle yapıp daha sonraki hamle hakkında geçerken alma uygulanamaz.

rook.jpg
Rook için Şah ve Kale'nin hiçbir hamle yapmamış olması gerekiyor. Önce şaha dokunup daha sonra kale ile rook yapabilirsiniz.

açmaz.jpg

Açmazın mantığı oldukça basit. Açmaza almak için şah çekebilecek bir taşı şahın bulunduğu bölgeye bakacak bir şekilde yerleştirmemiz yeterli olacaktır. Rakip bu hamle ile şahın tehtit tarafını açamaz. Basit bir hamle fakat oldukça etkili.

magnus.jpg

bir başka konumuzun daha sonuna geldik. Eğer satranç ile ilgileniyorsanız ve satranç oynamak istiyorsanız beni Discord'dan ekleyebilirsiniz. Çok profesyonel bir oyuncu değilim fakat turnuvalarda dereceye girebilecek seviyedeyim diyebilirim. (Hangi turnuvada olduğumuza göre değişir tabii ve o anki durumda önemli :;p:D ) Eğer bu tarz konuları açmamı istiyorsanız konuyu beğenmeniz yeterli olacaktır.

Eğer internetten satranç oynamak isterseniz LiChess adlı internet sitesi ile oynayabilirsiniz. Siteye gitmek için
buraya tıklayabilirsiniz.

Ekler

• Minecraft-Türkiye.png
    Minecraft-Türkiye.png
    84,5 KB · Görünt.: 315
Son düzenleyen: Moderatör:

-ULTRA-

GY!
Elmaslar
222
Puanlar
4.020
Minecraft
Whessry
Baya detaylı anlatmışsın ellerine sağlık ve foruma farklılık olmuş.

G

Garp

Ziyaretçi
U

Unknownloce

Ziyaretçi
gecerken-jpg.42625
Aynı şekilde oyunda bir farklı olay Geçerken Alma. Bunun mantığı basit. Rakip taraf piyonunu iki adım açarsa geçerken alma uygulanabilir. Geçerken alma sadece o el için geçerlidir. Yani farklı bir hamle yapıp daha sonraki hamle hakkında geçerken alma uygulanamaz.
Konunun herşeyi güzel, fakat şunu anlamadım. Beyaz 3. taşa geldiğinde, siyah onu katleder ve beyazın oraya gitme şansı olmaz. Sadece başka hamlelerle adamın kafasını bulandırıp oraya gidilir.

I

IrfanDmn

Ziyaretçi
G

Garp

Ziyaretçi
Konunun herşeyi güzel, fakat şunu anlamadım. Beyaz 3. taşa geldiğinde, siyah onu katleder ve beyazın oraya gitme şansı olmaz. Sadece başka hamlelerle adamın kafasını bulandırıp oraya gidilir.
Mantık güzel fakat illaki başlangıçta kullanılmasına gerek yok. Şöyle düşün oyunda sadece şah ve piyonlar kaldı. Adam piyonunu bir ileri gitsede yiyecek, iki ileri gitsede. Bu hamle piyonlar iki adım açamasın diye yapılmış.

Teşekkürler.

beeboy07

Yaratık Tuzağı: Çalışıyor

Discord:

beeboy07#1737

Elmaslar
659
Puanlar
15.030
Yer
İstanbul
LD69vz.gif
Güzel bir konu daha, bir dahaki sefere Tavla bekliyorum. Ciddiyim, Satranç'ı biliyorum fakat Tavla oynamayı pek bilmiyorum :) Anlatımın da güzel, sadece daha kısa ve öz tutabilirsin böylece samimi yazıların daha fazla ortaya çıkar.

Benden 4 yıldız
MDrqv8fJQ9KVLPcM4vzhGQ.png

G

Garp

Ziyaretçi
LD69vz.gif
Güzel bir konu daha, bir dahaki sefere Tavla bekliyorum. Ciddiyim, Satranç'ı biliyorum fakat Tavla oynamayı pek bilmiyorum :) Anlatımın da güzel, sadece daha kısa ve öz tutabilirsin böylece samimi yazıların daha fazla ortaya çıkar.

Benden 4 yıldız
Kısa tutunca detay pek fazla olmuyor. Konu da tam istediğim gibi olmadı zaten. Diğer konularımı biraz daha farklı yapacağım.

Shirayuki

Zümrütü boş ver, elmas var mı?

Discord:

sitozin

Elmaslar
100
Puanlar
9.075
Yer
Bilinmedik Konum.
Minecraft
sfinctah
Sanırsam satranç bilmeyenler için yararlı ?

G

Garp

Ziyaretçi
S

Silinen üye 87069

Ziyaretçi
Sayın Grand Master izniniz ile çekirgeniz olabilir miyim ?

G

Garp

Ziyaretçi
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı